Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Uzroci rata izmedju Atine i Sparte....

elitemadzone.org :: MadZone :: Uzroci rata izmedju Atine i Sparte....

[ Pregleda: 3581 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bytefx192
Freelancer, ByteFX,

bytefx192
Član broj: 130651
Poruke: 1117
*.neobee.net.



+8 Profil

icon Uzroci rata izmedju Atine i Sparte....18.10.2009. u 11:50 - pre 175 meseci
Znam da postoji google :)))
http://www.google.com/search?h...tovi&aq=f&oq=&aqi=

i da postoje knjige i slicno.... Al mi sve nekako deluje komplikovano....

Moze li neko da mi pojasni u nekolko reci-recenice sto je doslo do tog rata :))) ??

PozZ
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Uzroci rata izmedju Atine i Sparte....18.10.2009. u 12:40 - pre 175 meseci
znaci odes na google,prvi link sto ti izbaci,spustis na sredinu stranice i dobijes ovo ...

Citat:
Uzroci rata [uredi - uredi]

Prema Tukididu uzrok rata je strah od rasta Atinske moći tokom 5 veka pne. . Tokom Grčko-Persijskih ratova formiran je Delski savez nekoliko polisa da bi postojala i bila financirana stalna mornarica, koja se može koristiti protiv Persije. Atina je bila najveći član saveza, a imala je i najveću mornaricu. Zbog toga Atina preuzima vođstvo saveza. Tokom sledećih dekada Atina pretvara Delski savez u Atinsku imperiju. Neki članovi saveza su se s tim slagali, a neki su se bunili. Postepeno sredstva namenjena obrani od Persije počela su se koristiti za Atinske projekte. Perikle je premestio središte saveza sa Dela u Atinu, a sredstva saveza su korištena i za gradnju Partenona.

Članovi Delskog saveza su postepeno gubili nezavisnost. Članovi lige su bili polisi oko Jonskog i Egejskog mora i oslanjali su se na brodove za trgovinu i obranu od pirata i persijske flote. Kako se savez pretvarao u atinsku imperiju, članovi saveza su gubili nezavisnost, a tako su gubili i kontrolu nad svojim brodovima. Atina je tako nakupljala ogromnu mornaricu. Sparta, kao vođa Peloponeskog saveza i dotad neprikosnovena vojna sila u Grčkoj, počela je da gleda sa velikim podozrenjem jačanje Atine. Neposredni povodi za rat su bile akcije Atine, kojima je pogađala Spartanske saveznike. Tako je atinska mornarica intervenirala u sporu između Korinta i Korkire (Krfa), tako što je sprečila Korint da osvoji Korkiru u bici kod Sibote. Atina je takođe zavela sankcije protiv spartanskog saveznika Megare.



a rat ko rat,lova je uvek razlog
 
Odgovor na temu

bytefx192
Freelancer, ByteFX,

bytefx192
Član broj: 130651
Poruke: 1117
*.neobee.net.



+8 Profil

icon Re: Uzroci rata izmedju Atine i Sparte....18.10.2009. u 17:14 - pre 175 meseci
Pa ok, procitao sam to :P

Nego pise "Prema Tukididu" mozda ima prmema jos nekom, pa da vas pitam xD....

Ok, hvala :)))))))))))
 
Odgovor na temu

barakuda111

Član broj: 122532
Poruke: 180
93.87.188.*



+32 Profil

icon Re: Uzroci rata izmedju Atine i Sparte....18.10.2009. u 18:24 - pre 175 meseci
Ja mislim da covek hoce samo da caska :) Zna on kako se koristi google
Ljubav, mir & sir
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-a-3.sezampro.rs.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Uzroci rata izmedju Atine i Sparte....18.10.2009. u 18:40 - pre 175 meseci
Citat:
Horvat:a rat ko rat,lova je uvek razlog


.... kako bi se lakše došlo do žena.
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Uzroci rata izmedju Atine i Sparte....

[ Pregleda: 3581 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.