Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7702096 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Staznaja
Beograd

Član broj: 309679
Poruke: 208
*.opera-mini.net.



+28 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.11.2014. u 20:53 - pre 115 meseci
eco-wood.rs

moze li pojasnjenje vrednosti koje si napisao. Sta mozemo saznati o radu kotla iz tih vrednosti, kakve zakljucke o kvalitetu kotla i procentu iskoriscenja mozemo doneti.
Iskreno ja sam laik sto se tice peleta i grejanja na pelet, i sve sto znam o toj tematici je ono sto sam naucio od ljudi sa ovog foruma. Zbog toga bio bi ti veoma zahvalan ako bi mi svojim objasnjenjem pomogao da naucim nesto novo.
Sa svoje strane mogu ti ponuditi informacije o kotlu ckp35 sa ugradjenim pelet setom istog proizvodjaca i snage ali prepodesenog od strane Zmajdina na znatno manju snagu i sa ugradjenim samotnim tunelom. Takodje je i precnik dimnjace smanjen.
Moje licno iskustvo je da ovaj sistem nije imao ni jedan zastoj u radu a ovo je treca sezona koriscenja. U najgoroj varijanti cistio sam resetku gorionika cetvrtog dana koriscenja, o cemu postoje i slike na ovom forumu. Prosle sezone sam probao i mesec dana bez ciscenja resetke i sve je radilo. Napominjem ti samo da grejanje radi 24h dnevno.
Sto se tice iskoriscenja mislim da je brzinskim podesavanjem dobijeno 86% ali verujem da Zmajdin ima sliku tog merenja pa me moze i demantovati. To merenje je radjeno pre ugradnje samotnog tunela i izmena dimnjace.
Ako te budu interesovali bilo kakvi detalji u vezi mog kotla i gorionika slobodno pitaj, vrlo rado cu ti odgovoriti na sve sto budem znao. Naravno ne zelim da ti menjam misljenje nego smatram da svaki prodavac treba da bude dobro informisan o konkurenciji da bi na pravi nacin reklamirao svoju robu.

Grejem 160m2 u tri etaže.
Dve etaže pvc stolarija i dve etaže termo glave.
Kombinacija ck-p 35 kW i cppl 35kW podešavanjima
smanjene snage. Četvorokraki bez pogona.
Od sezone 2018/19 kuća sa tri strane izolovana stiroporom
8cm i po tavanu mineralna vuna 10cm...
 
0

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.11.2014. u 21:05 - pre 115 meseci
Ovako izgleda i radijator kraljevo kamin.
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.11.2014. u 21:52 - pre 115 meseci
Evo fotografije!


Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
Prikačeni fajlovi
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.11.2014. u 22:21 - pre 115 meseci
Jaaaao podseti me ... danas zavirio kod sestre u cm set 35 kw , prošle godine su serviseri namestili na taj pelet i lepo je radio , čak šta više bilo je dve vrste peleta a ove godine treća vrsta i kotao katastrofa , crn ko noću tunelu, eto koliko su bitna podešavanja za različite vrste peleta.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

Staznaja
Beograd

Član broj: 309679
Poruke: 208
*.opera-mini.net.



+28 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.11.2014. u 22:49 - pre 115 meseci
Hvala Zmajdine, meni se slika negde zagubila od kada sam ostao bez kompjutera.

Boree, zar nije podesavanje bitno za sve kotlove/peci i zar nije razlicito od peleta do peleta bez obzira ciji je kotao/pec. Ono sto je meni zanimljivo, a i pohvalno je, da se neki serviser Centrometala odlucio da vrsi korekcije u podesavanjima.
Poznajem jos cetvoro ljudi koji imaju gorionike kao ja i svuda su serviseri ostavljali fabricke postavke. Takodje nisam cuo da je kod nekoga od njih serviser doneo analizator dimnih gasova pa ni kao nacin da dodatno impresionira musteriju.
Grejem 160m2 u tri etaže.
Dve etaže pvc stolarija i dve etaže termo glave.
Kombinacija ck-p 35 kW i cppl 35kW podešavanjima
smanjene snage. Četvorokraki bez pogona.
Od sezone 2018/19 kuća sa tri strane izolovana stiroporom
8cm i po tavanu mineralna vuna 10cm...
 
0

aslservis
Darko Lausev
servis
aslservis
Subotica, Srbija

Član broj: 323989
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.aslservis.com


Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.11.2014. u 23:12 - pre 115 meseci
Ma da, zabole ih... Da je vlasnik ili deonicar fabrike pa jos i da se potrudi a ovako po nasem obicaju zabole radnika da se njaka kad plata je ista i ovako i onako. To je nas cuveni Balkanski mentalizam pa nam je zato tako kako je
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet10.11.2014. u 23:38 - pre 115 meseci
Promena peleta podrazumeva promenu parametara, ali te promene nisu dramatične. Ako neka automatika može da prepozva te razlike, ništa ne fali, ali ima viška: i to treba da se podesi, jer automatika radi ono što joj se kaže i to u nekim brojevima - sekundama, paskalima, procentima i promilima. Na primer, onaj podpritisak od 25 paskala je izvan deklarisanog okvira, pa se pitam ko je i šta toj elektronici sa slike rekao da treba da radi. To je ono što "radi ono" našim kokoškama.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.11.2014. u 08:26 - pre 115 meseci
To sam i hteo reći , bitna su podešavanja tj parametri , meni se prošle godine zalomilo više vrsta peleta da probam što sam i pisao u drugoj temi , i npr između jelastara ( malo mekši i krupnije sečenih sastojaka) i jednog drugog koji je od pilotine pravljen i sabijen da zvoni ko kliker sam odmah osetio potrebu promeniti parametre , ništa posebno al oko 10% , e ako je to to što neki kotlovi prepoznaju to je extra za korisnika a i za proizvođača da ne mora šalje ljude na teren.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

LONG WAY
self
Serbia

LONG WAY
Član broj: 324906
Poruke: 118
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.11.2014. u 09:09 - pre 115 meseci
@ boree iz Subotice

To bi i trebalo da bude standard svih novih kotlova i peci na pelet ... SMART elektronika da sama prepoznaja kvalitet peleta i prema njemu podese rad .
Isto tako bi trebalo da elektronika sama odradi sve relevantne podatke iz okruzenja i u samom kotlu i prema tome prilagodi rad .
Mislim da ta i takva elektronika sigurno nebi presla 200 do 250 evra a proizvodjaci nas i ovako deru zajedno sa trgovcima .
IT`S A LONG WAY TO THE TOP
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.11.2014. u 09:28 - pre 115 meseci
Biće to tako , ako ne i dogodine već ... nadam se
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

eco-wood

Član broj: 326014
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.11.2014. u 11:53 - pre 115 meseci
To je vec stiglo i funkcionise dosta dobro sa ovim sistemom u Progetto i elektronikama Tiemme.
Ali, nemojte misliti da je to lako postici i da se time resavaju svi problemi.
Kao sto sam vec nekoliko puta rekao, od mnogo loseg peleta vas nista ne moze spasiti, kao i od loseg dimnjaka!

Inzenjeri Progetto-a su utrosili mnogo vremena u podesavanju ove elektronike i setovanju parametara na optimalni nivo i dobili su se univerzalni parametri za svaki model pelet kotla ponaosob, koji uz korekcije rada ventilatora mogu da podnesu razlicite vrste peleta i dimnjaka bez stalnog rucnog prepodesavanja.
Ovo nije savrseno i radi se na stalnom unapredjenju i novim metodama, ali je znatno bolje od fiksnih parametara.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet11.11.2014. u 12:19 - pre 115 meseci
naravno , i termomont je uveo ove godine kontrolu podpritiska al kako regiliše elektronika to još ne znam
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

djunis82
Ivan Đunisijević
Čačak

Član broj: 318190
Poruke: 66
82.117.197.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.11.2014. u 08:56 - pre 115 meseci
Ljudi, da li je moguće da je položaj mešnog ventila (MV) od tolikog uticaja na efikasnost grejanja???

Evo moj slučaj, na osnovu iskustva od prethodne godine, vidim da je najčešće korišćeni opseg 1/4 - 1/2 otvorenosti MV. I u tom opsegu ja flomasterom dodam još dve tačke, podelivši time pomenuti opseg na 3 jednaka dela (neka su to sada dvanaestine).
Obično sam startovao grejanje na 12/15kw sa položajem između 4/12 i 5/12, dok ne dostigne nekih 65-70 stepeni, a potom prebacivao na 9kw sa položajem tik manje od 4/12. U takvim uslovima 9kw nije bilo dovoljno da sam podigne sistem, a i kada je održavao, to je bilo na nekih 61*C kotla i 40-42* u radijatorima

Od ove sezone, za nijansu zatvorih MV, tako da je sada stalno u položaju za nokat malo iznat 3/12. U takvim uslovima, pri 15kw za 1h, odnosno pri 12kw za 1,25h temperatura je oko 75*C, pa posle onih 9kw vrlo lepo održava temperaturu na 42-46 stepeni. Poslednja tri jutra, puštam da i start bude na 9kw, pa posle oko 2h bude 65*C kotao i oko 42*C radijator.
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.cpe.vektor.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.11.2014. u 11:08 - pre 115 meseci
tokoliko je potrebno otvoriti mv.zavisi od spoljne temperature a da li ce biti nokat levo ili nokat desno prepusti automatici...ta investicija se vrlo brzo isplati kroz ustedu
Ecopell 35
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet12.11.2014. u 15:59 - pre 115 meseci
Citat:
djunis82:
Ljudi, da li je moguće da je položaj mešnog ventila (MV) od tolikog uticaja na efikasnost grejanja???

Evo moj slučaj, na osnovu iskustva od prethodne godine, vidim da je najčešće korišćeni opseg 1/4 - 1/2 otvorenosti MV. I u tom opsegu ja flomasterom dodam još dve tačke, podelivši time pomenuti opseg na 3 jednaka dela (neka su to sada dvanaestine).
Obično sam startovao grejanje na 12/15kw sa položajem između 4/12 i 5/12, dok ne dostigne nekih 65-70 stepeni, a potom prebacivao na 9kw sa položajem tik manje od 4/12. U takvim uslovima 9kw nije bilo dovoljno da sam podigne sistem, a i kada je održavao, to je bilo na nekih 61*C kotla i 40-42* u radijatorima

Od ove sezone, za nijansu zatvorih MV, tako da je sada stalno u položaju za nokat malo iznat 3/12. U takvim uslovima, pri 15kw za 1h, odnosno pri 12kw za 1,25h temperatura je oko 75*C, pa posle onih 9kw vrlo lepo održava temperaturu na 42-46 stepeni. Poslednja tri jutra, puštam da i start bude na 9kw, pa posle oko 2h bude 65*C kotao i oko 42*C radijator.

A sad se malo podsjetimo kako smo lozizi do juce .Sto nalozis to i potrosis.Od kako ovi poskupise poce se razmisljati o stednji o regulaciji mesnom temperaturi dima.Ako izlazi 300 c na dimnjak nema od stednje nista.Temperatura kotla mora vise od 70 c povrat ne manje od 60 A radijatori 40-50 kako zazimi.To bi bio komfor i stednja.Sad vala automatika i nije skupa trgovina cveta,Koprocita bar ovaj forum moze da zakljuci apsolutno sve.
 
+1

milos_va
Miloš Marjanović
Valjevo

milos_va
Član broj: 319550
Poruke: 19
87.116.148.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2014. u 07:29 - pre 115 meseci
pozdrav svima!

par stvari sa početka grejne sezone. parametri Bosch gorionika 35kW ostali nepromenjeni od prošle sezone. promenjen dobavljač peleta. prethodni pelet nije imao konstantan plamen, gušio se prilikom doziranja i izbacivao je dosta iskrica. kad se razgori ima lep plamen. ovaj pelet sada je iz Osečine. od trenutka paljenja gorionika pa sve do gašenja, plamen je uvek ali uvek isti. lepa žuto narandžasta boja, bez ijedne iskrice. snaga je na 3. prosto mi milina gledati kao radi.
stavljena je izolacija na kuću od 60 kvm. zidovi su pokriveni sa stiroporom debljine 12cm a po plafonu je išla mineralna vuna 10 cm preko karatavana. stolarija je drvena koja nije menjana. ovo mi obezbeđuje da u kući uvek imam temperaturu u rasponu od 18.5 do 21 stepen. gorionik se uključii ujutru u 07 sati i radi nekih sat vremena i zagreje na 21 stepen i ugasi se jer je zadata temperatura 20.5 u prostoriji. retko kad se desi da se upali u popodnevnim satima al i tad radi max sat vremena.
mislim da bi ovo vreme rada gorionika moglo da bude i manje jer je kotao Labinov predimenzionisan za moju kvadraturu ( bio u planu sprat al se odustalo). Pumpa je nameštena da se pali na 35 stepeni, nalegajući termostat. nemam mešni ventil
 
0

LONG WAY
self
Serbia

LONG WAY
Član broj: 324906
Poruke: 118
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2014. u 08:58 - pre 115 meseci
Odlicno ti ces ss tom izolacijom i na svecu da se grejes .
Najbolja investicija je izolacija kuce na neka skupa oprema itd...
IT`S A LONG WAY TO THE TOP
 
0

pankec
beograd, malta

Član broj: 278875
Poruke: 487
*.cpe.vektor.net.



+8 Profil

icon Re: Grejanje na pelet14.11.2014. u 10:54 - pre 115 meseci
Citat:
milos_va:
pozdrav svima!

par stvari sa početka grejne sezone. parametri Bosch gorionika 35kW ostali nepromenjeni od prošle sezone. promenjen dobavljač peleta. prethodni pelet nije imao konstantan plamen, gušio se prilikom doziranja i izbacivao je dosta iskrica. kad se razgori ima lep plamen. ovaj pelet sada je iz Osečine. od trenutka paljenja gorionika pa sve do gašenja, plamen je uvek ali uvek isti. lepa žuto narandžasta boja, bez ijedne iskrice. snaga je na 3. prosto mi milina gledati kao radi.
stavljena je izolacija na kuću od 60 kvm. zidovi su pokriveni sa stiroporom debljine 12cm a po plafonu je išla mineralna vuna 10 cm preko karatavana. stolarija je drvena koja nije menjana. ovo mi obezbeđuje da u kući uvek imam temperaturu u rasponu od 18.5 do 21 stepen. gorionik se uključii ujutru u 07 sati i radi nekih sat vremena i zagreje na 21 stepen i ugasi se jer je zadata temperatura 20.5 u prostoriji. retko kad se desi da se upali u popodnevnim satima al i tad radi max sat vremena.
mislim da bi ovo vreme rada gorionika moglo da bude i manje jer je kotao Labinov predimenzionisan za moju kvadraturu ( bio u planu sprat al se odustalo). Pumpa je nameštena da se pali na 35 stepeni, nalegajući termostat. nemam mešni ventil

mislim da bi sa mesnim ventilom smanjio potrosnju poprilicno ....i sa vecom temperaturom u kotlu ...ovako kako se ti grejes ..bez m.ventila i na sobni termostat gasis i palis kotao je naj gora varijanta

Ecopell 35
 
0

videnovic
trgovac
Brazda promet
Knjazevac

Član broj: 324106
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.11.2014. u 10:35 - pre 114 meseci
koja je tempreratura dovoljna od mesnog ka radijatorima,meni je trenutno na oko 60,da nije previse?
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet16.11.2014. u 10:42 - pre 114 meseci
Dovoljna je onolika kolika Vama odgovara tj koliko treba da se zagreje prostor, to je do veličine i broja grejnih tela i individualno je za svakog .
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7702096 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.