Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao
(Zaključana tema (lock), by Srđan Pavlović)
Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 47185 | Odgovora: 340 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gleb
statistika
bgd

Član broj: 185972
Poruke: 44
*.159.17.bitsyu.net.



+3 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 23:05 - pre 171 meseci
Ako zanemarimo deo oko toga da drzava ne treba nista da se pita kao da Seka ne postoji, ’tamo negde’ gde je gledala samo svoja posla, i da neki decko Oliver Tvist je imisljen lik, eto nije postojao nit postojii u mil ciframa danas, mozemo pogledati samo prirucnik za obuku recimo o protivpozarnoj zastiti nekog ’zamlate’ u fabrici da se stekne slika, pobliza. Da je to eto samo jedan sraf, a nije.

Meni je prica o standardu potpuna misterija.
Ovde je samo mali broj odustalo od posla, a slusao sam pricu iz prve ruke da samo koji km dalje je opstina dala uslove stranoj firmi, ono zemljiste i sta vec ide, i to ne bilo kome vec ozbiljnim ljudima, i niko, ali NIKO, nije hteo da radi. Znaci centar siromasne srbije, rec je o fabrici i to ne otrova npr vec ind proizvodnji, i niko ziv nije hteo. Pitao sam lika koji je ucestvovao u pregovorima i odgovor je bio – dovukli smo ljude sa strane. Dalje nije hteo da prica.

Van bg-a jeste drasticno jeftinije i ja sam placao nes u kaficu i pazario po tako nizim cenama da sam po nekoliko puta pitao da li sam dobro razumeo – tako malo?

I znam bar 50 ljudi licno koji su dosli u bg, ono nesto studirali, zavrsili ili ne, i svi do reda su se skucili. Kupili gajbu ili sazidali kucu u okolini – borca, ledine, zeleznik, ca-ca-ca...
I ne pitam ja nista vec svi imaju isti text – prodao sam neko imanje pa sam kupio.
A za vikend idem kod svojih. Na imanje.

Sve bi to bilo lepo, da ja nemam a imam, kao i par mojih prijatelja po celoj srbiji pa ne da ne mozemo da prodamo, nego ni da poklonimo. Nece bre niko.

Svi su bili gastosi i / ili imaju darezljivu tetku iz nemacke?

I da ne kaze neko kako je mali uzorak, jer bg nije toliki sve od rodjenih beogradjana vec dosljaka, kao i NS. A cene stanova letele u nebo jer ih je neko i placao.

Gde god sam se mrdnuo od auta / guzve ne mozes da prodjes, masa ljudi na ulici u radno vreme, puni kafici, na svakom cosku butik sa sumanutim cenama itd..

Ko to placa?
Mislim, dok srbija gladuje.

gleb
 
0

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao18.03.2010. u 06:44 - pre 171 meseci
Blues, isto tako mogu da ostanu i bez posla a uzimali kredite. Ako bi im to bio razlog sto daju manje plate, to je glup razlog. Nista to nece pomoci ako firma pocne da propada. Tacno je, navikao bih ljude na velike plate koje bi odjednom pocele da padaju ali bilo bi im predoceno. Ionako im plate padaju i kasne kad firma propada. gleb, ma imaju ljudi para, jesmo siromasna zemlja ali ne znam kako nam je uspelo da imamo. Ima puno onih i koji nemaju, jedva krpe kraj s krajem ali generalno imamo. Ono sto nemamo to su pare za resavanje stambenog pitanja i automobil a za to nam treba 1000e prihoda mesecno.
A mozda smo samo navikli na zivot za koji bi neko sa strane rekao da je jako bedan, uskracujemo sebi puno toga
 
0

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao18.03.2010. u 08:20 - pre 171 meseci
Citat:
Ja bih plate prilagodjavao kolicini para koje zaradjujem na svom proizvodu a ne bih gledao kolika je plata u Srbiji

Pa upravo to je razlog zašto su oni Fiat i mogu da odlučuju o tome, a ti ne možeš. Nijedna firma na svetu neće platiti radnika više nego što mora i to je fakat. jer firma ipak nije dobrotvorna ustanova, već mašinerija za generisanje profita, a što su manji rashodi (tu naravno ulaze i plate), to je i veći profit. Prosta matematika. Firma drugačije i ne može da funkcioniše, jer svakoj firmi pre ili kasnije naiđe loš period kada jednostavno nema posla, stane prodaja, i šta misliš, odakle će onda ta firma da se pokriva u tom periodu, nego od profita koji je napravljen onda kada je posao išao dobro. Zamisli sad da neka firma uzme da isplaćuje radnicima plate onako knap na osnovu prodaje proizvoda i odjednom posao stane, a firma nema sa čime da operiše dalje, pa ni da isplaćuje plate... i šta onda da radi, da traži od radnika plate nazad ? Jel bi ti pristao na takve uslove rada, da imaš ogromnu platu, ali da vraćaš pare ili da radiš za džabe kada firma upadne u bulu ? A šta ako si ih potrošio ili ako si ne daj bože uzeo neki kredit dok ti je bila velika plata, pa sad nemaš čime da vraćaš ?

Dakle, da rezimiramo, firma ima samo jedan cilj, a to je profit, za to firme i služe. Prema tome, firma će drešiti kesu samo za nekoga koga ne može tako lako da zameni, a neko ko zavrće šrafove svakako ne spada u tu grupu radnika, jer šrafove može da zavrće svaka radno sposobna osoba koja ima dva grama mozga. Jeste, taj posao nije lak, ali se plata ne određuje na osnovu toga koliko je neki posao težak ili lak, već na osnovu ponude. Ako na neko radno mesto može da konkuriše maltene polovina stanovništva, onda će plata na tom radnom mestu biti srazmerno mala i to je to. Nikakve posebne mudrosti tu nema. Kome se to ne dopada, treba da se prekvalifikuje za neko bolje plaćeno zanimanje ili da pokrene svoj biznis ili da se preseli u zemlju gde je to njegovo zanimanje bolje plaćeno. Drugih opcija nema. Problem u Srbiji je što ljudi nisu navikli da rade na sebi, nego završi nekakvu školu i to je to, ništa dalje u životu ne mora da uči, a nije tako, čovek se uči dok je živ. Imam drugara koji radi u jednoj privatnoj školi računara u USA i pričao mi je kako se šokirao kada je video da u njegovoj klasi učenika ima ljudi od 60, pa i 70 godina koji su došli da nauče kako se šalje email, kako se radi u Office paketu, kako podesiti mrežu, itd. To je i razlog zašto je naša ekonomija tu gde je.

Apropo ovih iz "Zastave", ta plata od 250 evra je zlatna u odnosu na to koliko su ti ljudi (da se razumemo, pričam o ljudima koji su dali one izjave, o ostalima ne mogu da sudim) spremni da se angažuju da tu platu i zarade. Jeste, plata se ne dobija, nego se zarađuje. Čuj, teško im što rade 7 sati i što ne mogu da zapale više od 2 cigarete dok su na poslu. Moš misliti, pa nek puše kad dođu kući. Šta treba, da imaju 20 pauza po 15 minuta da mogu lepo celu paklu da ispuše i popiju 10 kafa, onako, da im brže prođe radno vreme. Mislim, ko je još čuo da se u radno vreme radi. Svašta.
Citat:
Blues, isto tako mogu da ostanu i bez posla a uzimali kredite. Ako bi im to bio razlog sto daju manje plate, to je glup razlog. Nista to nece pomoci ako firma pocne da propada. Tacno je, navikao bih ljude na velike plate koje bi odjednom pocele da padaju ali bilo bi im predoceno. Ionako im plate padaju i kasne kad firma propada.

Pa upravo o tome se i radi. Propadanje nije nereverzibilan proces. Dešava se da firma upadne u krizu i propadne, ali se dešava da iz krize ispliva i posle bude još jača. A kako će drugačije firma pregurati krizu, nego profitom koji je ostvaren u prošlosti. Nije to društvena firma iz doba SFRJ pa da ih u slučaju gubitka izdržava država. I sad da je firma taj profit izdelila radnicima kako ti predlažeš, onda bi sigurno propala... prvo prestala redovno da isplaćuje plate, pa onda pootpuštala te iste radnike, i na kraju se ugasila. Ne znam, ja bih kao radnik uvek pre birao nešto nižu platu, ali da je redovna i da je posao koliko toliko siguran (mada nijedan posao nije siguran), nego da imam ne znam ni ja kakvu platu, ali da budem spreman da u slučaju prve naznake krize u firmi prestanem da primam platu i završim na ulici.

[Ovu poruku je menjao Marko_L dana 18.03.2010. u 09:30 GMT+1]
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
0

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao18.03.2010. u 08:34 - pre 171 meseci
Ljudi nisu masine. Iz iskustva ti govorim da odmor ispod 20 minuta nije odmor. Radi ti 3 sata bez prekida, moze na gradjevini jer te tamo posao ne juri svake sekunde
 
0

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao18.03.2010. u 08:39 - pre 171 meseci
Pa nema odmora na radnom mestu, na radnom mestu postoji samo PAUZA a to je nesto sasvim drugo. Odmaras se kuci, van radnog vremena. Na poslu mozes da napravis pauzu u radu i na to svako zakonski ima pravo 30min u toku radnog vremena.
 
0

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao18.03.2010. u 08:47 - pre 171 meseci
To je uzas. Ne moze bez povremenog odmaranja. A i onaj sto je izmislio 8 sati rada nije bas citav. Racunao je 8 sati spavanja, 8 sati slobodno i 8 sati rada a da pritom nista drugo nije uzeo u obzir. Ljudi bi mnogo lakse ziveli da je radno vreme 4 sata. Toliko je taman
 
0

jericho1405
Programer
Istocno Sarajevo

Član broj: 178952
Poruke: 45



+683 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao18.03.2010. u 08:50 - pre 171 meseci
Citat:
llux: Ljudi bi mnogo lakse ziveli da je radno vreme 4 sata. Toliko je taman

Sa ovim se slazem.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with
experience.
 
0

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao18.03.2010. u 08:54 - pre 171 meseci
Citat:
A i onaj sto je izmislio 8 sati rada nije bas citav.

Nije izmislio, nego se za to izborio... Mo'š misliti kako je bilo pre toga
 
0

hexter
BGD

Član broj: 154780
Poruke: 172
91.208.89.*



+64 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao18.03.2010. u 08:58 - pre 171 meseci
Citat:
llux: Ljudi nisu masine. Iz iskustva ti govorim da odmor ispod 20 minuta nije odmor. Radi ti 3 sata bez prekida, moze na gradjevini jer te tamo posao ne juri svake sekunde
Citat:

llux: To je uzas. Ne moze bez povremenog odmaranja. A i onaj sto je izmislio 8 sati rada nije bas citav. Racunao je 8 sati spavanja, 8 sati slobodno i 8 sati rada a da pritom nista drugo nije uzeo u obzir. Ljudi bi mnogo lakse ziveli da je radno vreme 4 sata. Toliko je taman


Dajte ljud batal'te odgovaranje doltičnom nicku. Očigledno je da se sprda i samo "razvodnjava" diskusiju.

 
0

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao18.03.2010. u 09:22 - pre 171 meseci
Citat:
Ljudi nisu masine. Iz iskustva ti govorim da odmor ispod 20 minuta nije odmor. Radi ti 3 sata bez prekida, moze na gradjevini jer te tamo posao ne juri svake sekunde

Koliko sam razumeo, oni imaju pravo na pauzu od skoro sat vremena, što je više nego dovoljno za radno vreme od 8 sati. Uostalom, čovek treba da se odmara kod kuće, posle radnog vremena, kao i vikendom, a ne dok je na poslu. Upravo u tome je problem, što su mnogi tamo na posao gledali kao mesto za odmor, pa im sad neobično. A što se tiče građevine, radio sam i to, nekad sa više pauza, nekad satima bez pauze, sve zavisi, ali sam u isto vreme učio da radim nešto drugo, upravo zato da bih danas mogao koliko toliko da biram gde ću raditi, za koga ću raditi, u kakvim ću uslovima raditi i kolika će mi biti plata. Tako da, ovi što im ne odgovaraju uslovi, uvek mogu da nauče posao koji ne zna ili ne može svako da radi, pa da očekuju i bolje uslove i bolju platu, šta im je već potrebnije.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao18.03.2010. u 09:30 - pre 171 meseci
Ma sta bre sat vremena pauze na 8 sati... treba tamburase da im dovedu.

I, naravno - VINJAK. Mislim da je to glavni konceptualni problem izmedju "zapada" i tzv. "istoka" (Srbije) :-)

Citat:

A i onaj sto je izmislio 8 sati rada nije bas citav


Aha... pre toga se rmbalo 16 sati, a sad mogu da se lade m00da sa 8. Kome su zivi deda i baba, neka pita njih koliko se radilo... neko je trebao i da izgradi sve te puteve, zgrade i ostalo u kojima ce da lade m00da nove generacije koje bi 4 sata i tamburase.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao18.03.2010. u 09:33 - pre 171 meseci
Ma čovek je u pravu. Zar ne bi ljudi bi mnogo lakše živeli da je radno vreme 4 sata? Ja bih. Ali da me plate duplo manje - to mi se ne bi svidelo. Pitam se da li bi ovi radnici fijata pristali da rade samo 4 sata umesto 8 za platu od 125 evra?
 
0

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao18.03.2010. u 09:36 - pre 171 meseci
Pa dobro, bolje je nego pre ali i dalje ne valja po coveka. Nije rad sve u zivotu. Rad je moranje. A svi mrzimo da radimo, sistematski nam unistava i fizicko i psihicko zdravlje. A sve to zato sto se dugo radi
 
0

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao18.03.2010. u 09:48 - pre 171 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Aha... pre toga se rmbalo 16 sati, a sad mogu da se lade m00da sa 8. Kome su zivi deda i baba, neka pita njih koliko se radilo...

Ma neka pita Jeftica koliko se sati okopava kukuruz :)
Romanes Eunt Domus
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao18.03.2010. u 09:51 - pre 171 meseci
Citat:
llux
Pa dobro, bolje je nego pre ali i dalje ne valja po coveka. Nije rad sve u zivotu. Rad je moranje. A svi mrzimo da radimo, sistematski nam unistava i fizicko i psihicko zdravlje. A sve to zato sto se dugo radi


Izgleda su za vreme SFRJ mnogi primili pelcer od crnogoraca :)

Rad ubija!

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao18.03.2010. u 09:59 - pre 171 meseci
I sta ste se uhvatili za cinjenicu da rade samo 7 sati. Ja kazem da rade 8 sati plus vreme od kada podju na posao. Po toj logici radnik u prodavnici namestaja ili nekoj slicnoj radi jedva pola sata jer retko ima musterije. Treba mu maksimalno smanjiti platu. Racuna se i vezanost a ne samo aktivan rad
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao18.03.2010. u 10:03 - pre 171 meseci
Odlicno

Uracunaj onda i vreme koje provode u pravljenju dorucka, posto se pripremaju za posao... mozes i spavanje, isto - priprema bato... da im damo satnicu i za to.

8 sati posao je sasvim normalno radno vreme - a gospoda kukaju na to kao da ih drze 16 sati na tom poslu. Smesno.

Vidi, nema problema - mogu oni i 4h da rade, samo ce onda primati 125 EUR za svoje napore. Pa ako im to odgovara, s'o da ne.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao18.03.2010. u 10:09 - pre 171 meseci
Ne zale se oni zbog 8 sati vec zbog tempa. E sad moze biti da nikad nisu radili pravim tempom rada a moze biti i da je stvarno tesko. Mi to ne znamo jer nemamo iskustva sa tim poslom i ne mozemo nista da tvrdimo. I kako neki komentarisu, 2 posto otkaza je sasvim normalno za svaku firmu i drzavu
 
0

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao18.03.2010. u 10:14 - pre 171 meseci
To sto neki beze jer ne mogu da izdrze tempo kojim se radi u normalnoj fabrici je isto normalan stvar i desava se svakodnevno u ovoj zemlji u svim fabrikama koje drze stane firme. U niksickoj pivari su se neki bunili sto ne mogu vise da piju i spavaju na radnom mestu, a u sartidu su se bunili sto moraju da nose slemove i drugu zastitnu opremu. U celoj prici najveci degeniji su ti "novinari" koji uopste potezu ove price pa ih razvlace. Neko ne moze da izdrzi ritam radeci na traci? Koga briga, to je normalno, mozda je drtav za taj posao, onda neka ide da okopava kukuruz, to je laganica, ili neka eventualno drzi kiosk / kolica sa virslama.

Nisam bas detaljno citao celu temu, vidim da se sve vrti oko iste besmislene price kako neki saosecaju sa ovim bundzijama, a ja podrzavam Ivana. Sta ima da se bune, to je traka, sta ima da puse, to nije zdravo, ako je 8 sati radno vreme ima da bude 8 uz par pauza, za taj posao i za ovu zemlju plata je OK, sve su to jednostavne stvari, a ovi bundzije su ljudi bolesni. Mada su i ovi iz Fijata jake mustre kad ne daju ni topli obrok. Na bubuljicare kojima mame i tate placaju sve racune a oni filozofiraju ne treba trositi energiju.
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao18.03.2010. u 10:15 - pre 171 meseci
Da, normalno je da se 2% ljudi zali.

Nije normalno da se okupljaju novine i titraju im m00da kao da su ti radnici svi sultani od Bruneja. Ej bre, mozes misliti - dobro da nisu organizovali konferenciju za stampu.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao
(Zaključana tema (lock), by Srđan Pavlović)
Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 47185 | Odgovora: 340 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.