Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7701805 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
62.193.155.*



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.11.2016. u 21:40 - pre 90 meseci
Kada se produva piksla kompresorskim vazduhom ostane li makar zara ili ide ponovo paljenje?
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.11.2016. u 21:47 - pre 90 meseci
Čišćenje je na kraju ciklusa i pri startu ponovo "popravka" i provjetravanje ložišta i dimnjaka. U toku rada može nekoliko kratkih impulsa a da ne ugrozi plamen ali ja ložeći košticu nemam za tim potrebu.
 
0

zibel32

zibel32
Član broj: 322519
Poruke: 110



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet18.11.2016. u 23:17 - pre 90 meseci
@zvonchica27:
Kaže da nemaš prigušnica? Nisi li ti postavila ovu sliku? http://static.elitesecurity.or...il%20na%20povratnom%20vodu.jpg

Ali dobro, problem je "navodno" identificiran! Koliko sam shvatio, krivac je kotao, jer ima "samo" 64 litre vode i ne može odjednom opskrbiti cijelu kuću toplinom. Zbog toga će se pumpa otkačiti sa CM regulacije i spojiti preko nalijegajućeg termostata, pa da je uključuje na nižoj temperaturi od 60°C. Ma, divota! Sa takvim razmišljanjem ni kotao sa 300 litara ne bi bio dovoljan.

Nije za tvoj problem kriv ni volumen kotla, a ni način na koji CM regulacija upravlja pumpom. Normalno je da pumpu isključuje na temperaturi od ~60°C, jer je jedna od zadaća regulacije i da zaštiti kotao od pothlađivanja, kad već korisnik to nije napravio. Sve dobre regulacije nemaju, i ne bi smjele imati, mogućnost podešavanja uključenja pumpe na manje od 60°C. Da li je majstor pitao kako koristite 4-kraki ventil? Ili je, možda, njega dovoljno postaviti na pola ili na "13h" i zaboraviti?

Volio bih da ovo ne shvatiš kao kritiku, jer ovo govorim samo zato da ti bude jasno zašto imaš problem s grijanjem, ali jedini krivci ste vi stanari, i majstori kojima se vjeruje na riječ. Ne može se očekivati da će kotao nakon hladnog starta konstantno davati >60°C dok mu se istodobno u povrat vraća 30-40°C. Normalno je da će se kotao rashladiti, što će konačno i isključiti pumpu. Zato je tu 4-kraki ventil da pomogne kotlu držati dovoljno visok povrat (60°C i više) i da malo-pomalo zagrije cijeli sistem. Pumpa se tada uopće ne bi isključivala dok god je grijanje potrebno, pa će se i u kući brže zagrijati. Kada se hladan kotao uključi, 4-kraki ventil bi trebao biti zatvoren ili pritvoren, a otvarati ga treba postepeno ne dopuštajući da mu povrat padne ispod ~60°C. Ispada da treba sjediti pored ventila i stalno se igrati njime, ali zato su tu automatike da nas zamijene.

Međutim, način na koji ti je predloženo da napraviš upravljanje pumpom će ti prividno riješiti problem i bit će ti nešto toplije u kući, ali ćeš uništiti kotao. Možeš očekivati loše izgaranje, kondenzaciju kotla i tamne taloge po njemu. Rješenje problema je osigurati dovoljno visok povrat u kotao, a ne napraviti prinudnu cirkulaciju pumpom. Po prioritetima bi prvo trebalo zadovoljiti kotao, a tek onda kuću. Sorry, ali prijedlog koji si dobila, dobar majstor ne bi dao!
 
+1

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.184.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.11.2016. u 04:17 - pre 90 meseci
Gospodine Zibel .Svaka rijec koju ste napisali je tacna apsolutno.Imaju jasna pravila a ko se ne pridrzava naravno da ce imati problem.

Masinci sa dva drzavna ispita mogu da idu po cevape a posao odradjuje onaj ko zna.

Pa ne moze to rekla kazala.Naravno da pumpa pravi problem sto potisne vrelu vodu iz kotla i ugasi se kad je manje od 60 tako i treba.Ja konstantno slusam koi je kotao najbolji i koi je gorionik najbolji .Ali ako se ne naruse pravila radi svaki jednako dobro.Davno sam ja vodio polemiku da treba dobra modulacija i regulacija vodjena po spoljnoj temperaturi .CM je napravljen da radi sa AT a to ko ga ugradi bez sam je kriv.Ja imam bez AT I sa AT ali sam promijenio regulaciju pa radi savrseno.Prica da mjenjac od audija ne moze na bmw ,To je utjeha za one koi se nebave nicim.

Termicki esbe kosta 60 evra i jeftiniji je od ACC I motornog pogona a dobro zastiti povrat pa tu moze posle pumpa na 40c.

Jos jednom da ponovim da je radna temperatura kotla 70-90.Povrat ne moze manje od 60.

[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 19.11.2016. u 05:42 GMT+1]
 
0

dzogo

Član broj: 300096
Poruke: 27
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.11.2016. u 09:43 - pre 90 meseci
Pozdrav forumasi,

potreban mi je vas savet i misljenje.

Ja sam od onih koji su procitali ceo forum i dosta toga razumem na ovu temu zahvaljujuci postovima.

Naime, TamStadler kotao mi je procureo nakon 38godina i vreme je za zamenu.

Obzirom da imam pun podrum uglja i drva u vrednosti od 800eur ,nije mi moguce da predjem na pelet dok se taj ogrev ne potrosi.

U planu mi je Viadrus U22LP, doradjeni cuveni kotao sa opcijom za dvoje vrata.Evo pogledajte na ovom linku (ne reklamiram prodavca)

http://portal-doo.eu/portalwps/ponuda/kotlovi/viadrus-u22lp/

Takodje, akumulator toplote,bojler tople vode i povezivanje prema semi koju je postavio forumas ZoranObradovic i EcoPell gorionik.

Grejem prostor od 160m2 (ukupno 200m2 ali se ne greje lokal od 40m2), izolovanog sa 5cm stiropora spolja,zidovi 40cm, plafon sa 10cm stiropora, alu stolarija.Sve u svemu, solidno izolovan.

Namece se da uzmem kotao od 25kw tj Viadrus u22LP sa 5 clanaka, ali gledajuci kakvo je loziste na kotlu od 6 clanaka, razmisljam da uzmem veci kotao od 6 clanka koji ima 30-35KW jer cini mi se da je veca aktivna povrsina izmenjivaca i da je duzi plameni put.

Sledece sezone kada predjem na pelet i ugradim set za povecanje efikasnosti imam utisak da ce biti veci stepen iskoriscenja na kotlu sa vise clanaka.
Razlika u ceni je zanemarljiva u odnosu na kompletan trosak.Naravno, razmatram veci kotao jer planiram i akumulator od 1000 litara.Bez akumulatora mislim da je stvar na strani manjeg kotla.

Racunam da gorionik koji ima modulaciju moze sam odredjivati snagu bez obzira koliki je izmenjivac na kotlu tj. kolike je snage kotao.Npr ako je trenutna potreba 12kw, gorionik ce i stvarati toliku snagu.Ne bi bilo dobro da kotao ima manju snagu od potrebne.

Mozete li mi reci da li sam u pravu ili me opovrgnite.

Takodje, svaka sugestija bi mi znacila.

Hvala puno
 
0

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.11.2016. u 10:18 - pre 90 meseci
Citat:
dusanmijat:
Uh, kad vidim kako se ljudi pate sa ovim fabričkim kotlovima i gorionicima, svako jutro bi poljubio dimnjaču ovom mom sistemu. Što reče željezara, samo prede kao mačor. Još ako kažem da rešetku PROVJERIM svakih 7 dana, mnogi će reći da sam pretjerao. Nisam pretjerao već imam čišćenje kompresorskim zrakom 2 x dnevno.


ma baš me briga što neki misle i mudruju i računaju svoju računicu,ali moji mačići od ferrolija predu tako umiljato da ih posjećujem jednon tjedno kad čistim ložište kotla od nakupljenog pepela sagorjelog peleta,naravno tada pogledam i pepeljaru,milina!!!!!!!

zibel32 lijepo zbori,slušati ga od riječi do riječi !!!!!
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.11.2016. u 13:17 - pre 90 meseci
Sve u želji da pomognu našoj zvonchici27, došlo je do male konfuzije i ne dorečenih stavova pojedinaca. Sad su neke stvari malo jasnije i nebi trebalo praviti pogrešne probe a za nekoliko dana sve nazad. U sistemu je jedna pumpa (radijatorska) i ona i ne treba da radi ispod 60 stepeni u kotlu. 64 litra u kotlu je sasvim solidna zapremina ali...Kad u povrat jurne voda od 20-30 stepeni, to "zavaljuje" i veće sisteme. Ja imam u kotlu i ekonomajzeru 180 litara, kotlovsku pumpu (start 67 stop 62) koja tu vodu mješa i izjednačava. Radijatorska pumpa i mješni ventil kreću tek kad u ekonomajzeru bude 60. Elektro pogon, do zadate temp. otvara čitavih 10 minuta, I OPET po nekad uspije da temperaturu u kotlu spusti ispod zadate i isključi kotlovsku pumpu. Kome je ovaj post preširok, da rezimiram: Moje mišljenje i savjet zvonchici27 je ugradnja kotlovske pumpe sa nalijegajućim termostatom. Termostat na 55 (isključenje će biti 5-7 stepeni ispod zadate). Pošto vidim da zvonchica27 voli da prati situaciju, neka majstor nađe način i na pumpu ili nalijegajući t, postavi običnu tinjalicu od bojlera ili grijalice da bi situacija bila pod kontrolom. Snagu ograničiti i ne siliti da ne gasi ako ne mora. Bolje krenuti pola sata ranije pa polako stabilizovati, nego da punom snagom krene a za pola sata zapne pa ispočetka. Kad se steknu uslovi, elektro pogon i automatika.

Ko čita forum sa razumijevanjem primjetit će, veliki umovi mnogo kažu u dvije rečenice. Ja, jbga moram na široko.
Lijep pozdrav svima
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.11.2016. u 13:30 - pre 90 meseci
Malo je reći da sam izluđena i sluđena, kao totalni duduk za materiju. Dušane, samo ako može još jedno pojašnjenje, ne znam da li sam pravilno shvatila iz vašeg posta. Meni pogon na mešnom i automatika ne bi u potpunosti rešili problem bez pumpe u kotlovskom krugu sa nalegajućim termostatom? I pored pogona i automatike, došlo bi do isključivanje pumpe pre postizanja zadate sobne temperature, ako nema šta da promeša vodu u kotlu? Hvala veliko i vama i Zibelu na objašnjenjima, sve zvuči logično.

Moram korak po korak da bih videla šta mi je nadalje činiti.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.11.2016. u 13:44 - pre 90 meseci
Automatika i pogon bi ublažili problem ali potpuno riešenje i zaštita kotla leži u kompletu sa kotlovskom pumpom. Sve se to manje primjeti kad gorionik radi 5 sati ali na sat-dva to ubija.
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.11.2016. u 13:58 - pre 90 meseci
Hvala Dušane. Da li može da ostane ovaj četvorokraki mešni koji imam, a da se na njega nakalemi pogon i koji bi došao u obzir? Mislila sam da bude u kombinaciji sa HeatOn automatikom koja zahteva 3 point motor, 230V, brzine 120 sec. Zna li neko gde može da se kupi povoljno i pogon i HeatOn automatika? I može li Heat On automatika da radi u kombinaciji sa postojećim bežičnim sobnim termostatom?
Prikačeni fajlovi
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.11.2016. u 14:12 - pre 90 meseci
Ventil naravno može ostati ako funkcioniše. Ja imam Seltron PROMIX AVC05 (5 Nm, 2 min, 230 V~) pogon i radi odlično. Do prije 10 dana sam imao nov ESBE pogon ali sam ga prodao. Ovaj Seltron u Bosni je oko 60 eura.
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.11.2016. u 14:37 - pre 90 meseci
Citat:
zeljezara:
Gospodine Zibel .Svaka rijec koju ste napisali je tacna apsolutno.Imaju jasna pravila a ko se ne pridrzava naravno da ce imati problem.

Masinci sa dva drzavna ispita mogu da idu po cevape a posao odradjuje onaj ko zna.



[Ovu poruku je menjao zeljezara dana 19.11.2016. u 05:42 GMT+1]

Opet "se češeš tamo gde te ne svrbi"???
Taj mašinac (tj. JA) je bio dovoljno pametan da ne ide po ćevape nego je kupio Zibelov regulator (kome je svaka reč na mestu) i on sam odrađuje sve.
A tebi,ne bi bilo loše da već jednom naučiš da se piše koJJJJJJJJJJi a ne koi,pa onda možemo da nastavimo komunikaciju.
I okani se više mene i moje glave (ne mogu da napišem kako se to kaže u Srbiji).
Ja sam napravio sistem kako meni odgovara (i svi su rekli da je odličan-naravno osim tebe) zato što sam tako u mogućnosti.
Tebi,ako se ne sviđa,pravi kakav hoćeš!Iovako si rekao da imaš ko zna koliko kotlova i regulatora.
Meni je bilo dovoljno malo vremena da se odlučim i za kotao i za gorionik i za sve što ide uz to da bi sistem funkcionisao kako treba.

- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
213.55.184.*



+13 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.11.2016. u 16:50 - pre 90 meseci
Kad sam ja imo neki sistem ti nisi ni znao kako to izgleda a sad se dicis kako si nesto napravio.Da li je koji ili koi to nije bitno kako se pise u Srbiji.Ja nisam iz Srbije pa mogu da pisem kako hocu.Kad sam ja imao Zugregler i regulaciju vodjenu po spoljnoj tem dvije pumpe i mesni sa mot pogonom vodjen regulacijom po spoljnoj temperaturi ti nisi ni znao kako to izgleda(bio si na prvom drzavnom ispitu vjerovatno ucio slovo jjjjjjjjjjjjjj...A na ovaj drugi si sigurno upisan direktno iz vecernje skole. Ida znas sve sam sam uradio cak i regulaciju na CM 35 KW ugradio sam i za neko cudo radi .Ja neradim za 300 evra i zivim na kredit ko ti.Tako da mogu da kupim vise gorionika i napravim vise kuca sebi i svojoj fameliji.
 
0

1.salee
I love jazz
Zemun,Srbija

Član broj: 325621
Poruke: 100
*.dynamic.sbb.rs.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.11.2016. u 17:04 - pre 90 meseci
Narode ajmo nesto ozbiljnije,

Ima li neko predlog kako upravljati pumpom u kotlovskom krugu u vezi sa AT.Konkretno hidro sema je po Zibelovom predlogu paralelno sa sistemom ili slepo crevo.
Znam za skupa resenja poput acc20 ali se to svodi na diferencijalni termostat koji poredi povrat i polaz .U tom slucaju se trokraki termostatski ventil za zastitu hladnog kraja kotla + diferencijalni vise isplati,
upola jeftinija varijanta.Ili ostaviti da dif.termostat samog AT-a pali i kotao i pumpu?
Da li ima neko mozda gotovo resenje neko ko vec pravi regulacije?
Zemun
Grejna povrsina 240 kvm(4 zone po 60 kvm)
120 kvm podno 120 radijatorsko grejanje
5 pumpi 4 za zone 1 za kotlovski krug
2 mesna termostatska za podove
1 termostatski za zastitu na povratu
1 trokraki sa pogonom i automatikom
Kotao: Toby 30
AT CAS 501
HeatOn
2 bojlera po 300l sa po dva izmenjivaca za ptv
Izolacija: 5 cm sti. u zidu 25 cm tervola u krovu
vecina stakala troslojna.
 
0

1.salee
I love jazz
Zemun,Srbija

Član broj: 325621
Poruke: 100
*.dynamic.sbb.rs.



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.11.2016. u 17:10 - pre 90 meseci
Ako se neko razume u ovo: RK 3284 Diferencijalni temperaturni regulator
http://kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=9335
Da li bi ovo moglo da fercera.?
Zemun
Grejna povrsina 240 kvm(4 zone po 60 kvm)
120 kvm podno 120 radijatorsko grejanje
5 pumpi 4 za zone 1 za kotlovski krug
2 mesna termostatska za podove
1 termostatski za zastitu na povratu
1 trokraki sa pogonom i automatikom
Kotao: Toby 30
AT CAS 501
HeatOn
2 bojlera po 300l sa po dva izmenjivaca za ptv
Izolacija: 5 cm sti. u zidu 25 cm tervola u krovu
vecina stakala troslojna.
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.11.2016. u 17:14 - pre 90 meseci
Molim lepo ...

http://www.elitemadzone.org/t4...uma-Klimatizacija-bela-tehnika
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.11.2016. u 17:59 - pre 90 meseci
Citat:
1.salee:
Ako se neko razume u ovo: RK 3284 Diferencijalni temperaturni regulator
http://kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=9335
Da li bi ovo moglo da fercera.?


Na solarnim sistemima solidno odrađuje posao. Prednost je što su senzori jako jeftini.
U sistemu grijanja se može koristiti ali u kombinaciji sa još nekim komponentama. Ne poznaje nikakvu zadatu temperaturu, prati samo zadatu diferencu između dva senzora.
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.11.2016. u 18:01 - pre 90 meseci
quote]1.salee:
Ako se neko razume u ovo: RK 3284 Diferencijalni temperaturni regulator
http://kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=9335
Da li bi ovo moglo da fercera.?[/quote]

Na solarnim sistemima solidno odrađuje posao. Prednost je što su senzori jako jeftini.
U sistemu grijanja se može koristiti ali u kombinaciji sa još nekim komponentama. Ne poznaje nikakvu zadatu temperaturu, prati samo zadatu diferencu između dva senzora.
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.11.2016. u 18:04 - pre 90 meseci
@Boree,
ova ti je na mestu i potpuno si u pravu!
Da pojasnim samo u vezi regulatora ACC 20.
Ja sam ga u početku koristio za regulaciju polaznog voda i pošto nije odrađivao
onako kako sam ja mislio da će raditi,odlučio sam da ga upotrebim sa AT za šta
on u stvari i jeste.
Meni za sada odrađuje super i ja sam zadovoljan.
Povrat u kotao održava na 65 *C,kada t u povrat bude veća mešni se otvara skroz.
Pumpu u kotlovskom krugu isključuje kada se temperature u kotlu i u povratu
približe na 1*C,posle toga zatvara mešni i razdvaja kotlovski i radijatorski krug.
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
89.111.237.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet19.11.2016. u 18:27 - pre 90 meseci
http://www.ebay.com/itm/New-DC...%26rkt%3D4%26sd%3D231639987617

Sa ova 2 komada riješavaš uključenje i isključenje gorionika. Treći kao pokazni za sredinu akumulatora (a i kao rezerva ako zatreba) Diferenca od 1-98 stepeni, sve temperature vidljive (uključenje, trenutna, isključenje) i podešavanje traje 5 sekundi.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7701805 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.