Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pakovanje jezgra transformatora - izolacija limova

elitemadzone.org :: TechZone :: Pakovanje jezgra transformatora - izolacija limova

[ Pregleda: 5798 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

alxns
student
Novi Sad

Član broj: 220132
Poruke: 81
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Pakovanje jezgra transformatora - izolacija limova17.03.2010. u 00:23 - pre 170 meseci
Pozdrav, probio mi je primar na aparatu za zavarivanje pa sam ga skinuo radi premotavanja, medjutim privuklo mi je paznju jos jedno pitanje - pakovanje jezgra. Aparat je rucno radjen, jezgro je dvostubno, mada izgleda da nije od "UI" limova nego neka kombinacija kracih i duzih "I" limova sa umetnutim kvadratnim limcicima izmedju duzih "I" limova u stubovima - nije mi ovo bas jasno, dali zbog one pojave magnetnog zasicenja jezgra da bi se to sprecilo ili je nesto drugo u pitanju ne znam. Uglavnom ja sam samo skinuo gornju stranu (precku) sa jezgra da bih mogao da svucem namotaje primara. Vidim da su limovi izolovani lakom sa jedne strane, i bili su tako okrenuti da je svaki lim bio izolovan od drugog (limovi "precke" su bili izolovani od limova stubova). Ovo mi nije najjasnije, zar nebi bilo logicno da svaki od "listova" jezgra ima galvanski spoj, odnosno da je svaka lamela (kvadrat) galvanski jedna celina (bez medjusobne izolacije) a da su onda sve lamele izolovane jedna od druge? Kad kazem "lamela" mislim na jedan list jezgra sastavljen od po jednog "U i I" ili od cetiri "I" lima koji cine kvadrat.

Ili ja gresim i treba bukvalno svaki lim da bude izolovan od drugog, u svakom pravcu, kao sto je i ovde po svoj prilici bio slucaj?

Voleo bih ovo da utvrdim pa da onda, kada premotam primar, pravilno prepakujem i jezgro ako treba.

Hvala, Aco.
 
Odgovor na temu

rsinisa
Siniša Radanočević
Smederevo

Član broj: 2716
Poruke: 1586
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+321 Profil

icon Re: Pakovanje jezgra transformatora - izolacija limova17.03.2010. u 12:52 - pre 170 meseci
Moj otac je nekada davno pravio aparate za zavarivanje i radio ih je baš tako, doduše sa 3 stuba, ali sa tim limčićima umetnutim izmedju stubova. Slaganje je bilo naizmenično i onda su se pojavljivale te rupe u koje je trebalo ubaciti kratke limove. Razlog je više nego očigledan - u to vreme nije bilo gotovih EI limova tih dimenzija (ili su bili preskupi?) pa je moj otac sam isecao sve limove u oblik pravougaonika stonim makazama pa jednostavno mora da dodje do pojave tih praznina pri pakovanju jezgra.
Očigledno da je i taj aparat pravljen na isti način.
Pozdrav.
Sinisha
 
Odgovor na temu

alxns
student
Novi Sad

Član broj: 220132
Poruke: 81
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Pakovanje jezgra transformatora - izolacija limova17.03.2010. u 16:18 - pre 170 meseci
Hvala na odgovoru, ali jos samo jedna stvar - sta sa izolacijom limova tj. dali svi (bukvalno) treba da budu izolovani jedan od drugog ili treba praviti kvadratne konture kao jednu galvansku celinu (bez izolacije) pa ih onda izolovati jedan segment od drugog? Hvala, Aco
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
195.178.50.*



+110 Profil

icon Re: Pakovanje jezgra transformatora - izolacija limova18.03.2010. u 13:13 - pre 170 meseci
Koliko se secam sa fax-a galvanska izolacija limova se radi zbog smanjenja vrtloznih struja u limovima jezgra i nepotrebnog dodatnog zagrevanja trafoa kao posledice toga. Doduse, davno je bilo pa uzmi ovo sa rezervom.


...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

alxns
student
Novi Sad

Član broj: 220132
Poruke: 81
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Pakovanje jezgra transformatora - izolacija limova18.03.2010. u 13:45 - pre 170 meseci
Znaci treba bas svaki pojedinacni lim izolovati od svakog drugog?
 
Odgovor na temu

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Pakovanje jezgra transformatora - izolacija limova02.04.2010. u 01:30 - pre 170 meseci
Ajd da odgovorim ako nisi vec resio, izolacija treba da postoji izmedju limova ali tesko da se kvalitetno moze odraditi u kucnoj verziji ( Nedostatak odgovarajucih hemikalija tjs izolacije ) mozes probati lakom ali se neces usreciti mnogo, ako su limovi oksidirali ( da ne kazem zardjali) nemoj ih smirglati ostavi ih tako to ce mu biti dobra izolacija.
Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
Odgovor na temu

alxns
student
Novi Sad

Član broj: 220132
Poruke: 81
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Pakovanje jezgra transformatora - izolacija limova03.04.2010. u 12:01 - pre 170 meseci
Nisam jos uradio, hvala na odgovoru! Izolovan je svaki lim sa jedne strane, tako da kada se okrene svaki jednako (izolacija na istu stranu) onda su svi medjusobno izolovani. Uradicu onda tako.

Pozdrav, Aco.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Pakovanje jezgra transformatora - izolacija limova

[ Pregleda: 5798 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.