Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Po nalogu MMF-a vlast otpusta pola zaposlenih u prosveti i gasi medicinu rada

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Po nalogu MMF-a vlast otpusta pola zaposlenih u prosveti i gasi medicinu rada

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 22608 | Odgovora: 100 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

hemarikon

Član broj: 226345
Poruke: 21
91.148.80.*



Profil

icon Re: Po nalogu MMF-a vlast otpusta pola zaposlenih u prosveti i gasi medicinu rada02.09.2009. u 17:27 - pre 177 meseci
Kako može biti dobar sistem u kome
Citat:
uvek ce se naci brdo debila (koji i ovako prave problem) koji ce pustiti decu da prepisuju (greota se muce deca). Jednostavno svi su ubaceni u tu masinu i niko nece da se u njega uperuje prstom kako ima slab prosek, slabu prolaznost. Ako neko i proba da podigne nivo znanja vrlo lako moze da dobije po nosu.

O tome se radi, sistem nevalja i treba ga menjati. Ali korov se čupa iz korena.
 
Odgovor na temu

the_tosic

Član broj: 37314
Poruke: 381
194.106.163.*



+128 Profil

icon Re: Po nalogu MMF-a vlast otpusta pola zaposlenih u prosveti i gasi medicinu rada02.09.2009. u 17:38 - pre 177 meseci
Samo sto ja mislim da nije problem skolski vec drustveni sistem vrednosti.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Po nalogu MMF-a vlast otpusta pola zaposlenih u prosveti i gasi medicinu rada02.09.2009. u 17:49 - pre 177 meseci
Citat:
the_tosic
Ivane sta tacno ne valja u nastavnom programu?Kako je uopste koncipirano skolstvo u inostranstvu? ( pitam ozbiljno)


Vidis, recimo ja trenutno studiram nesto na jednom UK univerzitetu - mogu da primetim nekoliko OGROMNIH razlika u odnosu na to i ono sto sam imao prilike da iskusim u Srbiji:

a) Ako moj rad ima 10 kucanih strana, komentari mog mentora imaju BAR TOLIKO strana komentara - verovao ti ili ne, cak sam se i ja cudio odakle coveku vreme da to radi, ali on je procitao i razumeo moj rad a onda je dao izuzetno konstruktivnu kritiku navodeci tacno sta je problem, koje su reference koje koristi - i sta bi trebalo da uradim da bi bilo bolje. Ovako nesto NIKADA nisam doziveo u Srbiji osim na casovima fizike koje je predavala ocigledno kvalitetna profesorka.

b) Akcenat prilikom ocenjivanja je na razumevanju gradiva, a ne na repeticiji cinjenica naucenih na pamet - koriscenje ne-kursne literature se preporucuje i nagradjuje, za razliku od Srbije gde ti profan pokusava uvaliti svoju zbirku i gde ces imati problem ako nisi ucio iz nje

c) Grupe su jako male, i posvecuje se daleko vise vremena diskusiji i kritickom razmisljanju umesto pasivnom upijanju cinjenica koje je neko natrpao. U socijalnim predmetima se konkretno vecina stvari radi na prakticnim primerima i studijama slucaja a ONDA dolazi teorija, za razliku od Srbije gde ce ti prvo oprati mozak sa gomilom teorije, bez da se posvecuje puno paznje cemu ta teorija zapravo sluzi

Citat:

Ti testovi po kojima smo mi glupi a neko drugi pametan su cisto sviranje qrcu. Isto bi bilo kada bi mi sastavljali test, a neko drugi resavao, jer nam se skolski sistemi razlikuju.


Interesantan zakljucak, jedini problem je sto se skolski sistemi generalno razlikuju od zemlje do zemlje, pa ne mozes reci da su ti testovi okrenuti protiv neke zemlje poimenice, pa opet - Srbija je uvek na vrlo bednom mestu.

A sami testovi o kojima se radilo su PROSTA primena naucenog gradiva iz osnovne skole, i to onog osnovnog - nema tu nikakve mogucnosti za "titranje" nekom obrazovnom sistemu, vec se testirala primena elementarnog znanja koje svaka osnovna skola sirom sveta pruza.

Citat:

Mislim da su nam nastavni programi ok,


OK, tvoje misljenje. Moje misljenje je da su nastavni programi i metodologija katastrofa gde se preferira profil osobe koja ne postavlja previse pitanja i ume da imitira predavaca najbolje sto ume. Moje iskustvo je bilo tako - mozda sam ja isao u neke posebno lose skole doduse....

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Danijel Krmar
Novi Sad

Danijel Krmar
Član broj: 158660
Poruke: 325
*.adsl.eunet.rs.



+9 Profil

icon Re: Po nalogu MMF-a vlast otpusta pola zaposlenih u prosveti i gasi medicinu rada02.09.2009. u 17:57 - pre 177 meseci
Citat:
the_tosic:Ti testovi po kojima smo mi glupi a neko drugi pametan su cisto sviranje qrcu. Isto bi bilo kada bi mi sastavljali test, a neko drugi resavao, jer nam se skolski sistemi razlikuju.

Opet su svi protiv nas jadnih pa sastavljaju testove koje mi ne znamo rešiti.

Vidi, ti testovi uopšte nisu sviranje po qrcu, bilo je na nekim temam ovde linkova ka istim. To su testovi koji ocenjuju koliko je ono što je naučeno i savladano, odnosno da li učenici znaju da primene određene veštine. Ja sam se lično pre nekoliko godina čudio na primer koliko ljudi koji upisuju faks ne znaju da popune najobičniju uplatnicu, niti da primene procentni račun kada treba da se primeni isti na nekom konkretnom slučaju. Problem je samo što nas zabole patka kada prođemo loše. Pre par godina kada Nemačka nije baš najbolje prošla na tim studijama, tamo se gidla ogromna buka, u istom momentu su počeli da rade na reformama školstva, to je tada bio jedan od značajnijih poslova njihove administracije. I već posle godinu-dve te reforme su dale rezultate. Tako to rade ozbiljne države - a mi? Pa kao što rekoh već, ove naše zabole patka. Čak im i odgovara što veći broj neobrazovanih. I nemoj da mešaš nepismenost sa funkcionalnom nepismenošću, to su dva pojma sa ogromnim razlikama u značenju.

Citat:
Mislim da su nam nastavni programi ok, problem nastaje kod toga sto ljudi (roditelji) misle da je skolstvo obavezno i da moraju da ga otaljaju. Da nije tako nebi bilo potrebe za godisnjim testovima. A opet ako uvedes godisnji test, uvek ce se naci brdo debila (koji i ovako prave problem) koji ce pustiti decu da prepisuju (greota se muce deca). Jednostavno svi su ubaceni u tu masinu i niko nece da se u njega uperuje prstom kako ima slab prosek, slabu prolaznost. Ako neko i proba da podigne nivo znanja vrlo lako moze da dobije po nosu.

rezime: mislim da je sistem ok i da je problem nedovoljno razvijena svest o tome ZASTO se ide u skolu.

Ti možeš da misliš šta ti volja, ali sistem nije nikako ok, što je i dokazano brojnim studijama. A o korumpiranošću školskog sistema ne vredi trošiti reči.

Citat:
Ivan Dimkovic:Zato je prosveceni apsolutizam najbolje resenje za zemlju dok se stvari ne dovedu u red - demokratija kao uredjenje je skupa privilegija i zahteva vrlo visok nivo drustvene svesti da bi imala smisla.

WORD. Samo se bojim da kod nas nema prosvećenog apsolutiste, niti uopšte ljudi koji bi to izveli kako treba :(.
 
Odgovor na temu

the_tosic

Član broj: 37314
Poruke: 381
194.106.163.*



+128 Profil

icon Re: Po nalogu MMF-a vlast otpusta pola zaposlenih u prosveti i gasi medicinu rada02.09.2009. u 20:11 - pre 177 meseci
Nisam rekao da su testovi usmereni protiv nas, nego da nam se sistemi razlikuju! Moze li neko da okaci neki od tih testova, da pogledam.
Kad razmislim mozda rezultati i nisu daleko od istine. U petom razredu od tridesetpetoro, bar petoro nije znalo normalno da cita, a gomila ni da racuna. U sestom razredu smo promenili nastavnika matematike, lik se trudio, radio, radio i onda je dosao kontrolni bilo je 20 keceva. Sta se desilo roditelji su se skupili da ga lincuju i lik je uskoro otisao iz skole kad je video s kakvim budalama radi. I sad ko je kriv profesor ili roditelji? Celo jbeno skolovanje ko god da je probao da talasa napunjena su mu usta gov*ima. Msm jednostavno ne mogu da krivim nikog od svojih profesora za to sto sam ja dosao na fakultet k'o ovca.

E sad ja mislim da nasem sistemu nedostaje par stvari:

1. Selekcija.
Na svakih pet godina decu treba testirati i rasporedjivati po znaju inteligenciji i zeljom za ucenjem. Dzabe se bilo ko trudi kad neki jednostavno ne mogu/nece da radi tim tempom.

2. Godisnji test.
Ne toliko zbog ocena koliko zbog utvrdjivanja trenutnog stanja obrazovanja. Test bi trebalo polagati u malim grupama da bi se sprecilo prepisivanje.

3. Prijemni ispit.
I to pravi, a ne testovi za sekaperse:(. Prijemni treba da bude jedino merilo za upis u srednju/fakultet. Treba da testira znanje. Znaci nema zbirki iz kojih dolaze zadaci. I zadataci treba da budu od osnovnih do takmicarskih.

4. Psiholog i pedagog. U pravom smislu te reci, a ne neko ko sedi u kancelariji i ladi......... Ta osoba mora da poznaje svako dete u skoli.

5. Manje grupe. Ali gle pa gde tu ima da se kradu pare, lakse im je da nas zavrnu za skolarine :( i da i dalje sedi po nas 200 , na nekim fakultetima i po 800. Majmuni (drzava) glupi:(

@ivan:
a) Iskreno do sada sam imao pozitivna iskustva sa jedno 60% profesora. Dobar deo ljudi kada u tebi nadje dobrog sagovornika hoce da ti posveti vreme:)

b) U pravu si ali ne u potpunosti, dobar deo profesora je cenio to kada cuje tvoje misljenje, a ne misljenje pisca knjige. Niko mi nikad iz npr istorije nije zamerio ako nisam znao tacan datum, svi su trazili da se zna redosled dogadjaja, uzrok, povod i posledica. Misljenje zasto se to desilo, sta bih ja uradio. Ali opet bar polovini ljudi je bilo lakse da nauci 50 strana napamet nego da ukljuci malo mozak :/.
Sad za knjige znam da vecina ljudi ima losa iskustva i to mi je stvarno zao. Kod nas na ETFu su svi profesori na prvom casu naveli literaturu, neobaveznu literaturu, rekli koliko sta kosta, neki su cak rekli da ima i alternativnih izvora (mislili na kopirnicu) bezobzira sto su oni pisali te knjige. Za neke fakultete znam da se dobijaju dodatni bodovi za literaturu sto mi je jadno, to stavljam u isti rang sa korupcijom.

c) DA, uf jbene grupe od 200 ljudi, kad nemam gde da sednem psujem i drzavu i sve redom. Jbt tri faxa su stavili u jednu zgradu, i da hoce nemaju gde da drze manjim grupama:(. To se slazem I glupo je sto nema vise projekata. A opet vecinu ljudi bole dupe za to. U vecoj grupi se lakse mulja:)


@danijel U skoli se ne uci da se popuni uplatnica, to je "kucno vaspitanje". Veruj mi kada bi roditelji vise paznje posvetili deci i stanje bi se popravilo. Profesor moze da ti prenese znanje samo ako ti to hoces.

Citat:
niti da primene procentni račun kada treba da se primeni isti na nekom konkretnom slučaju

e vidis to je problem sto skolu zavrsava ko stigne, da je 20oro takvih okinulo godinu zbog procentnog racuna profesor bi popio suspenziju. I ja se cudim kakvi izlaze iz skole :(
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Po nalogu MMF-a vlast otpusta pola zaposlenih u prosveti i gasi medicinu rada02.09.2009. u 20:50 - pre 177 meseci
Zver je opet gladna!!!


Jer, kako drugačije razumeti toliko spremnih da kritikuju nešto u šta se čak i ne razumeju, a tako malo onih koji bi makar rekli BRAVO ... za ovo, i desetine drugih sličnih uspeha.


Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Po nalogu MMF-a vlast otpusta pola zaposlenih u prosveti i gasi medicinu rada02.09.2009. u 21:10 - pre 177 meseci
@Zoran Rodic,

Matematicka gimnazija bas kao i ostale 2 skole odakle su ovi decaci blage veze nemaju sa ostatkom skolstva niti se njihov uspeh moze nazvati uspehom naseg skolskog sistema. Plan i program, kao i nacin rada u MATF-u su sve samo ne ogledalo danasnjeg skolstva u Srbiji.

Citat:

Jer, kako drugačije razumeti toliko spremnih da kritikuju nešto u šta se čak i ne razumeju


Dobro dobro, mi se ne razumemo, onaj Pisa test je "qratz"... itd... kada treba objasniti kako je nas obrazovni sistem super, treba samo uzeti statisticke greske tj. najbolje sto Srbija ima da ponudi - to je, svakako, realna slika onoga sto izlazi iz tog sistema.





DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

hemarikon

Član broj: 226345
Poruke: 21
91.148.81.*



Profil

icon Re: Po nalogu MMF-a vlast otpusta pola zaposlenih u prosveti i gasi medicinu rada02.09.2009. u 21:17 - pre 177 meseci
Podučavanje može da se obavlja samo u malim grupama. U suprotnom, sve se završava bubanjem. Reforma školskog sistema će morati da obezbedi mehanizme da učenici aktivno pristupaju nastavi i da se angažuju. Za tako nešto će opet trebati rad sa malim grupama. I to država mora da pruži ili da kaže da ne može i da prepusti privatnom sektoru. Tada će svako za sebe odlučiti koliko mu treba nastavnika, koliko će ga plaćati i da li će prepisivati na ispitima ili će reagovati na lopove koji to pokušaju.

Ali kako se oprostiti od monopola u kome ste uspešno nahuškali dve strane jednu na drugu i iz pomrčine povlačite konce. Ko zucne, teško njemu...

U haosu se najbolje vlada... Haos je najveći, neka nam večno živi haos!
 
Odgovor na temu

Danijel Krmar
Novi Sad

Danijel Krmar
Član broj: 158660
Poruke: 325
*.static.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Po nalogu MMF-a vlast otpusta pola zaposlenih u prosveti i gasi medicinu rada02.09.2009. u 21:47 - pre 177 meseci
Citat:
the_tosic: Nisam rekao da su testovi usmereni protiv nas, nego da nam se sistemi razlikuju! Moze li neko da okaci neki od tih testova, da pogledam.

Čini mi se da primera ima na temi http://www.elitesecurity.org/t...atima-istrazivanja-obrazovanju, pa pretraži.
Sa većinom stavki koje si naveo se slažem, jedino mi malo sledeća bode oči:
Citat:
1. Selekcija.
Na svakih pet godina decu treba testirati i rasporedjivati po znaju inteligenciji i zeljom za ucenjem. Dzabe se bilo ko trudi kad neki jednostavno ne mogu/nece da radi tim tempom.

Mislim da je ovo relativon neizvodivo. Jednostavno osnovni i srednjoškolski sistem treba da izbacuje kvalitetan prosek. A onim natprosečnim treba omogućiti na primer da preskoče razred, ili im omogućiti neke kvalitetne dodatne sekcije (ali stvarno sekcije gde bi profesori radili sa tom decom), i naravno omogućiti tim izrazito kvalitetnim lagan prelaz u kvalitetne škole kao što je matematička gimnazija ili pandan tome.

Citat:
@danijel U skoli se ne uci da se popuni uplatnica, to je "kucno vaspitanje". Veruj mi kada bi roditelji vise paznje posvetili deci i stanje bi se popravilo. Profesor moze da ti prenese znanje samo ako ti to hoces.

A šta ako ti kažem da su to bili likovi koji su završili srednju ekonomsku? :)
Pa davno nešto beše, ali meni se čini da sam ja još u osnovnoj školi učio kako se popunjava pismo i tome slično. Pa sam kasnije kada sam video uplatnicu znao šta treba popuniti ako piše adresa. Kažem ti, ja prosto nisam mogao verovati koliko su neki ljudi nesposobni za neke osnovne radnje dok im neko ne nacrta. O tome ja pričam, ovaj konkretan primer nije ni bitan.

Citat:
e vidis to je problem sto skolu zavrsava ko stigne, da je 20oro takvih okinulo godinu zbog procentnog racuna profesor bi popio suspenziju. I ja se cudim kakvi izlaze iz skole :(

Vidi, nije problem što školu završava ko stigne, osnovna i srednja škola i treba da pruže relativno opširno znanje koje gotovo svako može savladati. Problem je što su za matematiku na primer zadaci uvek neki tipski, dovoljno je da neki učenik proradi do recimo desetak zadatak i znaće za, lupam, dvojku. Ali kada to naučeno treba pretočiti u stvarno znanje koje se koristi u svakodnevnom životu onda onda dolazi do jedne velike rupe.

Evo čisto primer kako to izgleda kod nas a kako na nekim stranim faksevima. Tražio ja neku dodatnu literaturu za diskretnu matematiku i nađem slučajno neku knjigu koja se koristi na tehničkom univerzitetu u Minhenu. I imam čemu da se čudim. Mislim, ok, gradivo je slično. Ali razlika je u tome što je kod nas to samo suvoparna matematika, dok su u toj drugoj knjizi nakon sažvakanih osnova dati konkretni primeri gde se to konkretno koristi, a to je na primer u kriptografiji, i to onda beše veoma zanimljivo :). A takvih primera koji ne idu u korist našeg obrazovnog sistema imaš koliko ti volja. :(

[Ovu poruku je menjao Danijel Krmar dana 02.09.2009. u 23:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Po nalogu MMF-a vlast otpusta pola zaposlenih u prosveti i gasi medicinu rada02.09.2009. u 21:52 - pre 177 meseci
Citat:

I imam čemu da se čudim. Mislim, ok, gradivo je slično. Ali razlika je u tome što je kod nas to samo suvoparna matematika, dok su u toj drugoj knjizi nakon sažvakanih osnova dati konkretni primeri gde se to konkretno koristi, a to je na primer u kriptografiji, i to onda beše veoma zanimljivo :). A takvih primera koji ne idu u korist našeg obrazovnog sistema imaš koliko ti volja. :(


Meni je tako pre 6-7 godina trebalo malo vise znanja o digitalnom procesiranju signala.

Uzmem ti ja tako knjigu od kolege iz USA i - ista stvar, odusevim se - knjiga je toliko dobra da prosto mami citaoca da je kompletno procita i da se udubi u problematiku. Znaci od dizajna filtera, furijeove transformacije, klasicnih problema i tipicnih algoritama - tako lepo sve objasnjeno, bogato sa primerima - sa knjigom dolazi i CD sa C i Matlab primerima, uzivancija.

Kada to uporedim sa nasim knjigama i skriptama, ne mogu a da ne primetim ogromnu razliku. Pogotovu u to vreme kada sam bio "fresak" iz Srbije i njenog sistema.

A to je fundamentalna razlika u samom odnosu predavaca kao i pisca knjige prema onome ko treba to da nauci.

Ako bi smo dublje usli u problematiku, otvorili bi pandorinu kutiju.

Citat:

Vidi, nije problem što školu završava ko stigne, osnovna i srednja škola i treba da pruže relativno opširno znanje koje gotovo svako može savladati. Problem je što su za matematiku na primer zadaci uvek neki tipski, dovoljno je da neki učenik proradi do recimo desetak zadatak i znaće za lupam dvojku. Ali kada to naučeno treba pretočiti u stvarno znanje koje se koristi u svakodnevnom životu onda onda dolazi do jedne velike rupe.


Ovo je jos jedna u nizu katastrofalnih gresaka - znaci 90% zadataka na ispitima i testovima iz matematike u osnovnoj i srednjoj su tipski "sablonski" zadaci koji se uce tako sto klinac izvezba 1000 zadataka na isti kalup - i onda kao nesto zna tj. zna da primeni sablon tj. "foru".

Znaci 50 kvadratnih jednacina - sve isto, mozda samo drugaciji redosled sta se trazi... onda 50 trigonometrijskih jednacina, onda isto to za geometriju, isto to za logaritme... uzas.

Uzas - onda mu das problemski zadatak, gde treba da primeni vise disciplina bez "sablona" i... problem.

A to pokazuje i nekompetenciju onih koji su pisali te zadatke. Napraviti 500 primera na istu temu moze i majmun - napraviti 500 zanimljivih problema gde se duboko testira razumevanje gradiva je daleko tezi problem.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Danijel Krmar
Novi Sad

Danijel Krmar
Član broj: 158660
Poruke: 325
*.static.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Po nalogu MMF-a vlast otpusta pola zaposlenih u prosveti i gasi medicinu rada02.09.2009. u 22:12 - pre 177 meseci
Upravo tako, mislim, šta god da dotakneš, kako god da sagledaš stvari dolaziš do toga da je sistem stvarno truo. Nama treba jedna korenita reforma, a koliko je ona danas moguća, to je već drugo pitanje.

Eto, za početak te knjige, što se mene tiče, ove današnje koje su u opticaju lepo na reciklažu, pa da se od njih napravi nešto valjano, tariguz na primer.

Mislim da većina tog kadra nije u mogućnosti napisati smislenu knjigu koja će pružiti pravo znanje na adekvatan i zanimljiv način, Naravno čast izuzecima. E, pa kada se rešimo tih starih, maltene neupotrebljivih knjiga, lepo sagledati situaciju, licencirati strana izdanja, prevesti ih kako treba i prilagoditi našim uslovima. Profani malo da se doškoluju, te da učenici ovde konačno mogu da uče kvalitetno gradivo.
 
Odgovor na temu

hemarikon

Član broj: 226345
Poruke: 21
91.148.91.*



Profil

icon Re: Po nalogu MMF-a vlast otpusta pola zaposlenih u prosveti i gasi medicinu rada02.09.2009. u 23:16 - pre 177 meseci
Nisam siguran da bi trebalo "današnje koje su u opticaju lepo na reciklažu". Knjige se ne bacaju i ne spaljuju. Osnovni problem je u odnosu prema učenicima i studentima. Učenici i studenti treba da budu aktivniji u nastavi a to je promena na koju za sada niko ne pristaje, već su svi zalegli i pucaju iz sopstvenih rovova.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Po nalogu MMF-a vlast otpusta pola zaposlenih u prosveti i gasi medicinu rada02.09.2009. u 23:56 - pre 177 meseci
Koliko sam video nešto od klinaca iz srednje škole i ovih sa Srpskih private faksova, 80% ko da je palo sa Marsa, mislim da ne bi znali ni 2 prosta razlomka da saberu a kamoli da su upotrebljivi za bilo koji posao. A opet se čovek iznenadi svremena na vreme, ali to su naši antropolozi lepo rekli pre 100 godina, kod nas je mali prosek ali zato ima extremnih odstupanja, da kažem talenata.

Tako ko radi, neka se spremi da radi do svoje 80-te godine, jer neće biti ko da nam plaća penziju, šmrc.

Rad krijepi.
 
Odgovor na temu

Danijel Krmar
Novi Sad

Danijel Krmar
Član broj: 158660
Poruke: 325
*.static.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Po nalogu MMF-a vlast otpusta pola zaposlenih u prosveti i gasi medicinu rada03.09.2009. u 00:25 - pre 177 meseci
Citat:
hemarikon: Nisam siguran da bi trebalo "današnje koje su u opticaju lepo na reciklažu". Knjige se ne bacaju i ne spaljuju. Osnovni problem je u odnosu prema učenicima i studentima. Učenici i studenti treba da budu aktivniji u nastavi a to je promena na koju za sada niko ne pristaje, već su svi zalegli i pucaju iz sopstvenih rovova.

Ja lepo rek'o na reciklažu :). Šalu na stranu, malo sam karikirao, ali literatura nam je jednostavno u velikoj količini jednostavno nekvalitetna. Ali nije tu problem literatura kao literatura, problem su oni koji pišu tu literaturu, kao i njihov odnos prema tome što treba biti naučeno. Eto, ja mislim da nema kvalitetnog kadra koji bi mogao sprovesti reforme kako treba. Vidiš, to je isto deo tog problema o kojem ti pričaš, tj. u odnosu prema učenicima i studentnima. Stvarno bih preporučio svakome da malo pogleda kako izgleda literatura na stranim univerzitetima (recimo MIT OpenCourseWare), razlika je ogromna.

Što se aktivnosti učenika tiče, pa nju treba delom i forsirati od strane profesora. Mislim da će se svako sa mnom složiti da kod nas većina profesora uđe, izdeklamuje šta piše u knjizi i završi čas. Interaktivnosti nula, prosto ne vidim kako neko od učenika i da hoće na takvim časovima može biti aktivan.

Ja ne kažem da znam kako i šta treba uraditi, ali majku mu, pa za početak neka se barem pogleda kako izgleda školstvo u drugim zemljama, ono šta valja prihvati se, ono što u Srbiji ne može proći modifikuje se... Ali hajde više samo da se maknemo sa mrtve tačke.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
93.87.249.*



+638 Profil

icon Re: Po nalogu MMF-a vlast otpusta pola zaposlenih u prosveti i gasi medicinu rada03.09.2009. u 00:45 - pre 177 meseci
moram da vam ispricam jedno delo mog profesora, covek nam predaje elektrotehniku 1 i 2, i bile su neke formule (jedno 20-tak) iz elektrotehnike 2, reko nam naucite ih, dalje necete moci bez njih, sledeceg casa niko nema pojma, on ponovo, naucite ih molim vas, sledeceg casa isto, niko nikakve veze, onda je on uzeo i podelio nam a4 listove i reko pisite, velikim krupnim slovima, izdiktirao formule (da ne bi vadili iz knjige), zatim nam je dao zeleni marker da sve to uokvirimo i obojimo (kao u zabavistu :) ), i reko dajte da pregledam, i zamislite polovina nisu uopste pisala, i nismo mrdnuli dok svi nisu imali zapisane formule, sledeceg casa su vise od 90% znali bar 70% formula,

zakljucak, vidite da i profe mogu da budu prilicno ubedljivi
 
Odgovor na temu

the_tosic

Član broj: 37314
Poruke: 381
194.106.163.*



+128 Profil

icon Re: Po nalogu MMF-a vlast otpusta pola zaposlenih u prosveti i gasi medicinu rada03.09.2009. u 08:48 - pre 177 meseci
@guslac da mu je banula inspekcija, najebao bi, jer kasni sa gradivom :)

@dejanet mhm veliki je problem probiti prag osnovnog znanja da bi se radilo nesto interesantnije u osnovnim i srednjim skolama.

@danijel hvala pogledao sam, moram priznati da sam pogresio. Mislio sam da je test drugog oblika, odnosno tako sam cuo.
Mozda smo preterano nisko jer ko zna gde (u kojoj skoli) su testirali, ali jesmo nisko. Kada sam rekao da treba izvrsiti selekciju nisam mislio na pravljenje arijevske rase:) nego na prosto razdvajanje po odeljenjima. Ako jedna skola ima 3 odeljenja prvaka, rasporedi ih po mogucnostima i svi ce mnogo bolje uciti. Jer ne moze svako da uci istim tempom i iste zadatke, negde profesor moze gradivo da predje za polovinu vremena a ostatak da radi neke interesantnije primere, a negde ce mu trebati 120% vremena da bi nekome objasnio sta je lin. jednacina. I tako ce moci svakom nivou znanja/sposobnosti da posveti dovoljno vremena.
Sad kontam sta bi se desilo da je ucitelj probao sve da nas "opismeni" do kraja cetvrtog razreda:) verovatno bismo svi ostali na tom nivou tecnog citanja :)

Knjige:( samo cu reci Physics for Scientists and Engineers uf kad bi imao stampano izdanje:) Bolja knjiga bi verovatno pomogla onom delu koji je i sada radio da jos bolje radi, sto znaci da ih treba promeniti;). Ali opet sta sa ostalima secam se kada je jedna osoba iz srednje trebala da nauci cilindricni koord sistem iz astronomije. Znaci jeb slika, samo to moras da zamislis, i da znas koje su dimenzije bitne, ta osoba je naucila celu stranu napamet jer joj je tako bilo lakse. Sta sa takvima? Kako takvima da uvalis interesantne zadatke?
 
Odgovor na temu

hemarikon

Član broj: 226345
Poruke: 21
*.adsl.beotel.net.



Profil

icon Re: Po nalogu MMF-a vlast otpusta pola zaposlenih u prosveti i gasi medicinu rada05.09.2009. u 13:15 - pre 177 meseci
Evo gde još može da se uštedi u prosveti:
-----------------------------------------
2003-01 483 Novčane kazne i penali po rešenju sudova 383000
2004-01 483 Novčane kazne i penali po rešenju sudova 14419000
2005-01 483 Novčane kazne i penali po rešenju sudova 2308000
2007-03 483 Novčane kazne i penali po rešenju sudova 2394000
2007-06 483 Novčane kazne i penali po rešenju sudova 2501000
2007-09 483 Novčane kazne i penali po rešenju sudova 1430000
-------------------------------------------------------------
Ukupno: 23818000 dinara.

Skoro 24 miliona dinara. Potrebno je samo da nateraju svoje partijske direktore da rade su skladu sa zakonom.

http://www.parlament.sr.gov.yu...kta_detalji.asp?Id=516&t=Z
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Po nalogu MMF-a vlast otpusta pola zaposlenih u prosveti i gasi medicinu rada05.09.2009. u 15:40 - pre 177 meseci
Ček, gde je tu ušteda?

Budžetska inspekcija rebne kaznu, škola piše dopis ministarstvu prosvete da im uplati novac za kaznu koji ovi odmah po dospeću prebace na račun ministarstva finansija, tj u budžet.
Presipanje iz šupljeg u prazno. :)
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

hemarikon

Član broj: 226345
Poruke: 21
*.adsl.beotel.net.



Profil

icon Re: Po nalogu MMF-a vlast otpusta pola zaposlenih u prosveti i gasi medicinu rada05.09.2009. u 16:30 - pre 177 meseci
Po rešenju suda plaćaš kad izgubiš sudski spor a ne po rešenju budžetske ili prosvetne inspekcije. Čemu unosiš zamenu teza? Po rešenju suda se plaćaju kazne, troškovi sudjenja i slično u slučaju da škola vrši nezakonite radnje. Odluke donose direktori ali njih niko ne poziva na odgovornost već se svi računi prebacuju gradjanima odnosno poreskim obveznicima.

[Ovu poruku je menjao hemarikon dana 05.09.2009. u 18:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Po nalogu MMF-a vlast otpusta pola zaposlenih u prosveti i gasi medicinu rada05.09.2009. u 18:09 - pre 177 meseci
A odakle im pare da plate kaznu?
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Po nalogu MMF-a vlast otpusta pola zaposlenih u prosveti i gasi medicinu rada

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 22608 | Odgovora: 100 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.