Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zavera Micro$ofta da unisti pingvina?

[es] :: Advocacy :: Zavera Micro$ofta da unisti pingvina?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 7498 | Odgovora: 50 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bestragamuglava

Član broj: 184188
Poruke: 128
93.86.94.*



+1 Profil

icon Zavera Micro$ofta da unisti pingvina?19.11.2009. u 21:03 - pre 175 meseci
Elem, Fedora 12 dozvoljava obicnom korisniku, bez root privilegija, da instalira programe.

link

Na Fedora bagzili, gde je problem prijavljen, maintainer je na primedbu korisnika da se radi o default-u koji je u suprotnosti sa *NIX logikom i tradicijom izjavio da ga nije briga kakva je bila *NIX logika i tradicija.

link

U gomili razlicitih komentara na razlicitim mestima, meni se svideo komentar da je sada jasno gde nalaze posao programeri koje je Microsof otpustio - na razlicitim Linux projektima, donoseci sa sobom Windows logiku.

Da li je Micro$oft nasao nacin da doaka pingvinima, prebacujuci idiote iz sopstvenih redova u konkurentski tabor? Da li je ovaj potez produkt brilijantnog uma nekog Microsoft stratega, ili puka slucajnost?

Ocekujem plodnu i drugarsku raspravu prisutnih simpatizera ova dva tabora.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Zavera Micro$ofta da unisti pingvina?19.11.2009. u 21:12 - pre 175 meseci
Pravi Linux geek korisnici ionako ne koriste Fedoru, pa ni Red Hat :)
Sminka i komercijala. Need I say more? :)
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Zavera Micro$ofta da unisti pingvina?19.11.2009. u 21:14 - pre 175 meseci
Ma da... Microsoft programeri nasli srecu u Fedora projektu :)

Uzgred, osim fakta da je Microsoft do Viste korisnicima po defaultu davao root login na client-OSevima tipa XP i Win2k nema blage veze sa faktom da sam NT kernel ima sasvim normalne permisije (stavise, prilicno su fleksibilne) i da ne-root korisnici ne mogu da menjaju sistemske resurse pa ni da instaliraju programe ako installeri zahtevaju menjanje sistemskih resursa.

Takodje, uopste ne vidim razlog zasto ne-root korisnik ne bi mogao da instalira aplikaciju u svoj home direktorijum bez potrebe da uzurpira bilo kog drugog korisnika - i za to mu ne treba nikakav root, pod uslovom da sama aplikacija nema potrebu da menja sistemske parametre / fajlove, a vecina korisnickih aplikacija i ne bi trebalo to da radi.

Meni ti installeri koji obavezno traze root privilegije idu na zivce - secam se dok sam koristio kompanijski laptop na kome nisam imao admin login da nisam mogao najobicniji media player da stavim jer je imbecilni installer proces trazio root - iako je savrseno moguce instalirati ceo paket u korisnicki direktorijum.

Foobar2000 je imao lepu lokalnu opciju - da se instalira u korisnicki direktorijum i da ne dira nista na sistemu.

Aplikacije treba da budu tako dizajnirane... a ne da mi svaka qrcevita aplikacija trazi root, a onda instalira gomilu drajvera, servisa i da se onako pausalno strpa u /startup... i naravno, na sve to da doda svoj "auto update"... more mrsh.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bestragamuglava

Član broj: 184188
Poruke: 128
93.86.94.*



+1 Profil

icon Re: Zavera Micro$ofta da unisti pingvina?19.11.2009. u 21:33 - pre 175 meseci
Citat:
Tyler Durden: Pravi Linux geek korisnici ionako ne koriste Fedoru, pa ni Red Hat :)
Sminka i komercijala. Need I say more? :)


Jesi li probao da patentiras ovo za Red Hat? ;)

Edit: Zar je "nasminkani & komercijalni" Red Hat jos uvek ziv? /edit

Sta koriste "Linux geek korisnici"? Sta nije "sminka i komercijala"?
 
Odgovor na temu

bestragamuglava

Član broj: 184188
Poruke: 128
93.86.94.*



+1 Profil

icon Re: Zavera Micro$ofta da unisti pingvina?19.11.2009. u 21:38 - pre 175 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:

Takodje, uopste ne vidim razlog zasto ne-root korisnik ne bi mogao da instalira aplikaciju u svoj home direktorijum


Zato sto aplikacija moze biti maliciozna bez obzira na to u kojem se direktorijumu nalazi?

Edit: Zato sto kod POSIX sistema svi programi idu u jedan osnovni direktorijum (na *NIX /usr)? /edit

Citat:
Ivan Dimkovic:
Aplikacije treba da budu tako dizajnirane... a ne da mi svaka qrcevita aplikacija trazi root, a onda instalira gomilu drajvera, servisa i da se onako pausalno strpa u /startup... i naravno, na sve to da doda svoj "auto update"... more mrsh.


'Oces da kazes da ti preferiras da korisnik instalira aplikaciju u korisnicki direktoriju, a da zatim OS trazi i izvrsava "update" i da sve to bude "safe"? :D :D :D

Znao sam da cu ovom temom malo carnuti tvoju iskricavost & elokvenciju da razbijem monotoniju svakodnevnice.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Zavera Micro$ofta da unisti pingvina?19.11.2009. u 21:46 - pre 175 meseci
Pa znas kako, ja odbijam da budem beta tester za komercijalnu verziju Linuxa a da za to nisam adekvatno placen ;-) To je Fedora u prevodu...

Instalacija u home direktorijum je ok - samo nesto cisto sumnjam da je to slucaj, bilo koji user na masini moze da instalira bilo sta u /usr direktorijum sto nikako nije pametno, na kraju krajeva to nije bio slucaj od kako postoji *nix tako da ovo je cisti marketinski b***hit koji moze da im se obije o glavu.
make love - !war
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Zavera Micro$ofta da unisti pingvina?19.11.2009. u 21:46 - pre 175 meseci
Citat:
bestragamuglava
Zato sto aplikacija moze biti maliciozna bez obzira na to u kojem se direktorijumu nalazi?


Pa sad, u cemu je razlika izmedju toga i mogucnosti korisnika da pokupi C/C++ kod, i odradi make u svom direktorijumu i kao rezultat dobije binarne fajlove i biblioteke? I oni mogu biti "maliciozni", a po defaultu sigurnosna podesavanja gotovo svih popularnih distro-a to ne brane.

Ako korisnik moze da >napravi< izvrsni fajl u svom /home dir-u, i izvrsi ga u korisnickom kontekstu, ne vidim ama bas i jedan razlog zasto ne bi mogao da instalira aplikaciju pod istim takvim kontekstom, isti djavo.

I, btw, savrseno je moguce tako instalirati aplikaciju i na Linuxu, ako postoji potreba - niko ne sprecava aplikaciju da ucitava sve svoje biblioteke iz /home foldera.

Naravno, to nije Unix "praksa" (nije ni Windows praksa) ali po standardnim sigurnosnim podesavanjima i Linux-a i Windowsa je to moguce raditi.

Citat:

Edit: Zato sto kod POSIX sistema svi programi idu u jedan osnovni direktorijum (na *NIX /usr)? /edit


POSIX specifikacija uopste ne brani izvrsavanje binarnih fajlova i biblioteka iz drugih direktorijuma van /usr. Recimo, test verzija aplikacije koju mi radimo je jedan ZIP fajl, koji mozes da bacis u svoj /home, i sve radi odmah sa svim .so fajlovima itd.. gotovo svi POSIX sistemi koje znam mogu da ucitavaju binarne izvrsne fajlove iz drugih direktorijuma, osim ako to nije zabranjeno od strane root-a (a nije po defaultu)

Naravno, to otezava update, ali korisnik po defaultu ima permisije da to uradi - i na Windowsu i na Linux-u, a vrlo verovatno i na BSD-ovima (nisam probao, ali ne sumnjam da je tako)

Citat:

Znao sam da cu ovom temom malo carnuti tvoju iskricavost & elokvenciju da razbijem monotoniju svakodnevnice.


Pravo da ti kazem, ne znam zasto ovo vezujes za Windows - Windows ne dozvoljava korisnicima van Administrator grupe da menjaju sistemske fajlove - stavise od verzije 6 NT kernela, neke sistemske fajlove i podesavanja ne mzoe da menja ni Administrator grupa, vec iskljucivo TrustedInstaller (koji je potpisan odgovarajucim kljucevima)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Zavera Micro$ofta da unisti pingvina?19.11.2009. u 21:55 - pre 175 meseci
Citat:
Sta koriste "Linux geek korisnici"? Sta nije "sminka i komercijala"?

Možda Gentoo? Doduše, upravo osnivač istog pređe svojevremeno u zli M$, da ih malo zarazi open sorsom

A za ovu instalaciju, koliko sam skont'o, regular user instalira kroz binary paket sve redno u /usr, eventualno /etc, pa to i nije baš normalno
 
Odgovor na temu

bestragamuglava

Član broj: 184188
Poruke: 128
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Zavera Micro$ofta da unisti pingvina?19.11.2009. u 22:06 - pre 175 meseci
>
Citat:
On 11/19/09, maksvel <[email protected]> wrote:
>> Sta koriste "Linux geek korisnici"? Sta nije "sminka i komercijala"?
> Mo�da Gentoo?


Moze, jedino je to i ostalo ako neces da se bakces sa manuelnim
razresavanjem dependencija na Slackware. :D

Jedino sto ne znam koliko se to odrazava na trajanje procesora, s
obzirom da portage kompajlira. Gentoo nisam stigao da probam pre nego
sto sam presao na pravu stvar.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Zavera Micro$ofta da unisti pingvina?19.11.2009. u 22:12 - pre 175 meseci
Ok, skontali smo sta si hteo da kazes, FreeBSD je prava stvar ;) sada moze lock ;)
 
Odgovor na temu

bestragamuglava

Član broj: 184188
Poruke: 128
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Zavera Micro$ofta da unisti pingvina?19.11.2009. u 22:14 - pre 175 meseci
>
Citat:


On 11/19/09, Ivan Dimkovic <[email protected]> wrote:
> POSIX specifikacija uopste ne brani izvrsavanje binarnih fajlova i
> biblioteka iz drugih direktorijuma van /usr. Recimo, test verzija
> aplikacije koju mi radimo je jedan ZIP fajl, koji mozes da bacis u svoj
> /home,


Eto! Upravo je u tome poenta! Nedotupavna microsoft logika u svetu
jadnog & nezasticenog pingvina! POSIX ne brani!

A koji bi bio IQ obucenom pingvin korisniku da tura neciji .zip
executable u /home? Obrati paznju, target market bi ti bio < 80
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Zavera Micro$ofta da unisti pingvina?19.11.2009. u 22:15 - pre 175 meseci
Citat:

Gentoo nisam stigao da probam pre nego
sto sam presao na pravu stvar.


Ajd da iskoristim ovu priliku da te pozovem na suzdrzanost i na kolegijalnost, naravno da imas pravo da iznosis svoje misljenje ali gledaj da ga ne naturas plaseci korisnike kojima je potrebna pomoc, ako neko trazi literaturu da migrira sa windows-a na linux ili na bsd - ok, posaljes mu svoj link ali nemoj da pretpostavljas da ce se brze snaci sa njim nego sa nekim linux distroom.

Elem ontopic, ja kao user mogu da napravim rpm i da ga preko yum-a inject-ujem u /usr ako mi cp * /usr nije dozvoljeno od strane root-a zar ne?

I bestragamuglava - gentoo i arch su ti veoma slicni, samo sto se na arch-u ne kompajlira nista - ali downside je sto nije bas tweaked za tvoju konfiguraciju...
make love - !war
 
Odgovor na temu

bestragamuglava

Član broj: 184188
Poruke: 128
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Zavera Micro$ofta da unisti pingvina?19.11.2009. u 22:20 - pre 175 meseci
>
Citat:
On 11/19/09, combuster <[email protected]> wrote:
> Pa znas kako, ja odbijam da budem beta tester za komercijalnu verziju Linuxa
> a da za to nisam adekvatno placen ;-)


That's the spirit, my boy, that's the spirit!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Zavera Micro$ofta da unisti pingvina?19.11.2009. u 22:21 - pre 175 meseci
Citat:
bestragamuglava
Eto! Upravo je u tome poenta! Nedotupavna microsoft logika u svetu
jadnog & nezasticenog pingvina! POSIX ne brani!

A koji bi bio IQ obucenom pingvin korisniku da tura neciji .zip
executable u /home?


E stvarno smesno - kakve crne veze to ima sa Microsoftom? I ne pricam o "zip executable" vec samo o arhivi u kojoj se nalaze izvrsni fajlovi i biblioteke - ocigledno nisi skontao pre nego sto si krenuo da se lozis i siljis svoj e-penis.

Jel mozes na svom sistemu da kreiras izvrsnu datoteku i da ona vuce biblioteke iz /home direktorijuma?

Mozes. Napravi "hello_world.c", iskompajliraj ga gcc-om i poteraj. Da li se izvrsava? Izvrsava se. Kraj price.

Nema tu IQ ili ne IQ - podrazumevena sistemska sigurnosna podesavanja na gotovo svim popularnim Linux-ima (a i na BSD-ima najverovatnije, nisam probao ali ne vidim zasto ne bi bilo tako) omogucavaju izvrsavanje binarnih izvrsnih fajlova i ucitavanje biblioteka iz /home foldera.

Koliko znam, nije Microsoft to napravio, tako da moras da se zalis nekom drugom - probaj Sv. Theo de Raadt-u.

Uzgred, zasto ne bih smeo da izvrsim nesto sto testiram iz /home direktorijuma sa sopstvenim user privilegijama?

Sekta zabranjuje, ili sta?

Citat:

Obrati paznju, target market bi ti bio


Moj target market se zove Mercedes S klasa, tj. multimedijalni sistem iste - i korisnik nema ama bas nikakvog prava pristupa nicemu, osim korisnickom interfejsu... ali hvala na savetu, iako ga nisam trazio.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Zavera Micro$ofta da unisti pingvina?19.11.2009. u 22:27 - pre 175 meseci
Ej nije to nista cudno, cak neki su i staticki kompajlirani pa ti ne treba biblioteka da bi radio, sve program tera u dir-u iz koga se pokrece, a ja mogu da ga pokrenem iz bilo kog dir-a u kome imam rwx dozvole... Takvih je sve manje i manje ali ima ih... Ljudi ne planiraju dalje da rade na njegovom razvoju a ne mogu da gataju u pasulj da li ce da dodje do nekog bump-a u buducnosti i ponude lib-ove sa sve app-om...

Ono sto mene nervira je da neko moze da ubaci bilo kakav kod/skript/binary u /usr ili gde god hoce sa yum-om... A da za to i nema dozvole :) Mislim tako ispada - Root is dead, long live thE_Root
make love - !war
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Zavera Micro$ofta da unisti pingvina?19.11.2009. u 22:31 - pre 175 meseci
Pa ocigledno je nasem bestragamuglava neki problem... valjda treba da imas mali IQ da bi poterao izvrsni fajl iz svog /home direktorijuma sa sopstvenim user-privilegijama... Svi u profi POSIX sekti se krste levom nogom, i sve svoje .so fajlove drze u /usr direktorijumu :-)

Iako to ni jedan popularni POSIX-oid po defaultu ne zabranjuje izvrsavanje iz /home foldera, i to uopste nije retka praksa u testiranju / razvoju.

A za to je naravno kriv Microsoft, njihovi programeri su se odavno usunjali u Linux elitu, i krenuli da ruse sistem iznutra tako sto su dozvolili ljudima da izvrsavaju fajlove iz /home direktorijuma i jos i kupe .so fajlove odatle - ruse sistem iznutra ko srpski gastarbajteri hahahah :)

Recimo, sasvim je uobicajeno na multi-user sistemima tipa na uni-jima i raznim service-provajderima i sl... da korisnici imaju svoj /home i da odatle mogu da kompajliraju i izvrsavaju svoje stvari u svom kontekstu. Kako li ih nije sramota, to mora da ih je Microsoft naucio - treba da pitaju administratora da im da root, i da im dozvoli da svoje radove uvek instaliraju po sistemskim direktorijumima :))))))))

Jbote...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bestragamuglava

Član broj: 184188
Poruke: 128
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Zavera Micro$ofta da unisti pingvina?19.11.2009. u 22:37 - pre 175 meseci
>
Citat:

On 11/19/09, combuster <[email protected]> wrote:
>>
>> Gentoo nisam stigao da probam pre nego
>> sto sam presao na pravu stvar.
>>
>
> Ajd da iskoristim ovu priliku da te pozovem na suzdrzanost i na
> kolegijalnost, naravno da imas pravo da iznosis svoje misljenje ali gledaj
> da ga ne naturas plaseci korisnike kojima je potrebna pomoc, ako neko trazi
> literaturu da migrira sa windows-a na linux ili na bsd - ok, posaljes mu
> svoj link ali nemoj da pretpostavljas da ce se brze snaci sa njim nego sa
> nekim linux distroom.
>


Stvarno nisam imao lose namere.

Stvarno je to veoma dobronameran savet, koji bih uputio svakom ko se
mlati kompjuterima i zasniva se na mom licnom iskustvu. I tebi to
najtoplije preporucujem - probaj. I, naravno, meni to nije ni iz dzepa
ni u dzep, ali tipujem da bi tebi moglo biti u dzep.

I potpuno je istinit, izuzev ukoliko nisi na nekoj visokoskolskoj
ustanovi gde ti je dobar deo programa proucavanje funkcionisanja
operativnih sistema, a tako nesto kod nas ne postoji kol'ko ja znam (a
ne pretendujem da znam), izuzev, mozda, vise et skole u bgd.

Ali dobro, poruka primljena, obraticu paznju ubuduce.

Citat:

On 11/19/09, combuster <[email protected]> wrote:
> Elem ontopic, ja kao user mogu da napravim rpm i da ga preko yum-a
> inject-ujem u /usr ako mi cp * /usr nije dozvoljeno od strane root-a zar ne?
>


Nisam siguran da bi mogao svuda, moze da zavisi od potpisa paketa i
sigurnosnih mehanizama ugradjenih u os.

Citat:

On 11/19/09, combuster <[email protected]> wrote:
> I bestragamuglava - gentoo i arch su ti veoma slicni, samo sto se na arch-u
> ne kompajlira nista - ali downside je sto nije bas tweaked za tvoju
> konfiguraciju...
>


Ja sam se dugo meracio da probam gentoo, ali jednostavno nikako nije
stigao na red. Ima odlicnu dokumentaciju, i nisam imao nameru da ga
kudim.

Prosto, ne kudim konja koga nisam jahao.
 
Odgovor na temu

bestragamuglava

Član broj: 184188
Poruke: 128
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Zavera Micro$ofta da unisti pingvina?19.11.2009. u 22:54 - pre 175 meseci
>
Citat:
On 11/19/09, Ivan Dimkovic <[email protected]> wrote: I ne pricam o
> "zip executable" vec samo o arhivi u kojoj se nalaze izvrsni fajlovi i
> biblioteke - ocigledno nisi skontao pre nego sto si krenuo da se lozis i
> siljis svoj e-penis.


Ovde si u pravu, nisam ukapirao. I jeste, malo e-"siljim", razbijam
monotoniju svakodnevnice. Gde je mlados' tu je i sala. :D :D :D A ti
si mi simpatican kad se strecas. :D

Citat:

On 11/19/09, Ivan Dimkovic <[email protected]> wrote:
> E stvarno smesno - kakve crne veze to ima sa Microsoftom?


Kol'ko se ja razumem u matematiku & meteorologiju odatle je potekla
politika da instaliras sta 'oces, bez evidencije OS, na koje god mesto
'oces na fajlsistemu. Mozda gresim? Prosli put si me podsetio za
Nowell, mozes sad za jos nesto.

Citat:

On 11/19/09, Ivan Dimkovic <[email protected]> wrote:
>
> Jel mozes na svom sistemu da kreiras izvrsnu datoteku i da ona vuce
> biblioteke iz /home direktorijuma?
>
> Mozes. Napravi "hello_world.c", iskompajliraj ga gcc-om i poteraj. Da li
> se izvrsava? Izvrsava se. Kraj price.
>


Od oko 9 masina koje trenutno jasem tako nesto mogu da izvedem samo na
jednoj. Samo ona ima comp.tgz (kompajleri)

Citat:
On 11/19/09, Ivan Dimkovic <[email protected]> wrote:
> Nema tu IQ ili ne IQ - podrazumevena sistemska sigurnosna podesavanja na
> gotovo svim popularnim Linux-ima (a i na BSD-ima najverovatnije, nisam
> probao ali ne vidim zasto ne bi bilo tako) omogucavaju izvrsavanje binarnih
> izvrsnih fajlova i ucitavanje biblioteka iz /home foldera.
>


Podrazumevana ne, ali je moguce. Samo sto nije zdravo tako
nesto dozvoliti neprivilegovanom korisniku, s tim ces se ipak sloziti?

Citat:

On 11/19/09, Ivan Dimkovic <[email protected]> wrote:
> Moj target market se zove Mercedes S klasa, tj. multimedijalni sistem iste -
> i korisnik nema ama bas nikakvog prava pristupa nicemu, osim korisnickom
> interfejsu...


Bravo, keep going for it.

Citat:

On 11/19/09, Ivan Dimkovic <[email protected]> wrote:
> Koliko znam, nije Microsoft to napravio, tako da moras da se zalis nekom
> drugom - probaj Sv. Theo de Raadt-u.
>...
> Sekta zabranjuje, ili sta?
>...
>ali hvala na savetu, iako ga nisam trazio.



Nice jabs. :D

S'a cu, moram da trpim kad sam sam zapodenuo. Ne vredi mi da se
branim, iako nije istina. :D

Aj' ziv ti meni bio.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Zavera Micro$ofta da unisti pingvina?19.11.2009. u 22:55 - pre 175 meseci
Normalno... Ok, ti znas da smo mi tamo na Linuxu pacifisti pa ono - ne volimo da se svajdamo i prepiremo oko distro-a, cisto ono neka korisnik vidi sam sta mu najvise odgovara a mi mu samo konkretno ono... Znas i sam vec.

Citat:

Nisam siguran da bi mogao svuda, moze da zavisi od potpisa paketa i
sigurnosnih mehanizama ugradjenih u os.


Mislio sam konkretno na Fedoru. Nesto se ne secam da je Fedora imala takav mehanizam, u protivnom on bi mi zabranio da yum-nem sa drugog repo-a nesto. A ne zabranjuje :D Cak sta vise sam siguran da mogu da roknem u rpm exploit mirne duse i da ga kao user metim gde god hocu :D Ako je u tome stvar, pogledacu bas ovih dana kako su to zamislili sa onih linkova gore...

Inace je diskusija interesantna, o5 se sve svodi na to da li Linux distribucije treba banalizovati do te mere - da postanu obicno djubre. Ubuntu patch-uje da bi bio vizuelno privlacniji, Fedora uvodi inovacije i zaobilazi mainstream, SuSe nudi 1-click install a pate od nekih osnovnih boljki kao sto je dobar dep resolving. Sta je sledece, Gentoo se instalira preko voice recognition-a ? :D

Sve u svemu ja sam bukvalno bio sateran u cosak - Red Hat, pa Slackware, pa Mandrake jedno 4-5 godina, pa Fedora godinu dana, pa Ubuntu dve i onda Gentoo i Arch su bili logican izbor. Arch je prevagnuo samo zbog kompajliranja koje mi maltretira laptop i gura celzijuse na procu tokom obicnog update-a.

Do pre 3-4 meseca sam mislio da se Linuxu crno pise. X nije valjao nizasta, cak mu ni buducnost nije bila svetla, nemaju ljudstva, nemaju kesha, nemaju beta testere, release-ovi kasne mesecima, ne mogu da napisu standardan ABI da bi nVIDIA i ATI mogli da napisu drajvere kako treba, alternative nema, KDE 4 nestabilan (sad su ga popravili dosta), dakle Gnome ili neki tiling WM ostaju kao opcije, kernel se bloat-uje ali sa tim znam da se izborim. Na srecu opensource drajveri su poceli da bivaju dovoljno mature, kms i gallium bi trebalo da nas iscupaju, X developeri se dovatili malo razuma pa poceli da uvode pravila kako i sta se commit-uje i kada, izgleda da ce sve biti ok. Ali posle svega ovoga distro developeri su poceli da se zezaju...

Sad mi ovo sa Fedorom lici na dobavljanje sto vise korisnika kojima je potreban simplicity samo zarad toga da Red Hat dobije sto vise bug report-ova zarad peglanja RHEL-a...

Ipak izbor je to sto cupa trenutno pingvine iz gov****, dok god postoji par "normalnih" distribucija - nema zime, osim ako ne zakaze neki veliki projekat kao sto je recimo X bez koga se ne moze, Wayland trenutno nije u stanju u kome bi se mogao exploatisati ali uskoro i X bi mogao da nadje dostojnu zamenu...
make love - !war
 
Odgovor na temu

bestragamuglava

Član broj: 184188
Poruke: 128
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Zavera Micro$ofta da unisti pingvina?19.11.2009. u 22:57 - pre 175 meseci
>
Citat:

On 11/19/09, Ivan Dimkovic <[email protected]> wrote:
> Pa ocigledno je nasem bestragamuglava neki problem...


Ih, bre, sto si ti nakraj srca.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Zavera Micro$ofta da unisti pingvina?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 7498 | Odgovora: 50 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.