Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gipsani Zid i Pucanje

elitemadzone.org :: TechZone :: Gipsani Zid i Pucanje

[ Pregleda: 15550 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Gipsani Zid i Pucanje12.07.2009. u 14:31 - pre 179 meseci
Imam problem sa jednim zidom u stanu u dnevnoj sobi.
Obodi zida su uradjeni od betonskih gredi medjutim sredina zida je ispunjena gipsanom plocom.
To je ploca od nekih 8cm debljine, mesavina gipsa i piljevine (ne znam kako se tacno zove).
Zid se nalazi u ravni sa gredama i sve je to lepo pregletovano medjutim pojavljuje je se problem pucanja.
Pojavljuje se sitna pukotina sirine milimetar-dva na spoju izmedju gipsa i greda (po obodu gipsanog zida) ali ne zidova i gleta vec poludisperzije kojom je kreceno.

Jedan detalj:



Skica zida sa prednje strane iz sobe (tamo gde je problem):



*Siva boja su betonske grede, zuta boja je gipsani zid a linija po obodu gipsanog zida oznacava linije po kojima dolazi do pucanja.

Skica zida sa suprotne strane (tu nije problem) gde se vidi da kako je zid umetnut u suplinju napravljenu gredama:



Na spojevima gde se pojavljuje pukotina je probano sa bandaz trakom sirine 5 cm medjutim nije dalo nekih rezultata.
Pretpostavljam da taj se gipsani zid i grede razlicito ponasaju na razlicitim temperaturama i onda dolazi do pucanja.

Razgovarao sam sa par ljudi i nemaju neko resenje za koje su prilicno sigurni da ce da resi taj problem.

Prvi predlog je da se stavi mrezica preko celog zida (i preko gredi i preko gipsa) i da se zalepi nekim lepkom (ne znam tacno kako ga zovu).

Drugi predlog je da se gipsani zid smanji po obodu za 0.5 - 1 cm tako da se dobije praznina izmedju greda i gipsa. Ovu prazninu onda treba napuniti silikonom.
Posle toga treba izdubiti traku sirine 10 cm dubine 0.5 - 1 cm po obodu gipsanog zida i greda i napuniti je lepkom za keramiku (plocice).
Preko te trake posle treba da ide mrezica ili bandaz traka i glet. Navodno, lepak za keramiku je elastican ili ne puca pa moze da istrpi ove sitne promene.

Posto je ovakav nacin gradnje i umetanja zidova dosta zastupljen u nasim zgradama,
verujem da se jos neko susreo sa slicnim problemom i pre nego sto krenem u neku varijantu, zeleo bih da cujem jos neka misljenja o ovome.
Svi predlozi, komentari i pitanja su dobrodosli.

Hvala Unapred!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Gipsani Zid i Pucanje12.07.2009. u 16:11 - pre 179 meseci
Mozda da stavis neku ukrasnu lajsnu preko tih linija (jer su, ako sam dobro shvatio pravilnog oblika, tj. prate liniju razdvajanja tog gipsanog zida i greda).
Ili neki drugi djavo koji ce kao glumiti neki ukras, a istovremeno sakrivati pukotinu. Npr. neku finu drvenu konstrukciju koja ce drzati neke ukrasne police, lampice ili nesto tome slicno, ako vec nista drugo nema na tom zidu. Ili kupi persijski tepih ili neku tapiseriju pa objesi na zid :)
 
Odgovor na temu

dusans
Stojanov Dušan
Pančevo

Član broj: 9551
Poruke: 1343
*.dynamic.sbb.rs.



+311 Profil

icon Re: Gipsani Zid i Pucanje13.07.2009. u 11:17 - pre 179 meseci
Hvala na odgovoru,

Jos neko?
 
Odgovor na temu

RonJ
Kać,NS

Član broj: 117102
Poruke: 108
79.101.193.*



+27 Profil

icon Re: Gipsani Zid i Pucanje13.07.2009. u 13:50 - pre 179 meseci
Ja imam istu situaciju i isto se pojavljuje linija na sastavu gipsa zida a na sastavu dve ploce se nepojavljuje nista.Bio sam prisutan kad je radjeno,na sastav zida i gips ploce je stavljena knauf mrezica pa knauf masa pa gletovano i pojavio se sastav a na tom istom zidu gde se sastavljaju dve ploce nema nista.Meni ta linija trenutno nesmeta ali nije lose resenje sa stiropor lasnama.
 
Odgovor na temu

Aries1404

Član broj: 208115
Poruke: 266
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Gipsani Zid i Pucanje13.07.2009. u 22:42 - pre 179 meseci
Ja sam imao problem sa gipsom na plafonu.Desavalo se da su sastavi pucali,a zaista nisu radili neki nadri majstori nego majstorikoji rade samo gips.Navodno problem je bio u materijalu,bas kod mene su probali sa nekom drugom vrstom lepka koji je isao preko bandaz trake i nisu se materijali poklapali.Prvo se pojavilo na jednom mestu ja reklamiram oni dodju ponove taj deo posle toga na drugom delu pa na terem.....sve je ispucalo.Onda su uzeli mrezicu....onu sto se rade spoljne fasade i sa timpresli preko celog plafona i onaj lepak na to i evo dan danas nista se nezeljeno ne desava.
Meni je to resilo problem.
CPU:Intel Quad CoreQ9400 2,6mhz
MB:Asus Maximus II Formula
RAM:Geil 2x2GB 1066mhz BlackDragaon
VGA:Nvidia 450GTS
PSU:CFT-750-14C 750W
CASE:Zalman GS1000
HDD:120GB SSD A-DATA......
 
Odgovor na temu

nebek
Nebojša Nikolić
Beograd

Član broj: 221789
Poruke: 121
213.240.48.*



+3 Profil

icon Re: Gipsani Zid i Pucanje03.09.2009. u 09:48 - pre 177 meseci
i ja imam pukotiku i rešio sam to na sledeći način:
1. prvo sam celu pukotinu šrafcigerom raščerupao i izgrebao i faktički još više raširio da poispadaju svi sitni delići gipsa
2. zatim sam AKRILNIM silikonom (pažnja mora biti akrilni jer preko njega može da se kreči) ispunio pukotinu do površine
3. onda sam mrežicu zalepio isto akrilnim silikonom preko pukotine i lepo izglačao
4. i to tako stoji nekoliko godina i ne vidi se nikakva pukotina

Zašto baš akrilni silikon?
Akrilni jer može da se kreči preko njega
Silikon jer zadržava elastičnost i tako omogućava gipsanom zidu da vibrira a da se pukotina ne vidi
U nedostatku ciljeva svi putevi su dobri (kineska narodna poslovica)
 
Odgovor na temu

rinenad

Član broj: 212560
Poruke: 305
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Gipsani Zid i Pucanje29.09.2009. u 19:24 - pre 176 meseci
Da li si siguran da je to gipsana ploča???...ili neka iverica...??? Ok, ako misliš da jeste zareži tu pukotinu cca 2cm i pogletaj je sa Knauf uniflott glet masom. Prvu ruku pogletaj bez mrežice, a u drugu stavi mineralnu traku...neće više pucati ako je gipsana ploča.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.teletrader.com.



+10242 Profil

icon Re: Gipsani Zid i Pucanje30.09.2009. u 07:57 - pre 176 meseci
@ nebek
Mala ispravka. Akrilni silikon ne postoji. U kartuše se pakuju mnoga zaptivna sredstva a neka od njih su

- silikon
- akrilni kit (ili akrilna zaptivna masa)

Akrilna zaptivna masa upravo i postoji za namene koje ti ti naveo. Nije dobra za vlagu i vležne sredine.

Evo jedan link, kao primer

http://www.tkk.si/sr/default.asp?id=3039


[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 30.09.2009. u 15:26 GMT+1]
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Gipsani Zid i Pucanje

[ Pregleda: 15550 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.