Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7705053 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mymoon68
Leskovac

Član broj: 280582
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2014. u 19:20 - pre 125 meseci
Da li na M&B gorioniku postoji mogućnost štelovanja ventilatora?
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.mts.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2014. u 20:13 - pre 125 meseci
Za sada ne. Za sledecu sezonu se priprema dosta izmena na M&B gorioniku kao i mogucnost menjanja brzine ventilatora.
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2014. u 20:19 - pre 125 meseci
Godinama mi je vec slična, da ne kažem ista potrošnja na mojih 130m2/demit 5cm, a to je ugrubo:
oko 15kg/dan - spolj.temp +10C
oko 25kg/dan - spolj.temp 0C
oko 35kg/dan - spolj.temp -10C

... i to je tako verovao neko ili ne. Pričalo se na forumu o tome i ranijih godina i takva potrošnja se ispostavila kao dosta česta kod korisnika i ekonomski je zadovoljavajuća.
Što se mene lično tiče - ja se na 22C skidam u kratke rukave, na 23 znojim i postajem nervozan, a na 24 uključujem klimu. :-))) Lažem, nisam nikada grejao do 24. Kod kuće mi je i plafon izolovan odozdo stiroporom (nešto kao demit, ali bez bavalita, već pregletovano) i kada je spoljšnja temp. iznad nule mogu da se skidam u kratke rukave na 22, ali kada je napolju minus onda je već druga priča. Generalno, nije prevelika razlika u temperaturi poda i plafona. Naravno, ta razlika se povećava padom spoljašnje temperature.
Mislim da puno znače i termoglave koje su u tri sobe podešene na 20-21C, a uglavnom na 21C. Povremeno se dešava da ih klinci "šteluju", ali proveravam ja to dosta često.
Na poslu imamo gradsko grejanje i prže k'o ludi 24-26C, stara gradnja, neizolovan objekat, a na nogama mi uvek zima. Malo zbog sedećeg posla, malo zbog genetike, a pomalo i zbog fizike.

 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.cpe.vektor.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2014. u 20:25 - pre 125 meseci
Citat:
SKIDANOVIC:
To je pristojna i realna potrosnja i to je oK , sve do 3 dzaka ili ajde 50 kg po danju je prihvatljivo a sve preko toga je vec preskupo i treba de zapitati da li se to uopste isplati ??? Bar ja tako razmlisljam , onda je bolje grejati se na nesto drugo , ili zvati majstore da pogledaju kotao-gorionik.

to zavisi od kvadrature koja se greje ali prevashodno od izolacije,ako se grejes na pelet da bi ti se isplatilo...tesko...ugalj je daleko jeftiniji i dalje....dobra izolacija pa mozes da se grejes i na svecu ;)

Ecopell 35
 
0

RAMZAI
Zagreb

Član broj: 301205
Poruke: 62
*.xnet.hr.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2014. u 20:31 - pre 125 meseci
Citat:
SKIDANOVIC:
Citat:
RAMZAI:
Kozlusan SLIMPEL -25 je tri koplja ispred svega što se radi , nudi i troši na Balkanu, i pola evrope, po koncepciji i mogućnostima. Ima detaljna analiza i dosta fotki iznutra toga kotla na mojim postovima .


Bilo bi lepo da postavite link ili slike tog kotla kojega toliko hvalite , da i mi vidimo to Tursko cudo..





Iskreno ne znam kako se postavljaju fotke , ali možete ih pogledati kod mene na forumu . ili preseliti ovdje , mogu poslati i fotke u visokoj rezoluciji nekome na mail , pa da ih postavi ovdje.

Bitno je naglasiti da je taj brkati turčin kotao treće generacije , ako uzmemo kao prvu generaciju kotlove na naftu ili drva u koje je ubačen pelet plamenik , po tom bi kriteriju kotlovi poput termofluxa , biodoma bili kotlovi druge generacije jer su integralni , u jednom komadu .

Karakteristika kotlova treće generacije je automatsko čišćenje rešetke za razliku od kotlova prve dvije generacije koji čiste rešetku ispuhivanjem pepala , e to ispuhivanje je problem pri tome puno pepela završi u dimnjaku ili u atmosferi , a to je prema važećim EU normama dosta ograničeno . Novi zakon o zaštiti atmosfere koji stupa u njemačkoj na snagu 1.1. 2015 još više ograničava emisije štetnih tvari u atmosfereu i ide tako daleko da se ta ograničenja spuštaju do peći i šporeta od 4 kW snage , a čistoća dimnih plinova mora biti takva da bi se daj dim mogao disati , ujedno su digli minimalni dozvoljeni stupanj iskorištenja na 92 % što je sve jqako teško za postići.

Slimpel ima komoru izgaranja od INOX čelika koja je hlađena zrakom , a dno te komore je kao poklopac koji se otvori i sav pepo i šljaka padnu dolje u pepljaru. Čestice ugljika i pepela koje ipak izlete van izgore ili padaju pored komore izgaranja, opet u pepeljaru , dimni plinovi prolaze kroz vertikalni cjevni registar sa turbulatorima . Kotao ima jedan prolaz dimnih plinova prema gore pa je dosta visok ali tehnološki jednostavan za izradu .

Po dizajnu i onom što sam vidio i ispitivao taj kotao lako ispunjava sve UE norme , iako varijanta koju viđam po hrvatskoj nema lambda sondu dobro radi, a po svemu sudeći su turci predvidjeli dogradnju lambda regulacije i na kotlovima koji se sad prodaju ili su već prodani i u pogonu.

Malo su zavari grubi , malo je to sve čoškasto i žestoko -jako , ja sam se našalio i rekao kao da su konstruktori tog kotla išli u rusku tenkovsku školu.

Kad budu fotke i ako bude pitanja mogu dati i komentare , u svakom slučaju ja sam bio jako jako iznenađen kad sam prije dve godine prvi put vidio taj kotao , a u međuvremenu su ga još usavršili , dodali su transporeter pepela , automat za stresanje turbulatora , bitno promjenili oblik turbulatora toliko da sam rekao svaka čast majstore imaš muda.



[Ovu poruku je menjao RAMZAI dana 15.01.2014. u 21:55 GMT+1]
 
0

SKIDANOVIC
Svuda i na svakom mestu
Bambi Land

Član broj: 319865
Poruke: 126
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2014. u 20:32 - pre 125 meseci
Citat:
MiskoNo1:
Godinama mi je vec slična, da ne kažem ista potrošnja na mojih 130m2/demit 5cm, a to je ugrubo:

oko 15kg/dan - spolj.temp +10C
oko 25kg/dan - spolj.temp 0C
oko 35kg/dan - spolj.temp -10C




Ovo se za mene zove prava ili realna potrosnja , sve ostalo je diskutabilno . Misko hvala za InFo .
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.cpe.vektor.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2014. u 20:34 - pre 125 meseci
Citat:
MiskoNo1:
Godinama mi je vec slična, da ne kažem ista potrošnja na mojih 130m2/demit 5cm, a to je ugrubo:
oko 15kg/dan - spolj.temp +10C
oko 25kg/dan - spolj.temp 0C
oko 35kg/dan - spolj.temp -10C

... i to je tako verovao neko ili ne. Pričalo se na forumu o tome i ranijih godina i takva potrošnja se ispostavila kao dosta česta kod korisnika i ekonomski je zadovoljavajuća.
Što se mene lično tiče - ja se na 22C skidam u kratke rukave, na 23 znojim i postajem nervozan, a na 24 uključujem klimu. :-))) Lažem, nisam nikada grejao do 24. Kod kuće mi je i plafon izolovan odozdo stiroporom (nešto kao demit, ali bez bavalita, već pregletovano) i kada je spoljšnja temp. iznad nule mogu da se skidam u kratke rukave na 22, ali kada je napolju minus onda je već druga priča. Generalno, nije prevelika razlika u temperaturi poda i plafona. Naravno, ta razlika se povećava padom spoljašnje temperature.
Mislim da puno znače i termoglave koje su u tri sobe podešene na 20-21C, a uglavnom na 21C. Povremeno se dešava da ih klinci "šteluju", ali proveravam ja to dosta često.
Na poslu imamo gradsko grejanje i prže k'o ludi 24-26C, stara gradnja, neizolovan objekat, a na nogama mi uvek zima. Malo zbog sedećeg posla, malo zbog genetike, a pomalo i zbog fizike.

to je slicna temperatura kao kod mene...a koliko je izolacija bitna primecujem i kod mene jer za istu temperaturu u prostoru na spratu i u prizemlju imam veliku razliku u temperaturi radijatora oko10 do 15c ...ista kvadratura spolja nema izolacije dakle samo zato sto je plafon neizolovan na spratu postoji ta razlika

Ecopell 35
 
0

mymoon68
Leskovac

Član broj: 280582
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2014. u 20:36 - pre 125 meseci
Citat:
vasic74:
Za sada ne. Za sledecu sezonu se priprema dosta izmena na M&B gorioniku kao i mogucnost menjanja brzine ventilatora.

Jel to znači da ugradnja mešnog ventila gubi smisao
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.mts.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2014. u 21:09 - pre 125 meseci
Mesni ventil i te kako ima veliku funkciju.
U vezi turskog kotla, koja je cena s obzirom da ima dodatna samociscenja. Kada je dobar pelet, funkcija samociscenja resetke nema veliku korist jer i onako ciscenje kompletnog kotla se vrsi na 5 do 7 dana. Naravno kada to sve samo radi to je jos bolje a ako je jos finansijski prihvatljivo. Recimo Herc ima sve to ali i cene od 5000 i vise su dosta visoke. Po preseku vertikalnih turbulatora podseca me na topling. Recimo kovan je mozda najbolje to odradio ali on ima svojih drugih mana. Koliko vidim i centrometal je odradio kotao sa samociscenjem ali cena poprilicna.
 
0

SKIDANOVIC
Svuda i na svakom mestu
Bambi Land

Član broj: 319865
Poruke: 126
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2014. u 21:24 - pre 125 meseci
Citat:
RAMZAI:

Karakteristika kotlova treće generacije je automatsko čišćenje rešetke za razliku od kotlova prve dvije generacije koji čiste rešetku ispuhivanjem pepala , e to ispuhivanje je problem pri tome puno pepela završi u dimnjaku ili u atmosferi , a to je prema važećim EU normama dosta ograničeno . Novi zakon o zaštiti atmosfere koji stupa u njemačkoj na snagu 1.1. 2015 još više ograničava emisije štetnih tvari u atmosfereu i ide tako daleko da se ta ograničenja spuštaju do peći i šporeta od 4 kW snage , a čistoća dimnih plinova mora biti takva da bi se daj dim mogao disati , ujedno su digli minimalni dozvoljeni stupanj iskorištenja na 92 % što je sve jqako teško za postići.

Slimpel ima komoru izgaranja od INOX čelika koja je hlađena zrakom , a dno te komore je kao poklopac koji se otvori i sav pepo i šljaka padnu dolje u pepljaru. Čestice ugljika i pepela koje ipak izlete van izgore ili padaju pored komore izgaranja, opet u pepeljaru , dimni plinovi prolaze kroz vertikalni cjevni registar sa turbulatorima . Kotao ima jedan prolaz dimnih plinova prema gore pa je dosta visok ali tehnološki jednostavan za izradu .

Po dizajnu i onom što sam vidio i ispitivao taj kotao lako ispunjava sve UE norme , iako varijanta koju viđam po hrvatskoj nema lambda sondu dobro radi, a po svemu sudeći su turci predvidjeli dogradnju lambda regulacije i na kotlovima koji se sad prodaju ili su već prodani i u pogonu.

Malo su zavari grubi , malo je to sve čoškasto i žestoko -jako , ja sam se našalio i rekao kao da su konstruktori tog kotla išli u rusku tenkovsku školu.

Kad budu fotke i ako bude pitanja mogu dati i komentare , u svakom slučaju ja sam bio jako jako iznenađen kad sam prije dve godine prvi put vidio taj kotao , a u međuvremenu su ga još usavršili , dodali su transporeter pepela , automat za stresanje turbulatora , bitno promjenili oblik turbulatora toliko da sam rekao svaka čast majstore imaš muda.





Hvala na informaciji , ali bi bilo i pozelno neki link ka tim fotografijama ili stranici gde je to pisano .


Hvala


_
 
0

SKIDANOVIC
Svuda i na svakom mestu
Bambi Land

Član broj: 319865
Poruke: 126
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2014. u 21:33 - pre 125 meseci
Nadjoh nesto ;












Cena u Hrvatskoj oko 3,300 €ura . KOTAO JE POLUAUTOMATSKI .


_
 
0

SKIDANOVIC
Svuda i na svakom mestu
Bambi Land

Član broj: 319865
Poruke: 126
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2014. u 21:45 - pre 125 meseci
Propel 25 - potpuno automatski kotao ... cena nepoznata . Ima ga u Hrvatskoj .





_
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2014. u 22:09 - pre 125 meseci
Citat:
pankec: ...ista kvadratura spolja nema izolacije dakle samo zato sto je plafon neizolovan na spratu postoji ta razlika

U sustini ne treba gledati samo gorionik, kotao, pelet parametre... Potrebno je ponekad obratiti pažnju i na neke (naizgled) sitnice. Ja sam npr. prošle godine u hodniku, tj na stara ulazna vrata nalepio dole onu lajsnu, tako da mi sada nista ne zjapi između pločica i vrata i za neverovati koliko je drugačiji osećaj. Pre, uvek kad sam išao do toaleta i prolazio tuda tačno sam osećao kako je tu pod dosta hladniji, tj. oseća se kako vuče. Dve godine sam sumnjao kako sam pogrešio u proračunu i u hodnik stavio manji radijator, a za tu lajsnu sam mislio da nije toliko bitna i tako sve danas ću - sutra ću,...
Uglavnom, treba ponekad razmisliti i o tim "sitnicama" koje i ne koštaju puno, a mogu da uštede pelet na lopate, da ne kažem na džakove.
 
0

MiskoNo1
...
Earth, Europe, Serbia

Član broj: 160982
Poruke: 122
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2014. u 22:26 - pre 125 meseci
Citat:
RAMZAI:
Iskreno ne znam kako se postavljaju fotke , ali možete ih pogledati kod mene na forumu . ili preseliti ovdje , mogu poslati i fotke u visokoj rezoluciji nekome na mail , pa da ih postavi ovdje.

Bitno je naglasiti da je taj brkati turčin kotao treće generacije , ako uzmemo kao prvu generaciju kotlove na naftu ili drva u koje je ubačen pelet plamenik , po tom bi kriteriju kotlovi poput termofluxa , biodoma bili kotlovi druge generacije jer su integralni , u jednom komadu .

Karakteristika kotlova treće generacije je automatsko čišćenje rešetke za razliku od kotlova prve dvije generacije koji čiste rešetku ispuhivanjem pepala , e to ispuhivanje je problem pri tome puno pepela završi u dimnjaku ili u atmosferi , a to je prema važećim EU normama dosta ograničeno . Novi zakon o zaštiti atmosfere koji stupa u njemačkoj na snagu 1.1. 2015 još više ograničava emisije štetnih tvari u atmosfereu i ide tako daleko da se ta ograničenja spuštaju do peći i šporeta od 4 kW snage , a čistoća dimnih plinova mora biti takva da bi se daj dim mogao disati , ujedno su digli minimalni dozvoljeni stupanj iskorištenja na 92 % što je sve jqako teško za postići.

Slimpel ima komoru izgaranja od INOX čelika koja je hlađena zrakom , a dno te komore je kao poklopac koji se otvori i sav pepo i šljaka padnu dolje u pepljaru. Čestice ugljika i pepela koje ipak izlete van izgore ili padaju pored komore izgaranja, opet u pepeljaru , dimni plinovi prolaze kroz vertikalni cjevni registar sa turbulatorima . Kotao ima jedan prolaz dimnih plinova prema gore pa je dosta visok ali tehnološki jednostavan za izradu .

Po dizajnu i onom što sam vidio i ispitivao taj kotao lako ispunjava sve UE norme , iako varijanta koju viđam po hrvatskoj nema lambda sondu dobro radi, a po svemu sudeći su turci predvidjeli dogradnju lambda regulacije i na kotlovima koji se sad prodaju ili su već prodani i u pogonu.

Malo su zavari grubi , malo je to sve čoškasto i žestoko -jako , ja sam se našalio i rekao kao da su konstruktori tog kotla išli u rusku tenkovsku školu.

Kad budu fotke i ako bude pitanja mogu dati i komentare , u svakom slučaju ja sam bio jako jako iznenađen kad sam prije dve godine prvi put vidio taj kotao , a u međuvremenu su ga još usavršili , dodali su transporeter pepela , automat za stresanje turbulatora , bitno promjenili oblik turbulatora toliko da sam rekao svaka čast majstore imaš muda.



Pošto je obrisan deo posta na koji se odnosi moj komentar, obrisaću i ja svoj, da ne ispadne da nešto lupetam.

Uglavnom, slobodno pišite kako znate i umete, vaši komentari su veoma korisni, a provokatorima bih poručio da se bave nečim pametnijim u životu.

[Ovu poruku je menjao MiskoNo1 dana 16.01.2014. u 09:01 GMT+1]
 
+1

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.cpe.vektor.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet15.01.2014. u 22:51 - pre 125 meseci
evo link kako turski kotao radi ciscenje
http://youtu.be/UlSqVWEGSqY
Ecopell 35
 
0

SKIDANOVIC
Svuda i na svakom mestu
Bambi Land

Član broj: 319865
Poruke: 126
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.01.2014. u 08:20 - pre 125 meseci
Hvala Pankec za video link ,

Interesantno resenje ciscenja , ceo kotao je dosta visok i glomazan Propel 25 = 420 kg a i skup je .
 
0

Emilamater
Petrovac
Petrovac na Mlavi

Član broj: 320501
Poruke: 7
109.72.59.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.01.2014. u 08:36 - pre 125 meseci
Pozdrav svima, inetresuje me da promenim kotao, sada imam centrometalov na drva...
Dali neko mozda ima iskustva sa kotlom na pelet Toby 12b
Hvala,
PS grejem oko 90kvm, podno grejanje, PVC stolarija, 5cm stiropora fasada i plafon sa unutrasnje strane, koliko sam ja racunao trebalo bi oko 3T da mi zavrse posao, do sada sam sa drvima bio oko 20 metara.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.01.2014. u 09:38 - pre 125 meseci
ako ti je podno grejanje nadam se da ćeš staviti bufer , bar 500l da imaš lepo kontrolisanje temperature mešnim ventilom , ja imam toby 20 i zadovoljan sam
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

SKIDANOVIC
Svuda i na svakom mestu
Bambi Land

Član broj: 319865
Poruke: 126
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.01.2014. u 11:05 - pre 125 meseci
Evo da prenesem ono sto je RAMZAI pisao o Turcinu :

Prvo slike :








Radi se o kotlu Slimpel 25

RAMZAI PISE :

Turčin ima automatsko čišćenje kahlice od pepala tako da otvori dno i drek padne u pepelnicu, a to je jedan dosta složen mehanizam motor reduktor i ostala skalamerija .
Ovo prvi put objavljujem na forumu pa da malo i objasnim kako to radi .
Kad motor krene onda se horizontalna osovina okrene za frtalj kruga i klapna se otvori i drek padne u pepelnicu odakle ga dalje vozi pužni transporter. Nakon toga se motor okrene još malo i horizontalna osovina se zakrene za još frtalj kruga , pa preko mehanizma koji ima osobine radilice na autu žestoko nabije tu klapnu, zaista žestoko zatvaranje onako kako se to ući u ruskoj podmornićarskoj školi.



 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.01.2014. u 11:30 - pre 125 meseci
Kod ovog kotla mi se sviđa što ima dosta turbulatora , jest u samo jednoj promaji al ajd , a ono dole ja baš i ne vidim neku svrhu na snimku samo otvori par puta , a onaj puž dole za čega je to samo konstruktor zna , možda da rastrese malo pepeo al ako ti se toliko već skupi pa ja mislim da je stvarno vreme da se očisti malo kotao . Eventualno ako bi postojala neka posuda gde se gura napolje pepeo , vidim da su ga još usavršavali , jer ima šta da se poradi . Takođe primećujem popularizaciju vertikalnih turbulatora kod svih proizvođača .
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7705053 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.