Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Stambeni kredit za lice cija je to prva nekretnina

elitemadzone.org :: MadZone :: Stambeni kredit za lice cija je to prva nekretnina

[ Pregleda: 5476 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Borkke
Aleksandar
Software Developer
Novi Sad

Član broj: 182321
Poruke: 30
*.static.isp.telekom.rs.



Profil

icon Stambeni kredit za lice cija je to prva nekretnina01.09.2009. u 15:34 - pre 177 meseci
Ja se razumem u racunare ali nazalost stvarno se ne razumem u finansije (ja sve nadjem na internetu) :) pa bih vas zamolio za vase misljenje ili iskustvo!!!

Cuo sam da osobe sa istim prezimenom, (brat i sestra, muz i zena), mogu da podignu zajednicki kredit... To bi bilo lepo posto ja i sestra imamo zajednicki prosek plate 48.000 dinara.
Posto bi kuca bila prevedena na moje ime a meni bi to bila prva nekretnina, mislim da bi trebao da mogu da dobijem povrat PDV-a????

Ako bi se setili jos nekih "povlastica" bilo bi mi od velike pomoci.
Da idem od banke do banke da se raspitujem o uslovima mi prestavlja problem posto radim i studiram u isto vreme pa vas zato molim za vase predloge i iskustva, koje bi mi banke bile prioritet za dizanje kredita???

Hvala dobri ljudi,
POZDRAV :)
 
Odgovor na temu

Jagnjeca brigada

Član broj: 52969
Poruke: 311



+298 Profil

icon Re: Stambeni kredit za lice cija je to prva nekretnina01.09.2009. u 20:33 - pre 177 meseci
Nemam iskustva po tom pitanju ali ovde mozes naci dosta informacija:

http://www.kamatica.com/stanovnistvo-kredit-stambeni-krediti


npr.

Nova kreditna linija Banke Intesa za kupovinu prvog stana
01. septembar 2009. | 14:38

Izvor: EMportal

Banka Intesa u Srbiji danas je počela da odorava novi model stambenih kredita sa kamatnim stopama od 6,17 odsto godišnje, formiran u saradnji sa Razvojnom bankom Saveta Evrope (SE).

Kako se navodi u saopštenju, nova kreditna linija u kojoj Razvojna banka SE finasira 50 odsto odobrenog kredita namenjena je klijentima koji kupuju prvi stan.

Površina stana koji se kupuje preko te kreditne linije ograničena je brojem članova domaćinstva, tako da samci mogu da kupe stan do 35 kvadratnih metara, za par se odobrava kredit za stan do 46 kvadratnih metara, a za tročlano domaćinstvo limit je 69 kvadrata.

Četvoročlano domaćinstvo može da dobije kredit za kupovinu stana do površine od 92 kvadratna metra, a sa svakog dodatnog člana odobrava se dodatnih dodatnih 10 kvadratnih metara.

Maksimalna zarada korisnika kredita ne može da prelazi 100.000 dinara, dok je starosna granica za otplatu kredita 65 godina, a maksimalan rok otplate je 20 godina.

Klijenti koji se odluče da na taj način kupe stan imaju obavezu da najmanje pet godina od realizacije kredita stanuju u stanu koji su kupili na kredit.

Minimalni iznos kredita, koji moraju biti osigurani kod Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita, iznosi 10.000 evra, a učešće od 20 do 30 odsto vrednosti nekretnine.

Kod kredita sa učešćem od 20 do 25 odsto, efektivna kamtna stopa je od 6,52 odsto godišnje, dok se kod učešća od 25,01 do 30 odsto efektivne kamate kreću od 6,17 odsto.

Zajam može da se otplati prevremeno uz naknadu od jedan odsto od iznosa kredita, bez obzira da li je reč o delimičnoj ili potpunoj otplati, navodi se u saopštenju.

http://www.emportal.rs/vesti/srbija/97737.html
"Nikad ne raspravljaj sa budalom: Prvo ce da te spusti na svoj nivo, a onda ce da te
dobije na iskustvo!"
 
Odgovor na temu

223
Aix Solaris Linux
Unix System Administrator
Beograd

Član broj: 223741
Poruke: 2
95.180.22.*



Profil

icon Re: Stambeni kredit za lice cija je to prva nekretnina01.09.2009. u 21:18 - pre 177 meseci

Tips & Tricks

1. Za povracaj PDV-a obavezno je da u trenutku kupovine/ulaska u posed nepokretnosti ti i bracni drug/sestra ili ko vec ZIVITE Na istoj adresi. Ovo je jako, jako bitno, jer ces u suprotnom dobiti povracaj PDV-a samo za sebe.

40m2 samo za tebe, 15m2 za svaku osobu koja zivi na istoj adresi kao i ti. maks 80m2

Procedura je duga, preko 2meseca, milion papira ce ti traziti.

2. Sto se banaka tice, ne gledaj kamatu, to je bitna, ali ne i najbitnija stavka. Fiksna se sada ne isplati, suvishe je velika. Ne preteruj sa brojem godina ( 30 je puno, mnogo kamate vratis u prvih par godina )


AixSolLin
 
Odgovor na temu

Borkke
Aleksandar
Software Developer
Novi Sad

Član broj: 182321
Poruke: 30
93.86.32.*



Profil

icon Re: Stambeni kredit za lice cija je to prva nekretnina01.09.2009. u 23:15 - pre 177 meseci
Citat:
223: Tips & Tricks

1. Za povracaj PDV-a obavezno je da u trenutku kupovine/ulaska u posed nepokretnosti ti i bracni drug/sestra ili ko vec ZIVITE Na istoj adresi.


Posto ce sa nama verovatno ziveti i mama da li je za nju bitna samo adresa prebivalista ili i nju moramo da ukljucimo u ukupnu sumu primanja koja mi je potrebna za podizanje kredita?

Havala vam,
Pozdrav...
 
Odgovor na temu

misterno2008
Vladan Markovic
Becej

misterno2008
Član broj: 207014
Poruke: 63
*.dynamic.stcable.net.



Profil

icon Re: Stambeni kredit za lice cija je to prva nekretnina05.09.2009. u 10:00 - pre 177 meseci
Evo,da ti malo pomognem.Kao prvo,ukoliko je kupovina prve nekretnine,nikakav povracaj PDV-a neces imati,jer ga neces ni placati tj. oslobodjen si placanja(ja nisam platio).Ne znam sada kako funkcionise sistem brat-sestra,do sad se sve odnosilo na bracne parove,mada u principu, tehnicki gledano razlike nema(sto se zahteva za podizanje kredita tice),u vasem slucaju ce biti udruzena sredstva.Nemoj da te plase sa neophodnim papirima,to uopste nije prevelika hrpa istih.Radi se o najvise 10-ak razlicitih potvrda,izvoda i sl.koje mozes u hodu prikupiti.

Ne bih ti sada nabrajao sta je sve potrebno,ali najednostavnije ti je da odes u banku(toplo ti preporucujem Societe Generale),tamo ces dobiti spisak i upustva sta sve treba da prikupis i odradis.Supruga i ja smo dobili subvencionisan kredit u oktobru prosle godine,sve je trajalo oko 4 meseca(drzava je kuburila sa sredstvima za subvenciju,godisnji odmori itd.).U principu,obrada kredita traje do mesec dana(sada cujem i malo duze),ono sto je bitno,ni sestra ni ti ne smete imati u svom posedu apsolutno nista od nekretnina(vadi se posedovni list),u poreskom cete dobiti potvrdu(da do sad niste bili poreski obveznici) koja ce biti osnov za oslobadjanje od placanja PDV-a.

Ja sam zagovornik fiksne kamatne stope,jer bas zbog nestabilne ekonomske situacije u celom svetu,menjanje kamatnih stopa(na zalost uvek na gore) su ocekivane,primer,moja kamatna stopa je bila 7% a sada je vec 7,9%,procentualno gledano mala razlika,ali u kolicini para,razlika ogromna.
Neki moji prijatelji su podigli stambene kredite sa promenljivom kamatnom stopom,rate su u medjuvremenu nekima otisle i do 40 evra gore.

Gledaj da podignete kredit na sto kraci moguci rok otplate,ja sam primera radi uzeo na 15 + 5,a da sam recimo uzeo na 20+ 5,rata bi mi bila koliko se secam 30 evra manja(190 sada,bila bi 160),ali tih dodatnih 5 god tj. 60mes x 160evra =9600 ili 4200 dodatnih evra na ime kamate???

Posto si iz NS idi u Vase Stajica 23(iza parkinga na trgu) tamo je Societe Generale,kontakt osoba Marina,jedan ekstra lik, koja ce vas max uputiti,cak vam dati br.svog mob tel. i u svako doba pomoci ako nesto zaskripi.

Nadam se da sam ti bar malo pomogao.Srecno!


bolje biti bogat,no ne biti
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Stambeni kredit za lice cija je to prva nekretnina

[ Pregleda: 5476 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.