Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kolicina CO2 gasa pri zavarivanju

elitemadzone.org :: TechZone :: Kolicina CO2 gasa pri zavarivanju

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 50438 | Odgovora: 52 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Kolicina CO2 gasa pri zavarivanju04.04.2010. u 22:10 - pre 170 meseci

Da li neko moze da mi kaze kolika je preporucljiva kolicina CO2 gasa za zice 0,6 o,8 i 1mm i kako se i da li se menja u zavisnosti od promena napona tj. ampereze. Pretpostavljam da manjak gasa dovodi do loseg zavara, a da li veca kolicina dovodi do samo vece potrosnje ili i to na neki nacin stetno utice na var. Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Darko_zed
Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.netnet.rs.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Kolicina CO2 gasa pri zavarivanju05.04.2010. u 11:49 - pre 170 meseci
Gas stelujes tako da pustas sto manje ,a da var opet bude dobar da ne bude porozan i na oko loseg izgleda.To mozes uraditi tako sto zavrnes do kraja i pustas po malo i tako kada dobijes dobar var to je to ,a sto se tice menjanja u zavisnosti od amperaze ne bi trebalo da menjas jer ces u ostalom sam to uociti.Ovo ti govorim iz prakse jer dosta vremena provodim sa njima sto vareci sto servisirajuci ih.Pozdrav
P.S I suvisan protok gasa takodje dovodi do loseg vara ,probaj pa ces tako najbolje uociti razlike .
 
Odgovor na temu

veljkoE
ALU i PVC stolarija
NS

Član broj: 81131
Poruke: 1158
*.dynamic.stcable.net.



+32 Profil

icon Re: Kolicina CO2 gasa pri zavarivanju05.04.2010. u 16:26 - pre 170 meseci
stavi na 15 litara pa probaj
koristite forum, ne pp
 
Odgovor na temu

ognjeni_zmaj
Vjekoslav Madzar
elektromehanicar
Novi Sad-Mosorin

Član broj: 247394
Poruke: 203
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Kolicina CO2 gasa pri zavarivanju05.04.2010. u 16:53 - pre 170 meseci
"Mlogo je kume!"
Popravlja sve osim karaktera-nema delova!
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Kolicina CO2 gasa pri zavarivanju19.04.2010. u 15:10 - pre 169 meseci

Pa evo, poslusao sam Darkov savet. Eksperimentisao sam i sa diznom van sobe i sa standardnim polozajem dizne u sobi. DraganBG savetuje da dizna viri iz sobe par milimetara, verovatno je u pravu, ipak je on strucnjak, ali ja nisam primetio neku bitnu razliku. I sa diznom u sobi sam vrlo lako uspostavljao i odrzavao luk. Sto se tice kolicine gasa, krenuo sam sa nulom (katastrofa) pa sam dodavao po litar sve do deset. Od 0-4l/m je veliko prskanje i vidi se poroznost vara i veoma siva boja. Tek na 5l var je bio dobar dobio je svetlu boju i prskanje se umirilo a aparat samo zuji. Od 5-9l nisam primecivao neku bitnu razliku (deluje mi sve isto). Tek na 10l primetio sam da je var razliveniji i da se povecala penetracija, a i boja je znatno svetlija. Tu probnu plocicu pokazao sam danas jednom strucnjaku (ima atest), kaze da je ovaj od 5l sasvim dobar, nema potrebe za visim kolicinama gasa, a ovaj od 10l mu se ne svidja zbog razlivenosti. Sve ovo treba uzati sa rezervom, jer u pitanju je i kolika je tacnost ovog mog hobi manometra. Bitno je da ja znam kako da se ponasam, a ostali, pa morace i oni da eksperimentisu.
 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Darko_zed
Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.netnet.rs.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Kolicina CO2 gasa pri zavarivanju19.04.2010. u 16:44 - pre 169 meseci
Ni slucajno sa diznom van sobe jer ces tako brze ostetiti diznu ,a i svaki kontakt dizne direktno sa masom odnosno podlogom koju varis je kratak spoj koji itekako opterecuje grecov most ,a to ce se sigurno desavati ako ti dizna viri i trebala bi da bude nekih 5mm unutar sobe.poz
 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Darko_zed
Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.netnet.rs.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Kolicina CO2 gasa pri zavarivanju19.04.2010. u 16:51 - pre 169 meseci
I bas je stvar u tome da ti var bude sto razlivenije, a ne onako dzombast kao sto sam video na slikama koje si okacio ,pusti te majstore sa atestima sta ti pricaju ,a ako ti je var razliven onda je to znak da si pogodio podesavanja aparata ,a ako je previse onda smanji amperazu .Ovo ti ne pricam napamet posto i ja itekako dobro varim svim aparatima pa sam cak razmisljao da dam atest jer u nedostatku posla sam par godina radio kao varioc i iza sebe imam dosta kilometara vara sto REL sto MIG postupcima ,a i cale i stric su dugogodisnji atestirani profesionalci bas u ovom poslu pa sam i ja pored njih nesto naucio.pozdrav
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Kolicina CO2 gasa pri zavarivanju19.04.2010. u 20:47 - pre 169 meseci

Hvala ti Darko, I sam sam malo posumljao u njegov sud, ali racunam covek sigurno zna, ko ce ako ne profesionalni varioc. kad sledeci put odem u vikendicu, napravicu probne varove, pa cu nakaciti slike da ih ti pogledas i das svoje misljenje. I meni licno se najvise svidja onaj od 10l. Ma pitanje koliko je tacan onaj manometar.
 
Odgovor na temu

ognjeni_zmaj
Vjekoslav Madzar
elektromehanicar
Novi Sad-Mosorin

Član broj: 247394
Poruke: 203
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Kolicina CO2 gasa pri zavarivanju19.04.2010. u 21:12 - pre 169 meseci
Citat:
pajapop: Hvala ti Darko, I sam sam malo posumljao u njegov sud, ali racunam covek sigurno zna, ko ce ako ne profesionalni varioc. kad sledeci put odem u vikendicu, napravicu probne varove, pa cu nakaciti slike da ih ti pogledas i das svoje misljenje. I meni licno se najvise svidja onaj od 10l. Ma pitanje koliko je tacan onaj manometar.

Ne veruj Pajo ni jednom manometru (a ni atestiranom zavarivaču).Najtačnije meri protokomer na samoj šobi.Gas diže kuglicu u providnoj cevi sa dve skale(za argon i CO2).
[img]https://static.elitesecurity.org/uploads/2/5/2579967/

[Ovu poruku je menjao ognjeni_zmaj dana 19.04.2010. u 23:00 GMT+1]
Popravlja sve osim karaktera-nema delova!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Kolicina CO2 gasa pri zavarivanju20.04.2010. u 15:58 - pre 169 meseci

Ovo je dobra stvar sa cevcicom, tu nema prevare, pored manometra koji ne mora biti tacan takodje mogao bi i ventil na pistolju da slabije propusta. Ovako se direktno ocita vrednost na samom izlazu, pa se po potrebi vise ili manje na glavnom ventilu steluje. Samo ne znam gde bi to mogao nabaviti, moracu se raspitivati na vise mesta. ali ne razumem, ja sam postavio vrlo kratko i jasno pitanje: da li neko zna kolika je propisana kolicina gasa za varenje u odnosu na zicu itd. Svi kazu probaj pa ovoliko pa onoliko. to da isprobavam, mogao sam i bez ovog oglasavanja. Pa ovi forumi i sluze da bi ljudi razmenjivali konkretna iskustva i znanja
 
Odgovor na temu

ognjeni_zmaj
Vjekoslav Madzar
elektromehanicar
Novi Sad-Mosorin

Član broj: 247394
Poruke: 203
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Kolicina CO2 gasa pri zavarivanju20.04.2010. u 19:15 - pre 169 meseci
Pa sad Pope,verovatno ima propisano ali to sve zavisi od mnogo faktora:da li radiš unutra il napolju,koliko je prljav materijal koji zavaruješ,kojom žicom i kojom strujom zavaruješ.Ja se vrtim izmedju5 i 15 litara a ovu "menzuru koristim više za argon pošto je skuplji.
Popravlja sve osim karaktera-nema delova!
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Kolicina CO2 gasa pri zavarivanju20.04.2010. u 21:04 - pre 169 meseci


Ma resicu ja to na praktican nacin: Prvo cu da napravim ceono i ugaono zavarivanje obicne kutijaste cevi bez gasa. Pa cu onda po zavaru da "odvalim" macolom. Pretpostavljam da ce lako puci. a zatim cu polako da dodajem gas i svaki put da ponavljam postupak sve dok ne dobijem kvalitetan zavar. Tako cu odrediti najmanju potrebnu kolicinu za tu debljinu materijala. Kad budem vario deblju kutiju, mogu procentualno da dodam malo vecu kolicinu i to ce biti to. Ipak ne varim kotlove.
 
Odgovor na temu

ivicasarita1

Član broj: 228407
Poruke: 66
*.adsl-a-2.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Kolicina CO2 gasa pri zavarivanju20.04.2010. u 21:42 - pre 169 meseci
kad kazes ne zavarujes kotlove- ja to radim i ne znam tacno kolika je nazivna potrosnja, znam od starih majstora koji su vec u debeloj penziji a od kojih sam ucio. Nekako se namesti da nije ni prevelika potrosnja a pogotovo ne sme biti ni premala. Nedavno sam vodio polemiku oko upotrebe mix gasova pri zavarivanju crnih materijala i slabo legiranih celika a sve u cilju lepseg izgleda zavara i rasipanja materijala. Nikada nisam vrsio ispitivanja tipa udari cekicem ali mogu da se pohvalim niti jednim kvarom mojih kotlova- iako je koji pri relativno svezoj ugradnji izdrazavao pritisak od 5 bari neko vreme usled zakazivanja sigurnosnog termostata. Ja jesam perfekcionista i volim da baratam cinjenicama, ali u ovom slucaju se oslanjam na dugogodisnje provereno iskustvo.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Član broj: 7761
Poruke: 3860
91.191.34.69



+333 Profil

icon Re: Kolicina CO2 gasa pri zavarivanju25.04.2010. u 08:59 - pre 169 meseci
Malo Off, ali vidim ovdje strucnjake.
Prijatelj je tek nabavio CO2 aparat i ima sledeci problem.
Vari crne materijale i ima potrebu da iste cinkuje poslije varenja. E tu se javlja problem. Na povrsini vara se vide nekakve smedje fleke, koje se relativno lako odstranjuju udarcem ( lice na sljaku po krtosti) ali ako ostanu cink se tu ne hvata ( elektroliticko nanosenje).
Neki ljudi savjetuju upotrebu mjesavine argona i CO2, ali je boca skupa, pa se ne isplati kupovati je ako rezultat ne bude dobar.
Ideje savjeti...
 
Odgovor na temu

maki2001
djuras dragan
serviser aparata za zavarivanje
smederevo srbija

Član broj: 249411
Poruke: 49
109.92.0.*



+1 Profil

icon Re: Kolicina CO2 gasa pri zavarivanju28.04.2010. u 21:59 - pre 169 meseci
kupite manometar sa rotometrom , sa kuglicom koji meri protok u litrima u minuti i necete da imate problema . protok bih trebao da bude od 7 do 11 litara pod uslovom da je oplascena sajla .
djuras dragan
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Kolicina CO2 gasa pri zavarivanju05.05.2010. u 18:52 - pre 169 meseci

Pa evo, kao sto sam obecao, za vikend sam malo eksperimentisao i rezultat je sledeci: nacinio sam probno ceono i ugaono zavarivanje kutijastih cevi debljine preko 1mm (nisam imao subler ali je ispod 2mm), bez ili sa malo gasa varovi su porozni i lako lomljivi. Vec sa 5l/min, po mom manometru, nisam mogao da polomim zavar, ves se desavalo da pokrivim kutiju u stegi a var ne puca. Tako da eto, sad bar znam odakle ne smem nize a malo jace evntualno, po potrebi.
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Kolicina CO2 gasa pri zavarivanju05.05.2010. u 20:34 - pre 169 meseci

I evo, najzad sam na netu iscackao relevantne podatke: za zicu 0,8 preporucljivo je 7-8l/min a za 1,0, 8-10l/min.
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Kolicina CO2 gasa pri zavarivanju16.06.2010. u 17:37 - pre 167 meseci

I evo, preko jednog drugog foruma dobio sam podatak koji mi deluje relevantnije. Znaci, ako nema promaje, a radi se o zavarivanju celika u tzv. "kratkom spoju", obicno je da protok gasa bude max. 10x precnik zice pa 1-2l/min manje.
Znaci: zica 0,6=5-6l/min, 0,8=6-8l/min, 1,0=8-10l/min.
 
Odgovor na temu

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: Kolicina CO2 gasa pri zavarivanju17.06.2010. u 10:47 - pre 167 meseci
Dabome , i na otvorenom se malo poveca , i sto se tice manometra najbolji su oni koji imaju kuglicu a sto meri pritisak u boci satni , i kad stelujes protok na satnom manometru pustis da ide gas pa ga nastelujes na odredjenu litrazu
Inace ona ognjenova menzura je vrlo korisna stvar
A ono kod veselinovica sto se javljala sljaka vrlo je moguce da je koriscena punjena zica koja ostavlja sljaku i ta se sljaka mora ukloniti mehanickim putem (najbolje cetkom koja je na brusilici) i onda moze da se cinkuje ili lakira

pozdrav
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Član broj: 7761
Poruke: 3860
adsl-126-2.teol.net.



+333 Profil

icon Re: Kolicina CO2 gasa pri zavarivanju17.06.2010. u 14:11 - pre 167 meseci
Marko,
kako prepoznati punjenju zicu?
Ova meni, kao 100% laiku, lici na obicnu zicu, a vani kao da je pobakrena, ima boju bakra.
Poz.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Kolicina CO2 gasa pri zavarivanju

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 50438 | Odgovora: 52 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.