Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7707023 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

njerkan
Nikola Jerkan
lekar
Nis, Srbija

Član broj: 273006
Poruke: 76
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.10.2016. u 14:18 - pre 92 meseci
Dragi forumaši krenuo sam po radnjama tražeći kamin MBS 12. Međutim svi mi preporučuju Alfa Commo 15. Da podsetim stan je 70 kvm dobro izolovan.
Šta činiti?
nJeRkAn
 
0

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.10.2016. u 14:18 - pre 92 meseci
Što se tiče jednog trokrakog ventila za dva radijatorska kruga kojima nije potrebna različita isporuka toplote pravi znalci će reći da to može tako da radi, ali da ne valja. Bez obzira na te opaske sistem će raditi. Na slici u postu iznad možete da vidite gde se nalazi pumpa u kotlovskom krugu, ispred koje obavezno ide trokraki mešni ventil kojim se štiti povratni vod kotla da temperatura vode na povratu uvek bude 60C i više.

[Ovu poruku je menjao Srkson dana 04.10.2016. u 16:50 GMT+1]
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.10.2016. u 14:25 - pre 92 meseci
njerkan

Za 70 kvadrata preveliki je i jedan i drugi. Nažalost, za sad manjih nema.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

njerkan
Nikola Jerkan
lekar
Nis, Srbija

Član broj: 273006
Poruke: 76
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.10.2016. u 14:39 - pre 92 meseci
Verujem ali to je sto je. Samo je pitanje sad proizvođač koji?
nJeRkAn
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.10.2016. u 16:32 - pre 92 meseci
Bolje bi pasovao Toby, ali bih uzeo Kepo: dobra servisna podrška je značajna stavka.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.10.2016. u 16:40 - pre 92 meseci
A thermoflux :

http://thermoflux.ba/bs/kamini-na-pelet/minitherm-aqua
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.10.2016. u 16:45 - pre 92 meseci
Jes, jes... Na njega zaboravih.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

njerkan
Nikola Jerkan
lekar
Nis, Srbija

Član broj: 273006
Poruke: 76
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.10.2016. u 18:02 - pre 92 meseci
Hvala na savetima, s obzirom na trenutnu situaciju u Nišu došao sam do 2 za mene moguće varijante: 1. MBS 12 ( otprilike ta kvadratura) i 2. Alfa Commo 15. Šta od ova dva za mojih odbro izolovanih 73 kvm?
nJeRkAn
 
0

sakisarigo
Marko Savic

Član broj: 201178
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.10.2016. u 20:09 - pre 92 meseci
Postovanje ljudi,
imam Boticev Biothermov kotao vec cetiri godine i do sada je sve funkcionisalo bez problema. Medjutim pri prvom startovanju ove godine primetio sam problem. Odmah nakon ukljucivanja u struju puz je poceo da ubacuje pelet u gorionik i ne prekida sa ubacivanjem istog. Kontaktirao sam ljude koji servisiraju, i po njihovom misljenju je zalepio relej od puza na automatici. Medjutim proverom kod elektronicara ispostavilo se da to nije i da je automatika ispravna. Da li je neko imao slican problem? Hvala unapred.
 
0

Grejac
Aleksandar Resanovic
Instalacije grejanja/svi tipovi
SOLAR
Barajevo

Član broj: 334973
Poruke: 24
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: www.solar-grejanje.co.rs


+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.10.2016. u 21:17 - pre 92 meseci
@njerkan
Oba su poveca kotla. A ako moras da biras izmedju ova dva. Bolja je alfa
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.10.2016. u 22:25 - pre 92 meseci
Signalizator-

U sistemu bez AT 3k je polovicno resenje.Tebi treba 4k ventil da pokrije i polaz i povrat istovremeno.Po semi koju si postavio (i koja ti funkcionise) pumpa je na pogresnom mestu.To nekako radi,ocigledno,ali nije celovito.Preporucio bih ti ovu semu:



Prikačeni fajlovi
 
0

Grejac
Aleksandar Resanovic
Instalacije grejanja/svi tipovi
SOLAR
Barajevo

Član broj: 334973
Poruke: 24
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: www.solar-grejanje.co.rs


+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet04.10.2016. u 23:03 - pre 92 meseci
Ako govorimo o mesnim ventilima, da li su to trokraki, cetvorokraki i slicno..postoje i sustinske razlike izmendju njih. trokraki postoje mesni i distributivni, termostatski .... Trokraki mesni ventil je dobar kada treba da se ogranici temperatura ka potrosacu, dok se distributivni i termostatski koriste kao zastita kotla od kondenzacje i jos u nekim slucajevima. To su takozvani antikondenz trokraki ventili.
Cetvorokraki mesni ventil je odlican kada se kod kotlova bez AT vrsi i zastita hladnog kraja (kondenzacija) i regulacija temperature povratnog voda. Postoje i tu ogranicenja ali...sve zajedno sa pumpom u kotlovskom krugu. Pumpa u kotlovskom krugu je ok, ako je taj cetvorokraki mesni ventil sa nekim tipom pogona i regulacije. Ujedno i kada je mehanicki, taj ventil mora da se koristi, a ne samo da se podesi na odredjenu vrednos i to je to. U slucaju kada je cetvorokraki mesni ventil na sistemu, i koristi se manualno podesavanje, pumpa u kotlovskom krugu zna da pravi problem. Da i ako postoji nepovratni ventil kod pumpe potrosackog kruga, vrsi prinudnu minimalnu cirkulaciju u potrosackom krugu ili krugovima. Kod takvih varijanti najbolje i najjeftinije resenje je hidraulicka skretnica. Distributivni ventil, sa termostatskom glavom i pumpom u kotlovskom krugu se posmatra kao zastita tj odrzavanje temperature vode u povratu kotla, a nikako kao regulacija temperature ka potrosacima. Isto kao i termostatski ventil (antikondenz). Takvi ventili ili sklop se moze koristit i kao veza kotao AT. U tome je neprevazidjen uredjaj koji nosi naziv laddomat (brend).
Kada postoji vise potrosackih krugova, a sistem je bez AK, na potrosackim krugovima se moze naci i trokraki mesni, i cetvorokraki mesni. Sve zavisi od toga za sta su krugovi namenjeni. Kod klasicnog radijatorskog grejanja, cetvorokraki su se pokazali kao bolje resenje. Kod podnog grejanja, fan coila trokraki mesni ventil je nezamenljiv. Sad, da li ce on biti sa termo glavom, motorom...totalno je sad nevazna stvar. Ujedno, kada postoji pumpa u kotlovskom krugu, opet je neophodna hidraulicka skretnica. Jedan potrosacki krug moze se vezati direktno na HS. Vise njih moze ici ceza HS pa sabirnik razdelnik. Ili elegantnije i jednostavnije resenje a to je sabirnik i razdelnik bez razlike pritiska.
To sto nesto poskupljuje sistem, ne znaci da to nije dobro. Ako su vise potrosackih krugova, svaki krug ima drugaciji zahtev za toplotom. Znaci za svaki potrosacki krug treba i mora da ima regulacija. Naravno, sve to moze da radi i sa jednom pumpom, jednim manometrom i par ventila. I to ce da greje.
Shvatite da optimizacija i automatizacija sistema kosta, ima svoje velike benefite. Ona nije OBAVEZNA, i u svakom pogledu je na izboru korisnika grejanja, spram njegovih zelja i mogucnosti. Jedino sto ja smatram da je obavezno je to da se kotao (na cvrsto gorivo/pelet) mora zastititi od kondenzacije i podhladjivanja. Kod cvrstog goriva zbog agresivnih jedinjenja koja se formiraju, a kod peleta zbog boljeg iskoriscenja energenta, lakseg odrzavanja kotla...
Nemojte pogresno da me shvatite, ja sam pobeleo objasnjavajuce se sa ljudima sta mora a sta ne mora. Kod nas postoji jedan veliki problem a to je sto uvek postoji varijanta "a moze i ovako". Do pre par godina "strucnjaci" su resavali problem kondenzacije sa nalegajucim termostatom koji pali i gasi pumpu. Grejanje ce da radi i na bastensko crevo i sa jednom pumpom i to je to. Ali shodno ulozenom mozete ocekivati da vam se i jednako vrati.
 
+3

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.10.2016. u 17:52 - pre 92 meseci
Aplauz!... Frenetičan aplauz!... Ovacije!
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

sakisarigo
Marko Savic

Član broj: 201178
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.10.2016. u 18:45 - pre 92 meseci
Postovanje ljudi,
imam Boticev Biothermov kotao vec cetiri godine i do sada je sve funkcionisalo bez problema. Medjutim pri prvom startovanju ove godine primetio sam problem. Odmah nakon ukljucivanja u struju puz je poceo da ubacuje pelet u gorionik i ne prekida sa ubacivanjem istog. Kontaktirao sam ljude koji servisiraju, i po njihovom misljenju je zalepio relej od puza na automatici. Medjutim proverom kod elektronicara ispostavilo se da to nije i da je automatika ispravna. Da li je neko imao slican problem? Hvala unapred.
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.10.2016. u 21:03 - pre 92 meseci
Sta bi ????
 
0

zmajdin
Zoran Majdin
novinar
Beograd

zmajdin
Član broj: 290805
Poruke: 1636
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: GrnPlt.rs


+63 Profil

icon Re: Grejanje na pelet05.10.2016. u 21:39 - pre 92 meseci
Čovek je u 553 reči objasnio otprilike sve. Pola života proveo sam u pozorištu,pa tako gledam na svet: otud ono sa aplauzima.
Dobra vatra - mir u kući, čist vazduh - duga ljubav.
 
0

mwlionking
Nezaposlen
Nezaposlen

Član broj: 335003
Poruke: 6
89.188.33.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.10.2016. u 16:09 - pre 92 meseci
Posjedujem objekat od 360 kvadrata na dva sprata i tri stana. Za te namjene sam nabavio kotao TKAN2 zbog mogućnosti da radi na drva i pelet. Najveći dio godine se živi u stanu od 70 kvadrata. U ostala dva stana se povremeno živi. Prve godine sam imao veliku potrošnju peleta, dok je prilikom loženja drva kotao katranisao. Na nagovor mog majstora ove godine sam ugradio akumulator toplote od 1000 litara radi balansiranja toplote, smanjenja potrošnje, čuvanja kotla i smanjenje negativnih efekata predimenzionisanog kotla. Šema realzacije je šema koja je došla uz kotao koji je dao Radijator Kraljevo (dva odvojena kruga kotao/akumulator i akumulator/radijatori, sa dvije pumpe prema radijatoriama upravljane sobnim termostatima i jednom pumpom između kotla i akumulatora čiji rad reguliše automatika kotla. Režim rada kotla je 65/80. Ono što sam primijetio jeste da kada kotao odradi režim gašenja spusti i temperaturu u akumulatoru toplote na 65 stepen. Na početku gašenja je oko 75 stepeni. Logično je da se akumulator ohladi preko kotla sve do temperature kada automatika kotla ne ugasi pumpu u krugu kotao/akumulator. Kako može da se ovaj sistem napravi tako da kada se bojler napuni do 75 stepeni, kotao i pumapa se ugasi ali ne ohlade akumulator.

[Ovu poruku je menjao mwlionking dana 06.10.2016. u 18:18 GMT+1]
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.10.2016. u 17:23 - pre 92 meseci
Vrlo je važno, na kojem mestu merite temperaturu?
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.184.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.10.2016. u 17:49 - pre 92 meseci
Nije logicno da se akumulator ohladi preko kotla.To su majstori koi misle da ako se pumpa ugasi da nece podhladit at.A sta radi ona druga dali ona malcice ne gura u kotao pa podhladi.

[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 06.10.2016. u 20:24 GMT+1]
 
0

mwlionking
Nezaposlen
Nezaposlen

Član broj: 335003
Poruke: 6
89.188.33.*



Profil

icon Re: Grejanje na pelet06.10.2016. u 18:16 - pre 92 meseci
Temeperatura se mjeri gna vrhu i dnu akumulatora, na kotlu, na vodu prema radijatorima, i na grani kotao/rezervoaar. Temperatura u kotlu oko 80, na ostalim mjestima oko 70. Pumpa se pali na 65.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7707023 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.