Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Centralno grejanje na kaljevu peć - iskustva, mišlenje itd.

elitemadzone.org :: TechZone :: Centralno grejanje na kaljevu peć - iskustva, mišlenje itd.

[ Pregleda: 47209 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

endre85

Član broj: 207893
Poruke: 325



+116 Profil

icon Centralno grejanje na kaljevu peć - iskustva, mišlenje itd.18.11.2009. u 18:14 - pre 175 meseci
Dragi forumaši,

U kući od cca 130 kvadrata imam centralno grejanje na gasni kotao, koji se uglavnom ne koristi zbog skupog gasa. 1/3 kuće se umesto toga grejala pomoću kreke i moja soba po potrebi, kad sam kući a ne u Novom Sadu na gasnu peć. Svima poznata Alfa, ako se ne varam. Majka je došla na ideju da ugradi kaljevu peć umesto te kreke, na šta je meni palo na pamet da postojeći sistem grejanja povežem sa istom. Naravno uz pomoć dobro postavljenih ventila, tako da po potrebi kaljevu peć mogu da odvojim od sistema za centralno grejanje. Moja ideja leži u činjenici da bi ta peć ponekad mogla da posluži kao ispomoć kotlu. Naprimer: Potrebno mi je uključiti centralno grejanje na gas, pomoću ventila otvorim cirkulaciju vode i kroz kaljevu peć koja se ionako već loži. Po mom razmišljanju na ovaj način gasnom kotlu će biti potrebno manje energije da se yagreje voda pa će trošiti manje gasa, a pritisak vode bi se regulisao pomoću iste.

Moja pitanja su sledeća:
-Da li se neko već greje (centralno ili ne) na kaljevu peć, i kakava su iskustva?
-Prilikom ispomoći kaljeve peći otprilike koliko je potrebno jače ložiti istu? Da li i koliko to škodi peći pošto je to ipak drugačiji princip koji se zasniva na drugačijem širenju toplot pomoću šamotnih cigli i "cirkulacije" dima i toplog vazduha u njoj.
-Svaka sugestija, misao je dobrodošla.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Centralno grejanje na kaljevu peć - iskustva, mišlenje itd.19.11.2009. u 06:33 - pre 175 meseci
Ne tvrdim da je nemoguce ali mislim da je skoro nemoguce. Kaljeva pec je specificna i u nju bi tesko ugradio neki kotao ili spiralnu cev gde bi se voda zagrevala.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

endre85

Član broj: 207893
Poruke: 325



+116 Profil

icon Re: Centralno grejanje na kaljevu peć - iskustva, mišlenje itd.19.11.2009. u 06:46 - pre 175 meseci
Evo sta sam ja nasao na tu temu:

http://www.dvakalja.com/str/menu/index_casopis/11.html
http://www.dvakalja.com/str/menu/index_casopis/31.html

http://www.dvakalja.com/str/menu/casopis.html
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Centralno grejanje na kaljevu peć - iskustva, mišlenje itd.19.11.2009. u 06:46 - pre 175 meseci
Imamo veliku kaljevu pec u stanu i trosim 4 do 5 metara drva za zimsku sezonu.

Loziste je bas veliko, krupno se reze i cepa tako da to dugo gori kada se nalozi
a kaljeva pec jako dugo drzi temperaturu kada se vatra skroz ugasi, ako je kvalitetno zidana.

Mi recimo grejemo stan od 70-ak kvadrata sa jednom kaljevom peci bez problema.

Ali to je stan, naravno, lakse ga je zagrejati, kuce su druga prica.

Vidjao sam te varijante da ljudi ugrade kotao u kaljevu pec, moze se to izvesti.
Greje odlicno i sama pec, a taj kotao povezes na postavljene radijatore po prostorijama i super.

E sad za vise detalja oko tehnicke izvedbe vidi sa majstorima koji rade kaljeve peci i koji su takve
izvedbe vec radili.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-135-49.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Centralno grejanje na kaljevu peć - iskustva, mišlenje itd.19.11.2009. u 17:28 - pre 175 meseci
da,moguce je u crepanu [kaljevu] pec ugraditi posebno loziste s rezervoarom iz koje ce izlaziti,odnosno ulaziti 2 cevi [topla i hladna voda] koje ce se spajati na postojece radijatore

naravno,neophodno je napraviti "ulozak" [loziste s rezervoarom vode]
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Centralno grejanje na kaljevu peć - iskustva, mišlenje itd.19.11.2009. u 20:35 - pre 175 meseci
@endre85: Mala ispravka - ja sam pretpostavljao da ti razmisljas o adaptaciji gotove peci, nesto kao ono kad se u kaljevu pec stave elektricni grejaci, sto je sasvim jednostavno. Zato sam rekao da je skoro nemoguce. A ovo sto si ti nasao je kompletna prerada postojece ili namenska izrada nove peci, a onda je to druga stvar.

Da si ti pitao za savet u stilu "Koji tip kaljeve peci je bolji za centralno grejanje stana, ovaj na "levoj" slici ili ovaj na "desnoj" slici?" ja se ne bih ni javljao :-)

Buduci da vec imas funkcionalni kotao za c.g. cini mi se da ce ti ceo projekt progutati vise para nego sto ce biti usteda, a moze da bude i ruzno sa gomilom tih dodatnih cevi itd., ali je ovo naravno moje subjektivno misljenje, ne mora da bude tacno. Fora bi bila recimo da imas samo kaljevu pec, na primer u dnevnoj sobi, a onda ugradis izmenjivac toplote, pumpu i ostalo, i pomocu te iste k.peci grejes i ostale prostorije.

Najvise mi se svidjaju one kaljeve peci koje se "uopste ne loze" jer su vrata za lozenje i vadjenje pepela sa one strane zida, u nekoj drugoj sobi, garazi i slicno. Onda ti je ta glavna soba sasvim cista, ni trunke pepela, a neki "sluga" ti lozi pec iz druge sobe.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

endre85

Član broj: 207893
Poruke: 325



+116 Profil

icon Re: Centralno grejanje na kaljevu peć - iskustva, mišlenje itd.20.11.2009. u 18:42 - pre 175 meseci
Pa da li je ispravna odluka ili ne to ne znam. Majka hocje da ugradi kaljevu pec svakako, a ja samo razmisljam da ako se vec pravi, onda da se napravi tako da bude sto vise opcija.Postojece cg majka skoro i da ne koristi vec je samo neke prostorije grejala krekom. Kad su bili hladniji dani, kreka je radila punom parom plus potrosilo se oko 350 kubika gasa (jer je u takvim situacijama ukljucivan), a u prostorijama gde ima samo cg bilo je hladno, 16-17 stepeni. Da bi bila malo veca temperatura sigurno bi se potrosilo oko 500 kubika sto je otprilike 20.000 dinara i dodatni troskovi kupovine uglja, gutanje dima, konstantno zezanje sa krekom. U kuci imamo jednu stariju osobu koja ne moze toliko da se zeza sa krekom vec ceka majku da se vrati sa posla, znaci smrzava se do 17h. Kaljevu pec je valjda dosta lakse odrzavati, ujutru se zalozi, posle baba samo ubaci par cepanica i gotovo.

Dakle po gornjoj racunici po sezoni za ugodnu temperaturu bi se potrosilo oko 80.000 dinara. Kaljeva pec sama po sebi bi zagrevala dve (povezane) prostorije i kuhinju, racunam da ce otici oko 6 kubika drva. To je otprilike 24.000 dinara. Ali da zaokruzimo da po potrebi, po sezoni ode 40.000 sa mojom modifikovanom varijantom. Ako je sve ovo sto sam sad naveo koliko toliko tacno, posle dve godine si na pozitivnoj nuli, ali barem je toplo, teoretski, i lakse za odrzavanje. Ja 90% svog zivota provodim u Novom Sadu, tako da uglavnom ne mora cela kuca da se greje.

Razmisljao sam i o tome da se kaljeva lozi sa dvorista (otvor bi bio odmah ispod stepenica za tavan, i to bi se moglo prepraviti kao svojevrsno mesto gde imas pripremljeno drvo i slicno), ali onda nemam gde da sakrijem cevi, pumpu, ventile... Takodje mislim da bi onda efikasnost kaljeve peci bila manja jer se jednim delom naslanja direktno na zid i malo su veci gubici toplote jer ipak ima jedan "otvor" ka dvoristu.
Na kraju krajeva ovako cu zamisljati da je zabavnije kako iz dnevne sobe mozes da vidis kako gori vatra i da cujes kako pucketa drvo :-)

Evo sta sam jos nasao na tu temu, poprilicno oslikava ono sto ja hozu izvesti (steta sto na forumu nema mnogo ljudi koji su imali bilokakva iskustva sa temom):
http://www.elitemadzone.org/t2...njivac-toplote-za-kaljeve-peci

Moj nacin prikljucenja kaljeve na cg se malo razlikuje od ovog, najvise zbog mesta zidanja iste i kako su postacljene grane postojeceg cg-a. Ja sam to zamislio tako da izmedju gasnog kotla i "novog" kotla ima dva radijatora (od ta dva jedan je u hodniku i sa nje nameravam da skinem auto regulacioni ventil i da stavim obican/fabricki, koji ce na toj lokaciji biti daleko efikasniji za nase potrebe. Zato sto termoregulacioni tu skoro uvek pusta jako toplu vodu cak iako je podesen na najmanji stepen), tako da novi kotao sluzi kao ispomoc, tj voda koja se vraca u gasni kotao nece biti (lupam) 25 stepeni, vec recimo 50 stepeni. Samim tim sto u gasni kotao dolazi toplija voda ona se lakse/brze zagreje na podesenu temperaturu.

Mozda ima i boljih resenja, u ovom trenutku pokusavam da izvucem moguci maksimum-optimum.

EDIT: Napravio sam grubu skicu sistema grejanja:


Moja najveca briga je ljubicasti vod, jer radijator u hodniku planiram da koristim minimalno, a radijator u prostoriji u kojoj je kaljeva pec i nema mnogo smisla, tako da u kaljevu stize topla voda! No razmisljam tako da nakon "paljenja" obe peci gasni kotao ce vrsiti regulaciju raspodele vode i da posle pola sata zajednickog rada gasni kotao se nece ni paliti, ili moze da se pojaca da odrzava vecu temperaturu, a trosice dosta manje nego bez kaljeve. Doduse sve ovo funkcionise relativno dobro samo u mojoj glavi. Kao sto se vidi moj princip je skoro pa suprotan od onog linkovanog u ovom postu.

[Ovu poruku je menjao endre85 dana 20.11.2009. u 21:41 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao endre85 dana 20.11.2009. u 22:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-135-49.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Centralno grejanje na kaljevu peć - iskustva, mišlenje itd.22.11.2009. u 15:56 - pre 175 meseci
ponavljam,moguce je napraviti i da se fino grijes
koliko ces potrositi zavisi od mnogo faktora,od toga koliko lozis,da li je dobra toplotna izolacija na kuci, od velicine radijatora, da li grijes ulicu i tako dalje

da,nema smisla da drzis otvoren radijator u kojoj ti je kaljeva kada lozis u istu

zaboravih,pored "uloska" potrebna ti je i cirkulaciona pumpa
kada lozis,zatvoris gasni kotao,kada radi gasni kotao,zatvoris kaljevu pec [s ventilima]

najbolje bi bilo da su ventili kod gasnog kotla,samo sto ti je kotao u kupatilu,pa ne bi bilo bas privlacno
a do gasnog kotla vodis 2 cevi [toplu i hladnu] iz kaljeve i onda se tamo spajaju na sistem za grijanje,odnosno radijatore

ali ponavljam,imaces prilicnu budzu u kupatilu [pod prilicnu ne mislim 10 kvm,nego otprilike 1 kvm cevki i pumpu]


e sad,to smanjuje cevi,jer ne bi morao ici po citavoj dnevnoj i hodniku,nego popreko po dnevnoj [od kaljeve,do zida sa hodnikom],pa kroz pola hodnika
cevi mogu da idu pri zemlji ili pri plafonu


e sad,sakrivanje one budze u kupatilu mozes resiti tako sto ces sve to staviti na tavan,medjutim,tavan ti mora biti izolovan da ne bi doslo do smrzavanja cevi u slucaju da se ne lozi odredjeno vreme,a napolju velike hladnoce,a i malo je zjb ici cak na tavan da otvaras/zatvara gasni kotao,odnosno kaljevu pec

"otvor ka dvoristu" nema bas smisla,jer bas kao sto si rekao,onda ti je jedna strana kaleve direktno napolju i gubi se dragocena toplota
Citat:
endre85: Moj nacin prikljucenja kaljeve na cg se malo razlikuje od ovog, najvise zbog mesta zidanja iste


cek,nesto mi nije jasno sad,je l ti imas sazidanu crepanu ili tek planiras da je pravis?

ako tek planiras,zasto ne bi uzeo u obzir da je postavis u trpezariju pokraj zida s kupatilom,tako em smanjujes cevi,em mozes budzu da stavis u trpezariju
---
sta ti je kreka u trpezariji? [google mi izbacuje da je kreka neki ugalj]
 
Odgovor na temu

endre85

Član broj: 207893
Poruke: 325



+116 Profil

icon Re: Centralno grejanje na kaljevu peć - iskustva, mišlenje itd.22.11.2009. u 20:59 - pre 175 meseci
@Horvat

Drago mi je sto si se javio, pa da bar malo diskutujemo. Inace pratim ES po dosta, samo retko pisem. Probacu da odgovaram slicno tvom postu.

Znam da zavisi od mnogo faktora, eli eto hteo sam da saznam neki prosek. Toplotna izolacija je sledeca: spolja cigla, pa 5cm stiropora i blok. Donekle razmisljam da odradim i spoljasnju izolaciju stirodurom (nabijaca je zakon - prim. aut.).

Dakle slazemo se.

Znam i za ventile i za cirkulacionu pumpu (nesto sam ipak naucio i na faxu). Stim sto ostaje experimentalno da se vidi sta se dobija pojedinacnim radom a sta uzajmnim.

Ovo za ventile ti nije losa ideja, razmotricu je, tako da cele budza bude u kupatilu. Moram da napomenem da skica koju sam gore postavio nije bas srazmerna i da imam poprilicno veliko kupatilo (a ni cevi od kaljeve nece ici kako sam nacrtao). Na jednom zidu imam vec cevi, gasni kotao, bojler. Razmisljam da bih sve ovo mogao da pokrijem tako da izgleda kao ormar. Malo je tesko opisati recima, ali zamislite da je po meri napravljen od onog materijala sto ide za ptt ormarice (nije pametno za mesto gde je povisena vlaga) ili od onog materijala sto prave namestaj za kupatila.

Trenutni plan je vrlo slican, ici ce se popreko pri plafonu do hodnika. Prethodni plan si mozda pogresno razumeo zbog mog crtanja, ja sam tad mislio da mi je dovoljno da kaljevu prikljucim na produzetak cevi od radijatora u dnevnoj. To ne megu prvenstveno zbog dijametra tih cevi.

Razmisljao sam i o tome da cevi idu po tavanu i da ih izolujem (azbest ili sta vec ide), ali mislim da necu uraditi tako.

"otvor ka dvoristu" ima svoje pozitivne i negativne strane. Dok sam danas stigao u Zr otvor je vec bio probijen. Tako da ce se kaljeva ipak loziti sa dvorista. Otvor se nalazi odmah ispod stepenista ka tavanu. Bitno je znati da su to "normalne" u potpunosti izbetonirane stepenice. Prilikom izgradnje sam insistirao na tome da krov bude odignut od ploce i da ima normalan prilaz, cak je i ploca u hodniku tako pravljena da moze da se izbije i da se naprave stepenice iz hodnika ako neko bude hteo da namesti da kuca bude na sprat. Na kraju krajeva, ovako se moze napraviti svojevrsna loziona za kaljevu, zatvaranjem iste, ispod stepenista. Kaljeva se lozi jedno sat i posle se zatvara i ona odrzava toplotu.
Nece biti jedna strana napolju, vec ce postojati samo otvor za lozenje.
Pozitivna strana je sto ne lozis u kuci.
Negativna je sto ima gubitaka prilikom lozenja iste.
Potrudicu se da na kraju postavim slike, skicu i utiske projekta

Danas su poceli da je prave, moji utisci su zasad pomesani, meni se cini da je mala, a opet za vecu treba imati savrsen dimnjak. Zbog principa rada kaljeve.

Ne mogu, jer tamo nema dimnjaka, i ima nekog namestaja tamo. A kucja je bila (u velikoj meri) izgradjena po namestaju koju smo imali u prethodnoj. Ne pitajte zasto.

Kreka: http://www.helios.com.ba/program/weso/weso_388x540.jpg (Trebao sam pisati Kreka Weso, no kod nas je rasprostrnjen naziv kreka za tu pec)


[Ovu poruku je menjao endre85 dana 22.11.2009. u 22:15 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-193-243.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Centralno grejanje na kaljevu peć - iskustva, mišlenje itd.24.11.2009. u 21:18 - pre 175 meseci
e sorry sto ti tek sad odgovaram...

izolacija ti je sasvim fina

ormar ti nije losa ideja,bolje od plasticnog materijala nekog,kao oni oramncici za kupatila

Citat:
Prethodni plan si mozda pogresno razumeo zbog mog crtanja, ja sam tad mislio da mi je dovoljno da kaljevu prikljucim na produzetak cevi od radijatora u dnevnoj. To ne megu prvenstveno zbog dijametra tih cevi.


hmmm ja sam razumeo da ti zelis kaljevu da spojis direkt na radijator [cev koja ulazi u radijator] u dnevnoj sobi i onda je sve to spojeno na ostatak preko radijatora u predsoblju...to tako nece moci [a da imas redovno grijanje]

azbestom se protiv vatre izoluje,tebi treba staklena [kamena vuna]

sto se otvora tice,ja ti predlazem da napravis malu "prostoriju" ispod tih stepenista di ti je otvor,cisto da bude zatvoreno upravo zbog tih gubitaka,a vidim da si i ti o tome razmisljao


znam sad sta je kreka,nije losa pecka :)



razlog sto je bilo hladno,a tako puno je gasa potroseno je jer verovatno nije dovoljno jak kotao stavljen i/ili radijatori [kotao bi trebao nekih 25 kW da bude za tu povrsinu,ako se ne varam sad ovako napamet]
 
Odgovor na temu

endre85

Član broj: 207893
Poruke: 325



+116 Profil

icon Re: Centralno grejanje na kaljevu peć - iskustva, mišlenje itd.30.11.2009. u 20:48 - pre 175 meseci
Evo nekoliko slika:



 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Centralno grejanje na kaljevu peć - iskustva, mišlenje itd.

[ Pregleda: 47209 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.