Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 785069 | Odgovora: 2267 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ljubisal
Ljubiša Lazarević
Računovođa
Beograd

Član broj: 37008
Poruke: 218
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mena.rs


+25 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd11.01.2016. u 12:44 - pre 100 meseci
Citat:
ljubisal: Donete su izmene Zakona o porezu na dohodak građana, a za paušalce je najbitniji član 41. čiji deo glasi:
-----------------
Član 41.
Ako su ispunjeni uslovi iz člana 40. ovog zakona, preduzetnici se, radi utvrđivanja visine paušalnog prihoda kao osnovice poreza na prihode od samostalne delatnosti, razvrstavaju u grupe po kriterijumima profitabilnosti i obima prometa, odnosno prema vrstama delatnosti.

cipservis: Ovde ustvari nije ništa novo samo su tekst iz uredbe prepisali u Zakon... znači da sve ostaje po starom onda.
U pravu si, ovo sam prevideo. Verovatno su samo uskladili propise. I ja mislim da ostaje sve po starom.

Tokom vanrednog stanja - registracija doo elektronskim putem - www.mena.rs
 
Odgovor na temu

Novica Milosavljevic
Novica Milosavljevic

Član broj: 320476
Poruke: 32



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd12.01.2016. u 21:04 - pre 100 meseci
- Da li preduzetnik-pausalac podnosi poresku prijavu na obrascu PPDG-1P i dalje? (da li ne postoji neki drugi obrazac)
- Da li se PPDG-1P podnosi na salteru PU u pisanoj formi i da li se podnosi i u elektronskoj formi na site e-porezi?
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.45.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd12.01.2016. u 21:24 - pre 100 meseci
Podnosi prijavu.
Predaje je na pisarnici.
Imaš ovde popunjivu prijavu u Acrobat readeru, možeš da preuzmeš: http://www.obrasci.servisracunara.org/
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

Novica Milosavljevic
Novica Milosavljevic

Član broj: 320476
Poruke: 32



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd12.01.2016. u 22:15 - pre 100 meseci
Hvala druze.
 
Odgovor na temu

Novica Milosavljevic
Novica Milosavljevic

Član broj: 320476
Poruke: 32



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd13.01.2016. u 20:26 - pre 100 meseci
izvini, morao bih jos nesto da pitam, nije mi bas najjasnije

1 - Da li preduzetnik-pausalac podnosi poresku prijavu na obrascu PPDG-1P i dalje? (da li ne postoji neki drugi obrazac)
- odgovorio si mi ~Podnosi prijavu.~ ovo sam razumeo da se podnosi na PPDG-1P?


2 - Da li se PPDG-1P podnosi na salteru PU u pisanoj formi i da li se podnosi i u elektronskoj formi na site e-porezi?
- odgovorio si mi ~ Predaje je na pisarnici.~ da li ovo znaci da se iskljucivo predaje na pisarnici i da ova prijava PPDG-1P ne postoji u elektronskom obliku?
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.45.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd13.01.2016. u 20:41 - pre 100 meseci
Novice odgovorio sam konkretno natvoja postavljena pitanja.
Ukoliko si već registrovan poreski obveznik kome je već jednom određen paušal ne podnosiš više prijavu praktično, mada bi po slovu zakona trebalo. To se konsultuj sa svojim poreskim inspektorom, ali princip je da ljudi ne podnsoe više PPDG-1P već svom inspektoru donesu godišnji izvod iz banke do 31.01. Taj izvod svakako moraš odneti pa će ti onda reći da li treba da podneseš i prijavu, jer kod nas pravila nema svako radi kako zna i ume i misli da treba, a često to ne bude u skladu sa zakonom.

PPDG-1P se ne podnosi u elektronskoj formi već se popunjava na obrascu bilo elektronskom ili papirnom, ali svakako na kraju mora da se odštampa i takav preda na pisarnici filijale Poreske uprave. Takve institucije nemaju šaltere, nije to pošta ili banka, to je nekada bio SDK i tu je bilo šaltera.

Namera Poreske uprave jeste da se u toku 2016. godine mnoge stvari prebace na elektronski oblik, ali je upitno koliko će oni od toga ostvariti. Naime, već dve godine troćaju da će se porez na prihod od samostalne delatnosti prijavljivati elektronski, datum početka toga stalno pomeraju za po par meseci, a sada ćute o tome. Jednostavno i dalje se prijavljuje putem obrasca PPDG-1S.

Ovde imaš na njihovom sajtu neka od uputstava koja su bitna i tu će ti se najpre pojaviti neko uputstvo ukoliko PPDG-1P pređe na elektronsku predaju. http://www.poreskauprava.gov.rs/e-porezi/Uputstva.html

Ali prvo bi ti išlo obaveštenje da svaki paušalac mora nabaviti elektronsdki potpis kako bi uopšte mogao bilo šta predavati elektronskim putem. Toga nije bilo koliko je meni poznato niti paušalci imaju obavezu posedovanja elektronskog potpisa.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

Novica Milosavljevic
Novica Milosavljevic

Član broj: 320476
Poruke: 32



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd14.01.2016. u 17:41 - pre 100 meseci
Hvala jos jednom na detaljnom odgovoru, mozes li mi reci jos nesto, za koga su namenjeni obrasci PPDG-1R i PPDG-2R?
 
Odgovor na temu

milstanyu
Beograd

Član broj: 18565
Poruke: 828
*.dynamic.sbb.rs.



+74 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd25.01.2016. u 15:22 - pre 100 meseci
Imam jednu nedoumicu vezanu za racunanje ukupnog prometa pausalca. Ako pausalac prima na racun devize, da li se kao promet racuna i zamena deviza za dinare (jer je nemoguce isplatiti devize).

Npr. ako je pausalac na racun primio 35.000 evra (~4.200.000 din.) za 12 meseci, da li se racuna da je imao toliki promet, ili se promet (zbog promene valute) duplira, tj. premasuje se limit od 6.000.000 din.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd25.01.2016. u 19:20 - pre 100 meseci
Ako se promene devize racuna se tacno koliko je dinara dobijeno kao promet. Ako se ne zamene, racunaju se na 31.12. srednji kurs koliko je.
Ako se isplacuju devize, racuna se srednji kurs tog dana.
 
Odgovor na temu

milstanyu
Beograd

Član broj: 18565
Poruke: 828
*.dynamic.sbb.rs.



+74 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd25.01.2016. u 19:57 - pre 100 meseci
Ok, važno je da se ne računa dva puta ista uplata. Zbunilo me to što na izvodima iz banke koje dobijem piše PROMET i kad mi stignu devize i kad ih zamenim za dinare posle nekoliko dana, iako je to samo interna transakcija. Kad bi neko gledao koliki mi je promet samo na osnovu tih izvoda iz banke mogao bi da pomisli da mi je na račun leglo duplo više novca (a kod paušalaca se ne gleda rashod).
 
Odgovor na temu

Zoran Kadic
Novi Beograd

Član broj: 22449
Poruke: 49
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd26.01.2016. u 10:54 - pre 100 meseci
Za kolege preduzetnike paušalce (a mislim i knjigaše) info ako ne znaju - od 1.1. se kod svih uplata dažbina upisuje poziv na broj sa PIB-om (kao za porez), a ne matični broj.

Smešno je što ni sama poreska uprava ne radi po svom uputstvu, pošto i dalje zadužuju po matičnom broju, a navodno će automatski preknjižiti i zaduženja i uplate.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd26.01.2016. u 19:28 - pre 100 meseci
Odlicno, dok ne promene placamo po starom :)


Nego da li je iko dobio resenja skoro? :)
 
Odgovor na temu

gosha
Zemun

Član broj: 2384
Poruke: 589
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd27.01.2016. u 18:07 - pre 100 meseci
Citat:
milstanyu:
Imam jednu nedoumicu vezanu za racunanje ukupnog prometa pausalca. Ako pausalac prima na racun devize, da li se kao promet racuna i zamena deviza za dinare (jer je nemoguce isplatiti devize).

Npr. ako je pausalac na racun primio 35.000 evra (~4.200.000 din.) za 12 meseci, da li se racuna da je imao toliki promet, ili se promet (zbog promene valute) duplira, tj. premasuje se limit od 6.000.000 din.

Pozdrav


Ne gleda se promet na poslovnom računu. Promet dokazuješ knjigom prometa u koju upisuješ sve račune koje si izdao. Nije bitno da li su naplaćeni.

Pozdrav.
JokeJunky :)

Mrzim sublimirane marketinske poruke.
 
Odgovor na temu

Novica Milosavljevic
Novica Milosavljevic

Član broj: 320476
Poruke: 32



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd31.01.2016. u 18:33 - pre 100 meseci
Overa zdravstvene knjizice - da li mogu da je overim direktno u socijalno ili moram da idem u PU po potvrdu o izmirenom zdravstvenom (da li za ovo ima poseban obrazac kojom se zahteva potvrda?), resenja i dalje nema, da li je tako i dalje?
 
Odgovor na temu

priki

Član broj: 24732
Poruke: 700
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 174153511


+26 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd31.01.2016. u 19:04 - pre 100 meseci
Moras prvo da uplatis, pa onda u PU po potvrdu da si uplatio doprinose, onda sa tom potvrdom ideš u socijalno da overiš knjižicu.
I tako svakih 6 meseci da produžiš zdravstveno
 
Odgovor na temu

milstanyu
Beograd

Član broj: 18565
Poruke: 828
*.dynamic.sbb.rs.



+74 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd31.01.2016. u 20:22 - pre 100 meseci
Citat:
gosha:
Citat:
milstanyu:
Imam jednu nedoumicu vezanu za racunanje ukupnog prometa pausalca. Ako pausalac prima na racun devize, da li se kao promet racuna i zamena deviza za dinare (jer je nemoguce isplatiti devize).

Npr. ako je pausalac na racun primio 35.000 evra (~4.200.000 din.) za 12 meseci, da li se racuna da je imao toliki promet, ili se promet (zbog promene valute) duplira, tj. premasuje se limit od 6.000.000 din.

Pozdrav


Ne gleda se promet na poslovnom računu. Promet dokazuješ knjigom prometa u koju upisuješ sve račune koje si izdao. Nije bitno da li su naplaćeni.

Pozdrav.


U vezi toga, ako paušalac prodaje nesto preko neta i ima veliki broj malih uplata (npr. na hiljade uplata od po par evra godišnje) da li u tu knjigu mora da upiše svaku prodaju ili moze da upisuje samo kad povlaci novac sa payment processora (npr. PayPal), tj. da na računu navede kao da ga izdaje samom payment processoru?
 
Odgovor na temu

Novica Milosavljevic
Novica Milosavljevic

Član broj: 320476
Poruke: 32



Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd31.01.2016. u 20:51 - pre 100 meseci
Citat:
priki:
Moras prvo da uplatis, pa onda u PU po potvrdu da si uplatio doprinose, onda sa tom potvrdom ideš u socijalno da overiš knjižicu.
I tako svakih 6 meseci da produžiš zdravstveno


Da li za potvrdu o izmirenim doprinosima iz PU postoji neki obrazac koji treba da se popuni (ako jeste koji?) i preda na pisarnici PU ili se ide direktno kod referenta i on ti izda odmah tu potvrdu?
Izvinjavam se, sada sam pronasao na site-u PU Zahtev za izdavanje poreskog uverenja.

[Ovu poruku je menjao Novica Milosavljevic dana 31.01.2016. u 22:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.45.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd31.01.2016. u 22:41 - pre 100 meseci
Citat:
Novica Milosavljevic: Da li za potvrdu o izmirenim doprinosima iz PU postoji neki obrazac koji treba da se popuni (ako jeste koji?) i preda na pisarnici PU ili se ide direktno kod referenta i on ti izda odmah tu potvrdu?
Izvinjavam se, sada sam pronasao na site-u PU Zahtev za izdavanje poreskog uverenja.



Imaš ovde obrazac koji se primenjuje u Voždovcu: www.obrasci.servisracunara.org...nload.php?file=zahtev-pu-p.pdf

Napravila je pU i novi sličan, ali kada sma ja pre mesec dana vadio uverenje i dalje su tražili taj stari, mada su gotovo identični.

Popunjen obrazac predaješ na pisarnici, poreski inspektor proverava stanje i odobrava.

Skrećem ponovo pažnju svima da poreske inspektore ne nazivate referentima. Posle vam je neko drugi kriv.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

cipservis
Igor Nobilo
preduzetnik
Servis Računara Čip IN
Beograd

Član broj: 321386
Poruke: 368
95.180.45.*

Sajt: www.servisracunara.org


+32 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd31.01.2016. u 22:52 - pre 100 meseci
Citat:
Novica Milosavljevic:
Hvala jos jednom na detaljnom odgovoru, mozes li mi reci jos nesto, za koga su namenjeni obrasci PPDG-1R i PPDG-2R?


Ovaj prvi ti je za paušalce malo su se pogubili sa slovima, a onaj drugi je poreska prijava za utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak građana.
Besplatni popunjivi elektronski obrasci: http://www.obrasci.servisracunara.org
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd01.02.2016. u 10:09 - pre 100 meseci
Citat:
Novica Milosavljevic:
Overa zdravstvene knjizice - da li mogu da je overim direktno u socijalno ili moram da idem u PU po potvrdu o izmirenom zdravstvenom (da li za ovo ima poseban obrazac kojom se zahteva potvrda?), resenja i dalje nema, da li je tako i dalje?

Koliko ja znam ide se u zdravstveno, ne u socijalno. (RFZO filijale)

Citat:
gosha:
Ne gleda se promet na poslovnom računu. Promet dokazuješ knjigom prometa u koju upisuješ sve račune koje si izdao. Nije bitno da li su naplaćeni.

Nama traze iz banke promet, plus da knjiga ne pokaze da premasuje.
U svakom slucaju u knjizi se treba upisati kako sam opisao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 785069 | Odgovora: 2267 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.