Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koju TA peć da kupim?

elitemadzone.org :: TechZone :: Koju TA peć da kupim?

[ Pregleda: 5285 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Koju TA peć da kupim?16.08.2009. u 23:13 - pre 178 meseci
Hoću da kupim TA peć od 4kw jer mi dosadašnja od 2,5 ne greje dovoljno dobro na izuzetno niskim temperaturama - brzo se ohladi i treba joj previše vremena da se napuni (više od 8 sati). Dvoumim se između domaće klasične (Magnohrom) i neke austrijske koja je manjih dimenzija ali ima neke specijalne cigle od magnezijuma. Koja od njih je bolji izbor? Voleo bih da čujem da li neko ima iskustva sa tom drugom vrstom. Tnx.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Koju TA peć da kupim?18.08.2009. u 11:20 - pre 178 meseci
Prvo proveri da li ti ta pec od 2.5kw radi na trofaznu struju!
Velika je razlika, ona moze da radi i na monofaznu struju, ali otprilke tako kako ti opisujes (citaj lose).

Ne znam kako se sada krecu cene ta peci ali ja bih ti preporucio kupovinu klima uredjaja, narocito ako je u pitanju prostor s alepo povezanim prostorijama.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
93.87.209.*



+269 Profil

icon Re: Koju TA peć da kupim?18.08.2009. u 14:34 - pre 178 meseci
Vidi, ne znam od cega se prave domace - klasicne cigle za TA peci, ali ako se firma zove Magno-hrom, nesto mi se javlja da su i one od magnezijuma ....

A sad ozbiljno, nema ti tu mnogo pameti, sto vise kila cigala - veca klicina energije se akumulira, sto veca izolacija - vise energije ostaje za ispustanje u zeljeno vreme, sto veca snaga grejaca - brze se pune cigle sa energijom.

A magnezijum se koristi jer lako podnosi visoke temperature ...


U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Koju TA peć da kupim?18.08.2009. u 14:47 - pre 178 meseci
Citat:
bakara: Prvo proveri da li ti ta pec od 2.5kw radi na trofaznu struju!
Velika je razlika, ona moze da radi i na monofaznu struju, ali otprilke tako kako ti opisujes (citaj lose).

Radi na trofaznu struju, samo što je to bila neka 3-ojka, pa mi je majstor menjao grejače i pitao koje da stavi i ja se zeznuo i rekoa da stavi slabije pa je sad 2,5, a moglo je da bude 3,5. Mada, problem je što je peć mala pa se brzo ohladi kad je jaka zima, tako da mi ne vredi mnogo ni da su jači. Klima ne dolazi u obzir jer je dnevna struja preskupa.

Citat:
whitie2004: Vidi, ne znam od cega se prave domace - klasicne cigle za TA peci, ali ako se firma zove Magno-hrom, nesto mi se javlja da su i one od magnezijuma ....

A sad ozbiljno, nema ti tu mnogo pameti, sto vise kila cigala - veca klicina energije se akumulira, sto veca izolacija - vise energije ostaje za ispustanje u zeljeno vreme, sto veca snaga grejaca - brze se pune cigle sa energijom.

A magnezijum se koristi jer lako podnosi visoke temperature ...

Ako je tako, onda kupujem Magnohrom bez mnogo razmišljanja. Ona austrijska koju sam gledao je dosta manja. Jedino bih je uzeo ako je ta cigla stvarno specijalna pa može da drži istu ili veću količinu toplote kao i domaća 4-orka.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Koju TA peć da kupim?18.08.2009. u 17:39 - pre 178 meseci
Ne znam koliko se u opste razumes u elektriku, ali ta pec je u principu jako prosta stvar koja se sastoji od par grejaca termostata i cigala...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Koju TA peć da kupim?18.08.2009. u 18:02 - pre 178 meseci
Pa dobro, teoretski je moguće da postoji materijal za cigle koji ima bolje termičke karakteristike od onog klasičnog, pa TA peć npr. zauzima manje mesta za istu efikasnost ili tako nešto... Što se grejača tiče, tu zaista nema nikakve mudrosti.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Koju TA peć da kupim?18.08.2009. u 18:04 - pre 178 meseci
Citat:
Ne znam koliko se u opste razumes u elektriku, ali ta pec je u principu jako prosta stvar koja se sastoji od par grejaca termostata i cigala...

Razumem se vrlo dobro, ali se ne razumem u cigle :) . Bio sam u zabludi da neke cigle mogu da akumuliraju više toplote. Zamalo me ubedio prodavac.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
93.87.209.*



+269 Profil

icon Re: Koju TA peć da kupim?19.08.2009. u 08:18 - pre 178 meseci
Normalno je da svaki materijal ima drugacije termicke karakteristike, cak sto vise, svaka serija u proizvodnji je prica za sebe. Svojevremeno smo u fabrici imali institut sa doktorima, magistrima i sl. koji je analizirao svaku rudu i pravio recepturu za svaku seriju ponaosob. To je normalno za potrebe proizvodnje cigala za visoke peci ( 2-3.ooo stepeni, radno) ili za oklope na tenkovima ( vidasil - 5.000 stepeni). E, sad temperature u TA pecima nisu ni blizu ovoga, tako da je svaka nauka plitka i sve pije vodu ...

Ipak, postoji ideja : dupliraj temperature u peci i mozes da prepolovis tezinu peci! Opeke i grejaci ( cekas ) to lako trpe, ostaju elektrika i izolacija. Bojler kod kojeg je temperatura ispod 100 stepeni mozes izolirati i stiroporom. Kako raste temperatura tako se suzava izbor izolatora. Vrlo brzo dodjes do situacije da izolator i sam mora biti neka keramika. Daljim komplikovanjem moze ista cigla biti povrsinski tretirana da prestavlja neki prelaz - kao polu izolator.... Sve skupa, to je losija izolacija, ali je pec bitno tanja i laksa - ljudi su spremni da zarad jedne karakteristike zanemare neke druge !

Ja , normalno, ne znam sta se nalazi u toj uvoznoj peci. Sumnjam da zna i sam prodavac. A od njih sam svasta cuo. Tu je i prica kako mermerni paneli , bez izolacije i sa kontaktnom temperaturom ispod 100 stepeni bolje greju ...

U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
93.87.209.*



+269 Profil

icon Re: Koju TA peć da kupim?19.08.2009. u 08:26 - pre 178 meseci
A treba prokomentarisati i sadasnje stanje!

Ako za vreme jeftine struje pec ne stigne da se napuni, znaci da je i ta kolicina cigala neiskoriscena. Mnogo ti je jeftinije da dodas ili zamenis poneki grejac. To mora da ti radi neki ozbiljan majstor jer je sve od grejaca do zica specificno i ne trpi zamene. A nije skupo i lako se nalazi.

Ranije je matematika radjena za grejanje tokom noci i dogrevanje par sati danju. Onda je ovaj dnevni spic obrisan. A uobicajeno da nemas ni ovaj nocni u punom trajanju - restrikcije. Bas zato je nabudzavanje peci vrlo popularan sport ...

U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Koju TA peć da kupim?

[ Pregleda: 5285 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.