Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7700959 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2017. u 12:08 - pre 78 meseci
Citat:
Ultrena: Kako to da je stradao motor? Prvi put cujem...
I kako to da je mesni ventil zaglavio?


Šta da ti kažem, dođe mi da pozajmim nick od člana foruma Sve Naopako. Ili je u pitanju prljavština iz sistema (imam dva mehanička sakupljača nečistoće, ali to očigledno nije dovoljno za sistem sa gusanim radijatorima) ili je neki opiljak prilikom narezivanja cevi. Ne znam tačan uzrok dok majstor ne dođe i ne skine mešni. I onaj prvi motorčić se pokvario jer mešni nije mogao lako da se okreće. Taj motorčić je radio prošle godine na četvorokrakom LK ventilu i nije bilo problema.

Činjenica je i da kod ovih trokrakih ESBE VRG 131 okretanje ventila nije baš lagano i nema previše zazora između leptira do tela ventila. Da sam to znala u startu, ne bih ga ni kupovala.

Ispuštana je kompletna voda u decembru 2016. godine i u junu 2017., kad sam obarala pritisak sad na početku grejne sezone i ispuštala vodu, bila je žućkaste boje. Nije nešto grozno crno da bih pomislila da se ko zna šta nahvatalo.
 
0

zeljezaramarko

Član broj: 337258
Poruke: 122
213.55.211.*



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2017. u 12:23 - pre 78 meseci
promeni kotao gorionik radijatore a ostavi hatrona i dvije pumpe
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2017. u 12:43 - pre 78 meseci
Citat:
zeljezaramarko:
nikog ja nelazem.samo je problem kod tebe jer zoves majstora a ja to imam u malom prstu.to sto si ulozila u svoju kotlarnicu je enormno za tih 100 kwadrata
[Ovu poruku je menjao zeljezaramarko dana 08.11.2017. u 13:16 GMT+1]


to zlo i frustracija koje neprekidno širiš škode isključivo tebi, nikog drugog neće ni dotaći. a svoje sveznanje čuvaj za sebe, protivniče izolacija, zagovorniče veštačkih ventilacija u stambenim jedinicama i ostalih besmislica.
 
+2

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2017. u 15:08 - pre 78 meseci
Kvarovi se dešavaju.Čaknoris nek priča šta hoće,lupa gluposti ko na filmu.Ama uporan je brate ko ...( sad svako nek pusti film). Udri brigu na veselje!!!
 
0

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2017. u 15:40 - pre 78 meseci
Zvonchica kaže"Činjenica je i da kod ovih trokrakih ESBE VRG 131 okretanje ventila nije baš lagano i nema previše zazora između leptira do tela ventila. Da sam to znala u startu, ne bih ga ni kupovala."


Svi 3k-4k ventili se mogu okretati 360",tako da je majstor mogao da promaši položaj ventila a nikako da uzrokuje kvar.Jednostavno desilo se,naiđe neka prljavština od nekog ranijeg rada ili jednostavno greška Aktuatora(pogona).Zadesi tebe još mnoga neprijatnost!!!Teraj dalje!
 
0

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.cgn.dynamic.surfer.at.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2017. u 15:50 - pre 78 meseci
A što je najgore mislim da imaju zaštitu protiv blokiranja usled neke havarije.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
+1

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2017. u 16:12 - pre 78 meseci
Polozaj leptira u ventilu se moze videti, ima oznaka na spoljnoj osovini, nije tako lako pogresiti.
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2017. u 16:18 - pre 78 meseci
Nije majstor pogrešio položaj ventila, sve je to radilo u test fazi kad je postavljena automatika u kotlarnici. Otvaran je i zatvaran ventil baš kako treba i kako automatika diktira. Jednostavno je "naletela" neka prljavština, nešto što je izazvalo da mešni ventil može da se okrene do tačno određenog položaja kad zapne i kad je potrebno uložiti priličnu silu da se taj položaj savlada.

Motorčić je postavljen baš onako kako je i trebalo na mešni, nije tu došlo do greške.
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2017. u 19:28 - pre 78 meseci
Ne brini zvoncice,sve će to da bude super kad središ.
Evo i ja da postavim neku sliku kako izgleda kada se ima video nadzor pa ne mora da se trčkara svaki čas do kotlarnice (u većini slučajeva to bude "u prazno").
Postotji i aplikacija za mobilni telefon pa se vidi sve u realnom vremenu a ima i opcija vraćanja snimka.
Ipak smo u 21. veku.
Ne želim na ovaj način da impresioniram nekoga nego čisto da dam ideju šta nije loše da se uradi (ako se ima "vremena").


- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
Prikačeni fajlovi
 
+1

koborjanos
mlađi referent u pemziji
štazi
Kovin

koborjanos
Član broj: 327553
Poruke: 436
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+60 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2017. u 19:54 - pre 78 meseci
Citat:
zvonchica27:

Grejanje na pelet (sa ili bez AT-a) i grejanje na struju (kojom se puni AT) bez automatike je totalno besmisleno. Može da radi, ali vlasnik baca novac u vetar, nije ekonomično ni rentabilno!


Ovo podržavam sa malom zadrškom, koja kaže: Zavisi šta podrazumevaš pod automatikom?!!

I kod mene je grejanje na pelet radilo sasvim samostalno osim vremena za čišćenje. Ne pada mi na pamet da zarad uštede od 100-200 kg peleta godišnje slupavam silne pare i pravim dar mar po kotlarnici. Postoje ljudi kojima je to i hobi. Jednostavno uživaju u tome, vole da to pokazuju. Razumem. To je OK.
Za mene je grejanje nužno zlo, a ne volim zimu i hladnoću u kući.
Ferroli SUN P-7, Tam Štadler 25KW star 30 godina!! Naravno i protočni kotao na gas Beretta
 
0

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2017. u 20:01 - pre 78 meseci
@koborjanos

Nije u pitanju ušteda od 100-200 kg peleta koliko je bitna komfornost.
Nije ni slupavanje a nisu ni silne pare.
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2017. u 21:17 - pre 78 meseci
Citat:
ZoranObradovic:
Ne brini zvoncice,sve će to da bude super kad središ.


Znam da hoće, samo me živciraju ovi usputni pehovi....a najteže mi pada čekanje na majstore, koji u Srbiji posluju na takav način, da nemaju nikakvu obavezu da obaveste mušteriju kad bi (makar i okvirno) mogla da dočeka izlazak Veličanstva na teren! Već je prošlo nedelju dana, trčkaranje po kotlarnici me ubija.

Bravo za real time pogled na Heat On :) Štedi noge :)
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2017. u 21:29 - pre 78 meseci
Citat:
koborjanos:
Ovo podržavam sa malom zadrškom, koja kaže: Zavisi šta podrazumevaš pod automatikom?!!


Podrazumevam da mogu kontrolisano da šaljem tačno zadatu temperaturu u polazni vod. Pojačani start mi je takođe savršena opcija, jer u željenom trajanju, prilikom hladnog starta, šaljem veću količinu toplote dok se ne digne temperatura u referentnoj sobi, a nakon toga automatika spusti na zadatu temperaturu, dovoljnu za održavanje postignutog. Meni spoljašnja sonda ne koristi na ovim temperaturama. Potpuno se slažem sa dušanmijat-om da ujutru, kad grejanje kreće, ukoliko prati spoljašnju temperaturnu sondu, onda će da obara temp vode koju šalje u sistem i u prostorijama neće dolaziti do rasta temperature. Spoljašnja sonda može da igra kad se prostorije zagreju na željenu temp pa onda da prati rast spolja, ali svejedno verujem da će retko koji objekat (a pogotovo objekti koji imaju nekakvu izolaciju) u prostorijama brzo osetiti porast spoljašnje temperature. Izuzetak su prostorije sa velikim staklenim površinama, orijentisane ka južnoj strani sveta :)

Toliko što se tiče peleta (na koji se ove sezone nijednom nisam grejala, za sada isključivo na struju).

Citat:
koborjanos:
Za mene je grejanje nužno zlo, a ne volim zimu i hladnoću u kući.


Apsolutno saglasna i živim za dan kad više neću morati da trčim do kotlarnice svaki čas.
 
0

xicolina servis
servis
beograd

Član broj: 336361
Poruke: 325
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2017. u 21:42 - pre 78 meseci
slupaste dosta para za te sisteme a osta i dalje pepeo i ne smanjiste nesto potrosnju
 
0

koborjanos
mlađi referent u pemziji
štazi
Kovin

koborjanos
Član broj: 327553
Poruke: 436
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+60 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2017. u 22:12 - pre 78 meseci




Rekao sam da ja nemam ništa protiv!!

E sad, Zorane koji ja to komfor nemam sa bežičnim termostatom, nalegajućim termostatom za pumpu i termoglavama u prostorijama u kojima se ne nalazi bežični termostat?

Zvončice ne razumem zašto bih tačno kontrolisao temperaturu polaznog voda? Nalegajući pušta pumpu između 55o i 60o.

Pojedine kotlarnice izgledaju kao spejsšatl, ali to onda treba i priznati. Volim, zadovoljstvo mi je, da mi kotlarnica izgleda kao spejsšatl! Molim. Nemam ništa protiv.

Ja bih za te pare uzo slušalice AKG K550 Mk II, nove i Denon pojačalo PMA-1500AE ili bar 1500R, polovno. Svako nešto voli.
Ferroli SUN P-7, Tam Štadler 25KW star 30 godina!! Naravno i protočni kotao na gas Beretta
 
0

zeljezaramarko

Član broj: 337258
Poruke: 122
213.55.211.*



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2017. u 22:38 - pre 78 meseci
Citat:
zvonchica27:
Citat:
zeljezaramarko:
nikog ja nelazem.samo je problem kod tebe jer zoves majstora a ja to imam u malom prstu.to sto si ulozila u svoju kotlarnicu je enormno za tih 100 kwadrata
[Ovu poruku je menjao zeljezaramarko dana 08.11.2017. u 13:16 GMT+1]


to zlo i frustracija koje neprekidno širiš škode isključivo tebi, nikog drugog neće ni dotaći. a svoje sveznanje čuvaj za sebe, protivniče izolacija, zagovorniče veštačkih ventilacija u stambenim jedinicama i ostalih besmislica.

Super si uradila sve od pocetka ti je gore i naopako.Niko nije imao vise problema a tako skolovana zena.Izadji malo u svijet pa pogledaj dali je kupatilo na spoljnom zidu i dali ima kuhinja i kupatilo kao i wc ventilaciju.Ti to nebi projektovala tako sigurno.Ti znas da je to mokri cvor.A izolaciju nije isto stavljati na zid od betona debeo 40 cm i neki suplji blok i trulu gradnju i niz gluposti sto si iznosila u svadjama samnom.
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2017. u 22:41 - pre 78 meseci
Citat:
koborjanos
Zvončice ne razumem zašto bih tačno kontrolisao temperaturu polaznog voda? Nalegajući pušta pumpu između 55o i 60o.


Zašto da u polaz ide više nego što je nephodno za održavanje željene temperature? To je onda razbacivanje skupih energenata, a valjda nam je svima cilj da trošimo onoliko koliko je potrebno da nam bude toplo, ali ne i pretoplo. Ne znam zašto bih pustila da u sistem ide na primer 50C, a onda gušila termoglavama?!

Dajem moj primer sa ATom nevelike zapremine 750-780 litara i gusanim radijatorima, čija je zapremina vode oko 290-300 litara (i to samo u prostorijama koje se greju, ne računam one koje su uglavnom negrejani prostor). Kad krene start grejanja, dok se izmeni hladna voda, već je otišlo pola AT-a. Zašto da puštam u polaz temperaturu koja je viša od neophodne? To će da posrče toplu vodu iz ATa na jedan-dva. Preko dana skupa struja, pa onda mora da se aktivira gorionik na pelet za novo zagrevanje AT-a. Ovako sa kontrolisanim doziranjem izlaska toplote iz ATa (samo onoliko koliko je potrebno), produžavam grejanje na struju, a pelet angažujem minimalno.

Citat:
koborjanos:
Pojedine kotlarnice izgledaju kao spejsšatl, ali to onda treba i priznati. Volim, zadovoljstvo mi je, da mi kotlarnica izgleda kao spejsšatl! Molim. Nemam ništa protiv.


Moja kotlarnica izgleda dobro, kao kontrolna tabla Enterprise-a :) To je sve bilo neohodno da bi struja i pelet mogli da se koriste optimalno u datim uslovima. Sledeći korak napred bi bilo nogiranje gusanih radijatora i ubacivanje aluminijumskih, ali to neće skoro doći na red.

Citat:
koborjanos:
Ja bih za te pare uzo slušalice AKG K550 Mk II, nove i Denon pojačalo PMA-1500AE ili bar 1500R, polovno. Svako nešto voli.


Ne bih ni ja ulagala novac u grejanje i kotlarnicu da ne živim u ovim klimatskim uslovima :) Najradije bih ga slupala na putovanja što dalje od zapadne civilizacije.
 
0

zeljezaramarko

Član broj: 337258
Poruke: 122
213.55.211.*



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2017. u 22:48 - pre 78 meseci
Citat:
Goranto:
Kvarovi se dešavaju.Čaknoris nek priča šta hoće,lupa gluposti ko na filmu.Ama uporan je brate ko ...( sad svako nek pusti film). Udri brigu na veselje!!!


Kvarovi se desavaju ali kad nista nestima onda kvarovi su redovna pojava.Odkad to caknoris.
 
0

zeljezaramarko

Član broj: 337258
Poruke: 122
213.55.211.*



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2017. u 22:51 - pre 78 meseci
Citat:
xicolina servis:
slupaste dosta para za te sisteme a osta i dalje pepeo i ne smanjiste nesto potrosnju

toje peletarsko bratstvo poglavica osmislio ovce za sisanje
 
0

zvonchica27

Član broj: 198846
Poruke: 455
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet08.11.2017. u 22:58 - pre 78 meseci
Citat:
zeljezaramarko:
Super si uradila sve od pocetka ti je gore i naopako.Niko nije imao vise problema a tako skolovana zena.Izadji malo u svijet pa pogledaj dali je kupatilo na spoljnom zidu i dali ima kuhinja i kupatilo kao i wc ventilaciju.Ti to nebi projektovala tako sigurno.Ti znas da je to mokri cvor.A izolaciju nije isto stavljati na zid od betona debeo 40 cm i neki suplji blok i trulu gradnju i niz gluposti sto si iznosila u svadjama samnom.


Stvarno imam problem da razumem tvoje postove, a pisani su na (kvazi)srpskom jeziku. Tačno je, sve je super urađeno, samo da se otkloni zagušenje na trokrakom i ima da radi perfektno. Pisaću ti detaljno, dobićeš i fotkice, samo da ispratim hidrauličara iz kotlarnice.

Ne bih sad da pišem o tome šta mislim o stanovanju u zgradama (=iznuđeni potez), o tome da me nikad niko ne bi naterao da živim u stanu, o činjenici da ljudi koji vode računa o kvalitetu življenja, projektuju za sebe kuće u skladu sa svojim potrebama, željama i htenjima. Elementarni zahtevi koje treba zadovoljiti su osvetljenost i prirodna ventilacija. Ima ljudi koje ne mogu da razumem, a kojima je cilj u životu da žive u velegradu, rmbače od jutra do sutra, ne vide Sunce ni svež vazduh, odlaze na posao po mraku i vraćaju se po mraku, te im je svejedno gde će da prespavaju i u kakvim uslovima - njima je potpuno nebitno što u kupatilima i kuhinjama nemaju ni prirodnog svetla ni prirodne ventilacije. Bitno da se živi u velegradu. A što je kvalitet života nula, nema veze.

Ovo za izolaciju i pored najbolje volje na kapiram šta treba da znači. Ti tripuješ da je "poroblok" vrhunska izolacija. Uzmi malo pa pogledaj koeficijente prolaza toplote za razne građevinske materijale, pa ćeš videti koliko grešiš.
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic) (TOP topic, by vladd)
Strane: << < .. 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7700959 | Odgovora: 18804 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.