Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao
(Zaključana tema (lock), by Srđan Pavlović)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 47191 | Odgovora: 340 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 10:35 - pre 171 meseci
Citat:
Od prvih 1.000 radnika, koje je iz nekadašnje fabrike automobila „Zastava“ preuzeo „Fijat“, njih 20 je rešilo da napusti pogone i da se vrati u državno preduzeće, a odlazak je najavilo, kako saznajemo u kompaniji „Fijat automobili Srbija“, još oko 40 zaposlenih.

Radnici nekadašnje „Zastave“, koji su nakon mesec dana rada u „Fijatu“ rešili da se vrate u matičnu firmu i da napuste posao u italijanskoj kompaniji, žale se uglavnom na „težak posao, mnogo veći rad od onog na koji su navikli, i na psihičko opterećenje koje ne mogu da izdrže“.

Ljiljana Prodanović (45) je jedan od radnika koji su odlučili da napusti „Fijat“. Za „Blic“ kaže da je „iz fabrike otišla iz zdravstvenih razloga“.
- Imam giht, povređenu kičmu. Visoka sam 1,80 metara, a dali su mi da radim na montažnoj traci na ugradnji filtera, lajsni i kaseta u „punto“. Ja sam tehničar, radila sam razne poslove u fabrici, imam 24 godine staža. Radila sam i na minus deset stepeni. Sada više ne mogu da izdržim. Radi se od 7 do 15, imamo pauzu od pola sata za doručak, ali onaj koji sami donesemo. Postoje dve pauze od po deset minuta, ali cigaretu ne smemo da zapalimo, ni u hali, a ni napolju. To je neizdrživo, i čekaću bilo koje drugo rešenje - kaže Ljiljana Prodanović.
I Todor Ivković (52) ima još osam godina do penzije, ali je nakon skoro godinu dana rada na traci na kojoj se pravi „punto“ rešio da napusti posao.


- Nemamo gde da jedemo, ne možemo da zapalimo nijednu cigaretu, i onda mi je šećer skočio na 14. Montirao sam na traci creva za kočnice, osam sati su mi ruke podignute... Nije u pitanju plata, koja je manja nego ranije i iznosi oko 26.000 dinara, već muka koju ne mogu da izdržim - kaže Todor.


Da je „psihičko opterećenje“ veći faktor odustajanja radnika nekadašnje „Zastave“ od rada u „Fijatu“ presudni faktor potvrdili su nam i menadžeri u „Fijatu Srbija“, koji kažu da je radnicima teško da prihvate „kodeks ponašanja“ koji važi u svim fabrikama ove kompanije. Radi se o ljudima koji „nisu navikli na tempo i na stroga pravila rada koji su normalni za zapadnu ekonomiju“.




Jbt?! Mukica, ne mogu da rade od 7 do 15h sa 50min pauzom...ne moze da se pusi!?! ma idi, bolje da leze i puse kuci za dzabe nego da rade... Sve na ulicu!
 
+1

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 10:37 - pre 171 meseci
Sramota bre!

Zli EU kapitalisti dosli da izrabljuju najbolje sto Srbija ima da ponudi! Odmah blokirati neku prugu, auto put...

Cuj... 8 sati radno vreme (sa 50 min pauzom... dakle, 7h), a svi znamo da to unistava coveka duhovno komplet... siroka slovenska dusa se pretvara u klasicnog zapadno-evropskog roba....

Smrt fasizmu!

Pokrenuti ponovo proizvodnju Yugica!

Ahahahah :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
+1

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 10:44 - pre 171 meseci
Kad već bolduješ, mogao si boldovati i deo gde kaže da je plata 250€.
 
0

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 10:46 - pre 171 meseci
Pa vidis da se niko nije zalio na platu, vec na "uslove rada". :)
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 10:46 - pre 171 meseci
A sto bi bila veca? U zemlji gde je prosecna plata 300 EUR, zavrtati srafove nije bas nesto sto bih nazvao deficitarnim zanimanjem.

Osecam da je to vece od prosecne plate u Kragujevcu... malo li je za posao koji moze da radi i moja pokojna baba, ako je povezes na struju.

Kako se vidi, i to im je puno posto vazi ona stara "ne mozes ti mene malo da platis koliko... " :)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
+1

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 10:51 - pre 171 meseci
Oni su navikli da rade jedno veliko nista a da primaju platu kakvu takvu. Ovi su ih nagazili i vidi sad odjednom - ja ne mogu dza/bu, a da im je plata mizerna - mizerna je.

Kakve veze ima sto je Srbija u pitanju i kolika je ovde prosecna plata. Oni ljudi rade za FIAT gde njihov radnik u Italiji prima 10x vecu platu a cene su im skoro iste kao nase. Ja znam da im nije u interesu da plate radnika isto toliko (sto li se kinezi ubise od proizvodnje za saku pirinca ;-)) ali 250EUR je mizerija jedna...
make love - !war
 
0

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 10:52 - pre 171 meseci
Citat:
combuster:Oni ljudi rade za FIAT gde njihov radnik u Italiji prima 10x vecu platu a cene su im skoro iste kao nase. Ja znam da im nije u interesu da plate radnika isto toliko (sto li se kinezi ubise od proizvodnje za saku pirinca ;-)) ali 250EUR je mizerija jedna...



Pa dobro, uvek ima opcija da ti sto se bune idu u Italiju i tamo rade za Fijat. ;)
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 10:53 - pre 171 meseci
Znači nije ni prosečna, a mislim da ne vredi pominjati koliko je i prosečna plata u Srbiji ... da ne kažem šta. U svakom slučaju u Fijatu pominju da je "tempo rada normalan za zapadnu ekonomiju", a ne pominju da plata verovatno zostaje i za kineskom. Naravno, ne očekujem da budu plaćeni kao VW-ovi radnici u Volksburgu, ali u mom kraju mislim da se i kopanje kukuruza prilično bolje plaća od toga.
 
0

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 10:57 - pre 171 meseci
Pa dobro, neka okopavaju kukuruz onda, imaju izbor. Ako procene radnici da okopavanje kukuruza donosi vise para od sadasnjeg posla ok. Postoji ponuda i traznja radne snage, zasto bi Fiat placao vise od onoga sto mora? Ali ne Srbin mora uvek da "provali" u cemu je caka i da krene da pljuje po onome sto mu daje novac. Eno pre neki dan ukinuse carine i odobrise izvoz krompira u EU iz Srbije...i znas sta :) Srbski krompir je skuplji od onoga u EU....ali je Srbski!? BRE, ima dijaspora da kupuje :)
 
0

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 11:13 - pre 171 meseci
Citat:

Postoji ponuda i traznja radne snage, zasto bi Fiat placao vise od onoga sto mora?


Zato sto to nisu novajlije u tom poslu vec radnici sa iskustvom - a to se valjda ceni i u Kini. Evo ja sad da odem da tamo varim puntice - raspao bi se u prvoj krivini :) Sto se radne etike tice - tu nemam zamerki i ako su ih stisli i tacno je da su nasi radnici navikli na 'leba bez motike ali bre ako su vec podigli tempo rada neka podignu i plate jbt, znas kad ce standard da nam se poveca ako se tako bude razmisljalo?

Dolaze jace firme, proizvodnja raste, valjda treba i zivotni standard to da prati.
make love - !war
 
0

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 11:18 - pre 171 meseci
Povecace se samo konkurencijom jer je radna snaga ogranicena brojcano. Znaci ako dodje recimo Reno i ponudi 300e platu ti "iskusni" varioci ce preci tamo pa ce onda morati i Fiat da poveca platu.

Btw, u Fiat Srbija fabrici SVAKI posao koji obavljaju radnici tamo moze da se nauci u roku od 2 meseca. Znaci bukvalno svaki. Pa ne rade oni varove i farbanje rucno. :)
 
+1

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
*.static.sbb.rs.



+987 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 11:25 - pre 171 meseci
Citat:

Zato sto to nisu novajlije u tom poslu vec radnici sa iskustvom...


Ocigledno su to radnici sa iskustvom u zabusavanju. Ako oni nece neka dovedu mladje generacije. Imas ljudi koji ce raditi i po 10h za 250E.

Inace u BGD u IDEA-i, kasirke rade po 8h za 100E, sa duplo manjom pauzom ;)

A koliko sam primetio svako od njih se zali sto ne moze pripaliti cigaru na pauzu, ali svako.

250E jeste malo, ali s obzirom da se zadnjih 20 godina nije nista radilo, sad treba 2x jace zapeti da bi smo dosli do zapadnog standarda.
U nasim firmama koje rade sa zapadnim klijentima radi se i vise nego sto rade u Zastavi i niko ne kuka kako je lose. Jednostavno nisu navikli da rade i to je to. I proce jos dosta vode Dunavom dok oni ne udju u kolosek.
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 11:26 - pre 171 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: Pa dobro, neka okopavaju kukuruz onda, imaju izbor. Ako procene radnici da okopavanje kukuruza donosi vise para od sadasnjeg posla ok. Postoji ponuda i traznja radne snage, zasto bi Fiat placao vise od onoga sto mora?


Pa ne mora... mislim zašto bi neke velike kompanije tamo negde u Kini ili Indoneziji angažovale odrasle ljude i plaćale im normalne plate, kad mogu da angažuju decu koja će da rade za 1/100 od normalne plate? Deci ako se to ne isplati, mogu da rade negde drugde.

Moje lično mišljenje je da bi bilo najbolje da ta fabrika automobila nikad nije ni postojala - kamo lepe sreće - ali da je ovo danas mizerija, mizerija je.
 
0

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 11:31 - pre 171 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić: Znači nije ni prosečna, a mislim da ne vredi pominjati koliko je i prosečna plata u Srbiji ... da ne kažem šta. :D U svakom slučaju u Fijatu pominju da je "tempo rada normalan za zapadnu ekonomiju", a ne pominju da plata verovatno zostaje i za kineskom. :p Naravno, ne očekujem da budu plaćeni kao VW-ovi radnici u Volksburgu, ali u mom kraju mislim da se i kopanje kukuruza prilično bolje plaća od toga. :)

Ako se baviš kopanjem kukuruza, je l može neko da ti garantuje stalno zaposlenje ili se radi samo u nekom periodu kada ima potrebe za kopanjem? Da li ti plaćaju zdravstveno osiguranje? Da li ti plaćaju za PIO? Da li imaš plaćen godišnji odmor od 20 radnih dana godišnje? Da li imaš pravo na plaćeno bolovanje? Da li kukuruz kopaš 8 sati dnevno od čega je 50 min pauze ili se kopa od zore do mraka?
Romanes Eunt Domus
 
0

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 11:32 - pre 171 meseci
Ma ja te radnike kapiram totalno. Upravo je stvar u ponudi. Sasvim je logicno da ce otici tamo gde skoro nista ne radi a dobija nesto manju ili istu platu.
Da nema te maticne firme u kojoj su takvi uslovi, ne bi ni oni mogli da se vracaju. Tu je mesto za resavanje problema.
I posle se neki bune kad neko pokrene pitanje "Di su nashi novci"...
 
0

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 11:35 - pre 171 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić: Pa ne mora... mislim zašto bi neke velike kompanije tamo negde u Kini ili Indoneziji angažovale odrasle ljude i plaćale im normalne plate, kad mogu da angažuju decu koja će da rade za 1/100 od normalne plate? :) Deci ako se to ne isplati, mogu da rade negde drugde. :p

Moje lično mišljenje je da bi bilo najbolje da ta fabrika automobila nikad nije ni postojala - kamo lepe sreće - ali da je ovo danas mizerija, mizerija je.


Govorimo o odraslim punoletnim gradjanima ovde drzave :) Kina i Indonezija su out of scope :) Nije ti dobra analogija.


Inace se slazem sa ovim sto je Senak napisao.

Sutra da ti radnici izadju na ulicu i krenu da blokiraju proizvodnju u privatnoj firmi?! dosao bi neki krmak iz Vlade i ponudio da drzava plati topli obrok u menzi i vecu pauzu samo da bi se smirili i pokazali kako ima dobrih investicija. :)
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 11:37 - pre 171 meseci
Citat:
BluesRocker: Ako se baviš kopanjem kukuruza, je l može neko da ti garantuje stalno zaposlenje ili se radi samo u nekom periodu kada ima potrebe za kopanjem? Da li ti plaćaju zdravstveno osiguranje? Da li ti plaćaju za PIO? Da li imaš plaćen godišnji odmor od 20 radnih dana godišnje? Da li imaš pravo na plaćeno bolovanje? Da li kukuruz kopaš 8 sati dnevno od čega je 50 min pauze ili se kopa od zore do mraka?


Naravno, više sam naveo kao primer nekog rada koji ne zahteva apsolutno nikakvu veštinu/znanje (samo da kupiš motiku ), a satnica je jako slična. Mada, ako već insistiraš, možeš i sam sebi uplaćivati zdravstveno i pio i ostaće ti slična suma, mada stoji da je sezonski posao (sa svim što uz to ide).
 
0

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
*.static.sbb.rs.



+987 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 11:38 - pre 171 meseci
@Shadowed

Logika: Ne mogu oni tako malo da me plate koliko ja mogu malo da radim ?

I onda kukaju kako su na zapadu dobre plate i tece med i mleko.

E pa, jbg., drugovi radnici, taj standard treba zaraditi i odraditi. Pogotovo danas kad Kinezi i Indijci imaju volju da rade 2x vise i za 2x manje pare.
 
0

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 11:40 - pre 171 meseci
Tako su počeli i radnici u talijanskoj fabrici cipela u Ki. negde '88. god.
Kapitalista im dao mašine, koje se komanduju sa dve noge...BRE!
Pa im zabranio da unose torbe, kese...da ne bi krali materijal.
Pa nema toplog obroka, nego svaki svoje da donosi...BRE!
Pa odredio početnu platu (mizernu...BRE!), a povećanje tek prodajom i povećanjem ukupne proizvodnje i naplate isporučene robe...*urva!

Na kraju gazdu Talijana - tukli

Čovek pokupio mašine i odneo u Rumuniju, gde i dan-danas uspešno radi, a ovi "radnici" završili kao radna snaga u nekom od mini-marketa nošenjem prazno-punih gajbi od ambalaže.
Bedno!

Pozdrav
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao17.03.2010. u 11:54 - pre 171 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: Govorimo o odraslim punoletnim gradjanima ovde drzave Kina i Indonezija su out of scope Nije ti dobra analogija.


Ko je uopšte in scope? Misliš da bi se u npr. Bugarskoj "grabili" za takav posao?
 
0

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: 40 radnika hoće iz „Fijata“ - Zale se na tezak posao
(Zaključana tema (lock), by Srđan Pavlović)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 47191 | Odgovora: 340 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.