Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gasni kotlovi, TNG VS zemni gas

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Gasni kotlovi, TNG VS zemni gas

[ Pregleda: 10719 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

igorsd
Igor Djokic
SysAdm
Smederevo

Član broj: 84334
Poruke: 38
93.87.163.*



Profil

icon Gasni kotlovi, TNG VS zemni gas14.09.2009. u 01:58 - pre 177 meseci
Vec trecu godinu ocekujem da mi pored kuce prodje gasovod. Stigao na 100m od mene i stali sa radovima.
Komsija preporucuje sledecu "medicinu":
Ima neku varijantu da se polozi depozit i dobije se cisterna za propan-butan. Cena 44din/L. Kaze da to koristimo dok ne prodje gas, a onda vratimo cisterne i vrate nam depozit koji iskoristimo (uz doplatu) za prikljucak.
1. Molim nekoga da mi kaze, kolika je cena kubnog metra zemnog gasa, i kakvu analogiju mogu da izvucem po pitanju potrosnje (kolicine-cene) TNG VS zemni gas?
Kuca je tri etaze, prva je prazna, radijatori u tom stanu su tek odskrinuti da se ne mrznu, a greju se dve etaze od po 90 m2. Ako se ja dobro secam fizike, 2dL vode kuvanjem predje u 1m3 vodene pare. Da li je slicna matematika i za butan kada prelazi iz tecnog u gasovito stanje i ima li svrhe porediti kolicine utroska butana spram zemnog gasa?
2. Vidim u prospektima da uz pojedine kotlove ide kao standardna oprema i kit za konverziju na TNG. Da li to znaci da sam mogu da menjam kad mi je kako volja ili to mora da radi servis?
3. Imam kotao koji je godinama koriscen na loz ulje, i poslednje dve na cvrsto gorivo. Kotao je deklarisan da radi na sve vrste goriva i interesuje me da li je pametnije kupovati gorionik za TNG (ili zemni gas) ili kupiti novi kotao na gas? Buni me i to sto su jako slicne cene samo gorionika i celih kotlova sa sve pumpom, ekspanzionim sudom, bojlerom za sanitarnu vodu itd.

Ne bilo vam tesko, i vi koji se vec grejete na gas, a koristili ste svasta pre toga, dajte neku racunicu, pre nego se po kuci poubijamo raspravljajuci o raznim rekla-kazala.
Hvala.
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4617
212.200.65.*



+312 Profil

icon Re: Gasni kotlovi, TNG VS zemni gas15.09.2009. u 14:29 - pre 177 meseci
Jedan moj prijatelj se greje na Propan-Butan boce od priblizno 36 Kg tog gasa. Jedna boca tog gasa da ti je donesu na noge je oko 3.000 dinara. On je povezao tri boce zajedno a gorionik mu je neki Svedski od 34 KW. Boce isporucuje-zamenjuje neka nemacka firma u rupi na Miljakovcu. On kaze da je to duplo jeftinije od grejanja na zemni gas.
 
Odgovor na temu

igorsd
Igor Djokic
SysAdm
Smederevo

Član broj: 84334
Poruke: 38
93.86.153.*



Profil

icon Re: Gasni kotlovi, TNG VS zemni gas15.09.2009. u 14:48 - pre 177 meseci
To je Meser (nemacka firma) bivsi tehnogas. Tako nesto sam i ja cuo, s` tim sto ja necu boce nego cisternu za TNG pa je napune (1600L) i onda sam miran neko vreme. Ta boca, sto pise "36", to je tezina prazne boce, a u nju staje 30Kg gasa i to mu je oko 51-52L. Mene bi 1L kostao sa prevozom 44din, sto ispadne oko 35% jeftinije od njegovih 3000 za bocu.
Ajde molim te, daj mi malo vise detalja, koliki prostor greje, zgrada, kuca, greje 24h ili samo preko dana? Ne bi da puknem pare za kotao, i gas i posle mesec dana ukapiram da treba da dokupim jos 1600L, pa sledeceg opet, itd. Ako je izvodljivo, daj mi njegov mail na PP, ali mu prethodno kazi da ne misli da sam neki padobranac sa spamom.
HVALA!
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.70.*



+86 Profil

icon Re: Gasni kotlovi, TNG VS zemni gas15.09.2009. u 14:59 - pre 177 meseci
pazi ovako 180m2 sto mu dodje kotao od 28kw koji trosi oko 2,5kg tng na sat vremena efektivnog rada
na maksimumu snage pa ti izracunaj dal se isplati.
porosnja zavisi i od izolacije, stolarije, kvaliteta tng. sob. temp.itd.
pozdrav..
genije..
 
Odgovor na temu

igorsd
Igor Djokic
SysAdm
Smederevo

Član broj: 84334
Poruke: 38
93.86.153.*



Profil

icon Re: Gasni kotlovi, TNG VS zemni gas15.09.2009. u 15:28 - pre 177 meseci
Ih, sunce ti...
Al` si brz. To mi je trebalo, jos mi teba i podatak koliko isti taj kotao trosi zemnog gasa da bi izvukao neku paralelu.
1Kg = 1,75L
1L = 44 din.
1Kg = 25,143din.
Jel` ovo dobra matematika, ili si mislio na litre?

HVALA!
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.70.*



+86 Profil

icon Re: Gasni kotlovi, TNG VS zemni gas15.09.2009. u 15:33 - pre 177 meseci
mislio sam na kg.samo mi se cini da ti odnos kg/L nije dobar ali nisam siguran
2,7m3 zemnog gasa
pozdrav..
genije..
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4617
212.200.65.*



+312 Profil

icon Re: Gasni kotlovi, TNG VS zemni gas15.09.2009. u 20:42 - pre 177 meseci
Opet ostaje izolacija plus otvori na samoj kuci. Nisam siguran ali da bi dobio tehnicke uslove za cisternu od 1.600 lit. TNG ima mnogo da kosta i tesko se dobija, za ovu zimu nema sanse.
 
Odgovor na temu

igorsd
Igor Djokic
SysAdm
Smederevo

Član broj: 84334
Poruke: 38
93.87.163.*



Profil

icon Re: Gasni kotlovi, TNG VS zemni gas16.09.2009. u 00:02 - pre 177 meseci
@ m. genije Koja je trenutna cena zemnog gasa? I nikako ne uspevam da nadjem neke uporedne tabele kaloricne vrednosti uglja, dizela, gasa...

@ 123 Za izolaciju i otvore sam skoro nemocan. Porodicna kuca, 3 etaze, ostali nisu voljni da investiraju... Uradio sam sa unutrasnje strane stiropor 3cm i rigips po spoljnim zidovima, prozore pred zimu oblepim u krug papirnom trakom (za zastitu pri farbanju) ostavim samo dvoja vrata od terasa za luftiranje. Prostor, kakav je takav je, grejem ga pa ga grejem, gledam samo da izvucem sto bolji odnos cena-maltretiranje.
Za saglasnost ovde ide bas lako i brzo ako me ikad iko bude pitao (zemlja Srbija), mada jos uvek nisam dobio definitivnu ponudu i ne znam da li se radi o cisterni od 1600L ili 1600Kg.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.70.*



+86 Profil

icon Re: Gasni kotlovi, TNG VS zemni gas16.09.2009. u 07:24 - pre 177 meseci
Citat:
igorsd: @ m. genije Koja je trenutna cena zemnog gasa? I nikako ne uspevam da nadjem neke uporedne tabele kaloricne vrednosti uglja, dizela, gasa...

@ 123 Za izolaciju i otvore sam skoro nemocan. Porodicna kuca, 3 etaze, ostali nisu voljni da investiraju... Uradio sam sa unutrasnje strane stiropor 3cm i rigips po spoljnim zidovima, prozore pred zimu oblepim u krug papirnom trakom (za zastitu pri farbanju) ostavim samo dvoja vrata od terasa za luftiranje. Prostor, kakav je takav je, grejem ga pa ga grejem, gledam samo da izvucem sto bolji odnos cena-maltretiranje.
Za saglasnost ovde ide bas lako i brzo ako me ikad iko bude pitao (zemlja Srbija), mada jos uvek nisam dobio definitivnu ponudu i ne znam da li se radi o cisterni od 1600L ili 1600Kg.

imas vec ovde na forumu temu koja se bavi gasnim kotlovima pronadji je i tamo imas sve potrebne informacije
i cisto da znas na tng se niko nije jeftino ogrejao sa centralnim grejanjem a te fore da se neko greje
GORIONIKOM od 34kw i da je jeftino zaboravi jer samo gorionik ima dosta rasipanja i manju iskoristivost od
gasnog kotla.
pozdrav..
genije..
 
Odgovor na temu

igorsd
Igor Djokic
SysAdm
Smederevo

Član broj: 84334
Poruke: 38
77.46.246.*



Profil

icon Re: Gasni kotlovi, TNG VS zemni gas25.09.2009. u 10:08 - pre 177 meseci
Citat:
te fore da se neko greje GORIONIKOM od 34kw i da je jeftino zaboravi jer samo gorionik ima dosta rasipanja i manju iskoristivost od gasnog kotla.

Tako sam i mislio, al` aj da pitam, umem ja da mislim i naopako :)
Hvala.
P.S. To mu dodje ko oni sto imaju auto od 2 tone, 5000ccm i 300Ks, a trosi im 5L/100Km. Nije nego.
 
Odgovor na temu

StraleM
Strahinja Milenkovic
Beograd

Član broj: 236180
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Gasni kotlovi, TNG VS zemni gas17.10.2009. u 19:15 - pre 176 meseci
Kasno se ukljucujem na temu, ali nema veze...

Ono sto pise na boci, to jeste tezina prazne ambalaze, ali u nju se ne sipa 30 kg gasa, vec 35 kg, sto mu dodje 63l, ali se boca nikad ne puni na litar, nego na kg...
I odnos je onaj sto je vec napisan 1kg=1.8l

Ako je litar 44 din. onda je 1kg=1.8l=79.2din.

Cisterne su odlicno resenje za one koji imaju tehnicke uslove, gotovo i da nema posla oko njih. I boce su dobre, samo sto treba da se montiraju i nista vise...
Mnogo bolje i cistije nego ugalj i drva....

Pozdrav
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Gasni kotlovi, TNG VS zemni gas

[ Pregleda: 10719 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.