Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa centralnim grejanjem??????

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Problem sa centralnim grejanjem??????

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 70382 | Odgovora: 73 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Gazzu
Beograd

Član broj: 157941
Poruke: 154
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Problem sa centralnim grejanjem??????03.09.2009. u 21:24 - pre 178 meseci
LJUDI imam problem sa centralnim grejanjem. Prosle zime sam za ugalj i drva dao 2000eura. Neverovatno (ali istinito)

Prosle godine sam uradio centralno grejanje. Greju se 2 stana po 75 kvadrata, kotlarnica se nalazi u podrumu, cevi su izolovane u podrumu. Imam kotoRadijator Kraljevo K33s, ( pec je veca zato sto imam jos 2 nivoa koja cu nekad u buducnosti srediti i grejati). I da za sad nemam fasadu sto je jako bitno u celoj prici.

Koristio sam kombinovani ugalj, uglavnom Banovic kocku i S.vreoci (60-70% je bio kameni ugalj).
Ljudi mi uglavnom kazu da pec guta mnogo uglja, ali ja mislim da je ovo preterano. Kad je prosle zime bio najhladnijji mesec potrosio sam 4 tone banovica, za te pare sam mogao da se grejem na struju komotno.

Konsultovao sam i jednog majstora za koga sam dobio dobre preporuke ali nisam dobio konkretne odgovore ni od njega. Sad jurim nekog inzinjera da pogleda celu instalaciju pa da vidim sta cu dalje

Interesujem me vasa misljenja i iskustva.

POzdrav!!!

 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.70.*



+86 Profil

icon Re: Problem sa centralnim grejanjem??????03.09.2009. u 23:11 - pre 178 meseci
sve si to lepo naveo sem
-kakva je stolarija
-ulaz zajednicki ili zaseban
-temp. vode u sistemu
-velicine i tipa radijatora po prostorijama i kubikaze istih
-poprecnog preseka polazne cevi od kotla
-dal radijatori greju citavom povrsinom
hm valjda nisam nista izostavio
genije..
 
Odgovor na temu

Gazzu
Beograd

Član broj: 157941
Poruke: 154
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Problem sa centralnim grejanjem??????03.09.2009. u 23:43 - pre 178 meseci

Stolarija je super Alu, ja zadovoljan sa njom nema kondenzacije (lazem malo .

Sto se tice ulaza, napravljeno je kao u zgradi. Postoji jedan veliki centralni hodnik. Pridzemlje su garaze kotlarnica i podrumi, sledeca 2 sprata su 2 stana od po 75m2 i na kraju stepenice idu u tavansku prostoriju koja zvrji prazna i ceka da se skupe pare i jednog dana se to pretvori u jedan lep stancic . Tavanski prozori su sklepani od dasaka i prekriveni su najlonom ima ih 2 sa svake strane po jedan. Mislim da mi i hladna ploca odnosi dosta toplote. Centralni hodnik se uopste negreje, ali i pri grejanju je u njemo ok tj. nije toliko hladno. U Stanu na drugom spratu se stvara kondenzacija na mestima gde je ploca i gde su betonski stubovi pa to brisem ssvaki dan.

Temperatura vode u sistemu je u proseku 60 C, posto cale lozi on cesce ubacuje po 3-4 kofe od kreca, ali to brzo progori. Temperaturu sam gurao cak do 85 C pa sam se uplasio da se nedogodi nesto jer sam zaboravio klapnu. Cale uvece poslednji lozi oko 2 nocu i vatra traje najkasnije do 6-7 i zagasi se. Svaki dan se ona zagasi a i da se ne zagasi u njemu ima ujutro toliko pepela i sljake da ne bi mogao da nastavi da gori normalno. Svako jutro se izbaci pepela i sljakke za jedna zidraska kolica ( puna).

Cevi odozdo idu bakarne 18mm do prvog stana od polovine prvog sprata pa navislje idu 15mm do radijatora na drugom spratu. Na drugom spratu ide rebro na 1m2, a na prvom umanjeno za 10-20 posto. ( prvi sprat nije problem problem je drugi). Na drugom spratu ne mogu da izguram vecu temperaturu u stanu od 20-21 stepen kad je bas hladno. Jedan majstor mi je reko da treba da stavim poratnu cev sa suprotne strane radijatora od dovodne zbog manjeg preseka na radijatore koji imaju vise od 15 rebara ( kod mene je sve na istoj strani sve). Radijatori su globalovi.

Dimnjak je spoljni i jako je veliki oko 3-14 metara

Poprecnu cev moram da premerim pa cu da napisem u sledecem postu

Radijatoru su gore mnogo tpliji a dole poprilicno hladni, isti majstor koji mi je reko za povratnu vezu je reko da je problem zbog pumpe jer je na odlaznom vodu a ne na dolaznom. i kaze da bi onda razlika na radijatoru bila 5-6 C ( mislim na gornjii donji deo radijatora)

Da jos nesto doalzna i odlazna cev su na preci vezane na desnoj strani, a isti majstor mi j epreporuci da budu po dijagonali zbog boljeg iskoriscenja energije, takodje mi je rekoa i da kupim manju pec i da nista necu postici ako ne uzmem manju pec. Na zalost ove godine neverujem da cu moci zato ako moze nesto drugo da se sredi PRICAJTE.

Slikoacu sutra pec i instalaciju pa cu okaciti slike.

Pozdrav!!!!!!

 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.70.*



+86 Profil

icon Re: Problem sa centralnim grejanjem??????04.09.2009. u 00:23 - pre 178 meseci
nemoras da menjas pec jer cim ti je velika razlika temp. u gornjoj i donjoj zoni radijatora
imas problem sa cirkulacijom u sistemu. sad treba videti dal je dobro odradjen sistem
da nema vazduha u njemu ili je nesto drugo sto ne moze ovako putem kuckanja.
nisam razumeo ono /cev 18mm ide do prvog stana/ odakle ide ta cev iz kotla?
pozdrav..
genije..
 
Odgovor na temu

Budimir
Beograd

Član broj: 772
Poruke: 176
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: Problem sa centralnim grejanjem??????04.09.2009. u 07:37 - pre 178 meseci
Opise malo to kako ti idu cevi od kotla. Dali ti ide jedna vertikala ili vise njih? To sa 18mm je bas malo ako preko nje napajas oba stana. Ne verujem da se neko ba toliko zeznuo. Opisi sve cevi od kotla pa na dalje sa svim racvanjima.To sto ti brzo sagori ugalj pretpostavljam da moze da se resi klapnama
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
195.178.50.*



+110 Profil

icon Re: Problem sa centralnim grejanjem??????04.09.2009. u 08:41 - pre 178 meseci
Ovo mi je malo cudno za radijatore da sviimaju povratak sa iste strane kao i dovod.... to moze za male radijatore ali za vece... Takodje i ja se nadam da ti neko nije zbog ustede u bakru stavljao polaz sa peci na 18mm, to je bas malo.

Opisi malo detaljnije, da li imas svaki sprat kao poseban krug ili dizes iz svake donje sobe vertikale prema radijatorima u sobama na spratu.

Posto zivim na spratu kuce, jasno mi je kakva je situacija i sam sam dosta dao prosle godine za grejanje, oko 1000E (grejanje na gas).

Ta ploca iznad tebe je hladnjak samo takav. Ja sam bez ikakve izolacije krenuo u zimu i ubrzo shvatio da tako nece ici. Trpezarija sa kuninjom je bila puna kondezacije i hladna. Tu sam poludeo i ceo plafon prvo premazao podlogom za krecenje (akrilna emulzija) i zatim lepio stiropor od 3cm sa onim akrilnim silikonom. Razlika je bila drasticna, tako drasticna da sam odlucio da cu ceo sprat da izolujem plafone sa ovim stiroporom. Na taj stiropor sam kasnije zalepio one ukrasne ploce od stiropora i sada plafon izgleda odlicno, ovo mi je mnogo jednostavnije nego da stavljas mrezicu na onaj stiropor od 3cm, pa ga gletujes itd. Ovo je brate cisto i jednostavno. Ako neko pita zasto sam lepio dva stiropora odgovor je jednostavan, te ukrasne ploce su debele svega 0,8cm (doduse ima ih i od 1,5cm ali mi je i to tanko) tako da sam sa stiroporom od 3cm dobio izolaciju a ovaj drugi je samo za vizuelnu komponentu.

Inace, sada se bas spremamo da izolujemo kucu sa spoljne strane stiroporom od 10cm. Ne ide bez izolacije.
...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

Nikola M
Češka

Član broj: 11660
Poruke: 360
*.hemofarm.com.



+25 Profil

icon Re: Problem sa centralnim grejanjem??????04.09.2009. u 08:42 - pre 178 meseci
pa znaš kako, sve i da ništa ne menjaš ako uradiš sledeće mislim da bi ti se potrošnja uglja smanjila za min30%:
- staviš stiropor (8 ili 10tku),
- izoluješ tavanski pod da ti toplota ne ide "gore". Ne moraš to onako skroz, dovoljno je (ako se tavan još ne koristi) da gore rasprostreš vunu i dobro to ušuškaš, a te tavanske prozore da bolje zatvoriš da nemaš promaju
- zatvaraš ta vrata od hodnika kad god možeš da ti i tu ne ide puno toplote

ali, pošto si rekao da ti je gore slabije grejanje meni je to takođe sumnjivo, ali tu se već ne bih usudio da olako dajem neku dijagnozu...

Jel imaš neku akumulaciju vruće vode?

U svakom slučaju, ako popraviš i to stanje u sistemu sa cirkulacijom eto tebi mnogo jeftinijeg grejanja...


i sumnjiv mi je dimnjak, kažeš spoljnji a ogroman, pa i tu ti ide dosta toplote, da se on ugreje dok ne povuče
 
Odgovor na temu

Gazzu
Beograd

Član broj: 157941
Poruke: 154
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Problem sa centralnim grejanjem??????04.09.2009. u 12:05 - pre 178 meseci
KBDNK
Citat:
Postavljanje većeg kotla od potrebnog dovodi do toga da kotao radi sa niskim intenzitetom i to će dovesti do toga da se gorivo ne iskorišćava adekvatno pa samim tim i do gubitaka a ti gubici će biti veći ukoliko je gorivo koje sagoreva kaloričnije


Citat:
nemoras da menjas pec


Moja pec je predvidjena da greje 300 m2, a ja grejem samo 150 zar to nije rasipanje toplote i uglja.

Citat:
nisam razumeo ono /cev 18mm ide do prvog stana/ odakle ide ta cev iz kotla?


Ja sam se lose izrazio evo postavio sam slike pa da pojasne stvar.
Na slikama 1,2,3,4,5,6, je kotlarnica, nisam merio presek cevi ali su poprilicno velike i izolovane. Cevi su razvedene po podrumu u 4 vertikale koje se penju navise po stanovima, te cevi sto idu navise su 18 mmi 15mm, na to sam mislio.

Na slci 7, je radijator na prvom spratu gde se lepo vidi gde se cev od 18mm smanjuje u cev od 15mm.
Slika 9 je radijator na drugom spratu. Do koga dolazi cev od 15mm ( na toliki radijator 20 rebara)
Slike 11 i 13 je dimnjak sa spoljne strane.

Sta mislite o tome da se pumpa stavi na povratnu vezu da li ce se dobiti bolje iskoriscenje temperature u radijatorima?

Mislim da je i cale sjebao dosta uglja zato sto nije podizao temeraturu iznad 60 C, stalno 50-60. I svake noci gasenje peci i uutro ponovno lozenje. Onda se sve ohladi i dok se sve iznova zagreje potrosi se dosta uglja ( bar sam dosao do takvog zakljucka iz vasih postova).

Interesuje me odakle mi toliki pepeo svakog jutra, od njega pec nije ni mogla stalno da gori ( nema dovod vazduha da sagorisve to a i ima dosta sljake)?

Citat:
Ta ploca iznad tebe je hladnjak samo takav. Ja sam bez ikakve izolacije krenuo u zimu i ubrzo shvatio da tako nece ici. Trpezarija sa kuninjom je bila puna kondezacije i hladna. Tu sam poludeo i ceo plafon prvo premazao podlogom za krecenje (akrilna emulzija) i zatim lepio stiropor od 3cm sa onim akrilnim silikonom. Razlika je bila drasticna, tako drasticna da sam odlucio da cu ceo sprat da izolujem plafone sa ovim stiroporom. Na taj stiropor sam kasnije zalepio one ukrasne ploce od stiropora i sada plafon izgleda odlicno, ovo mi je mnogo jednostavnije nego da stavljas mrezicu na onaj stiropor od 3cm, pa ga gletujes itd. Ovo je brate cisto i jednostavno. Ako neko pita zasto sam lepio dva stiropora odgovor je jednostavan, te ukrasne ploce su debele svega 0,8cm (doduse ima ih i od 1,5cm ali mi je i to tanko) tako da sam sa stiroporom od 3cm dobio izolaciju a ovaj drugi je samo za vizuelnu komponentu.


Probacu ovu varijantu, samo se dvoumim da li da ih poredjem po tavanu ili da ih stavljam sa unutrasnje strane stana, sta je ekonomicnije ida li ce taj stiropor smanjiti potrosnju uglja?

Citat:
staviš stiropor (8 ili 10tku),


Prijatelju ja da imam para da stavim fasadu ne bi kuckao po ovom forumu

Interesuje me kvalitet ove peci, posto sam je platio oko 91 000
, i jedna je od skupljih.




http://i451.photobucket.com/al.../quattro-photo/Grejanje/13.jpg
http://i451.photobucket.com/al.../quattro-photo/Grejanje/11.jpg
http://i451.photobucket.com/al...2/quattro-photo/Grejanje/9.jpg
http://i451.photobucket.com/al...2/quattro-photo/Grejanje/7.jpg
http://i451.photobucket.com/al...2/quattro-photo/Grejanje/6.jpg
http://i451.photobucket.com/al...2/quattro-photo/Grejanje/5.jpg
http://i451.photobucket.com/al...2/quattro-photo/Grejanje/4.jpg
http://i451.photobucket.com/al...2/quattro-photo/Grejanje/3.jpg
http://i451.photobucket.com/al...2/quattro-photo/Grejanje/2.jpg
http://i451.photobucket.com/al...2/quattro-photo/Grejanje/1.jpg

 
Odgovor na temu

Gazzu
Beograd

Član broj: 157941
Poruke: 154
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Problem sa centralnim grejanjem??????04.09.2009. u 13:10 - pre 178 meseci

Sad sam se cuo sa jednim inzinjerom, i reko mi je da je pec prevelika za tu kvadraturu. Da u kotlu ima oko 250 l vode i da ja bespotrebno grejem preko 100l vode koja nesluzi nicemu.

Drugo mi je reko da obavezno stavim na tavam 5 cm stiropor po podu i da ce mi to drasticno povecati temperaturu u gornjem stanu.

Jos mi je rekao da mi je kuca velika i da ima dosta spoljnih zidova koji odvalace toplotu ( pridzemlje, 2 sprata i podkrovlje).

Reko mi je da se ponovo cujemo u ponedeljak da se jos malo raspita.

 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.70.*



+86 Profil

icon Re: Problem sa centralnim grejanjem??????04.09.2009. u 13:31 - pre 178 meseci
Citat:
Gazzu: Sad sam se cuo sa jednim inzinjerom, i reko mi je da je pec prevelika za tu kvadraturu. Da u kotlu ima oko 250 l vode i da ja bespotrebno grejem preko 100l vode koja nesluzi nicemu.

Drugo mi je reko da obavezno stavim na tavam 5 cm stiropor po podu i da ce mi to drasticno povecati temperaturu u gornjem stanu.

Jos mi je rekao da mi je kuca velika i da ima dosta spoljnih zidova koji odvalace toplotu ( pridzemlje, 2 sprata i podkrovlje).

Reko mi je da se ponovo cujemo u ponedeljak da se jos malo raspita.

tih 100l vode sto grejes vise ti dodje kao akumulacija tako da ti to ne predstavlja problem a to sto ti je veci
kotao od potrebnog ne predstavlja ti problem za sistem jer on mora da greje ako je dobro odradjen .
treba proveriti vezu na kotlu da nije nesto obrnuto naopacke i prigusi cug na izlazu kotla u dimnjak
da smanjis promaju jer su tu najveci gubici ako dimnjak ima dobar cug.
ajd uslikaj samo zadnju stranu kotla da se vide prikacene cevi i izmeri cev koja je zakacena na kotao
nebi smela biti manja od 35mm.
pozdrav..
genije..
hm jos nisam video inzenjera koji se raspituje obicno uzmu digitron i izracunaju.
i nije mi jasno gde nadje 250L vode kad u podatcima od kotla pise 87L
 
Odgovor na temu

Gazzu
Beograd

Član broj: 157941
Poruke: 154
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Problem sa centralnim grejanjem??????04.09.2009. u 19:46 - pre 178 meseci
Glavna cev koja ide iz kotla jeste 35mm ( izmerio sam ).
A sto se tice kapaciteta vode u kotlu, po specifikacijama iz uputstva je 109l.

Evo i slicica koje si jos trazio, nadam se da ok, ako treba jos nesto da se slika reci.

http://i451.photobucket.com/al...-photo/Grejanje/Picture003.jpg
http://i451.photobucket.com/al...-photo/Grejanje/Picture002.jpg
http://i451.photobucket.com/al...-photo/Grejanje/Picture001.jpg

 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
93.86.213.*



+11 Profil

icon Re: Problem sa centralnim grejanjem??????04.09.2009. u 21:40 - pre 178 meseci
Gazzu vidim da si me citirao ali moj je samo ovaj prvi citat...onaj drugi da ne mora da menjaš peć nisu moje reči. Da li moraš ili ne moraš da menjaš peć to je sad pitanje za diskusiju ali sam siguran da bi, kupovinom adekvatnog kotla što se tiče snage, po ceni od oko 1.000 eur i sa ogrevom koji bi koštao oko 700 eur ipak uštedeo 300 eur za sezonu.
Ja imam kuću od 100 mkv i nemam nikakvu izoloaciju, stolarija drvena stara 40 godina kao i kuća uostalom. Da me neko tera i da ja namerno hoću da kroz kotao proturim ogrev čija je vrednost 2000 eur za 1 grejnu sezonu ja bih mu rekao da mi je lakše da preplivam tihi okean nego to da uradim.
To što ti je inžinjer rekao da bespotrebno greješ 100 l voda to ne treba da shvatiš bukvalno tako ali u neku ruku i možeš ukoliko će to da te "trgne".
Mnogo problema ima u tvom slučaju...mnogo, da ne kažem previše...U slučajevima kada je objekat ovakav kakav je kod tebe ja bih uvek savetovao 2 manja nego jedan veći kotao ali sad šta je-tu je...
Počećemo od kotla da ne bi počinjali od same kuće jer je ona takva kakva je. Kada imaš predimenzioniran kotao to ti je kao da ujutru na posao ideš zajedno sa ženom, a idete ne skuterom ili kolima nego sopstvenim autobusom i to sami Vas dvoje...i tako bespotrebno vozite ostalih 52-53 sedišta odnosno mesta jer ne iskorišćavate adekvatno autobus.
U tvom slučaju kotao mora da radi u "niskom režimu" rada jer ukoliko se "razmaše" da dodje na 80 % kapaciteta trošiće kao da greje adekvatnu površinu a ti ćeš morati da uključuješ klimu da te rashladi...Kada radi u "niskom režimu" iskorišćenja, što je neminovnost, jer je predimenzioniran, neminovnost je i da dolazi do kondenzacije u samom kotlu pa i dimnjaku, do skupljanja gara i čađi koji stavarju neku vrstu izolacije između vatre i vode u kotlu i eto dodatnog problema u pogledu potrošnje, a da ne pominjem problem sa nagrizanjem kotla od strane čađi što mu drastično smanjuje rok upotrebe. Taj problem vezan za rok trajanja je posebno izražen u tvom slučaju jer je tvoj kotao čeličan a ne gusani i ne predviđam mu dugu budućnost pošto ta smola, čađ i sl. posebno loše deluje na čelične kotolove...Nekako paralelno sa tim se javi problem kondezacije u dimnjaku pa zapušenje dimnjaka, pa dim u kotlarnici ili celoj kući...i tako doživljaj bude ili postane potpun. Dodatni problem je podešavaje režima rada samog kotla. On je predviđen za grejanje veće kvadraturte a u trenutnoj situaciji radi u znatno manjim okolnostima pa je podešavanje grubo jer je nemoguće postići finu regulaciju. Poređenja radi to mu dođekao da da vagom koja je predvidjena za merenje tereta do 100 kg meriš šećer u količini od 100gr za kolače...
Opasan problem je činjenica da ne greješ hodnik jer čim otvoriš vrata stana, hladan vazduh utrčava u stan i eto nestabilnosti u samom sistemu. O neizolovanosti ploče da ne govorimo. Jednostavno poređaj table stiropora ili staklene vune koje se mogu spakovati u crne kese za smeće s gornje strane i biće neuportedivo bolje. Nikako se ne zanosi da stavljaš stiropor s unutrašnje strane jer je rešenje sa unutrašnjom izolacijom prinudno rešenje i kao takvo je bolje jedino i samo od nikakve izolacije. Na slikama mi se čini i da ti je pritisak vode u mreži mali i to oko 1,5 bar. Voda treba da se diže na drugi sprat trenutno tj. 2 etaže iznad kotlarnice. Pritisak mora da bude između 2-2,5 bara. Kako ćeš da rešiš 3 i 4 etažu ne znam ni sam pošto su ti i cevi tanje od potrebnih. Sad trenutno 35 mm mislim da je donji minimum ako ne i ispod potrtebnog minimuma a kada dođu još te 2 dodatne etaže...e onda pitaj tog ko ti je ovo instalirao. Veliki problem je i nemalterisana fasada, pukotine u maletru između blokova, možda i loše uzidavanje stolarije, izlaz iz radijatora na istoj strani gde je ulaz tople vode, pumpa na odvodnom vodu, pokrivenost radijatora dvosedom ili drugim nameštajem pa i razno raznim zavesama, daskama za saksije pa i pršina unutar radijatora ali i eventualna zapušenost cevi od varova koji ne dozvoljavaju izlaz vode na 2 etažu, postojanje vazduha u mreži, izbor materijala za sagorevanje, prečnik i visina dimnjaka, kvalitet izrade dimnjaka...i ko zna šta još...
Majstor koji ti je ovo uvodio i projektovao je...za izbegavanje...
Ima nekih kozmetičkih mogućnosti za poboljšanje stanja...npr. vezano za stvaranje akumulacije tople vode ali to je...ne tako prosto i nikako onako lako kako navodi mali genije navodeći da ako je kotao predimenzioniran stvara određenu aumulaciju...
Ajde napiši vrstu i količinu goriva koje koristiš odnosno koje si koristio i snagu kotla u KW kao i dimenzije dimnjaka. Tu za sada najviše možeš da koriguješ stvari i da uštediš a da ne uložiš mnogo odnosno da ne uložiš ništa nego da prilikom ulaganja pravilno uložiš novac. Vidim da si koristio sušeni vreoci i banovići. U tvom slučaju mislim da nisi mogao da nadješ goru kombinaciju za tebe...možda jedino ovaj ruski kameni ugalj bi bila gora varijanta.
Možda sam u određenoj meri i konfuzan iako sam se raspisao ali stvarno mnogo faktora mogu da utiču na ovaj problem i nije tako lako sve to obuhvatiti...


[Ovu poruku je menjao KBDNK dana 04.09.2009. u 22:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Gazzu
Beograd

Član broj: 157941
Poruke: 154
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Problem sa centralnim grejanjem??????05.09.2009. u 22:12 - pre 177 meseci
Citat:
Vidim da si koristio sušeni vreoci i banovići. U tvom slučaju mislim da nisi mogao da nadješ goru kombinaciju za tebe...možda jedino ovaj ruski kameni ugalj bi bila gora varijanta


Zasto mislis da je ovo losa kombinacija. Mozda bi bilo bolje da sam umesto Susenun vreoca koristio drva. Ja mislim da je ruski ugalj najbolji, ne znam zasto ti imas lose misljenje o njemu.
Danas sam zvao inzinjera iz kraljeva i kaze da bi trebao da koristim sto jaci ugalj tj. kaloricniji.

Planiram da se ove zime grejem sa kombinacijom Banovicc i Drva, jer sam procitao da je najbolje iskoriscenje peci kombinacija uglja i drveta a ja to nisam radio prosle zime nego sam trpao sam ugalj ( na zalost)
Za pocetak cu uzeti 4 metara drva i 9 tona Banovica.

A sto se tice kapaciteta kotla u peci negde pise da kotao prima 87 litgara a negde 109, inzinjer iz kraljeva mi je reko da je kapacitet 87, ap aj da mu verujem.

 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
93.86.52.*



+11 Profil

icon Re: Problem sa centralnim grejanjem??????06.09.2009. u 00:26 - pre 177 meseci
Gazzu, ja nisam imao nameru da te bilo kako zavlačim. Ja sam izneo svoje mišljenje za koje ne kažem da je najbolje, najpametnije i sl.
Nemoj tako diletantski da zaključuješ da ja imam nešto protiv određenog uglja jer bi to dalje značilo da ja imam nešto protiv određenog rudnika ili uopšte srpske privrede pa ispadem tržišni mešetar ili "navodnjavač" ili sl. Ja sam samo rekao da je za tebe "to najlošija kombinacija" i ništa drugo i pri tome ostajem i dalje. Pazi to je "ZA TEBE" ali ne i za nekog drugog. Čisto sumnjam da ti je inžinjer koji ti je preporučio kaloričan ugalj sagledao tvoju situaciju na pravi način.
Dakle, sušeni vreoci, banovići i ruski kameni ugalj su "vrh" po kaloričnim vrednostima i kvalitetu uopšte. Sušeni vreoci tu zaostaje ali ne u kvalitetu nego u drugom pogledu a to je: Tamo gde smetsiš 5 tona sušenog vreoca smestićeš 10 tona baonivića ili ruskog kamenog uglja pa ti sad vidi u tvojoj situaciji šta ti je činiti. Druge njihove karakteristike u pogledu kalorične moći, količine pepela, sumpoora i sl. ne sagledavamo ovom prilikom.
To što ti je rekao taj inžinjer iz Kraljeva da koristiš što kaloričniji ugalj je diskutabilno ali da se razumemo ja nisam inžinjer nego elektrotehničar sa srednjom školom, pravnik sa višom i dipl. ecc sa visokom i ne osećam se sposobnim da polemišem sa nekim inžinjerom o tom pitanju. Spreman sam da priznam da je to čovek od struke i da je on u pravu ali u tvom slučaju, ako se nadovežem na moj prethodni post, i onaj primer o autobusu i odlasku na posao, to bi značilo da TI za odlazak na posao ne korsitiš ni skuter ini automobil ni autobus nego dubl decker sa 72-74 sedišta pa ti sad vidi.
Da sam ja na tvom mestu ja bih nabavio što više drva ili nisko kaloričnog uglja i tako izbegao prigušenje kotla odnosno forsirao bih kotao da radi što "komotnije". Pa za 2000 eur koliko ogrevnog drveta možeš da nabaviš i kako misliš da to proguraš kroz kotao i dimnjak...
Poređenja radi to mu dođe kao da si doveo najjačeg čoveka na svetu koji diže više stotina kg i koji naspram tog rada i jede, nahranio ga najkaloričnijom hranom, proteinima i sl. i umesto više stotina kg mu dao da ti prebaci 2 hoklice iz jedne u drugu sobu, a od terteta ni traga. Taj inžinjer iz Kraljeva ti je rekao da ga nahraniš što kvalitetnije ali on i dalje treba da prebaci one 2 hoklice a to će pre ili kasnije doprineti da se taj najjači čovek na svetu ugoji i pretvori u debeljana i da izgleda kao "špriceraš". Ja ti preporučujem da mu daš ovsene pahuiljice i sl. hranu jer je jak i ovako a ukoliko bi se hranio kalorično ne bi imao gde da utrišo svoju snagu.
O načinu loženja imaš podrobnije u drugoj temi na ovom forumu pa "zvirni" tamo. Ta druga tema se zove "kako najekonomičnije ložiti ugalj...".Ne znam kako se linkuje a to iz principa i ne radim jer mi izgleda kao da pametujem.
Pitaj tog inžinjera samo jedno pitanje a to je: Ako on tebi, koji imaš predimenzioniran kotao preporučuje najkoliričniji ugalj šta on preporučuje onom koji ima manji kotao nego što mu je potreban...verovatno nuklearni reaktor...ili kome bi taj inžinjer preporučio ogrev s drvima kao najniže kalorično gorivo za kotlove ukoliko tebi sa predimenzioniranim kotlom preporučuje što kaloričnije gorivo...
Živo me interesuju odgovori tog inžinjera na ova pitanja.
Moj savet ti je da ne kupuješ 4 prm drveta i 9 t uglja nego 15 prm drveta i to drveta hrasta, cera, goruna a nikako bukve i 4 tone tog ili sl. uglja, da ložiš konstantno drvima i da kada dodju hladniji dani tj. kada drva ne mogu da pruže adekvatnu toplotu počneš da kombinuješ drva i ugalj pa ako ni to nije dovoljno počneš samo ugljem. Tako postižeš veliku elastičnost sistema i bolje iskorišćenje. Normalno treba naredjati onaj stiropor iznad trenutno zadnje ploče kuće ili staklene vune u kesama za djubre, promenu pumpe na dovodni vod, premeštaj odvoda iz radijatora na suprotnu sranu od dovoda, pravilno nivelisanje radijatora, ispiustanje vazduha, otvaranje radijatora koji su zaklonjeni dvosedima, namešatjem, zavesama, daskama za cveće, prašinom i dr., povećanjem pritiska u mreži i sl. izmenama koje ne koštaju ništa a doprinose...
Pozz


[Ovu poruku je menjao KBDNK dana 06.09.2009. u 01:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Gazzu
Beograd

Član broj: 157941
Poruke: 154
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Problem sa centralnim grejanjem??????06.09.2009. u 22:21 - pre 177 meseci
Jutros sam ozracio instalaciju i NALOZIO pec, hteo sam da vidim kako rade jadijatori tj. da li greju dobro i sa grnje strane i sa donje strane. Nemogu da se zalim 95% je bilo ok. Uglavnom veci radijatori su na kraju u donjem ugli bili malkice hladniji. Ali u svakom slucaju cu da stavim kontra vezu na vece radijatore ( sto je sigurno sigurno je).

Citat:
Poređenja radi to mu dođe kao da si doveo najjačeg čoveka na svetu koji diže više stotina kg i koji naspram tog rada i jede, nahranio ga najkaloričnijom hranom, proteinima i sl. i umesto više stotina kg mu dao da ti prebaci 2 hoklice iz jedne u drugu sobu, a od terteta ni traga


Pa nisi bas napravio adekvatno poredjenje. Ova pec je napravljena da greje kvadrature do 300m2, a ja grejem polovinu od toga, malo si preuvelicao stvar :). Drugo receno mi je da kad je kuca bez fasade treba da se uzme za nijansu jaca pec od kvadrature koju ima povrsina stana, zbog toga sto deo toplote ide kroz spoljne zidove ( koliko je to tacno ne znam).
Ja se isto slazem sa tobom da bi trebao da imam manju pec ( voleo bih da imam Centrometal 25), ali sad sta je tu je. Ali i dalje mislim i da sa ovom peci je potrosnja ogromna mislim 20 tona uglja. Pa ja mislim da sam ja jedina budala koja je potrosila toliko uglja na ovu kvadraturu :).

Sta mislite da li bih mogao da prodam ovu pec za neke solidne pare s obzirom da je jos u garantnom roku ( 1 godina)i da je koriscena samo jednu sezonu?

Da sto se tice lozenja nesto sam racunao, ako meni treba oko 5 kofi uglja (mislim na kofe za farbu), da ja napunim pec donekle i da mi to drzi 12 sati, to znaci da bih ja za 24h trebao da sipam 10 kofi uglja u pec, kofa u proseku ima oko 10kg (pricam o kamenom uglju). To znaci da cu ja za mesec dana da sprzim 3tone uglja.

S druge strane kombinacijom drveta i uglja mi deluje jago dobro, cuo sam i od drugih da koriste tu kombinaciju i da su zadovoljni. Za ovu pec pise da kad se se lozi samo na drva ima jako visok stepen iskoriscenja do 80%, a da najbolje radi u kombinaciji drveta i uglja ( eh da sam ovo sve znao prosle sezone).
Danas kad sam zalozo drvima u ubacio 3 veca parceta drveta temperatura nije bila bas neka dosla je do 55, pa sam posle toga ubacio jednu kofu uglja.

Citat:
Moj savet ti je da ne kupuješ 4 prm drveta i 9 t uglja nego 15 prm drveta i to drveta hrasta, cera, goruna a nikako bukve i 4 tone tog ili sl. uglja, da ložiš konstantno drvima i da kada dodju hladniji dani tj. kada drva ne mogu da pruže adekvatnu toplotu počneš da kombinuješ drva i ugalj pa ako ni to nije dovoljno počneš samo ugljem


Htedoh da te priupitam jednu sttvar, kad bih uzeo tolika drva za lozenje kad je toplije vreme, ja ne bi trebao da premasujem temperature vece od 60 C. A za ovu pec pise da najveci stepen iskoriscenja i najbolji rad postize kad radi na 70 C. Kad su nize temerature stvara se kondenzacija kolikosam ja video.

Daj mi jos neki dobar savet za lozenje kod mene posto sam vide da se grejes ovako odavno i da imas sa ovim poprilicno iskustva.

Sutra treba da se cujem sa jos 2 inzinjera, hteo buh da jednog od njih dovuce (da im platim dolazak), i ako mogu da mi kazu gde sve mogu da budu greske na instlaciji.
Moj cilj je sledeci:
Kad saznam sve stvari i kad prikupim sve informacije na papir hocu da pozovem coveka koji mi je uradio grejanje prosle godine da ga uhvatim za gusu i da mi kazem sta sve treba da se ispravi. Poenta je u tome.

Moj neki plan bi bio:

Da poredjam stiropor od 5cm p plafonu tavana.
Da udarim kontra vezu na vece radijatore, ili da na njih stavim cevi od 18mm.
Da promenim nacin lozenja
I jos kad bih mogao da tapnem pec i da uzmem drugu uz doplatu, bilo bi super :)

Da nisam napomenuo da mi je 80% kuce izdersovan.

Citat:
promenu pumpe na dovodni vod


Mozes li mi reci sta dobijam time sto pumpu premestim da dolazni vod?

Citat:
povećanjem pritiska u mreži


Danas kad sam zalozio pritisak u instalaciji mi je bio 2bara.

Citat:
zaklonjeni dvosedima


Dvosedi su tu samo preko leta, zimi nema nista ispred radijatora :)




 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
93.86.52.*



+11 Profil

icon Re: Problem sa centralnim grejanjem??????07.09.2009. u 00:20 - pre 177 meseci
Gazzu, ovo oko preterivanja iz mog poređenja možda i jeste malko preterano ali nije mnogo. Bolje je da to shvatiš tako kako sam rekao jer je situacija bliže tome nego drugoj krajnosti...Nepostojanje fasade jeste solidan problem ali ipak nije toliki da predimenzioniran kotao u meri kao kod tebe može da ima opravdanje za svoju predimenzioniranost u toj meri zbog činjenice da ti je kuća nemalterisana...tako da razmisli i sam
Da li bi mogao da prodaš kotao nemam pojma.
To što si potrošio 20 t uglja je stvarno previše. Toplotnu snagu tog uglja nisi iskoristio adekvatno i mnogo si izgubio od nje...a platio si je. Sličan problem će se javiti i sa drvima ali će ti gubici kada su drva u pitanju biti manji u svakom pogledu pa i u novčanom. Sad bi ti naveo primer koji mi sada pada na pamet ali se plašim da ćeš me ispravljati ponovo pa ću se suzdržati od toga.
Ovo oko temperature vode u kotlu moj ti je savet da treba dostići adekvatnu temperaturu u kotlu po svaku cenu. Bolje je imati režim rada kotla 70/90 nego 40/60. Eh sad u ovakvom kotlu koji je predimenzioniran i još naložen kaloričnim ugljem vrlo teško ćeš postići preciznu i kvalitetnu regulaciju. Drvima i eventualno kombinacijom će to biti isto teško ali neuporedivo lakše nego u prethodnom slučaju a to će smanjiti gubitke koje imaš. Ti imaš trajnožareći kotao koji ima veliko spremište i omogućava manji broj loženja. Kada u taj predimenzioniran kotao naložiš kaloričan ugalj, on dosegne radnu temperaturu koju si mu zadao i zatvori se klapna. Ukoliko je niži režim rada od potrebnog pojačano se stvara dim koji zagreva ugalj koji ne sagoreva ali koji tinja, suzi i luči smolu, gar, čađ i sl. Ta smola, gar, čađ i sl. stvara izolaciju između vatre i vode...ukoliko je pak odgovarajući režim rada kotao dosegne radnu temp., zatvori se klapna ugalj tinja....smola, gar i čađ se na toj temperaturi ne stvara kao pri niskim ali se ni ugalj ne iskorišćava kako treba već se mnogo gubi kroz dimnjak...I još nešto ugljevi se razlikuju po mnogo čemu. Ako uzmemo sušeni vreoci i banovići, koji su slični po kalorijskoj moći razilka je u tome što sušeni vreoci ili gore ili ne gore, lako se zapale i brzo izgore uz oslobadjanje velike količine toplote, a banovići se teško zapale i sporo gore uz oslobadjanje toplote u dužem vremenskom periodu. Sušeni vreoci se koriste da se brzo postigne adekvatna temperatura a posle se treba koristiti ugalj koji se zažari kao npr banovići. Možeš i tada da ložiš sušenim vreocima ali ćeš imati velike gubtke. Ne znam da li sam uspeo da ti ovo objasnim na pravi način...
Što se tiče tvog plana ok je. Vezano za kontravodove na većim radijatorima i stavljanje cevi od 18 mm moraš da obratiš pažnju na to da se instalacija radi tako da najdeblja cev izlazi iz kotla i da se kasnije instalacija, sa udaljavabnjem od kotla, suzava malo po malo. Ništa nećeš postići ukoliko u tom delu staviš 18 mm a dotle stiže tanja cev. Čak što više možda bude i kontraproduktivno...
Šta znači ovo da ti je 80% kuće "izdersovano" nemam pojma...
Stavljanjem pumpe na dovodni vod se dobija bolja cirkulacija i to sada tako rade svi...
Pritisak povećaj do pritiska koji omogućava sigurnosni ventil. Oni mogu biti od 2,5 ili 3 bara pa ga doteraj što bliže toj vrednosti ali vodi računa da ga ne preteraš jer će ti izbaciti vodu iz mreže...Ipak voda kod tebe ide na 2. etažu iznad kotla... i tgreba joj višlji pritisak.
U svemu ovom dimnjaka se nismo ni dotaknuli a on je najčešće krivac za veliku potrošnju i gubitke...

Pozz
 
Odgovor na temu

Gazzu
Beograd

Član broj: 157941
Poruke: 154
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Problem sa centralnim grejanjem??????07.09.2009. u 18:29 - pre 177 meseci

Dobio sa jos jednu informaciju da bi trebalo iza peci ugraditi mesajuci ventil. Interesuje me koja je njegova svrha u celoj instalaciji?
Sta bih dobio postavljanjem njega iz peci?

Na uputstvu za moj kotao pise da je obavezna ugradnja mesajuceg ventila.



 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
93.86.52.*



+11 Profil

icon Re: Problem sa centralnim grejanjem??????07.09.2009. u 18:55 - pre 177 meseci
Taj ventil smanjuje temperaturnu razliku između odvodnog i dovodnog voda u kotlu. U tvom slučaju može samo da koristi. Eh sad, da li može da amortizuje predimenzioniranost u toj meri kakva je kod tebe treba videti. U svakom slučaju malo uz pomoć mešajućeg ventila, malo uz pomoć pravilnog izbora goriva za sagorevanje, malo uz pomoć ovog, malo uz pomoć onog i biće bolje u svakom slučaju. Da se razumemo, teško je postići idealno s ovim kotlom kod tebe i sa trenutnom površinom koja se greje ali da će biti bolje u to ne treba sumnjati.
Pozz
 
Odgovor na temu

Gazzu
Beograd

Član broj: 157941
Poruke: 154
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Problem sa centralnim grejanjem??????07.09.2009. u 19:33 - pre 177 meseci

Ja bih kupio mesajuci ventil. ali bato mnogo kosta, a i procitao sam na drugom forumu:

Mesni ventil vodu iz hladnog voda vraca u sistem ako se ona nije dovoljno prohladila, te se time stedi u energentu. I da sprecava kondenzaciju u kotlu i da produzava rok trajanja peci.

Koliko sam ja svatio ako u kotlu ima 80C i on obrne krug kroz instlaciju i dodje do ventila, a temeratura nije mnogo spala, on tu istu vodu okrene jos jednom i nevraca je u kotao.

Pokusacu da ovu sezonu proguram bez mesnog ventila pa cu videti da skrpim za sledecu.

POZDRAV!!!



 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
93.86.52.*



+11 Profil

icon Re: Problem sa centralnim grejanjem??????07.09.2009. u 23:01 - pre 177 meseci
Pa koliko može da košta taj vetil sa ugradnjom? Ja sad ne mogu da ti kažem koliku uštedu donosi mešački ventil u procentima ali da donosi-donosi i u to ne treba sumnjati...i to pogotovo kada je kotao predimenzioniran kao kod tebe što je slučaj. Osim uštede u energentima doprinosi i smanjenju kondenzacije i produžava vek trajanja kotlu. Možda ipak na uštrb određene količine ogreva treba kupiti taj ventil...jer donosi uštede tako da se pre ili kasnije ta investicija isplati.
Donekle taj mešački ventil možeš da nadomestiš uz pomoć pumpe koju ćeš podesiti da radi non stop i na taj način ujednačiti temperaturu vode u odlaznom i dolaznom vodu odnosno u celokupnoj mreži...Pumpa je snage 100-130w, pa puta 24 h, pa puta 30 dana, pa puta 5-6 meseci, pa...i to treba imati na umu jer preti opasnost da "ćar" pojede "fajdu". Razmisli o tome...
Pozz
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Problem sa centralnim grejanjem??????

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 70382 | Odgovora: 73 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.