Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Departmental process flowchart(s) ?

[es] :: Baze podataka :: Departmental process flowchart(s) ?

[ Pregleda: 2510 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Free_Sex
Aleksandar
Beograd

Član broj: 9601
Poruke: 616
*.vdial.verat.net



Profil

icon Departmental process flowchart(s) ?09.01.2004. u 14:59 - pre 247 meseci
To je naslov teme koja je dobijena za seminatski rad.
Najbolje od svega je to sto je to dobio student(kinja) na Beogradskoj Poslovnoj Skoli. Sta oni zamisljau da su ? Inace iz predmeta SQL (baze podataka).

Ako neko ima neki link ili slicno nek javi. Ili neki dokument, bilo sta.
A ja sad odoh da googlam :)
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com



+79 Profil

icon Re: Departmental process flowchart(s) ?09.01.2004. u 15:36 - pre 247 meseci

Svaka cast toj skoli! Chart o kome govoris je osnovna stvar za razumevanje funkcionisanja organizacije (firme, preduzeca, kompanije) za koju treba napraviti informacioni sistem (bazu podataka).

Ako te ne mrzi, evo ti kako to u stvari funkcionise. Mozes da mi verujes, jer me za taj posao placaju poprilicno dolara. Ostavi neki e-mail pa da ti posaljem linkove i neke primere (ej, primeri "iz prakse", pa jos ia Amerike).

Ovako:
Tvoj IS treba da pomogne da se osnovni biznis kompanije bolje i lakse radi. A to ne moze dok ne razumes sta i kako ta kompanija radi. Jedan od efikasnih nacina za objsniti kako i sta kompanija radi jeste poseban tip flowcharta koji se srece pod razlicitim nazivima (departmental process flowcart, cross functional chart, swim lane diagram, "who does what chart").

Zamisli diagram toka, slican onome sto programeri prave kad pocnu da uce zanat. To imas u UML kao "Activity Diagram". To je naprosto niz pravougaonika koji predstavljaju neke aktivnosti i slede jedan iz drugoga. Tako je graficki opisan tok aktivnosti u nekom procesu. Unutar pravougaonika pise STA se radi u tom koraku. Napravi jedan takav diajgram za neki proces. Zbog razumevanja, dobro je da ima bar 7-8 aktivnosti. Pored pravougaonika napisi KO to radi. KO to radi moze da bude razliciti ljudi, razliciti sektori (departments) preduzeca, zavisno od nivoa detaljnosti. Prebroj koliko ima ucesnika u procesu. Uzmi novi list papira, evropski A3 ili americki 11x17. Podeli list tankim vertikalnim linijama na onoliko kolona koliko imas ucesnika u procesu i na vrhu napisi ime (KO) svakog od ucesnika. Onda uzmi originalni flowchart. On izgleda nakako pravolinijski, kao lanac aktivnosti u poneki "diamond shape" za odlucivanje. AKtivnosti sa originalnog, pravolinijskog flowcharta treba da se nanaesu u odgovarajuce kolone na novom, cross-functional chartu. Dobices u sustini isti flowchart, samo vise ne izgleda pravolinijski nego su pravougaonici razvuceni levo i desno - sede u razlicitim kolonama.

Svaka kolona (swim lane) ce da sadrzi tacno one aktivnosti koje taj ucesnik u procesu obavlja. Tada se lako uocavaju putevi kojima idu dokumenti i informacije. Lepo se vidi ko kome sta pradaje i kako finalni proizvod od sirovog materijala postaje nesto upotrebljivo. Proizvod ne mora da bude nesto materijalno, moze da bude i informacija, usluga, dokument. Narucioci posla ne umeju da nacrtaju ove dijagrame, ali ih veoma lepo razumeju kad im se pokazu. E zato ti kao sistem dizajner, data base modeler ili slicno moras s njima da razgovaras i pripremis takav diajgram pa im pokazes. Onda oni vide da li je uhvacena sustina ili ne, i posle par iteracija vi imate pred sobom njihov business process. Onda oni pokazu prstom gde misle da bi im trebala pomoc informacionog sustema. Na primer: "E ovde hocemo da vidimo izvestaj na kome pise....", "Ovde se unose podaci o klijentu i transakciji". Posle toga developer ima mnogo bolju skliku o tome sta se hoce i moze da se baci na posao - data model, pa aplikacija, nikako obrnuto. Nazalost, mnogi rade upravo obrnuto, cak i u Americi.

:-)

 
Odgovor na temu

Free_Sex
Aleksandar
Beograd

Član broj: 9601
Poruke: 616
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Departmental process flowchart(s) ?09.01.2004. u 16:34 - pre 247 meseci
Wow ........ tek sad mi nista nije jasno. Bas me zanima kako li ce tek njoj to biti jasno. Dobra stvar u celoj toj prici sto joj treba samo 3,4 stranice :)

Ustvari kapiram sta je to. Kao sto programeri imaju stukturne dijagrame (ko je pominjao lasla ?!?), tako projektanti baza imaju te flow chartove. Dakle to ustvari prati kuda idu informacije kroz neku firmu, kako se obradjuju, ko ih obradjuje. Ma skoro isto kao dijagram toka, sem sto umesto procedura, funkcija i sl imas razna odeljenja firme i sl.

johndoeyu at yahoo.com je mail. Pa daj neke linkove, sta vec rece ...

Sreca sto "naleteh" na tebe :) E bre [ES] je zakon !

Hvala.
 
Odgovor na temu

alex
Aleksandar Radulovic
Senior Software Engineer, Spotify
Stockholm, Sweden

Član broj: 71
Poruke: 2194
*.habil.is

Jabber: alex@a13x.info
ICQ: -1
Sajt: www.a13x.info


+1 Profil

icon Re: Departmental process flowchart(s) ?09.01.2004. u 17:09 - pre 247 meseci
<offtopic>
Sto volim besplatni seks kad postavi pitanje, dobije detaljan odgovor na pitanje i onda preprica odgovor kao da je sam sebi odgovorio, u stilu ma znam ja sta je to, sta mi odgovaras.. Uvek me nasmeje..
</offtopic>
Alex: My favorite site is http://localhost/
R.J. Oppenheimer: "I am become death, destroyer of worlds" (1945 AD)
tweet.13x ||
linkedin.13x
 
Odgovor na temu

bluesman

Član broj: 4505
Poruke: 1895
*.173.EUnet.yu



+1 Profil

icon Re: Departmental process flowchart(s) ?09.01.2004. u 17:18 - pre 247 meseci
Citat:
Zidar:
Zamisli diagram toka, slican onome sto programeri prave kad pocnu da uce zanat.

Programeri to zovu algoritam :-)
Goran Pilipović fka bluesman
 
Odgovor na temu

_owl_

Član broj: 318
Poruke: 1043
*.vdial.verat.net



+3 Profil

icon Re: Departmental process flowchart(s) ?09.01.2004. u 20:38 - pre 247 meseci
Daleko je dijagram toka od algoritma.
Algoritam sadrzi precizno opisane akcije i njohov redosled za resavanje neke klase problema.
Dijagram toka prilicno uopsteno govori koje informacije gde idu.



Owl
 
Odgovor na temu

Free_Sex
Aleksandar
Beograd

Član broj: 9601
Poruke: 616
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Departmental process flowchart(s) ?09.01.2004. u 22:35 - pre 247 meseci
Citat:
alex:
<offtopic>
Sto volim besplatni seks kad postavi pitanje, dobije detaljan odgovor na pitanje i onda preprica odgovor kao da je sam sebi odgovorio, u stilu ma znam ja sta je to, sta mi odgovaras.. Uvek me nasmeje..
</offtopic>


Ma ja to tako, se preslisavam napamet. Da bih proverio, dali sam skapirao kako treba :)

ps Pa i nije bas besplatan :) Valjda ce da stigne cek ;)
 
Odgovor na temu

Free_Sex
Aleksandar
Beograd

Član broj: 9601
Poruke: 616
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Departmental process flowchart(s) ?11.01.2004. u 15:53 - pre 247 meseci
I dobro ljudi, sem kritikovanja mene i mojih postova o tome kako na kraju kazem pa ja sam to znao ... :) Jer ima neko neki link, url, pdf, html sta bilo o ovoj temi ?
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Departmental process flowchart(s) ?

[ Pregleda: 2510 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.