Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Microsoft W7 RC ubija laptop baterije

[es] :: Advocacy :: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 66165 | Odgovora: 231 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije10.02.2010. u 18:46 - pre 173 meseci
Citat:
Od kako sam flash-ovao bios na verziju A15 drasticno mi je opao kapacitet baterije (sa 50000mWh na 30000mWh) a u opisu bios-a stoji "Optimized battery charging algorythm"

E jesi ga optimizovo, svaka ti chas'

Dobro rece za ovo, da ne skidam novi bios za svoj netbook, ko zna koliko ce da mi skrati bateriju :D
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije10.02.2010. u 18:54 - pre 173 meseci
Pa ja prvo pomislih da su sporo punjenje (od nekih 2 sata i 30 minuta) ubrzali time, kad se iznenadih da punjenje traje isto toliko a baterija da drasticno gubi kapacitet i to vec posle prvog/drugog punjenja/praznjenja.

Sto se BIOS-a tice naravno da smes da update-ujes, to su izgleda mi zabagovali nesto samo za ovaj moj... :D
make love - !war
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije10.02.2010. u 19:37 - pre 173 meseci
Citat:
milooskv: Ja sam ubeđen da sadrži sve ove podatke, jer kad moju bateriju ubacim u drugi laptop, on mi pokaže isto, dok kad drugu bateriju ubacim u moj laptop, on mi pokaže drugačije podatke ( podatke sa te druge baterije ), a kad vratim moju, on pokazuje stare podatke. Na osnovu toga mislim da baterija u sebi sadrži sve ovo.


eeprom jeste na bateriji, samo nema wear level podatak o kojem si pricao, taj podatak je dinamicki sracunat.

Citat:
combuster: BIOS definitivno sadrzi neki algoritam za punjenje baterije - to odgovorno tvrdim. Od kako sam flash-ovao bios na verziju A15 drasticno mi je opao kapacitet baterije (sa 50000mWh na 30000mWh) a u opisu bios-a stoji "Optimized battery charging algorythm" Laptop je Dell Vostro 1310 pa koga ne mrzi neka proveri...


Ne mora da znaci da je tako kod svakog, ali kakva god da je kombinacija, lastfullcharge vrednost je u epromu baterije i direktno vidljiva kroz acpi. Ono sto meni jos pada na pamet je da mozda ti biosi ni ne pokusavaju da pune bateriju preko zadnje upisane lastfullcharge vrednosti (pod pretpostavkom da baterija nikad nece moci da se opravi) tako da kakav god inicijalni pad bio nema sanse za oporavak. To onda mogao da resis kroz onaj program koji je Srdjan okacio, samo uprogramiraj lastcharge da bude isti kao design capacity i uradi pun charge van OSa, ako baterija i jeste sjebana punjenje ce se zaustaviti na realnoj vrednosti.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

milooskv
Miloš D
Kraljevo

Član broj: 185043
Poruke: 67
93.87.233.*



+5 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije10.02.2010. u 19:54 - pre 173 meseci
Jeste on dinamički sračunat, to je ok, ali je netačno sračunat. Meni je wear level 50%, a siguran sam da wear level na mojoj bateriji nije preko 20%

Hoću da kažem da je ware level razlika u % između max kapaciteta i deklarisanog kapaciteta baterije, što znači da vrednost max kapaciteta može da se menja, i da laptop neće da puni preko te vrednosti, iako je baterija hemijski sposobna da se puni i preko toga.

[Ovu poruku je menjao milooskv dana 10.02.2010. u 21:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije11.02.2010. u 11:28 - pre 173 meseci
Citat:
Microsoft denies Win 7 battery bug

Rumours of a battery-biting bug in Windows 7 that was causing notebook users to receive incorrect warnings of impending disaster - and even cause actual damage to batteries - have been dismissed following an investigation by Microsoft.

Despite numerous reports of battery life suddenly diminishing following the installation of Windows 7, coupled with a warning to "consider replacing your battery," Microsoft has concluded that the issue is nothing to do with Windows 7 or its ACPI management.

In a post to the Windows 7 Engineering Blog - via Digital Trends - Windows Group president Steven Sinofsky states that "to the very best of the collective ecosystem knowledge, Windows 7 is correctly warning batteries that are in fact failing and Windows 7 is neither incorrectly reporting on battery status nor in any way whatsoever causing batteries to reach this state," and confirms that "in every case we have been able to identify the battery being reported on was in fact in need of recommended replacement."

Sinofsky points to the fact that no reports of battery failure thus far have been on new hardware, instead all being from users who have upgraded older devices to Windows 7. The simple reason why Windows 7 appears to have been to blame: the "consider replacing your battery" message, which appears when the last full charge is less than 40 percent of the recorded design charge for the battery, is a new feature which was not present in previous versions of Windows. By announcing the pre -existing battery degradation after an upgrade, Microsoft appears to have mislead users into believing that Windows 7 was the cause - rather than just the age of the laptop.

Having communicated with OEMs regarding the issue, Sinofsky states categorically that "we are seeing nothing more than the normal course of battery degradation over time," and that those wishing to upgrade to Windows 7 should do so without fear for their batteries.

Despite these reassurances, comments are still being made that there genuinely is an issue to be addressed here: one user claims that Microsoft is ignoring the true issue, which is "a marked difference between relative battery life when running Windows 7 vs. any other recent variety of Windows." Others claim that the problem stems from Windows 7 using the Design Capacity field rather than the Total Capacity field for calculating the health of a battery, with user DanLee81 stating that "design capacity with all the problematic batteries is an unpopulated field," reading 0 in affected batteries - even in new laptops including the "Samsung Q320 and Toshiba Satellite T110."

For now, Sinofsky has promised to "continue to monitor the situation" and to continue to "have focused communication with our OEM partners as they monitor their customers and PCs over time."

IZVOR

Znači.... no comment.
Uspeli su efektno da useru jedini Windows koji me je ozbiljno zaintrigirao.

I još odbijaju da priznaju problem...

Možda bi EU mogla malo opet da ih lupi po džepu, da se nauče pameti. Stoka!

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije11.02.2010. u 11:33 - pre 173 meseci
Nesto mi se cini da im se smesi druzenje sa sudom u USA, class-action style :)

Ovakve stvari su san svakog advokata :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije11.02.2010. u 11:56 - pre 173 meseci
Sumnjam. Po kom osnovu? Nista od ovoga nece prici sudu, tj presudi dok se tacno ne utvrdi zasto baterije crkavaju. Pre toga nemas dokaz da je MS kriv za to, jedino sto imas je grupu ljudi koja tvrdi da im je win pojeo baterije. Ja sam siguran da se neko sad ovim bavi u malo vise detalja i radi merenja i isterace stvari na videlo pa ce onda tek biti sudjenja, mada je moja pretpostavka da ce pre proizvodjaci laptopova da se nadju pred istim.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije11.02.2010. u 12:21 - pre 173 meseci
Slazem se, tuzbe nece biti sigurno dok se skroz ne razjasni o cemu se radi. Mada moguce da ce biti da je vuk pojeo magarca i da ce svi negirati krivicu i MS i OEM-i i proizvodjaci baterija. U slucaju da su ovim problemom pogodjeni i netbook-ovi/laptopovi off the shelf onda bi sigurno krivica morala da padne na nekoga, takvo stanje bi bilo neodrzivo zbog nezadovoljstva kupaca. A kako vidim ima slucajeva i sa ganc novim modelima.
make love - !war
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije11.02.2010. u 12:38 - pre 173 meseci
Koliko sam ja do sada shvatio, uopšte nije problem reprodukovati ovaj bag, koristeći par novih primeraka laptopova, koji su prijavljeni kao pogođeni.

Ovo smeta korisnicima, ali daleko najveću štetu pravi proizvođačima laptopova, pa mislim da bi i oni imali koristi od sudskog epiloga.
Negiranje je najbezobraznije čega su se mogli setiti i zbog toga bi morali da plate.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije11.02.2010. u 12:43 - pre 173 meseci
Onda ce MS morati da pojede sopstvene reci i takvo stanje sigurno nece biti odrzivo... Meni je za sada logicno ovo sto pokusavaju, negiraju i pokusace da se sve zaustavi na tome, da su priznali, pojeli bi ih tuzbama tako da bi neki settlement ili besplatna zamena baterija o trosku MS uz jedno ogromno izvinjenje svim korisnicima morala da padne...

Makar dobijaju na vremenu...
make love - !war
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije11.02.2010. u 12:54 - pre 172 meseci
JA bas nisam to razumeo tako, koliko vidim po netu niko nije izveo blind test niti bilo kakav komparativni test. Ja koliko vidim MS se najvise optuzuje ne za kvarenje baterija vec za forced shutdown i prikazivanje baterija neispravnim u situacijama kad je designcapacity=0, sto je opet feler proizvodjaca baterije i opet nema veze sa kvarenjem baterije ni trajnom stetom. Cisto komparativno recimo da ti napravim konzolni program u koja uneses dva broja i ja ti dam njihovu razliku, i ti uneses 0 kao delilac i onda me tuzis kad ti vratim divide by zero? Sta je trebalo da pretpostavim? Ako designcapacity vrati 0 to onda znaci da je baterija felericna jer ne odgovara standardu, to sto je bila "felericna" od pocetka je opet problem proizvodjaca baterije
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije11.02.2010. u 13:20 - pre 172 meseci
Citat:
mmix
uneses dva broja i ja ti dam njihovu razliku, i ti uneses 0 kao delilac i onda me tuzis kad ti vratim divide by zero? Sta je trebalo da pretpostavim?


Da ispravno implementiraš zahtev korisnika i sprovedeš kontrolu kvaliteta ;)
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije11.02.2010. u 13:24 - pre 172 meseci
Ne govori se ovde o tome uopste mmix, reci mi da je slucajnost situacija da po instalaciji Win7 kapacitet baterije degradira toliko? Nisu korisnici ludi, baterija im sa Vistom drzi dva sata a sa W7 ni pet minuta pre nego sto se ugasi. Reinstaliraju Vistu jer su popljuvali sedmicu kad ono isto i tamo. Pa jel moguce da njih gomila ima isti problem, da za dva dana kapacitet baterije degradira toliko i to bas po instalaciji sedmice? Dakle, da je baterija vec bila losa to mogu da okace macku o rep, to je sigurno.

E sad, ok je ono sto si pricao gore, ni meni nije jasno kako moze da se izmeni firmware u bateriji ili u bios-u preko operativnog sistema, to jedino sa namerom moze da se reprogramira EEPROM a kako MS tvrdi to ni iz bliza nije tacno. Jedino ako je doslo do nekog bug-a koji se trigeruje ocitavanjem parametara pod specificnim uslovima na nacin na koji to recimo cini W7 a Vista i Linux ne, pa su samo zakaceni BIOS-i odredjenih modela laptopova ili specificnih modela baterija. Zaista MS mora da testira zajedno sa OEM-ima pod kojim uslovima dolazi do toga a ne samo da kazu u nasoj rutini nema nista neobicno i case closed.

U glavnom sta briga korisnika ko je kriv, njih je to kostalo, neke i za cenu dodatne baterije...

I da, kontrola gresaka mora da postoji, zato i sluzi test period da bi se proverilo da li sve funkcionise pod razlicitim uslovima eksploatacije, da je bug ispravljen dok RTM jos uvek nije bio spreman ne bi bilo problema, to sto finalni proizvod i pored prijavljenog bug-a u vreme RC-a ima isti problem - to je vec bre bezobrazluk...

Ja sam sa Ubuntu-a pobegao jer sam testirao 9.04 i nasao gadan bug gde tastatura i touchpad ne rade pri cold boot-u na mom laptopu, prijavio sam mesec i po dana pre izlaska zvanicne verzije, za sve to vreme niko se od Ubuntu developera nije potrudio da taj bug ispravi pa kada je izasla finalna verzija poceo je da se moj bug report popunjava sa korisnicima koji su imali isti problem. Dakle prijavis bug na vreme pre izlaska finalne verzije, niko se nije ni potrudio da to ispravi, ukazes tacno pod kakvim uslovima dolazi do toga i zasto cak, to je za mene dovoljno da promenim distribuciju i da se vise nikada ne vracam na nju. A da mi je kojim slucajem ostetila hardware, pa digao bih dreku do nebesa...
make love - !war
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
93.86.224.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije11.02.2010. u 13:34 - pre 172 meseci
Ja nemam laptop, ali sam ujaku pre nekih mesec dana stavio Windows 7 na neki Acer laptop (http://www.elitesecurity.org/t385960) i cini mi se (kao sto u prilozenoj temi pise) da mu se vek baterije malo smanjio. Nisam sa njim nesto detaljno komunicirao oko laptopa i baterije u skorije vreme, ali je ujak spomenuo onako u prolazu da mu laptop kratko radi na bateriji. Moracu ovih dana otici da vidim sta se desava.

Nego, prvenstveno sam se javio da pitam da li neko moze da postavi neki merac struje, pogodno bi bilo neki koji ima graph /history/, izmedju baterije i laptopa da vidimo kolika je razlika u potrosnji izmedju Win7 i nekog drugog OS-a. Nadam se da je to izvodljivo. Znam da sada nece niko da unisti bateriju zbog toga, ali ko ima neku polovnu a ne koristi je, moze da je otvori i nadje koje su to dve zice glavni + i - i onda jedan vod premoste preko meraca.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije11.02.2010. u 13:39 - pre 172 meseci
Nema potrebe za tim, acpi ocitava to sve, imas present voltage i present rate, podelis i dobijes koliko mA trenutno srce...

present rate: 20669 mW
present voltage: 12024 mV

dakle trenutno srce 1.72A

Nije mi ovo jaca strana ali trebalo bi da je tako :D
make love - !war
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
93.86.224.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije11.02.2010. u 13:41 - pre 172 meseci
Pa? Jel Win7 srce vise od ostalih? Sta kazu ti podaci?
Mislim da je realnije kada se to FIZICKI izmeri. Onda nema laganja.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije11.02.2010. u 13:45 - pre 172 meseci
Pa nema laganja ni ovde, podaci mi se ocitavaju realtime, menjaju se u zavisnosti od toga sta radim na laptopu. Win7 a ni windows nemam pa tako ne mogu da uporedim, ako neko ima mogao bi da ocitava. Trenutno mi radi wireless, brightness je na max, 13" ekran, slusam ziku preko sluski i imam nakacenog samo wireless misa preko usb-a (logitech pro desktop 2400)... C2D 1.8GHz sa x3100 integrisanom grafikom... Cim pustim muziku preko zvucnika present rate mi skoci za 1W tako da bih rekao da je to ok (mono zvucnik).

U stvari mogao bih da napravim bash skriptu koja ce ovo da mi radi automatski i izbacuje potrosnju svaki sekund, pa onda mogu i graph da napravim :)

Evo sada sam smanjio osvetljenje na 2 od mogucih 10 i pade present rate na 17944 mW
make love - !war
 
Odgovor na temu

milooskv
Miloš D
Kraljevo

Član broj: 185043
Poruke: 67
77.46.168.*



+5 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije11.02.2010. u 14:26 - pre 172 meseci
Ne verujem baš da će Microsoft nadoknaditi štetu, i platiti nove baterije tolikom broju korisnika. A i realno, koliko ljudi je uništilo bateriju instalirajući piratski win, njima sigurno neće da nadoknade štetu. Evo samo sa ovog foruma, koliko ima ljudi da im je win uništio bateriju, a koliko njih je instaliralo legalan windows?! ;-)
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
82.117.198.*



+768 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije11.02.2010. u 14:27 - pre 172 meseci
Mirko se ogradio:

http://www.b92.net/tehnopolis/vesti.php?nav_id=410252
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije11.02.2010. u 14:56 - pre 172 meseci
Ma Aero je pera zdera, i bez merenja sam ubedjen da srce vise. Ja bih pomogao al laptop je zenin i ne bi me bas blagonaklono pogledala da joj stavim dual boot sa linuxom
Drugi problem je medjutim koliko ti mozes verovati toj vrednosti ako je problem do felericne elektronike u bateriji Jedini realan nacin je eksterno redno vezivanje preko strujomera i jedini realni eksperiment je dva ista nova laptopa sa dve nove baterije u nekoliko iteracija da se eliminise potencijalni kvar test baterije.

Citat:
Goran Rakić: Da ispravno implementiraš zahtev korisnika i sprovedeš kontrolu kvaliteta

To je bio samo primer. Ovaj nivo Q&A je preteran i nepotreban, analogno bi bilo da svaki put kad sipas gorivo nosis isto na labaratorijsku proveru i onda jos rucno izmeris nivo goriva u rezervoaru jer ne verujes plovku AKo je acpi standard definisao da designcapacity drzi fabricki maksimalno siguran nivo napunjenosti onda su baterije kojima je to 0 felericne. 0 ne mora da znaci samo da vredonst nikad nije postojala jer nije podrzana, moze isto da bude i rezultat kvara na bateriji. Dakle ako je tu 0 sigurnije je da korisniku prijavis neispravnu bateriju nego da to ignorises i da posle sistem okine bez upozorenja (kako bi se tek za to bunili).
Isto tako resenje koje traze, da se koristi TotalCapacity je smesno, ni tu vrednost nemaju sve baterije a overcharge ce vrlo brzo spustiti lastfullcharge vrednost duboko ispod totalcapacity pa bi bilo da baterija nikad ne moze da se napuni i da ju je windows 7 opet sprzio. Kako god da obrnes ne valja, MSov jedini faul ovde po meni je sto jednostavno nije dodao "ignore faulty battery" warning pa pici na svoj rizik ako znas da je tvoja baterija fabricki dizajnirana felericno.

Citat:
combuster: Ne govori se ovde o tome uopste mmix, reci mi da je slucajnost situacija da po instalaciji Win7 kapacitet baterije degradira toliko? Nisu korisnici ludi, baterija im sa Vistom drzi dva sata a sa W7 ni pet minuta pre nego sto se ugasi. Reinstaliraju Vistu jer su popljuvali sedmicu kad ono isto i tamo. Pa jel moguce da njih gomila ima isti problem, da za dva dana kapacitet baterije degradira toliko i to bas po instalaciji sedmice? Dakle, da je baterija vec bila losa to mogu da okace macku o rep, to je sigurno.

Pazi, ja mislim ali ne mogu 100% da tvrdim da je ovde problem sa vecim sustained drainom koji proizvodjaci laptopova nisu predvideli kroz win7 (kad su ga pravili nije se ni znalo za win7). Da se ne lazemo, proizvodjaci laptopova seku krivine pod pritiskom trzista, svako bi hteo da ima autonomiju od 12 sati sa 4 AA baterije. To jednostavno ne ide, kapacitet baterije je linearan masi iste, max amperaza je proporcionalna povrsini anode, to su fakti. I ne moze proizvodjac A da nudi laptop istih karakteristika kao proizvodjac B ali sa upola manjom baterijom a da ne bude posledica. Seku se krivine jer vecina korisnika ne koristi svu elektroniku na laptopu pa se "optimizuje" baterijsko napajanje. I onda dodje novi OS koji raspali GPU i cuze kontinualno jacu struju i przi anodu brze nego drugi OSovi ili cak isti OS na bolje uradjenoj bateriji. ALi sve i da cuze tu struju opet nije krivica MSa ako on samo koristi hardver koji mu je na raspolaganju, da je hardver dobro uradjen to bi samo smelu da utice na autonomiju, ne i na zivotni vek.

Citat:
combuster: E sad, ok je ono sto si pricao gore, ni meni nije jasno kako moze da se izmeni firmware u bateriji ili u bios-u preko operativnog sistema, to jedino sa namerom moze da se reprogramira EEPROM a kako MS tvrdi to ni iz bliza nije tacno. Jedino ako je doslo do nekog bug-a koji se trigeruje ocitavanjem parametara pod specificnim uslovima na nacin na koji to recimo cini W7 a Vista i Linux ne, pa su samo zakaceni BIOS-i odredjenih modela laptopova ili specificnih modela baterija. Zaista MS mora da testira zajedno sa OEM-ima pod kojim uslovima dolazi do toga a ne samo da kazu u nasoj rutini nema nista neobicno i case closed.

Nije to firmware, ne verujem cak ni da je eeprom bar ne danas u doba jeftinih flash cipova. To je neki blok flash memorije koji u saradnji sa biosom bude publikovan kao acpi batery info a u koji vrednost upisuje BIOS i elektricni drajver u samoj bateriji. To sto si ti video pad sa 50wh na 30Wh posle bios update-a je verovatno once-off promena jer su primetili neki bug u bateriji kad se puni iznad 30Wh i reprogramirali slash u bateriji promenom designcapcaity polja (cime su limitirali punjenje), sam charge menja lastfullcharge po zavrsetku punjejna, itd. U svakom slucaju ACPI to publikuje kao READ-ONLY kolekciju koju ne mozes da menjas kroz ACPI i cak iako citanje iz iste ima sporedne efekte opet nije krivica MSa. Kako bi ti zapravo testirao to?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Microsoft W7 RC ubija laptop baterije

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 66165 | Odgovora: 231 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.