Od početka godine zatvoreno više od 19.000 radnji
U Srbiji je od početka godine do današnjeg dana ugašeno više od 19.000 samostalnih zanatskih i trgovinskih radnji, potvrđeno je juče „Blicu” u Agenciji za privredne registre.
Ovaj podatak više je nego zabrinjavajući jer je, kako je rekao na jučerašnjoj sednici Izvršnog odbora potpredsednik Skupštine Zajednice preduzetnika Slavko Novaković, ovaj sektor najžilaviji deo privrede.
Za prvih šest meseci nestale su sa spiska 17.694 radnje, dok je u istom periodu lani katanac na vrata stavilo 15.966 preduzetnika, što je za 1.728 manje nego u prvoj polovini ove godine. Ako je suditi po preduzetnicima, čini se da oni posle devet meseci krize sada potpuno gube dah jer je samo od početka jula zatvoreno čak 1.495 samostalnih radnji! U ovom trenutku registrovanih preduzetnika je 222.592, ali bi ih, ako se stvari nastave ovim tempom, do kraja godine moglo biti još 20.000 manje. Preduzetnici očigledno sve teže podnose krizu, kako zbog vidno smanjenje tražnje i sve manje kupovne moći stanovništva, tako i zbog činjenice da zatvaranjem radnji deo njih odlazi u sivu ekonomiju. Naime, kada se spuste zavese, za većinu njih to znači otpuštanje radnika i neplaćanje dažbina, ali oni nastavljaju da rade i time su nelojalna konkurencija onima koji i dalje plaćaju svoje obaveze.
Novaković je podsetio da se u Srbiji, prema procenama Svetske banke, od tri do četiri milijarde evra stvara u sivoj zoni.
- Preduzetnici i zanatlije tu crnu ekonomiju danas ne mogu podneti - upozorava Novaković.
Predsednik Skupštine Zajednice preduzetnika Miroslav Miladinović navodi da dodatno nepoštovanje zakonskih propisa i nemogućnost inspekcijske kontrole sive ekonomije dovodi do njenog značajnog uvećanja.
- Problem sive ekonomije prisutan je u uslužnim, proizvodno-uslužnim i proizvodnim delatnostima. Za prvih šest meseci zabeležen je pad prometa od 50 odsto u odnosu na prošlu godinu - kaže Miladinović.
On smatra da bi trebalo smanjiti kamate koje se zaračunavaju na neplaćene dažbine i to na 12 do 15 odsto na godišnjem nivou. Neophodna je i primena svih zakonskih mera o naplati dugovanja.