Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 91058 | Odgovora: 644 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
77.243.16.*



+137 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?29.04.2010. u 19:35 - pre 170 meseci
Citat:
cemix: Pa ko bi trebao da namece te milimalne stvari ako ne drzava? Najbolje da proglase radnu obavezu za odredjene firme da se radi za dzabe od jutra do sutra da bi se se neko dobro obogatio na tudjim ledjima.


a zasto bi uopste i postajale te minimalne regulative...

izgleda da ne vredi... opet radi kompleks koji je nametnuo komunizam... niko se bre ne bogati na tudjim ledjima... ovde su toliko isprani mozgovi da ljudi cim se pomene kapitalizam pomisli se na feudalizam na izrablijivanje na ugnjetavanje radnika a niko ne shvata da slobodno trziste u stvari VISE BRINE O RADNICIMA nego bilo koji drugi socijalni program...
 
Odgovor na temu

cemix
Borislav Čakarević
London

Član broj: 30386
Poruke: 40
*.easynet.co.uk.

Sajt: www.repairasash.co.uk


Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?29.04.2010. u 19:48 - pre 170 meseci
Pa zato da bi taj radnik kad dobije minimalnu zaradu za normalno radno vreme mogao bar da prezivi, a ne da mora da radi 60+ sati za to isto, eto zato.

Ja znam da je u interesu poslodavca da plati radnika sto manje i da mu on napravi sto vise, ali ne mozes ocekivati da neko radi od jutra do sutra za neku sicu.

Ja sam bio u pre par godina u firmi u situaciji da kad je dosao novi gazda da je rekao da od sada prekovremeni rad placa po istoj satnici kao i normalno. Znas kad sam mu ja dosao subotom raditi prekovremeno ili ostajao duze za te dve godine koliko sam jos tamo radio? Nikad! Drugi su ostajali, svako zbog svojih razloga. Ja jednostavno nisam dozvoljavao da me pravi budalom, da preko mojih ledja pravi pare. Ako hoces da ti radim, plati me koliko treba!

Na kraju sam otisao kad sam nasao firmu gde se vise cenio moj rad.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-132-230.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?29.04.2010. u 19:54 - pre 170 meseci
nisi shvatio poentu, anakin
a ja nemam volje uopste (po 500i put) da ti crtam

 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
77.243.16.*



+137 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?29.04.2010. u 19:55 - pre 170 meseci
Citat:
Ja sam bio u pre par godina u firmi u situaciji da kad je dosao novi gazda da je rekao da od sada prekovremeni rad placa po istoj satnici kao i normalno. Znas kad sam mu ja dosao subotom raditi prekovremeno ili ostajao duze za te dve godine koliko sam jos tamo radio? Nikad! Drugi su ostajali, svako zbog svojih razloga. Ja jednostavno nisam dozvoljavao da me pravi budalom, da preko mojih ledja pravi pare. Ako hoces da ti radim, plati me koliko treba!

Na kraju sam otisao kad sam nasao firmu gde se vise cenio moj rad.


bravo... pa to je upravo i mehanizam koji ce u slobodnom trzistu i dovesti do povecanja VREDNOSTI RADNIKA.

ali zasto ne uspeva? to jest uspeo je samo kod tebe... zato sto se svi uzdaju u drzavu da ce im prici u pomoc. kada ne bi bilo toga mnogo bi bilo radnika kao sto si ti i otisli bi u firmu u koja daje bolje uslove i onda bi doticna firma ili propala ili poboljsala uslove.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?29.04.2010. u 20:00 - pre 170 meseci
Šta je sa slučajem gde ti poslodavac kaže da ćeš raditi 10 sati i biti dobro plaćen za to i ti prihvatiš. Nakon nekog vremena poslodavac traži od tebe da ostaneš samo malo duže. Pa još malo, pa još malo... I posle nekog vremena ti radiš 16 sati dnevno za isti novac. Sad možda bi neko rekao da možeš slobodno da napustiš posao, ali to tako ne ide. Poslodavac može od tebe da traži da ostaneš prekovremeno i to MORA da ti plati. Ne može da traži od tebe da ostaneš 18 sati na poslu, a da nakon toga dođeš ponovo na posao za 6 sati. Ako to radi krši zakon. 40 sati nedeljno je radno vreme. Možeš ostajati prekovremeno ali ne više od 32 sata mesečno i to mora dodatno da se plati.
Anakin14, ako tražiš od radnika drugačije ti kršiš zakon i treba da ti naplate debelu kaznu.

Što se tiče inspekcije, može da ti dođe u lokal i da proveri da li su ti radnici prijavljeni, ali to se retko dešava.

U Srbiji svakodnevno imamo sledeću situaciju:

1 Radnici se boje da prijave gazdu
2 Gazda tera radnike da rade više za manje para
3 Niko neće da kazni gazdu ukoliko ga radnici ne prijave
4 GOTO 1
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-132-230.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?29.04.2010. u 20:03 - pre 170 meseci
component,dzabe trosis energiju da mu objasnis
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
77.243.16.*



+137 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?29.04.2010. u 20:03 - pre 170 meseci
ljudi nit branim gazde nit branim radnike, samo propagiram TRZISNU EKONOMIJU.

al izgleda da sam pogresio zemlju!!!

edit:

1 Radnici se boje da prijave gazdu
2 Gazda tera radnike da rade više za manje para
3 Niko neće da kazni gazdu ukoliko ga radnici ne prijave
4 GOTO 1

kljucna je stavka 1

kada gazda od radnika trazi nesto sto nije po zakonu on ima 3 mogucnosti
1. da ode
2. da prijavi
3. da ostane

sa obzirom da svi biraju 3 jer im je "MORANJE" ko je glavni krivac za nepostovanje zakona... drzava,gazda ili radnik?

ja bih rekao radnik.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-132-230.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?29.04.2010. u 20:05 - pre 170 meseci
ajd daj definiciju te tvoje "trzisne ekonomije"
i kako se to na sveopste zadovoljstvo (sto ce reci i na zadovoljstvo radnika i na z. poslodavaca) primenjuje ovde di imas n radnih mesta a n^x slobodne radne snage?
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
77.243.16.*



+137 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?29.04.2010. u 20:15 - pre 170 meseci
Citat:
anakin14: o slobodnom trzisu gde nepostoji drzavni intervecionizam u ekonomiju.


vec sam dao...

pa pre ce slobodno trziste da zaposli radnu snagu nego drzava koja daje NERADNICIMA 25000 MESECNO... KOJI NISTA NE RADE????

http://www.b92.net/biz/vesti/s...04&dd=29&nav_id=427691


a ko to placa posle????
pa PREDUZETNICI JER ONI SU ZLO SVAKOG NARODA... SUROVI FEUDALISTI KOJI NEMAJU SRCA...

http://www.b92.net/biz/vesti/s...04&dd=29&nav_id=427795


sta to znaci - DRZAVA PRESIPA IZ SUPJLJEG U PRAZNO. pa bolje da se ne mesa onda.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-132-230.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?29.04.2010. u 20:22 - pre 170 meseci
pa daj jos jednom
napisi svojim recima sta ti je "trzisna ekonomija"

aha i ta tvoj "t.e." (nije termoelektrana) ce resiti i sve probleme vezane za nezaposlenost?
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
77.243.16.*



+137 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?29.04.2010. u 20:37 - pre 170 meseci
a sto sad mesamo zabe i babe... kad i regulacija drzave ne da ne resava nezaposlenost vec je povecava zbog OGROMNIH OBAVEZA ZA SVAKOG ZAPOSLJENOG gazda nece da zaposli 2 radnika vec ce jednom da poveca platu a da radi prekovremeno. Ovde dobija poslodavac a gubi i narod i drzava, ali to se nece promeniti zbog takvih uslova. U mojoj ekonomiji ti dogovaras za koliko ces da radis, koliko vremena ces da radis, da li hoces osiguranje (jelte sam brines o sebi, mozda neko nece osiguranje) itd itd, i video bi kako bi nezaposlenost padala...
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?29.04.2010. u 20:50 - pre 170 meseci
Crno trziste je veliko u Srbiji, zar ne mislis da tu vec vlada tvoj model?
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
77.243.16.*



+137 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?29.04.2010. u 20:53 - pre 170 meseci
zar ti to nije dovoljan pokazatelj da liberalno trziste zaposljava vise nego intervencionisticko.

da model vlada delimicno, a ni taj deo nije dobar jer je NELEGALAN. Kada bi bilo legalno, posao bi se danas trazio a sutra pocinjalo da se radi.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?29.04.2010. u 20:53 - pre 170 meseci
Svi bi neka prava a niko nece da prica o obavezama.

Recimo, OBAVEZA je prijaviti krsenje zakona.

Isto kao kada neko vidi da komsija urnise zenu od batina - OBAVEZA je to prijaviti.

Ako vidis da poslodavac krsi zakon, isto tako.

Ako to NIKO NE RADI, nema nista od "Tata Drzave" jer je drzava = ljudi koji zive u njoj.

Jos gore, postoji i odomaceni mentalitet da je takva osoba "drukara" - ako prijavi neku nepravilnost.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?29.04.2010. u 20:54 - pre 170 meseci
Citat:
llux: Crno trziste je veliko u Srbiji, zar ne mislis da tu vec vlada tvoj model?


Već toliko dugo da neki misle da je to normalno stanje i da je po zakonu :) Previše su se opustili :)
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?29.04.2010. u 20:55 - pre 170 meseci
Citat:
anakin14:kada gazda od radnika trazi nesto sto nije po zakonu on ima 3 mogucnosti
1. da ode
2. da prijavi
3. da ostane


Ako je radnik primljen na neodređeno vreme tj. za stalno može da ostane i da radi onoliko koliko zakon dozvoljava. Poslodavac ne sme da ga otpusti. Npr. ja radim za Anakin14-a i on kaže da od ovog meseca treba da radim 10 sati dnevno 7 dana nedeljno. Ja odradim mojih 5 dana, svaki dan mojih 8 sati + 32 sata prekovremeno do kraja meseca i to je to. Kažem Anakin14-u "Moje radno vreme je isteklo, idem kući. Vidimo se sutra." Anakin14 ne sme da me otpusti. Može da me otpusti ako nema posla i ja sam tehnološki višak. Dobijem otpremninu i odem da tražim drugi posao. Ali ako treba više da se radi mora da zaposli još jednog čoveka.

Stvar je u tome da zakon štiti i radnika. Ne može poslodavac da mi obeća jednu platu i radno vreme, a nakon nekog vremena da se predomisli i da kaže "Ovo je slobodno tržište. Ako ti se ne sviđa idi gde si bolje plaćen". Ja sam na osnovu toga što me je zaposlio izgradio svoj život oko njegove firme i činjenice da sam zaposlen u toj firmi. Možda sam uzeo kredit. Možda sam kupio kuću/stan u tom gradu. Osnovao porodicu. Ne mogu jednostavno da odem na drugo mesto gde će me platiti više i imati bolje radno vreme. Da sam znao da će doći do takve situacije, ne bih se ni zaposlio kod njega, već odmah u toj drugoj firmi.

Slobodno tržište je odlično, ali treba biti regulisano osnovnim pravilima. Nije problem da promenim posao posle nekoliko godina, ali je veliki problem da moraš da u par godina promeniš posao 10 puta.
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
77.243.16.*



+137 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?29.04.2010. u 21:02 - pre 170 meseci
Citat:
Ako je radnik primljen na neodređeno vreme tj. za stalno može da ostane i da radi onoliko koliko zakon dozvoljava. Poslodavac ne sme da ga otpusti. Npr. ja radim za Anakin14-a i on kaže da od ovog meseca treba da radim 10 sati dnevno 7 dana nedeljno. Ja odradim mojih 5 dana, svaki dan mojih 8 sati + 32 sata prekovremeno do kraja meseca i to je to. Kažem Anakin14-u "Moje radno vreme je isteklo, idem kući. Vidimo se sutra." Anakin14 ne sme da me otpusti. Može da me otpusti ako nema posla i ja sam tehnološki višak. Dobijem otpremninu i odem da tražim drugi posao. Ali ako treba više da se radi mora da zaposli još jednog čoveka.

Stvar je u tome da zakon štiti i radnika. Ne može poslodavac da mi obeća jednu platu i radno vreme, a nakon nekog vremena da se predomisli i da kaže "Ovo je slobodno tržište. Ako ti se ne sviđa idi gde si bolje plaćen". Ja sam na osnovu toga što me je zaposlio izgradio svoj život oko njegove firme i činjenice da sam zaposlen u toj firmi. Možda sam uzeo kredit. Možda sam kupio kuću/stan u tom gradu. Osnovao porodicu. Ne mogu jednostavno da odem na drugo mesto gde će me platiti više i imati bolje radno vreme. Da sam znao da će doći do takve situacije, ne bih se ni zaposlio kod njega, već odmah u toj drugoj firmi.

Slobodno tržište je odlično, ali treba biti regulisano osnovnim pravilima. Nije problem da promenim posao posle nekoliko godina, ali je veliki problem da moraš da u par godina promeniš posao 10 puta.


znaci ti bi ko moj cale... da nadjes posao i gotovo!!! zavrsena prica za ceo zivot!!! ziveo KOMUNIZAM


moj cale sada posto je izgubio posao u zastavi i DALJE!@#!@# MAZE DRZAVU!@#!@# a 10 godina prstom nije mrdnuo da najde drugi nego maze DRZAVU da je ona i kriva sto je izgubio a i duzna da nadje novi posao!!!

Sasvim je normalna stvar u kapitalizmu da radnik moze da da otkaz kad oce i gazda njemu da da otkaz kada hoce.

Citat:
ali je veliki problem da moraš da u par godina promeniš posao 10 puta.


ma idi, mnogo veliki problem... u usa je to sasvim normalna stvar a to da li ces ostati na poslu zavisi ISKLJUCIVO OD TEBE... pa vec vidim zasto u SRBIJI taj sistem ne odgovara...
 
Odgovor na temu

Izvoljski

Član broj: 254951
Poruke: 102
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+43 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?29.04.2010. u 21:06 - pre 170 meseci
poucno, sto bi rekli Italijani: oggi come ieri.

http://www.youtube.com/watch?v=pdAplPCKCM8&feature=related
 
Odgovor na temu

cemix
Borislav Čakarević
London

Član broj: 30386
Poruke: 40
*.easynet.co.uk.

Sajt: www.repairasash.co.uk


Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?29.04.2010. u 21:09 - pre 170 meseci
da li ti smatras da radnik mora da radi za tebe onoliko koliko ti smatras da je potrebno ili normalno radno vreme?

Nisam 100% siguran ali mislim da ne smes da otpustis nekoga samo zato sto ti se ne svidja i da zaposlis nekoga drugoga na njegovo radno mesto.
 
Odgovor na temu

Izvoljski

Član broj: 254951
Poruke: 102
..5-r.retail.telecomitalia.it.



+43 Profil

icon Re: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?29.04.2010. u 22:54 - pre 170 meseci
pitas mene ?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li je po zakonu da radim 7 dana u nedelji?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 91058 | Odgovora: 644 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.