Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7705516 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.11.2012. u 11:22 - pre 139 meseci
Dule,svaka čast.Nisam verovao da ćeš to sve tako brzo uspeti,od onda kad sam b io kod tebe pa do sada,baš si uporan em vredan i marljiv.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.11.2012. u 11:44 - pre 139 meseci
Hvala lave idemo dalje u nove projekte
 
0

RAMZAI
Zagreb

Član broj: 301205
Poruke: 62
*.zg.cable.xnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.11.2012. u 12:30 - pre 139 meseci
Citat:
jarebica:
Nego, ljudi ja imam drugi problem.
Prepravio sam ceo sistem kao sto smo ranije zajedno raspravili. Gorionik Ecom2 ovih dana radi savrseno, cetvorokraki ventil na pocetku otvorim na pola, a kad zagrejem kucu vratim ga na 1/4.
Pepela posle 12 sati nema puno i cak ne moram da ga cistim svakodnevno sa resetke. Potrosnja je koliko mi se cini na zadovoljavajucem nivou ali cu tacno znati kad ispraznim spremnik i napunim do vrha. Za sad mi se cini da ne ide vise od 20kg za grejanje oko 180m2.
Gorionik radi oko 12 sati dnevno, temperaturu izlazne vode iz kotla (pre 4k ventila) drzim na oko 70C. Vodu koju pustam ka radijatorima (iza 4k ventila) je oko 45C sto je savim dovoljno za ove spoljne temperature. Iz radijatora u 4k ventil se vraca oko 40C i temperatura iza 4k ventila koja se vraca u kotao je oko 40C!!!!!
Fotografija celog sistema je dole u prilogu.
E taj podatak me najvise zabrinjava, zasto je temperatura povratne vode u kotlu samo 40C (maksimalno sam dobio 44C) kad je 4k ventil otvoren samo 1/4 sto znaci da 3/4 vode iz kotla koja je 70C treba da se vraca nazad u kotao, a samo 1/4 vode koja se vraca iz radijatora (najprostije objasnjeno).
Moja ideja je bila da kako bi sprecio kondezaciju kotla ne vracam vodu u kotao ispod 60C i zato i drzim kotao na 70C. Ali ja i pri ovako maloj otvorenosti 4k ventila jedva dobijam 40C, a verovatno cu i manje kako spoljna temperatura bude padala, a 4k ventil sve vise otvoren.

Da li neko ima neku ideju, predlog, savet....?

Pozdrav




Ne diraj ništa, ovo je super, pumpa uzima vode koliko joj treba , odnosno koliko joj daju termoglave na radijatorima da progura . To što se tebi u kotao vraća 40 C , ne znači da ti je u kotlu 40 C i da ćeš imati kondenzaciju, hladna voda ulazi u kotao negdje u zoni rosta , a to je i te kako vruća zona , kondenzacija bi nastajala u gornjim zonama kotla da ti je voda 40 C u toj zoni, a nije .

Kad plamenik stane na 70 C ne pali se do 65 ili 60 C , zavisi kako si ga podesio i opet nemaš kondenzacije .

Kod drvosječa na forumu na postu 7207 ima dobar dijagram koji bi vredilo ovdje postaviti, da sad ja ne petljam i ne zabrljam nešto.
 
0

jarebica
Beograd

Član broj: 294225
Poruke: 69
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.11.2012. u 17:42 - pre 139 meseci
@dusanmijat
@RAMZAI

Dusane, znam da je najbolje da se postave 2 pumpe, ali na ovako mali sistem mi je bilo prosto suvisno. Proucio sam tehnicke dokumentacije ESBE firme i sve seme su bas ovakve i po meni je imalo smisla kao sto RAMZAI kaze, pumpa vuce koliko je potrebno ka radijatorima. Da postoji samo jedna pumpa u kotlovskom krugu, imao bi ekstra parametre u tom krugu ali bi se smrzao jer bi imao obrnutu situaciju jer je pumpi lakse da kura vodu nazad u kotao nego ka radijatorima i mislim da ne bi imao grejanje uopste. Dve pumpe su prava stvar ali na ovako malom sistem.....

Ideja mi je da u buducnosti postavim bojler za sanitarnu vodu i tada cu morati jos jednu pumpu da stavim na kotlovski krug jer ce na njemu i biti povezan bojler. Sada mi ceo sistem vunkcionise savrseno, jedino sto me je brinula ta temperatura povratne vode, ali ocito da prirodna cirkulacija nije bas brza i dovoljna.

RAMZAI, temperatura izlazne vode iz kotla je 70C (cevni termometar), temperatura na kotlovskom termometru je oko 60C, a gorionik sam namestio na 78C. Gorionik pokazuje vecu jer je sonda verovatno bliza vodi koja se ranije zagreva, a moguce je da termometar na peci malo laze. Zar necu imati kondezaciju kad i 40C udje u kotao gde je voda 60C??? Zar se kondezacija ne javlja kad hladnija voda udje u vrelu zonu? I koja ti je to zona rosta?
Gledajuci u loziste, totalno je suvo i nisam primetio neke kondez mesta!

Jer mozes da stavis link za tog drvosjecu forum?

 
0

drdejan7

Član broj: 307744
Poruke: 25
*.cpe.vektor.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet02.11.2012. u 18:14 - pre 139 meseci
Grejem celi dan zbog malog deteta.Imam Bosh pelet set i ugradjen cettvorokraki mesni ventil i sobni termostat .E sad:
kako da podesim kotao da greje celi dan (120 m2 dobro izolovanog prostora,druge radijatore na spratu ne racunam, zatvoreni termoglavama) a da t bude konstantna a potrosnja optimalna?Koliku t da zadam kotlu?Koliko da otvorim cetvorokraki ventil ...sta sa sobnim termostatom? Ovo do sada mi se ne svidja :t u kotlu 60 c, ventil skroz otvoren,sobni na 22c,radijatori vecim delom dana hladni a potrosnja 30 kg na dan. Pomozite drugari
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.11.2012. u 12:59 - pre 139 meseci
drdejan7
naravno da su ti radijatori hladni ako ti j etemperatura u sobi 22,5 stepeni i sobni ti isključio rad gorionik aili pumpe. Ne znam šta isključuje sobni termostat. Nemoj da se uzbuđuješ za hladnoću radijatora, bitno je da je temperatura u sobi zadovoljavajuća. a što se tiče potrošnje peleta, to je već objašnjavano, stalno paljenje i gašenje potroši više peleta . Drugo do 0 stepeni mala je razlika u potrošnji i na 15 C i na 5 C. Tak oje šta da se radi. Bar se meni čini da je tako. e sada pitanje koliko ti često sobni termostat pali i gasi gorionik.
 
0

drdejan7

Član broj: 307744
Poruke: 25
*.cpe.vektor.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.11.2012. u 17:49 - pre 139 meseci
pa sta mislis jel je pametnije da iskljucim sobni termostat i podesim temperaturu na kotlu pa da samo dogreva vodu?Jel ce tada manje trositi,mislim ako samo dogreva?Prva mi je sezona pa ne znam kako da podesim kotao?Koliko bi trebalo dnevno da trosi, npr. da greje od 07 do 23 h a da sobna t bude 22c.Pozdrav i hvala
 
0

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.11.2012. u 18:43 - pre 139 meseci
Da li je neko viđao vakum pumpe za transport peleta?

Imam neku ideju da u zemlju ukopam veliku plastičnu cisternu i u njoj držim pelet, ali bi hteo da ubacim i neku automatiku kojom bi taj pelet iz cisterne prebacio u spremnik peći, nešto poput velikog usisivača koji bi usisavao pelet.

To bi bilo nešto poput ovoga:
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.11.2012. u 20:08 - pre 139 meseci
drdejan7
Sve što ti kažem slagaću te. Ali to možeš sam proveriti. Jedino je to merodavno. Jedan dan pustiš da ti samo radi u modularnom radu. Pa ako ti se ugasi zbog visoke spoljne temperature i visoke temperature povratne vode okej. a u drugoj varijanti proveri sa sobnim termostatom. Pa ćeš znati sam šta je najbolje za tebe. Sve drugo je samo nagađanje.
 
0

baneMilisavljevic
Milisavljevic Branko
Maksimil
Lucani

baneMilisavljevic
Član broj: 295007
Poruke: 53
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet03.11.2012. u 22:56 - pre 139 meseci
Citat:
sukabb:
Pozdrav svima!
Evo imam jedno pitanje,cisto informativno oko potrosnje peleta.Trenutno grejem oko 150 kvadrata,temperatura u kuci nastelovana na 22,gorionik je podesen da radi 9 sati dnevno,za 11 dana potrosio 147 kg,13,3 kg dnevno.Da li je to ok?
brate ti si srecan covek, nego sta nego je OK


 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.11.2012. u 10:00 - pre 139 meseci
Dali neko ima iskustva oko izrade izmenjivača za solarno koji ću postaviti u akumulator toplote?Imam tri pločasta kolektora ali ću verovatno u nekoj budućnosti dodati još dva.Izmenjivač nameravam da pravim od al-pex sevi,fi20,pa me zanima kako se računa površina,na osnovu nje dužina cevi koju je potrebno postaviti,obzirom da al-pex ima specifičnu provodnost 3,5,dakle duplo manju od bakra(tako kažu proizvođači,hajde da im verujemo) ali zato ima cenu 5 puta manju od bakra,ako ne i više.
 
0

drdejan7

Član broj: 307744
Poruke: 25
*.cpe.vektor.net.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.11.2012. u 12:41 - pre 139 meseci
Bane ,mozes li da mi napises tvoje parametre na gorioniku?Na koliko ti je t vode u kotlu,koliko grjes sati dnevno(mislim kad je hladno) Jel gasis kotao preko termostata ili drzis kotao na odredjenoj t vode pa samo dogrevas vodu?Posto su nam kvadratura i sistem isti voleo bih da mi preneses tvoje iskustvo od prosle sezone.Pozdrav
 
0

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.11.2012. u 10:41 - pre 139 meseci
Inače, jel zna neko da li je trenutno moguće kupiti pelet u vrećama u Beogradu?

Zvao sam masu firmi, niko nema ništa na lageru (šta li su radili celo leto), neki će dobiti tek za 15-20 dana, neki ne znaju kad će dobiti, a neki nikad..
 
0

icvele
Leskovac

Član broj: 39248
Poruke: 44
89.216.28.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.11.2012. u 10:58 - pre 139 meseci
Citat:
ventura: Inače, jel zna neko da li je trenutno moguće kupiti pelet u vrećama u Beogradu?

Zvao sam masu firmi, niko nema ništa na lageru (šta li su radili celo leto), neki će dobiti tek za 15-20 dana, neki ne znaju kad će dobiti, a neki nikad..


Imaš PP

Ja sam jedva našao, ukupno me je sa prevozom i istovarom koštalo preko 200e/tona, sledeće godine ću (zdravlje, Bože) da počnem da se raspitujem još u proleće. Komšije isto tako kupuju drva čim se završi grejna sezona... mudrost dolazi s godinama... ;)
 
0

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.11.2012. u 11:16 - pre 139 meseci
Citat:
icvele: Imaš PP

Ja sam jedva našao, ukupno me je sa prevozom i istovarom koštalo preko 200e/tona, sledeće godine ću (zdravlje, Bože) da počnem da se raspitujem još u proleće. Komšije isto tako kupuju drva čim se završi grejna sezona... mudrost dolazi s godinama... ;)

Danas je 220 evra tona :)
 
0

icvele
Leskovac

Član broj: 39248
Poruke: 44
89.216.28.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.11.2012. u 11:42 - pre 139 meseci
Koriste situaciju :/

Ja ove godine debitujem sa peletom i prvi utisci su extra ali ako bude trebalo da se vratim na drva zbog neke još divljačkije cene za one pikavce, neću mnogo da se razmišljam.

Uostalom, sedenje pored vatrice - makar i u podrumu - ima svoju draž a i mlaćenje cepanica sekirom na -15 čeliči kako duh tako i telo.

Sad kad je sve na dugme gde ću zimi da idem da pijem kafu i razmišljam o prolaznosti civilizacije dok se pogled gubi u dubinama prostora za loženje?... ;)
 
+1

baneMilisavljevic
Milisavljevic Branko
Maksimil
Lucani

baneMilisavljevic
Član broj: 295007
Poruke: 53
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.11.2012. u 23:47 - pre 139 meseci
bravo majstore, to mozemo ja i ti, ali ovi sto nemaju tu opciju jbg...
 
0

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2012. u 13:15 - pre 139 meseci
Draž loženja vatre je nasledna osobina koju smo od predaka,pećinskih ljudi nasledili.Ja je se odričem,meni nije potrebna.Ovo je peta sezona(ako sam dobro prebrojao) grejanja na pelet i nebi se menjao ni sa kim,osim eventualno sa "geotermalcima".Ne znam dali ste informisani,drage kolege,Alfa-plam Vranje odnedavno proizvodi i čuvenu Alfu 90-ku,na pelet.Eto mene za koji dan u Vranje da je kupim,akoBogda.Inače,Braćo Srbi,ta vaša cena peleta od 200 i kusur Evradi je nestvarna,nerealna i nepojmljiva.Mi u Republici Srpskoj imamo pelet po 120 €,s tendencijom daljnjeg pomeranja cena unazad.Ja sam čak pronašao matematiku i u zagrevanju vode-isključio sam električni bojler,solarno greje,pelet dogreva,i to mi je jeftinije od struje(mi,na žalost,nemamo tako ogromnu razliku VT i NT.
 
0

icvele
Leskovac

Član broj: 39248
Poruke: 44
89.216.28.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2012. u 14:30 - pre 139 meseci
Mislim da nema šanse da nešto čega u Srbiji nema dovoljno i skupo je može da se kupi u Srpskoj po toliko nižoj ceni i skoro sam siguran da se sad koristi prilika na obe strane da se zaradi tj. da je cena i kod vas viša. Ti si se obezbedio municijom na vreme pa nisi u toku sa dešavanjima ;)

Alfa 90 - google daje slike nečega što liči na Smederevca, to li je to? :)


 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.19.107.0

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.11.2012. u 16:34 - pre 139 meseci
http://www.alfaplam.rs/sr/products/details/48
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7705516 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.