Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Međusobna "čitljivost" file sistema

[es] :: Linux :: Međusobna "čitljivost" file sistema

[ Pregleda: 1488 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vajcek
Vladimir Zlatic
Cacak

Član broj: 186561
Poruke: 135
*.adsl-a-5.sezampro.rs.

ICQ: 349582528
Sajt: sluhzaduh.wordpress.com


+53 Profil

icon Međusobna "čitljivost" file sistema09.02.2010. u 18:35 - pre 173 meseci
Uskoro ću reistalirati svoj računar. SuSE 10.3, za koji skoro svakodnevno "umiru" zvanični repoi, zameniću opet "susetom", ali 11.2 Moja pitanja su:

1. Koji file sistem preporučujete za SuSE 11.2 ?
2. Da li svi fajl sistemi mogu da čitaju jedan drugog? Moj SuSE 10.3 je na ext3 file sistemu, i ako ga na primer zamenim rsf-om, da li ću moći da importujem podatke sa starog SuSE-a 10.3 (poštu, muziku, filmove,...)?
2.1.Da li ću morati zbog "čitljivosti" ponovo da koristim ext3 ?

Hvala na odgovorima.
Pozdrav.


Totalni početnik
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Međusobna "čitljivost" file sistema09.02.2010. u 18:51 - pre 173 meseci
Mislim da ext3 uopšte nije loš izbor, bez obzira što je ext4 po defaultu na novijim distribucijama, naročito jer nisu svi feature ext4 podržani 100% - npr. timestamp za Time Created. I ext4 ne može biti butabilna particija - bar je tako bilo do skoro.
Kako ćeš da izvršiš migraciju podataka? Ako nameravaš da konvertuješ fajl-sistem, lako se daju izgubiti podaci. Ako ostavljaš /home neformatiran, onda ostaju i podaci gde su bili. Maltene svaka aplikacija ima svoje export-formate, koje možeš da prebacuješ kako hoćeš.
 
Odgovor na temu

vajcek
Vladimir Zlatic
Cacak

Član broj: 186561
Poruke: 135
*.adsl-a-5.sezampro.rs.

ICQ: 349582528
Sajt: sluhzaduh.wordpress.com


+53 Profil

icon Re: Međusobna "čitljivost" file sistema09.02.2010. u 19:34 - pre 173 meseci
Planiram da ceo Home (koji je ogroman) preselim na eksterni hard disk, da totalno pregazim SuSE 10.3, particionišem hard (koji sada nije particionisan - ima samo jednu particiju), pa da sa tog eksternog harda importujem u novi SuSE sve što bih hteo. Da li je to izvodljivo i od čega će da zavisi?

Hvala na odgovorima.
Totalni početnik
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Međusobna "čitljivost" file sistema09.02.2010. u 19:54 - pre 173 meseci
U tom slucaju mozes da formatiras na koji god hoces fajlsistem, kada vratis podatke - sve ql.

ext3, ext4, stavi sta god hoces... Samo proveri kao sto maksvel rece da li grub na novom suse-u podrzava boot-ovanje sa ext4 (koliko je meni poznato moze).
make love - !war
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Međusobna "čitljivost" file sistema09.02.2010. u 19:55 - pre 173 meseci
Sve to je naravno izvodljivo - što da ne, samo će ti trebati malo više strpljenja dok se sve to prekopira
U /home imaš konf. fajlove za raznorazne aplikacije, pa jedan broj njih neće imati funkciju, dok te aplikacije ne instaliraš na sistem.
Nije loše da address-book, bookmarks i slične podatke eksportuješ u neki univerzalni format - ako novi sistem ne bude 100% kompatibilan sa starim postavkama, možeš da uvezeš naknadno, kroz aplikaciju. "Nezavisni" fajlovi tipa mp3, dokumenti i ostalo kopiraju se regularno. U svakom slučaju, ostavi kopiju na tom eksternom hardu neko vreme, dok ne proveriš da li je sve OK sa migracijom.
Kasnije, kad budeš imao /home na posebnoj particiji, ovo sve će ići mnogo lakše.
BTW, i ja se kanim da na jednom serveru pregazim 10.3, upravo zbog prestanka podrške. Tebi je ipak nešto lakše, imaš samo jednog korisnika.
(BTW2, nekako sam više iracionalno vezan za OpenSuse, pa je još aktivan - na drugom serveru bogme se zavrte Debian )
 
Odgovor na temu

vajcek
Vladimir Zlatic
Cacak

Član broj: 186561
Poruke: 135
*.adsl-1.sezampro.yu.

ICQ: 349582528
Sajt: sluhzaduh.wordpress.com


+53 Profil

icon Re: Međusobna "čitljivost" file sistema26.03.2010. u 08:43 - pre 171 meseci
Poodavno sam već završio sa reinstalacijom, pa bih, ako neko želeći da reinstalira svoj sistem naleti na ovi temu, samo da kažem:

- ext4 i GRUB "se slažu", dakle jedan drugog "podnose"
- ext4 je default file sistem za SuSE 11.2
- zaista, sada kada je disk particionisan, svi podaci su bezbedni, tako da sam mogao i da se poigram sa sistemom - da ga reinstaliram nekoliko puta.

Hvala svima koji su mi pomogli.
Totalni početnik
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Međusobna "čitljivost" file sistema

[ Pregleda: 1488 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.