Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Plastična armatura, žice, sajle, itd...

elitemadzone.org :: TechZone :: Plastična armatura, žice, sajle, itd...

[ Pregleda: 8419 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Plastična armatura, žice, sajle, itd...13.08.2009. u 22:25 - pre 179 meseci
Treba da uradim sendvič zid (blok, stirpor, cigla), i naravno zid od cigle se ankeriše za zid od bloka, da se ne bi prevrnuo.

Medjutim, ne želim da ankerišem ciglu za blok sa metalnim ankerima (armatura 6) jer je metal izuzetan provodnik toplote i time mi kvari izolaciju, a sem toga je i nepouzdan na duži vremenski period (rđa), već hoću da nađem neko rešenje sa plastičnim ankerima (neka plastična sajla, debela žica, ili nešto slično). Naravno, plastika treba da bude solidno čvrsta.

Pitanja su:
1) Zna li neko gde tako nešto da nabavim (zbog pravila foruma odgovore šaljite privatnom porukom, ili na [email protected])
2) Da li već možda postoji gotovo rešenje upravo za tu namenu?
3) Ima li neko neku drugu ideju?

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Plastična armatura, žice, sajle, itd...14.08.2009. u 13:21 - pre 179 meseci
Koja je svrha cigle? Zar nije najlakše napraviti demit fasadu?
 
Odgovor na temu

Sremac22240
Student
Beograd

Član broj: 159438
Poruke: 46
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.sidprojekt.rs


+1 Profil

icon Re: Plastična armatura, žice, sajle, itd...14.08.2009. u 15:37 - pre 179 meseci
Cigla se ankeruje samo ako je zid u kontinuitetu vise spratova pa se tretira kao zid zavesa, tada se postavljaju metalne kotve. To imas u slucajevima gde se cigla koristi kao zavrsna obrada (dersovana opeka ili fasadna/silikatna cigla...), ako se spoljni zid malterise ciglu postavljas do gornjeg nivoa sledece medjuspratne tavanice koja je dovoljna da je ukruti.
U slucaju da imas neki deblji slog ili visok zid i neophodno je da postavis kotve taj hladan most ne moze poremetiti toplotnu izolaciju.
Posto vec brines o detaljima kako bi resio hladan most na spoju terase i ploce.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Plastična armatura, žice, sajle, itd...14.08.2009. u 16:16 - pre 179 meseci
Spoljni zid se malteriše, ali ciglu zidam u kontinuitetu da bih zaštitio i međuspratnu ploču od mraza, i toplote. Demit fasadu ne postavljam zbog bolje zaštite od požara, ali takođe i zbog toga što radim ventilisani sendvič zid. Odnosno, od spolja ka unutra ide ovako: cigla 12cm -> vazdušni prostor 3cm -> stiropor 10cm -> blok 19cm -> staklena vuna 4cm -> gips ploča 1.25cm.

Vazdušni prostor služi sa ventilisanje unutrašnjeg sloja izolacije (stiropora) ali takođe i zbog bolje izolacije od toplote za vreme leta, jer zaklanja stiropor od direktnog sunca a pri tome omogućava prirodno strujanje vazduha i hlađenje unutar zida. Drugim rečima, cigla će da se usija na suncu, ali ta toplota neće doći do stiropora jer je između ventilisani prostor koji usisava hladan vazduh sa dna.

Problem sa metalnim ankerima je u tome što dovoljno provodi toplotu da mi u znatnoj meri uništi upravo tako postignutu termoizolaciju (i leti i zimi), a još veći problem je što zbog eventualne vlage tokom godina rđa, slabi, i postoji mogućnost da mi se za 20 godina fasada sruši na glavu.

Hladan most na spoju terase i ploče zaista ne znam kako da rešim. Razmišljao sam i razmišljao, ali nisam našao nijedno drugo rešenje do izolacije same terase preko obe površine. Znači, sa donje strane ću postaviti stiropor/demit, a sa gornje stirodur.

Ako neko zna bolje rešenje (za sve navedeno), uvek sam raspoložen da naučim nešto.
 
Odgovor na temu

Sremac22240
Student
Beograd

Član broj: 159438
Poruke: 46
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.sidprojekt.rs


+1 Profil

icon Re: Plastična armatura, žice, sajle, itd...14.08.2009. u 16:41 - pre 179 meseci
Postoji sistemsko resenje za ove stvari. Poslao sam ti pm.
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Plastična armatura, žice, sajle, itd...14.08.2009. u 22:33 - pre 179 meseci
Što se tiče cigli koriste se "terasice" od nerđajućeg čelika. Bile su izložene na sajmu građevine u Beogradu. Prodavala ih je "rapidna" firma iz Apatina. Oni su imali modele baš za ventilirajuće fasade. Ovo što je na slici nije ono što su oni prodavali, ali ne mogu da nađem sliku za njihov proizvod.

Što se tiče terase koriste se gotovi moduli sačinjeni od termoizolacije i armature.




Ako već praviš vazdušni zid oko zgrade, da li to znači da praviš ventilirajuću fasadu? Ventilirajuća fasada je kada vazduh ulazi na severnoj strani zgrade, onda ide ispod zgrade na južnu stranu gde se greje. Ovako zagrejan vazduh izlazi na vrhu građevine. Zimi se ovi otvori zatvaraju i ostaje samo vazdušna izolacija oko čitave zgrade.
Inače ako imaš para postoje i gotove aluminujumske ventilirajuće fasade. Cena je 50 evra po kvadratu.



Sada ću malo prodiskovati moguće solucije.
- Prvo mislim da demit fasada nije rizična u slučaju požara. Stiropor je samogasiv i neće goreti osim ako nešto drugo ne gori pored njega. Takođe, stiropor je sa spoljne strane zaštićen ribanom fasadom i dvostrukim slojem lepka.
- Mislim da je ventilirajuća fasada dobra stvar samo za leto. Zimi ti ta tri santimetra vazduha i dvanaest santimetara cigle neće puno značiti. Mislim da je zato ventilirajuća fasada potrebna samo na južnoj strani građevine. Na ostalim stranama je bolje staviti deset santimetara staklene vune umesto četiri santimetra koje ti nameravaš da postaviš.
- Ako stavljaš staklenu vunu na unutrašnji zid, ta staklena vuna će se napiti sa puno vlage i izgubiće svoja izolaciona svojstva. Moraćeš da staviš stiropor i sa unutrašnje strane.
- Ako staviš stiropor sa unutrašnje stane onda imaš rizik od požara. Možda je onda najbolje da umesto bloka i stiropora staviš ytong blokove.





[Ovu poruku je menjao Brodoplovac dana 15.08.2009. u 00:48 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Plastična armatura, žice, sajle, itd...15.08.2009. u 00:47 - pre 179 meseci
Delimičnu ventilirajuću fasadu sa samo jedne (najtoplije i najveće) strane. Ulaz vazduha će biti sa severozapadne i jugozapadne strane, pri čemu je na jugozapadnoj strani zaklonjen sa povećom nadstrešnicom/terasom. Za ostale strane imam drugačija rešenja.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Plastična armatura, žice, sajle, itd...

[ Pregleda: 8419 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.