Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Potraban savet u vezi osiguraca

[es] :: Elektronika :: Potraban savet u vezi osiguraca

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11059 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lolobrigida
Milica Radovic
Nis,Srbija

Član broj: 237354
Poruke: 6
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Potraban savet u vezi osiguraca26.10.2009. u 12:08 - pre 176 meseci
Zivim u staroj zgradi sa ocajnim instalacijama.. U dnevnoj sobi mi je TA pec od 3.5 kojoj je jedan grejac bio iskljucen (skoro sam se uselila i to je zateceno stanje. Posto je hladno, elektricar mi je ubacio taj jedan grejac nakon cega je osigurac momentalno pregoreo. Majstor je stavio tzv licnu u osigurac i pec sada radi mada je nisam testirala u kombinaciji sa ostalim uredjajima. Uplasio me je kolega koji mi je rekao da je bolje da iskljucim taj grejac nego di licna izgori i izazove pozar...Jako sam uplasena..Molim vas za savet iako znam da ce moje pitanje mnogima biti smesno...
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.ipb.ac.rs.



+128 Profil

icon Re: Potraban savet u vezi osiguraca26.10.2009. u 12:40 - pre 176 meseci
nije smesno.
koji je bio prethodni osigurac, sta je pisalo na njegovoj kapici, koliko ampera?
 
Odgovor na temu

JECHAM
Odrzavanje visokog napona
Smederevo

Član broj: 13031
Poruke: 742
93.87.156.*



+8 Profil

icon Re: Potraban savet u vezi osiguraca26.10.2009. u 17:46 - pre 176 meseci
Da li je to monofazna ili trofazna pec.
Ako je monofazna i ako je samo ona na tom osiguracu onda je osigurac od 16A na samoj granici izdrzljivosti i bolje je staviti (ako se desava da izgori) prvi veci , a to je od 20A.
Commo Compact 23
četvorokraki mešni ventil sa motorom i priručnom elektronikom
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: Potraban savet u vezi osiguraca26.10.2009. u 18:52 - pre 176 meseci
Meci nazad original osigurac iste boje kao kalibrator u dnu osiguraca da vam ne bi bilo pretoplo.A majstora sto licnuju se kloni,nece njegova kuca goreti
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Lolobrigida
Milica Radovic
Nis,Srbija

Član broj: 237354
Poruke: 6
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Potraban savet u vezi osiguraca27.10.2009. u 06:00 - pre 176 meseci
Osigurac je od 16a, nece valda??
 
Odgovor na temu

Lolobrigida
Milica Radovic
Nis,Srbija

Član broj: 237354
Poruke: 6
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Potraban savet u vezi osiguraca27.10.2009. u 06:01 - pre 176 meseci
Ah, da, pec je monofazna
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: Potraban savet u vezi osiguraca27.10.2009. u 06:12 - pre 176 meseci
Majstor koji je obnavljao instalaciju zna zasto je postavio kalibrator za 16A, grejaci peci su ukljuceni nekoliko sati
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Rumpletstilskin

Član broj: 42454
Poruke: 297
86.96.128.*



+13 Profil

icon Re: Potraban savet u vezi osiguraca27.10.2009. u 06:16 - pre 176 meseci
Citat:
JECHAM: Da li je to monofazna ili trofazna pec.
Ako je monofazna i ako je samo ona na tom osiguracu onda je osigurac od 16A na samoj granici izdrzljivosti i bolje je staviti (ako se desava da izgori) prvi veci , a to je od 20A.
Ma bolje da stavi ekser, to nikad nece da pregori, a sto sve ostalo moz' se zapali - pa valjda nece...

@Lolobrigida:
Ozbiljno, osiguraci postoje sa vrlo dobrim razlogom, bolje da nadjes ozbiljnog elektricara da pogleda komplet instalacije i da ti kaze sta i kako moze da se uradi. Pretpostavljam da se radi o tvom a ne iznajmljenom stanu.
If there's ever a time when I've matured to the point that I don't want to look at camera-phone-titties, go ahead and bury me in a shallow grave by the railroad tracks.
 
Odgovor na temu

Lolobrigida
Milica Radovic
Nis,Srbija

Član broj: 237354
Poruke: 6
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Potraban savet u vezi osiguraca27.10.2009. u 10:25 - pre 176 meseci
Hvala vam na savetima... Pozdravljam vas u nadi da ce mi grejac izdrzati!
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.ipb.ac.rs.



+128 Profil

icon Re: Potraban savet u vezi osiguraca27.10.2009. u 11:57 - pre 176 meseci
nije u pitanju grejac vec osigurac. sa tom potrosnjom je 16 amperski osigurac na granici.
naravno ako na toj liniji nema jos neki znacajniji potrosac.
u svakom slucaju KUPI osigurac i stavi umesto tog sa licnom jer je to mera sigurnosti a ne neka znacajna usteda.
 
Odgovor na temu

Lolobrigida
Milica Radovic
Nis,Srbija

Član broj: 237354
Poruke: 6
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Potraban savet u vezi osiguraca27.10.2009. u 12:27 - pre 176 meseci
Na istoj liniji je i frizider, dakle frizider i TA pec od 3.5 na osiguracu od 16a sa licnom???
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.ipb.ac.rs.



+128 Profil

icon Re: Potraban savet u vezi osiguraca27.10.2009. u 14:37 - pre 176 meseci
frizider i nije neki potorosac i ne radi stalno.
svejedno , to je na ivici izdrzljivosti osiguraca a dodaj tome eventualno los kontakt (slabo zavrnutu kapu) i ima da crkne.
nego kao ti je receno, kad odvrnes osigurac i pogledas u gnezdo, da li na dnu ima keramicki prsten oko kontakta i koje je boje?
ako ti nije jasno pitanje, kazi, pa da ti okacimo slicicu sta da pogledas
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.83.*



+52 Profil

icon Re: Potraban savet u vezi osiguraca27.10.2009. u 14:38 - pre 176 meseci
Djina,

a/ opet otkaci jedan grejac i smanji snagu peci ako zelis da je na tom mestu ukljucis monofazno.

b/ ako zelis da pec radi punom snagom, u tom slucaju moras da je prikljucis trofazno(ukoliko postoji trofazi prikljucak u stanu).

Kolega te je dobro informisao u vezi iskljucenja jednog grejaca ali drugi deo gde kaze da licna koja izgori moze da izazove pozar nije u pravu.
Pozar izaziva licna koja je predebela i nece da izgori nego se usija instalacija zbog preopterecenja i upali se.

A sto se tice majstora koji licnuje osigurace, gledaj da ga sledeceg puta zaobidjes u sirokom luku ako zelis da dozivis duboku starost.
 
Odgovor na temu

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
93.86.24.*

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Re: Potraban savet u vezi osiguraca27.10.2009. u 15:00 - pre 176 meseci
Svi vi što ste naveli ovo sto se tice majstora koji licnuje osigurace, gledaj da ga sledeceg puta zaobidjes u sirokom luku , ste veliki foliranti .

Nemojte da se PRAVIMO i da se lažemo da nismo licnovali osigurače . Samo da mogu , sad bih vam svima prošetao kroz kuću .

Ja ne znam ko od vas ima para da svaki put kad mu izgori osigurač zbog upotrebe aparata za varenje , da po 50 din za novi umetak .

Nemojte da se folirmo , niti da osuđujemo čoveka , kad svi to radimo .
da se razumemo , nije ispravno umetati licne u sagorele osigurače , neophodna je zamena novim umetkom osigurača
 
Odgovor na temu

Rumpletstilskin

Član broj: 42454
Poruke: 297
195.229.242.*



+13 Profil

icon Re: Potraban savet u vezi osiguraca27.10.2009. u 15:17 - pre 176 meseci
@paga,

Da li razumes razliku izmedju necega sto ti odradis za sebe, bez obzira koliko nebezbedno bilo i necega sto ti neko drugi uradi za pare i ode?!?!?

A neki pametni ljudi su smislili i automatske osigurace, da ne moras da menjas umetak svaki put kad varis nesto.
If there's ever a time when I've matured to the point that I don't want to look at camera-phone-titties, go ahead and bury me in a shallow grave by the railroad tracks.
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.83.*



+52 Profil

icon Re: Potraban savet u vezi osiguraca27.10.2009. u 15:38 - pre 176 meseci
paga,

25 godina rada su iza mene i veruj mi da sam pri popravci licnovao
dok ne nadjem uzrok kvara zbog koga gori osigurac,
da ne bih trosio vise komada bespotrebno,
ali bih odmah nakon popravke stavljao odgovarajuci osigurac.

Nikad nisam ostavljao bilo koji uredjaj da radi na licni !!!

A sto se kontrole tice, samo izvoli na kaficu i ladno pivce pa se uveri na licinom mestu
ima li kod mene koji licnovan.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Potraban savet u vezi osiguraca27.10.2009. u 15:43 - pre 176 meseci
Licnovanje je improvizacija, sa svim njenim osobinama, i dobrim i losim. To je nesto kao hitna pomoc, i ne bi smelo da bude standardno resenje. Ulosci kostaju, ali ako ti treba vise od 2 uloska godisnje, onda je nesto drugo problem a ne cena ulozaka. A postoje i oni okrugli automatski osiguraci, koji se srafe isto kao i klasicni osiguraci ili sijalice, direktno tamo gde se inace srafi kapa osiguraca sa uloskom.

Imam primedbu i na ovaj savet "stavi osigurac od 20 ampera umesto ovog od 16". Onaj ko mora da stavi jaci osigurac, zbog jakog potrosaca, mora da stavi i deblju zicu, inace postoji opasnost pozara. Osnovna funkcija osiguraca je, gle cuda, da OSIGURAVA instalaciju i korisnike od pozara i strujnog udara i ne sme da se menja od oka, ni stavljanjem jaceg uloska, ni licnovanjem. Kad sam bio prisiljen da licnujem, radio sam ovako - prvo namerno stavim 1 licnu, probam, najcesce pregori, dodam jos jednu, opet pregori, dodam jos jednu, probam, ako izdrzi tako ostane. Znaci, pokusavao sam da postavim najtanji moguci presek licni, tek toliko da aparat radi, da je instalacija ipak koliko toliko zasticena.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Lolobrigida
Milica Radovic
Nis,Srbija

Član broj: 237354
Poruke: 6
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Potraban savet u vezi osiguraca27.10.2009. u 17:04 - pre 176 meseci
Drudari,hvala sto mi pomazete,ali moram reci da mi neke stvari nisu jasne.. Kakv keramicki prten, kakav ulozak?? Sta je to? I, da li je bolje da iskljucim taj jedan grejac ili da ostane osigurac sa licnom koja ce verovatno (po vasoj prici) ubrzo izgoreti...Tragam za idealnim resenjem (koliko moze biti sa ocajnom instalacijom) u smislu bezbednosti ali i u prakticnom, necu da mi zimi bude hladno...Da, elektricar mi je rekao da postoji mogucnost da mi od sporeta (jedina trofazna struja u stanu) razvede, ne znam koliki je to posao i sta mi sve za to treba..Hvala jos jednom!
 
Odgovor na temu

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
79.101.142.*



+10 Profil

icon Re: Potraban savet u vezi osiguraca27.10.2009. u 19:26 - pre 176 meseci
tdjokic ti je dao resenje..
stavi osigurac od 20A ali prvo proveri presek zica, treba da je min 2,5. a ako menjas osigurac razmisli za neku malu investiciju koja se u daljoj buducnosti isplati i kupi automatski osigurac.
 
Odgovor na temu

andro79
Kraljevo

Član broj: 153962
Poruke: 135
93.86.170.*



+1 Profil

icon Re: Potraban savet u vezi osiguraca27.10.2009. u 19:26 - pre 176 meseci
E ovako:
keramicki prsten ti se nalazi u dnu lezista osiguraca,znaci pogledas tamo gde se ubacuje topljivi umetak(patron),i videces jedan prsten verovatno sive boje (16 A) i on sluzi da se slucajno ne ubaci umetak vece nazivne struje, a samim tim i za zastitu el. instalacije (citaj kuce i ukucana). Znaci ili da se otkaci jedan grejac da bi lepo radilo na tih max 16A, ili da se pec prikljucuje na trofazni prikljucak recimo sporeta ali tu sad ima 'kvacica' da li bi osiguraci el. sporeta,kao i instalacija istog, izdrzali napajanje i peci i elektricnog sporeta....?!?!
Po meni,
zaukljucenje kompletne peci bilo bi najbolje izvesti poseban trofazni prikljucak, nezavisno od ostalog dela instalacije, znaci od strujomera...
To je najbolje i najbezbednije resenje, sa elektricarske tacke gledista, znaci ne gledajuci ekonomsku isplativost, ali i sta je to u odnosu na cenu stana=kuce...
to je moje licno misljenje
nadam se da sam pomogao
Pozdrav
AKICA
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Potraban savet u vezi osiguraca

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11059 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.