Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako deo primarne particie prebaciti u extend

[es] :: Windows desktop :: Kako deo primarne particie prebaciti u extend

[ Pregleda: 2595 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BCV

Član broj: 154587
Poruke: 48
93.87.142.*



+1 Profil

icon Kako deo primarne particie prebaciti u extend02.08.2009. u 00:56 - pre 179 meseci
Pozdrav,
posedujem HD WD 320GB koji je podeljen na 3 particije od po 100GB. Prva C je primarna dok su D i E logicke tj. predstavljaju extend particiju. Zanima me da li je moguce iz primarne odvijiti deo i pripojiti ga tj konvertovati ga u extend.
Imam instaliranu Vistu i u njenom disk menagement-u uspem da podelim primarnu particiju C na dve od po 50GB ali deo nije nikako moguce pripojiti extend part. vec uvek ostaje u okviru primarne pa budu dve primarne.
Prakticno 100GB prostora na C particiji moguce je rasparcati ali ne i dodeliti deo nekoj extend odnosno logickoj part.
Nisam naisao na odgovor i moguce resenje ovog problema pa vas molim za savet.
Hvala
 
Odgovor na temu

Milos911
Serbia

Član broj: 219127
Poruke: 1230
*.telenor.co.yu.



+303 Profil

icon Re: Kako deo primarne particie prebaciti u extend02.08.2009. u 02:45 - pre 179 meseci
Koliko ja znam fizicki nije moguce pripojiti kraj jedne particije pocetku druge. Vec mora da se ta druga pripoji toj sto si je odvojio. E sad koliko ti ovo pomaze ne znam :D
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
79.101.85.*



+21 Profil

icon Re: Kako deo primarne particie prebaciti u extend02.08.2009. u 03:18 - pre 179 meseci
Nisam siguran da ćeš uspeti ali probaj odličan besplatni EASEUS Partition Master

Premeštanje particija napred-nazad znam da je moguće...

Pogledaj uputstvo za EASEUS Partition Master: The Partition Resizer to Free Resize/Move FAT32, NTFS Partitions

Za tvoj konkretan slučaj trebalo bi prvo da krajnju desnu ivicu primarne particije uhvatiš mišem i povučeš je u levo da je smanjiš do željene veličine. Ovim ćeš automatski dobiti neparticionisani deo između te primarne i susedne (extended) particije. Sada bi trebalo da uhvatiš krajnju levu ivicu extended particije i prevučeš je skroz u levo da popuni novonastali neparticionisani prostor...
Sve se radi iz grafičkog interfejsa, postoji undo i ništa se fizički ne dešava sa diskom sve dok ne pritisneš "apply". Sva pomeranja koja izvodiš se pamte po hronološkom redosledu kao "operacije na čekanju" (pending operations)... koje se izvršavaju tek ako (kad) konačno potvrdiš sa Apply
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Kako deo primarne particie prebaciti u extend02.08.2009. u 08:18 - pre 179 meseci
To je standardna operacija i ne bi trebalo da pravi problem. Za početak, particija se ne deli, mislim da i to sada može ali se ne bih igrao, to je verovatno lak način da se zabrlja. Uradi po uputstvu iz prethodne poruke, skrati prvu particiju pa onda proširi tu extended. Podrazumeva se da prva particija ima dovoljno slobodnog dela za koji ćeš da je skratiš. Pazi da kod povećanja druge uhvatiš baš spoljni deo extended particije a ne neku logičku. Sledeći korak je da pomeriš ili povećaš neku od logičkih particija ili eventualno napraviš još jednu.
Naravno, sve ovo ne može iz Vistinog menadžera, potreban je neki program pa probaj ovaj preporučeni.
 
Odgovor na temu

BCV

Član broj: 154587
Poruke: 48
79.101.78.*



+1 Profil

icon Re: Kako deo primarne particie prebaciti u extend02.08.2009. u 09:46 - pre 179 meseci
Citat:
Milos911: Koliko ja znam fizicki nije moguce pripojiti kraj jedne particije pocetku druge. Vec mora da se ta druga pripoji toj sto si je odvojio. E sad koliko ti ovo pomaze ne znam :D

Nije moguce ni tako, jednostavno je onemogucena svaka opcija premestanja prostora iz extend u primarnu i obrnuto. Kada hocu da povecam novi dobijeni prostor ove koju sam dobio onda se samo prilepi ostatak primarne i vratim se samo na pocetak tj. primarna 100GB. E sad mora da postoji nacin, na kraju krajeva kako je podeljena na primarnu i extend u samom pocetku tamo gde je kupljen racunar koji je prilicno nov i nema toliko podataka upisano. Zato mi je i stalo sada da to sredim jer nije jos uvek problem gubitka podataka.
Citat:
calexx: To je standardna operacija i ne bi trebalo da pravi problem. Za početak, particija se ne deli, mislim da i to sada može ali se ne bih igrao, to je verovatno lak način da se zabrlja. Uradi po uputstvu iz prethodne poruke, skrati prvu particiju pa onda proširi tu extended. Podrazumeva se da prva particija ima dovoljno slobodnog dela za koji ćeš da je skratiš. Pazi da kod povećanja druge uhvatiš baš spoljni deo extended particije a ne neku logičku. Sledeći korak je da pomeriš ili povećaš neku od logičkih particija ili eventualno napraviš još jednu.
Naravno, sve ovo ne može iz Vistinog menadžera, potreban je neki program pa probaj ovaj preporučeni.

Pa verovatno je to resenje ali kojim programom mi preporucujete na Visti jer Vista menadzer uopste ne dozvoljava selekciju citave extend ili primarne vec su promene dozvoljene samo u okviru njih samih.
Pokusacu EASEUS Partition Master, da li neko ima jos neki predlog?
Hvala puno
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Kako deo primarne particie prebaciti u extend02.08.2009. u 09:56 - pre 179 meseci
Kada particije ne postoje, onda ih je lako praviti po želji uz poštovanje pravila. Kada postoje pa se radi reparticionisanje, onda moraš da nađeš poseban program jer Vistin menadžer to ne radi. Probaj pomenuti program, mislim da su pominjana još neka free rešenja mada uvek postoji varijanta da nađeš neki komercijalni pa probaš trial varijantu, možda možeš i tako.

Nekada je particionisanje bio destruktivan proces, važilo je da particije ne mogu da se menjaju a podaci na njima sačuvaju. Onda se pojavilo rešenje koje inače neki ovde ne vole i teorija je promenjena. Izgleda da se Microsoft nije baš pomirio s tim i ne sećam se da imaju neki program za tu namenu.

Inače pazi šta radiš, ako nešto pođe loše može da se desi da ostaneš bez svega. Poželjan je backup važnih podataka pre ovoga a i nije loše da imaš UPS da struja ne zabrlja ceo posao.
 
Odgovor na temu

BCV

Član broj: 154587
Poruke: 48
79.101.78.*



+1 Profil

icon Re: Kako deo primarne particie prebaciti u extend02.08.2009. u 10:15 - pre 179 meseci
Citat:
calexx: Kada particije ne postoje, onda ih je lako praviti po želji uz poštovanje pravila. Kada postoje pa se radi reparticionisanje, onda moraš da nađeš poseban program jer Vistin menadžer to ne radi. Probaj pomenuti program, mislim da su pominjana još neka free rešenja mada uvek postoji varijanta da nađeš neki komercijalni pa probaš trial varijantu, možda možeš i tako.

Nekada je particionisanje bio destruktivan proces, važilo je da particije ne mogu da se menjaju a podaci na njima sačuvaju. Onda se pojavilo rešenje koje inače neki ovde ne vole i teorija je promenjena. Izgleda da se Microsoft nije baš pomirio s tim i ne sećam se da imaju neki program za tu namenu.

Inače pazi šta radiš, ako nešto pođe loše može da se desi da ostaneš bez svega. Poželjan je backup važnih podataka pre ovoga a i nije loše da imaš UPS da struja ne zabrlja ceo posao.

Evo upravo pokusavam, zadao sam komandu da smanji C na 50Gb i to je grficki uspelo (preostaje samo jos eply). E sad ostaje neparticionisani prostor, zelim da povecam extend ali ne mogu celu tj zajedno D i E. Da li smem samo susednu D na pocetku da uhvatim i povecam na racun tog prostora? - Graficki prihvata tu mogucnost.
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
93.87.226.*



+21 Profil

icon Re: Kako deo primarne particie prebaciti u extend02.08.2009. u 10:19 - pre 179 meseci
Besplatna verzija EASUS Partition Master, koju sam preporučio podržava sve verzije 32-bit Windowsa (uključiv i Windows 7).
Za 64-bit mora da se kupi komercijalna verzija. Lepota EASEUS PM je što se pokreće iz aktivnog Windowsa, nakon obavljenih izmena sistem se restartuje u posebnom modu i vrši se upis svih izmena, po čijem se završetku ponovo automatski sve restartuje i vraća u Windows okruženje...
Moja iskustva sa programom su vrlo pozitivna (razne stvari sam radio sa njim od premeštanja particija, promene njihove veličine sve do kloniranja kompletnog particionisanog hard diska sa OS-om na drugi uz podešavanje particija u letu). Sve operacije se izvode vrlo pouzdano (mada je backup uvek preporučljiv!)

Dosta dobar je takođe opensource alat za tu namenu Parted Magic, koji se pokreće sa butabilnog Live Linux CD-a. Interfejs je sličan, ali zahteva neko minimalno predznanje, dok je to kod EASEUS PM pravi WYSIWYG...


Postoji i Paragonova besplatna alatka Download FREE Partition Manager 9.0 Express, ali mislim da je sa nešto manje mogućnosti nego prethodno pomenuti...





Citat:
BCV: Evo upravo pokusavam, zadao sam komandu da smanji C na 50Gb i to je grficki uspelo (preostaje samo jos eply). E sad ostaje neparticionisani prostor, zelim da povecam extend ali ne mogu celu tj zajedno D i E. Da li smem samo susednu D na pocetku da uhvatim i povecam na racun tog prostora? - Graficki prihvata tu mogucnost.

Pa tako sam ti upravo i objasnio u komentaru gore
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
93.87.226.*



+21 Profil

icon Re: Kako deo primarne particie prebaciti u extend02.08.2009. u 10:41 - pre 179 meseci
Evo ti u slikama (primer)







Ponovo desni klik na drugu particiju pa odaberi Resize /Move
NA SLICI GREŠKOM PIŠE "U DESNO" MADA JE OČIGLEDNO DA SE PREVLAČI U LEVO




Ako želiš da odustaneš imaš dugme UNDO, kojim poništavaš hronološki svaku pojedinačnu operaciju na čekanju... sve dok ih ne bude ukupno 0


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

BCV

Član broj: 154587
Poruke: 48
79.101.78.*



+1 Profil

icon Re: Kako deo primarne particie prebaciti u extend02.08.2009. u 11:57 - pre 179 meseci
Citat:
Catch 22: Evo ti u slikama (primer)







Ponovo desni klik na drugu particiju pa odaberi Resize /Move
NA SLICI GREŠKOM PIŠE "U DESNO" MADA JE OČIGLEDNO DA SE PREVLAČI U LEVO :(




Ako želiš da odustaneš imaš dugme UNDO, kojim poništavaš hronološki svaku pojedinačnu operaciju na čekanju... sve dok ih ne bude ukupno 0

SAVRSENO MAJSTORE,
Upravo sam tako uradio i EASEUS Partition Master je odradio svoj posao bez greske, bez gubitka podataka. Odlican program a uz to i besplatan. Sinoc sam se bas namucio pokusavajuci razne stvari, Partition Magic ne radi na Visti a sa vistinim menadzerom sam samo setao prostor u okviru jedne particije
Catch 22 mnogo hvala.

[Ovu poruku je menjao BCV dana 02.08.2009. u 13:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows desktop :: Kako deo primarne particie prebaciti u extend

[ Pregleda: 2595 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.