Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dačiću nagrada Najevropljanin

elitemadzone.org :: MadZone :: Zanimljivi linkovi :: Dačiću nagrada Najevropljanin

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 11369 | Odgovora: 56 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Dačiću nagrada Najevropljanin24.04.2010. u 16:48 - pre 170 meseci
DC-10 je out of question. Slazem se sa svim iznesenim razlozima za to, uostalom, porodica generacije mojih
roditelja i mojih deda i baba to jasno pokazuju.

Medjutim:

Ocito da je svet podeljen na one koji nemaju problema da naprave cetvoro-petoro, i na one koji imaju
mnogo bolje uslove, a ne postizu ni jedno dete.

Stavise:

problem koji sam adresirao je daleko dalje uz koordinatnu osu - problem da ljudi imaju problem ne da rode
decu, nego da bar za pocetak nadju bioloskog partnera, da bar zasnuju porodicu od dvoje (sto je uvek
efikasnije, smislenije, zdravije, lakse za zivot, sa kog hoces stanovista, socijalnog, ekonomskog, svakodnevno
prakticnog).

Cak i tamo gde je beda i kriza, efikasnije je kuvati rucak za dvoje nego za jednog.

Masovna pojava usamljenickog zivota u odredjenim godinama je ipak znacajan socioloski poremecaj, sta god
pokazivali zakoni velikih brojeva na planetarnom nivou.

Apsolutno sam uveren da je bas to sto sam opisao - sistem vrednosti znacajno pomeren u sferu efemernog i
iluzornog, lagano i dugotrajno stvarana kvazi-estetska ocekivanja mimo svake realnosti (need a 'space', nisam
nasao sebe, itd) - u samom korenu problema.

Narocito ovde gde su objektivni problemi za pet redova velicine manji nego bilo gde u svetu.

 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Dačiću nagrada Najevropljanin24.04.2010. u 19:32 - pre 170 meseci
Citat:
Protestantizam definitivno nije mrtav, daleko od toga, odprilike kao sto kao sto nije mrtva ni skola borilackih vestina Shaolin
manastira, ima svoju vrednost i moze da traje jos dosta dugo.


Sto se tice Evrope, daleko da je on na nivou nekog egzoticnog manastira.
Samo u Nemackoj ih je preko 20 miliona koji placaju crkveni porez evangelistickoj crkvi. Preko polovina predskolskih ustanova pripadaju njima, imaju svoje gimnazije, fakultete i visoke skole, staracke domove, omladinske domove, javne kuhinje, bolnice i jos gomilu drugih organizacija koje se bavim svim mogucim temama (od ekologije do savetodavnog rada).

Citat:
Milanche:
Svet je postao prekomplikovan da bi ga drajvovala prosta i jasna pravila protestantizma.


Mislim da ni jedna religija nije sposobna da bude program za resavanje probleme koje navodis.

Protestantizam ne cine samo prosta pravila - nego su pojedine osobine i pojave kao sto su radna etika i ispunjenje poziva postale sinonim za njih, iako su samo deo protestantske tradicije.

Ono sto ih razlikuje od npr pravoslavnog ili katolickog ucenja je izbor izvora. Ucenje im se bave istom problematikom.
Jedino sto se npr protestantski diakon tokom studija obucava metodoloski kao jedan porodicni terapeut. Takodje stancuju i socijalne radnike, predskolske pedagoge, socijalne pedagoge, menadzere i sl koje koriste u funkcionisanju organizacija pri crkvi, ako i same crkve.
Takodje neke grane psihoterapije kao transakciona analiza imaju osnovu u radu diakona u savetovalistima za porodicu.

Tako da mogu reci da su oni jos i najvise iskoracili u svom radu u kontekstu danasnjice.






[Ovu poruku je menjao Isak666 dana 24.04.2010. u 20:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Dačiću nagrada Najevropljanin24.04.2010. u 20:12 - pre 170 meseci
Citat:
@ milanche

Hirohito je za japance bio bog, Hitler i Staljin takođe za one koji su živeli u tim zemljama. Bilo koje uređenje koje nije podložno konstantnim preispitivanjima vodi u apsolutizam i na kraju u katastrofu. Potpuno ista situacija je i sa crkvom. Seti se spaljivanja onih koji su tvrdili nešto drugo od onoga što je neko nekad nalupao u Bibliji. Kada sam pomenuo topovsko meso mislio sam na ove odavde koji za ispunjavanje nekakvih svojih ambicija koriste krv dece svojih podanika. Jedno pitanje, zbog čega recimo Papa ili bilo ko iz bilo koje druge religije nije otišao tamo gde se dogodi neka katastrofa da je spreči molitvom ili da molitvom dopremi hranu i vodu onima kojima je to potrebno nego zlatnim kašikama jedu u Vatikanu? Svake godine u svetu umru milioni od gladi. Zbog čega to svoje bogatstvo ne podele sa onima kojima je to potrebno ? Reći ću ti zbog čega ne idu tamo gde se dogodi nekakva katastrofa, ne idu zbog toga što bi ih ljudi kamenovali. I sami znaju da je glupost to što pričaju.

Što se tiče Miškovića & co i oni su došli sa tim vozom apsolutizma devedesetih. Ja pričam o mantijašima u Srbiji koje plaćaju svi građani i oni koji veruju u to i oni koji ne veruju. Neću da ih poredim sa ostalima koje si naveo iz prostog razloga što svakoga treba ocenjivati po onome čime se bavi. Zar se ne boje da će zbog toga što rade otići u pakao :) ili i sami znaju da je to glupost pa ih je baš briga. Zbog toga ni oni ne trebaju da budu izuzeti od ovozemaljskih zakona. Ne hrani ih bog već sirotinja raja pa zbog toga ona treba i da im sudi.


Mislim da se sve dublje i dublje ukopavas.

Ako je neko za nekoga bio autoritet, to jos uvek ne znaci da je taj neko sirio religiju.

Stavise - Hitler je aktivno ucestvovao u necemu sasvim suprotnom od religije ("Okultni Rajh"), pomagan od ultra-
teskog kapitala sa svih strana sveta, cak i iz USA, Lenjin i Staljin isto, Musolini cvecka za sebe.

Svi oni, do jednog, svi nabrojani su odreda imali jednu stvar suprotnu od svake religije - poricanje apsolutno bilo
kog smisla i bilo kog autoriteta izvan autoriteta jednog jedinog coveculjka ili vise njih.

Svi ti autoritarni sistemi su reglere na ekvilajzeru ljudske misli spustali na nulu pocevsi od nekog frekventnog opsega,
dok su sve religije uvek tvrdile jednu istu stvar - da iznad coveka, njegove volje, poimanja, postoji neki drugi smisao,
i da coveku kao entitetu skromne rezolucije i skromnih moci pre svega pristoji skromnost.

Kompletno dijametralno njima, svi autoritarni rezimi, od Hitlera, preko Staljina, Hirohita, Pol Pota, Severne Koreje - svi
od reda imaju kult 'ovog naseg coveka - nadcoveka', naslikanog nakurcenog na plakatu, stisnute pesnice, svog zategnutog
i opasnog...i gde se obicno sva prica i zavrsava.

Izuzetno je poucna ispovest Dusana Mitevica, dugogodisnjeg komunistickog funkcionera, koji je, (prema najnovijoj knjizi
Slavoljuba Slave Djukica, dugogodisnjeg urednika NIN-a), neposredno pred smrt, bez obe noge koje su morali da mu odseku
zbog zdravstvenih problema, rekao nesto u stilu "mi komunisti smo mnogo gresili, ali najvecu gresku smo napravili sto
smo negirali Boga, i mislili da smo nesto najvece na svetu"

Citat:
Seti se spaljivanja onih koji su tvrdili nešto drugo od onoga što je neko nekad nalupao u Bibliji


Pokusavam da se setim, slabo mi ide.

Gde god sam bio, od Saborne Crkve, preko Ravanice, Manasije, Mileseva, Djurdjevih Stupova, Kalenica, Fruske Gore,
Rakovice, Gracanice...nigde nije bilo tragova ni spaljivanja, ni mucenja drugih, ni lanaca. Tu i tamo ima slikanih tragova
necijeg stradanja, ali ne u tom smislu na koji ti mislis.

To uglavnom vezuju za par zemalja zapadno od nas koje su tu nakaradnu nasilnu verziju hriscanstva sirile na sve
strane, po juznoj Americi, recimo.

Na kraju, iskreno - zbunjuje me - sta konkretno ti kao ociti stanovnik Balkana u bar nekoliko generacija imas sa time ?

Da nisi Sefard poreklom, pa ti askurdjelea proterali katolici iz Spanije u 14-om veku ?

Koje konkretno traume ti vuces od religijskih progona ?

Sta ti je pravoslavna crkva do sada zabranila ? Da kazes, da uradis, da pomislis ? Jesi li proteran sa posla, ili iz skole
zato sto nisi vernik ?

Ti ili bilo ko drugi ?

[Ovu poruku je menjao milanche dana 24.04.2010. u 21:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Dačiću nagrada Najevropljanin24.04.2010. u 20:34 - pre 170 meseci
Mani me sa tom psihoanalizom. Prezirem sve vrste prodavaca magle a pogotovo neke koje tvrde da je Zemlja ne okreće oko Sunca, da je nastala za par dana i tako to. Zatim one koji obične ljude proglašavaju svecima, što znači i da su i oni prvi sveci bili obični ljudi. Zatim kad već imaju Boga kao saveznika, što ne sprečiše one silne zemljotrese cunamije i vulkane da se događaju. Ne mogu zbog toga što je to priroda i što oni nemaju uticaja na te stvari. Zato što štite pedofile u svojim redovima i što papi treba milion evra da ode na godišnji odmor a ovi naši voze džipove i Audije. Zato što i katolički i pravoslavni sveštenici slave istog boga Isusa Hrista te zbog toga nema razlike između njih. Pitam se da li ti isti koji se kunu u boga idu kod lekara ili kad im dete zaboli stomak očitaju dva očenaša i gotovo. Ovo isto važi i za sve ostale a ne samo za hrišćanstvo .Itd itd.

 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Dačiću nagrada Najevropljanin24.04.2010. u 20:57 - pre 170 meseci
Citat:
Mani me sa tom psihoanalizom. Prezirem sve vrste prodavaca magle a pogotovo neke koje tvrde da je Zemlja ne okreće oko Sunca, da je nastala za par dana i tako to. Zatim one koji obične ljude proglašavaju svecima, što znači i da su i oni prvi sveci bili obični ljudi. Zatim kad već imaju Boga kao saveznika, što ne sprečiše one silne zemljotrese cunamije i vulkane da se događaju. Ne mogu zbog toga što je to priroda i što oni nemaju uticaja na te stvari. Zato što štite pedofile u svojim redovima i što papi treba milion evra da ode na godišnji odmor a ovi naši voze džipove i Audije. Zato što i katolički i pravoslavni sveštenici slave istog boga Isusa Hrista te zbog toga nema razlike između njih. Pitam se da li ti isti koji se kunu u boga idu kod lekara ili kad im dete zaboli stomak očitaju dva očenaša i gotovo. Ovo isto važi i za sve ostale a ne samo za hrišćanstvo .Itd itd.


E, pa super - onda knjigu u sake, lepo savladaj tu svoju profesiju, i budi prvo majstor u tome cime se bavis, em
je postenije, em se lepse zivi. Batali glumljenje savesti covecanstva. Sva mesta u tom cirkusu su u Srbiji vec razgrabljena.

Prosto i jasno.

Citat:
Pitam se da li ti isti koji se kunu u boga idu kod lekara ili kad im dete zaboli stomak očitaju dva očenaša i gotovo


Pomole se za trenutak svesti i fokusa u situacijama kad treba da primete na vreme i sprece dete da pojede nesto sto je lose
('...izbavi nas od lukavago...'). Ima i ta doktrina, koja dosta pomaze da se izbegne problem. Kazu da je jasno i mirno opazanje
prvi korak ka bilo kom sistemu misljenja. Pravoslavni kazu i da 'treba biti oprezan kao zmija, sve videti, ali biti i cist kao golub'

Mene zanima, da li oni koji odvedu dete kod lekara koji propusti da uradi rutinski test pa dete umre od meningitisa (bila je tema
na ES-u), sta prvo pomisle ili izgovore, da li slave superiornu nadmoc medicine i racija koji ce sve bez problema da resi, potpuno
automatski ?

O mocima alternativnog lecenja, mislim da treba da odes na jedan put u juznu Ameriku, ima tamo svasta da se vidi. Ili u srce Sibira
da vidis sta sve rade samani. Doduse, ima i kod nas zanimljivih primeraka u tom smislu.

 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Dačiću nagrada Najevropljanin24.04.2010. u 21:42 - pre 170 meseci
Nemas argumenata pa prelazis na licni nivo. Navedi kontra argumente za ono sto sam naveo u prethodnim postovima i mozemo nastaviti diskusiju. Dalje, ne razgovaramo o alternativnom lecenju i tome da li je savremena medicina svemocna. Ona je svakim danom efikasnija upravo zbog stalnog preispitivanja i menjanja procedura. Da li papa ili patrijarh idu kod lekara ? Da li to znaci da ne veruju u isceljivacke moci ovoga ili onoga ? Ko sto Tomica ode u Nemacku na rutinsku operaciju :) Taj princip. Kapiras?
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Dačiću nagrada Najevropljanin24.04.2010. u 21:56 - pre 170 meseci
Citat:
milanche:

Gde god sam bio, od Saborne Crkve, preko Ravanice, Manasije, Mileseva, Djurdjevih Stupova, Kalenica, Fruske Gore,
Rakovice, Gracanice...nigde nije bilo tragova ni spaljivanja, ni mucenja drugih, ni lanaca. Tu i tamo ima slikanih tragova
necijeg stradanja, ali ne u tom smislu na koji ti mislis.

To uglavnom vezuju za par zemalja zapadno od nas koje su tu nakaradnu nasilnu verziju hriscanstva sirile na sve
strane, po juznoj Americi, recimo.


A u ovoj blazenoj verziji Hriscanstva nije obrao bostan ni jedan Bogumil npr. ?

Citat:

Bogumili u srednjovekovnoj Srbiji su bili slovenski hrišćani koje nisu priznavali vlast vizantijske niti rimske crkve. Njihovo učenje, bogumilstvo, proširilo se Raškom iz Makedonije, koja je bila njihovo središte. Nazivani su i babunima, po makedonskoj planini Babuni.[1]

Pravoslavna crkva i nemanjićka država su ih proglasile za jeretike, kažnjavajući ih telesnim kaznama, spaljivanjem na lomači, sečenjem jezika, žigosanjem po licu, progonom iz zemlje, oduzimanjem imanja i drugim drakonskim merama


http://sr.wikipedia.org/sr-el/...%D1%80%D0%B1%D0%B8%D1%98%D0%B8
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Dačiću nagrada Najevropljanin24.04.2010. u 23:17 - pre 170 meseci
Citat:
Ona je svakim danom efikasnija upravo zbog stalnog preispitivanja i menjanja procedura


...svakog dana u svakom pogledu sve vise i vise ?

Nisam sasvim ubedjen u to.

Prebrajacki, bean counter pristup medicini jos uvek moze da donese napredak u sumi znanja o biohemiji,
molekularnoj biologiji, unapredjene tehnologije sintetizovanja materijala za zamenu ljudskih - to da.

Ne znam doduse koliko su ta znanja izvorno medicinska ili korisna simbioza sa drugim delatnostima, biohemijom,
molekularnom biologijom, nuklearnom tehnikom, elektrotehnikom, computer science.

Medjutim, znanja vezana za sustinsko razumevanje coveka, zdravlja, potencijala za lecenje prakticno vise
nemaju na koju stranu da odu. Upravo iz iste vrste (samo drugog polariteta) zaslepljenosti nauke koja ne
iskljucuje iz kompletne slike svaku sumnju u svoju nesumnjivost, i odbija da pogleda na detalje koji se ne
uklapaju u dogmu.

Znanja vezana za ljudsku psihu su odavno u corsokaku. Metodologija bazirana na 'kojem molekulu natrijuma
vise u odnosu na koji molekul kalijuma pa ce neuron #123123123 da bolje okida pa ce biti bolje to-i-to' ocito
da ne radi.

Ako pod napretkom podrazumevas gomilu dece pod anti-depresivima, shrink-ove koji naplacuju 180$/h da bi
saslusali coveka na sofi, i tako vodali ukrug budale sa puno para - to definitivno nije napredak.

Nisam jos uvek cuo ni jedno jedino naucno objasnjenje za pojavu genijalne dece (koja recimo sa dve
godine pocinju da igraju bilijar, a sa cetiri improviziju sa jazz band-om).

Kao ni objasnjenje kako to da osoba posle nekog soka pocinje da prica jezik koji apsolutno nikada nije ucila,
niti joj je iko ikada u porodici tim jezikom vladao. Nedavno su bila objavljena dva takva slucaja.

Citat:
A u ovoj blazenoj verziji Hriscanstva nije obrao bostan ni jedan Bogumil npr. ?
http://sr.wikipedia.org/sr-el/...%D1%80%D0%B1%D0%B8%D1%98%D0%B8


Kaze u clanku i ovo:
Citat:
Bogumili su odbijali da plaćaju poreze i da učestvuju u javnom životu nemanjićke države.


Da li je blazena verzija ili ne - probaj sam da prosudis nanoseci na vremensku osu sva slicna desavanja na
svim stranama sveta, obuhvati sve religije ili 'religije'. Neki su svoj poslednji doprinos dali recimo 1945-te,
neki jos pice li pice. Kad uporedis - kas'ce ti se samo.

[Ovu poruku je menjao milanche dana 25.04.2010. u 00:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Dačiću nagrada Najevropljanin24.04.2010. u 23:48 - pre 170 meseci
Citat:
milanche: Da li je blazena verzija ili ne - probaj sam da prosudis nanoseci na vremensku osu sva slicna desavanja na
svim stranama sveta, obuhvati sve religije ili 'religije'. Neki su svoj poslednji doprinos dali recimo 1945-te,
neki jos pice li pice. Kad uporedis - kas'ce ti se samo.

Neki 45 neki 95 a neki pice i danas, no kad uporedis kaze ti se da su sve to ista g. razlika je samo ko je kada bio dovoljno mocan da to svima i jasno stavi do znanja :)

BTW Cik pogodi koji svetac je ovo napisao :)

Citat:

Ipak se mora odati priznanje sadašnjem nemačkom Vođi (A.Hitler), koji je kao prost zanatlija i čovek iz naroda uvideo da je nacionalizam bez vere jedna anomalija, jedan hladan i nesiguran mehanizam. I evo u 20-om veku on je došao na ideju Svetoga Save, i kao laik poduzeo je u svome narodu onaj najvažniji posao, koji priliči jedino svetitelju, geniju i heroju.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Dačiću nagrada Najevropljanin25.04.2010. u 03:45 - pre 170 meseci
Citat:
razlika je samo ko je kada bio dovoljno mocan da to svima i jasno stavi do znanja


Ko sta trazi to i nadje.

Ko je istrajno radio da stekne mogucnost da maltretira druge i nanosi zlo, obicno je dotle stizao pre onoga
koji je bio usmeren da gleda svoja posla i bavi se sobom i svojim mirom.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Dačiću nagrada Najevropljanin25.04.2010. u 07:43 - pre 170 meseci
Citat:
milanche: Ko sta trazi to i nadje.

Ko je istrajno radio da stekne mogucnost da maltretira druge i nanosi zlo, obicno je dotle stizao pre onoga
koji je bio usmeren da gleda svoja posla i bavi se sobom i svojim mirom.


Pa nekad je tesko raditi istrajno na sticanju takvih mogucnosti kada je cela banda prilicno malobrojna.Mada ima (tragi)komicnih momenata kada banda utripuje kako je globalno bitna i prepozna svoj smisao cak i u spasavanju sveta, pa usput pored svojih proklamovanih plemenitih interesa malo odbrani i nesto bele tehnike i pokucstva u komsiluku :)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Dačiću nagrada Najevropljanin25.04.2010. u 11:28 - pre 170 meseci
@milanche,

Sve mane medicine kao nauke se mogu ispraviti, zato sto je ona nauka. I sam znas da je osnovni postulat nauke baziranost na naucnom metodu, dakle u samoj osnovi kada neko pokaze da nesto moze bolje i tacnije, stvari sigurno mogu da se menjaju. I uz najgore politicko i proceduralno otezavanje tog procesa, jer ima onih kojima progres i promena ne odgovaraju, kada neko dokuci da je nesto pogresno ili moze mnogo bolje, tesko da se to zaustavlja na duzi rok.

Ne znam kakve veze imaju nekakve manjkavosti trenutnog stanja nauke koje su neizbezne, jer smo ljudi i nismo sebe prozvali savrsenim i sveznajucim sa dogmama religija koje su pogresne i netacne u startu, i bazirane su na slepom verovanju u dogme koje propoveda privilegovan sloj ljudi u lokalnoj interesnoj grupi?

I mani me nekakve mistike i pitanja o nematerijalnom, granica spoznaje uz pomoc nauke itd.. itd... - pricamo o organizovanim religijama, onima koji tvrde da su knjige u kojima pise da mozes da prodas sestru u roblje i da treba da spalis vestice na lomaci istinite, da vodis sveti rat protiv nevernika, itd.. itd...... i ne samo "istinite" nego trebaju da budu osnov za sva zivotna pitanja. A o ubedjenosti u "autorizovano posrednistvo" izmedju "boga" i "stada" necu ni pominjati, vec smo to obradili.

Mislim... stvarno, nemojmo prodavati muda za bubrege. Znas ti jako dobro o cemu se tu radi. Zalivati to nekom mistikom to nece promeniti ni malo.

Sto bi neki Ameri rekli - Putting lipstick on a pit-bull



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Dačiću nagrada Najevropljanin25.04.2010. u 15:56 - pre 170 meseci
Citat:
@milanche,

Sve mane medicine kao nauke se mogu ispraviti, zato sto je ona nauka. I sam znas da je osnovni postulat nauke baziranost na naucnom metodu, dakle u samoj osnovi kada neko pokaze da nesto moze bolje i tacnije, stvari sigurno mogu da se menjaju. I uz najgore politicko i proceduralno otezavanje tog procesa, jer ima onih kojima progres i promena ne odgovaraju, kada neko dokuci da je nesto pogresno ili moze mnogo bolje, tesko da se to zaustavlja na duzi rok.

Ne znam kakve veze imaju nekakve manjkavosti trenutnog stanja nauke koje su neizbezne, jer smo ljudi i nismo sebe prozvali savrsenim i sveznajucim sa dogmama religija koje su pogresne i netacne u startu, i bazirane su na slepom verovanju u dogme koje propoveda privilegovan sloj ljudi u lokalnoj interesnoj grupi?

I mani me nekakve mistike i pitanja o nematerijalnom, granica spoznaje uz pomoc nauke itd.. itd... - pricamo o organizovanim religijama, onima koji tvrde da su knjige u kojima pise da mozes da prodas sestru u roblje i da treba da spalis vestice na lomaci istinite, da vodis sveti rat protiv nevernika, itd.. itd...... i ne samo "istinite" nego trebaju da budu osnov za sva zivotna pitanja. A o ubedjenosti u "autorizovano posrednistvo" izmedju "boga" i "stada" necu ni pominjati, vec smo to obradili.

Mislim... stvarno, nemojmo prodavati muda za bubrege. Znas ti jako dobro o cemu se tu radi. Zalivati to nekom mistikom to nece promeniti ni malo.

Sto bi neki Ameri rekli - Putting lipstick on a pit-bull


Svi problemi organizovane religije su mi dobro poznati, iz prve ruke.

Dogme u religiji ?

Pa, naravno da niko pametan vise ne spori da zemlja nije okrugla....bar ne u hriscanstvu koje ja znam, osim bas najzatucanijih
budala koje uzimaju striktno i recituju unaokolo legacy spise pominjane vise radi nekog istorijskog kontinuiteta. Slicna stvar bi se
dobila kad bi neko jos uvek uzimao za ozbiljno bilten medicinskog drustva iz doba Ignaza Semmelweiss-a (u kojem verovatno kazu
da je glupost prati ruke, da to nema veze).

Nema dvojbe da je nauka i naucna metoda misljenja izasla kao pobednik.

Od nauke odavno vec ocekujem da u miks ukljuci sa nekim koeficijentom znanja raznih drugih sistema koja se u
mnogobrojnim situacijama pokazuju delotvornim (za pocetak da tacno objasni i formulise naucnim jezikom sta su tacno
meridijani energije koje akupunktura dvadesetak i vise vekova koristi kao jedan od pocetnih pojmova, umesto sto samo
citira 'u akupunkturi se barata sa...'), a ima tu jezive gomile stvari kojima nije posvecena dovoljna paznja.

Ima medjutim, drugih stvari koje religija pominje, koje su vredne, i mislim da sto vise vreme odmice nece gubiti na znacaju,
nego ce se vise nego verovatno sresti u istoj tacki sa naukom.

Ja pricam o tome - da nije sve iz misaone riznice religije za bacanje.

Iz nekog cudnog razloga, nekome se strasno zuri da to nesto vredno brze-bolje zatrpa kao pas kosku u dvoristu.

Upravo zbog tog necega strasno vrednog religija i nije propala do dana danasnjeg, nigde u svetu - nemojte misliti da smo mi
prva generacija ljudi koja je prosla kroz racionalni sistem skolovanja. Cak i Srbijom je hodala pre sto i vise godina plejada
briljantnih umova, skolovanih po Evropi.

Nauka, u ovom sadasnjem trenutku pokusava da dealuje sa masom stvari u vezi kojih jos uvek nema svoju verziju koja nesto
smisleno radi
(nego, recimo u neurologiji mahom pokusava ekvivalent debagovanja softvera prskajuci lemilicom gomilice kalaja
po motherboard-u), i stoji prepotentno na svom pedantno organizovanom sistemu fijokica i nesto ceka.

Ceka, jer je zarobljena u samodovoljnost sitno-aritmeticarskog metoda. Napolju su i zemljotres, i poplava, i ponovo sunce, ali
mali Hans strpljivo slaze 'sfoja kuuukafica' u fijocicu - to je predominantna nauka zapada danas. Molekul ovde - dva onde, dok
sve ne legne u sistem onako kako smo mi zacrtali da bi trebalo. Kad mu kazes 'ej, Hans...pogledaj napolje !!!" on samo
gvirne, kaze 'zeeehr inteehresting, jaaa'...i okrene se bez reci nazad prema svojim sitnicarijama.

Ja cekam da ta faza prodje, stvari su odavno pomerene sa nulte tacke na dalekom istoku i Rusiji, gde se nista ne odbacuje,
nego se apsolutno sve objektivno ispituje, posmatranja gomilaju, formiraju vredna saznanja...ide se ka sintezi svih znanja,

Zapadna nauka jos uvek, bar u praksi vidljivoj ziteljima, jos uvek pokusava da coveka svede na sistem finoce ne dalje od nivoa
kvantnih cestica....sto gomila ljudi zna i oseca da definitivno nije..




 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-199-117.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Dačiću nagrada Najevropljanin25.04.2010. u 17:59 - pre 170 meseci
dobro i za sta je po tebi religija dobra (religija, ne vera)
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Dačiću nagrada Najevropljanin25.04.2010. u 19:33 - pre 170 meseci
@ milanche Znaš kako, nekada su za bolesti tvrdili kako je to božija volja. Onda skapirali da treba prati ruke jer na njima postoje mikro organizmi koji je izazivaju. Zbog čega je to tako, pa neki čova je odbio da poveruje da je u pitanju božija volja i pokušao da pronađe drugi odgovor na to pitanje. Tako je i svim ostalim što je došlo na red a i sa onim što će tek doći. Za to vreme svaka reč naučnika je stalno podložna proverama i promenama a Biblija, Kuran i ostale knjige su iste "svete" (dakle nisu se menjale od postanka) niti se smeju menjati. Zamisao je od samog starta postavljena kao sredstvo za stagniranje društva odnosno sputavanje slobodnog mišljenja koje u stvari dovodi do napretka civilizacije. To je sve učinjeno zbog toga da bi se omogućila kontrola nad masom od strane određenih povlašćenih slojeva ljudi.

Od kada je sveta i veka sve ono što je čovek video a nije mogao da objasni instinktivno je pripisivao nekim božanskim silama. Od stvaranja vatre, do načina na koji nastaju munje i gromovi ,vulkana i šta ti ja znam. Onog trenutka kada se matematičkim formulama objasni tako nešto kao što je pojava da gomila gvožđurije teža od vazduha može da leti pa do toga da svoje misli u deliću sekunde ukrštamo sa tobom koji se nalaziš preko bare gde je kod tebe nedeljno prepodne a kod mene pada mrak, tog trenutka te stvari prestaju da budu božanske i postaju obične svakodnevne a sve zbog onih ljidi koji nisu verovali u mambo džambo već su tražili drugu istinu od one koja piše u nekim knjigama koje je neko napisao pre dve hiljade godina. Toliko.

[Ovu poruku je menjao stil dana 25.04.2010. u 20:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Dačiću nagrada Najevropljanin25.04.2010. u 20:31 - pre 170 meseci
Citat:
dobro i za sta je po tebi religija dobra (religija, ne vera)


Odlicno, vrlo kvalitetno pitanje.

Ako izuzmemo veru kao licni put, svakodnevica religijske prakse orbitira oko jednog kljucnog pojma - sabornosti.

Vrednost sabornosti je u tome da individuu upucuje na mnostvo bitnih stvari:

Najpre i pre svega, da nije sama, izolovana jedinka, apsolutno jedinstvena u svetu koji ga okruzuje, kao ni da njegovi
ni licni problemi ni licne radosti nisu singularne prirode - postoje oko njega koncentricni krugovi drugih ljudi, u prvim
krugovima oni najblizi, porodica, rodbina, zatim ljudi istog ili slicnog porekla, na kraju - citavo covecanstvo.

Sa stanovista organizacije drustva, odavno je primeceno u kvalitetnim sredinama da je upravo prisustvo ili odsustvo
te svesti o tom dragocenom medjuprostoru izmedju ljudi ona fina granica koja razlikuje civilizovana drustva od divljih
ili poludivljih.

Postovanje tog medjuprostora se u svakodnevici manifestuje u mnogo bitnih stvari. Prvo, pocevsi od toga da li u tramvaj
ulazis u redu kao covek, ili drz-ne-daj jedno drugome preko glave kao prasad na krmacu. Zatim, preko toga da kad treba
da bacis djubre sa terase kroz prozor u zajednicko dvoriste, ili da pljunes na ulici prvo pomislis 'hoce li ovo nekome smetati',
jer je sa usadjenom sabornoscu taj 'neko drugi' iz tvoje okoline uvek prisutan u mislima, u konceptu sveta oko tebe.

Obican covek odgajan u okruzenju koje postuje princip sabornosti obicno stice jasan uvid u svoju okolinu, jer iz otvorenog
kontakta stice prvo jasnu procenu oko toga ko su tacno ljudi oko njega, ne iznenadjuje ga kulturni nivo okoline, skladnije
zivi sa svetom oko sebe, jer ima bolji uvid. Ne sanja o efemernim stvarima sa stranica ilustrovanih magazina, nego utiskuje
sebe u konkretan zivot oko sebe, biva manje razocaran.

U narednim instancama, sabornost se manifestuje time sto covek koji je stigao do bogatstva pomisli na svoju okolinu
pa mu zasmeta beda oko sebe + shvati (na sta upucuje vera) da je ovde samo konacan period vremena i da za to
vreme treba da nesto smisleno uradi u pogledu opsteg dobra (pojam na koji upucuje vera), i oseca bliskost sa tim ljudima
sa kojima je kao dete stajao u crkvi, pevao u horu, pitao se za zdravlje lepo obucen u nedeljno jutro.

U krajnjim instancama - ljudi velike politicke moci odgojeni u duhu sabornosti u situacijama velikih odluka, prave nesebicne
odluke od vrednosti za narod oko sebe. Vojvoda Stepa Stepanovic, recimo u pregovorima sa Krupp-om oko kupovine
150 topova za srpsku vojsku biva obavesten da kao potpisnik ugovora ima pravo na licni poklon u vrednosti jednog
celog topa...bez razmisljanja kaze : "pa dodajte onda ta jos jedan top". Nacelnik generalstaba Radomir Putnik je vracao
postara sa njegovom penzijom, govoreci 'vrati ti to sinko drzavi, treba sirotinji, ja imam dosta'. Za razliku od svojih austrijskih
kolega koji ni sa malo nizim cinom nikada ne bi seli da popiju kafu, seljace iz Struganika Zivojin Misic je u situaciji teskih
kisa i zaostale komore bio dovoljno blizu svog naroda i svog vojnika da je moglo da mu padne na pamet da izda nardedjenje
da se skupljaju popadale sljive i obicnim kompotom okrepio svoju vojsku, i odveo u blistavu vojnu pobedu na Kolubari.



Taj dragocen koncept sabornosti se kao koncept vrlo brizljivo neguje kako na Zapadu, tako na Istoku. Na Zapadu, klinci
jos od osnovne skole uce da stanu mirno i sa rukom na srcu saslusaju jutarnje izvodjenje nacionalne himne i dizanje drzavne
zastave. Prica se nastavlja na koledzu, pa nadalje.



O Izraelu verovatno ne moram da vam pricam nista. Doktora nauka il' coban - svi ste mali....ponosni Izraelci. Da li iz NYC ili
Welingtona na Novom Zealandu - bar jedno leto cete provesti u kibucu, okopavajuci pomorandze.

Verovatno ne ni o Japanu. Oni su u tom pogledu zajebali ceo svet. Znate sigurno za kult odanosti kompaniji (kosnici).

A narocito ne ni o Kini. Ako do sada niste nista u tom pogledu saznali, nailazi vreme - saznacete. Laz ili samo-proklamovana
istina, tek uglavnom: http://en.wikipedia.org/wiki/Jet_Li nalazi za shodno da kaze i ovo:

Citat:
According to Li, once, as a child, when the Chinese National Wushu Team went to perform for President Richard Nixon
in the United States, he was asked by Nixon to be his personal bodyguard. Li replied, "I don't want to protect any individual.
When I grow up, I want to defend my one billion Chinese countrymen!" which earned him much respect in his homeland


Kod nas je tokom vec 60-tak godina sabornost (ili kolektivizam) bila unistavana, po receptu koji bih mogao da nazovem
'prvo ga dobro presladi - pa ga munjevito zagovnaj'.

Bez obzira na rezime - komunizam, meki socijalizam, Sloba, demokrate...postoji kontinuitet primene tog recepta.

Iz komunizma se izaslo pokoljem najbeskompromisnijih, slanjem najodanijih cistoj ideju komunizma na Goli Otok, ruganjem
izmucenim kostima koje su pod bukvom u vukojebini pod kisom drzale puskomitraljez, cucale u rovu, jurisale gladne, gole i
bose na nemacke bunkere.

(...za utehu, cetnici su prosli jos i gore. Najtezi i najgorkiji izraz prevarene ljudske duse sam cuo uz kafu posle sluzbe u
nasoj crkvi u San Francisku od dvojice starih cetnika koji od 1945-te zive u San Francisku - ni posle sedam decenija
ne mogu da zaborave taj neki maj 1944-te kad su sa razglasa culi snimljen glas kralja Petra II koji ih poziva da priznaju
Tita i partizane...)

Iz socijalizma se izaslo sa onima koji imaju i onima koji nemaju. Pocelo se sa Trstom sezdesetih i farmerkama i suskavcima,
da bi se vec sredinom osamdesetih jasno izdvojila materijalna elita onih koji mogu i onih koji ne mogu da nesto priuste.
Ja licno sam bio uvek tu negde oko crte - po talentima daleko iznad crte, po materijalnim mogucnostima uvek tu negde
malo ispod crte. Da mi nisu sintisajzeri bezali iz dometa kao magarcu sargarepa ispred nosa, ko zna da li bih ikada stigao
do ovoga gde sam sada.

Figure sa politicke scene devedesetih su velicali srpski ponos, hrabrili odbranu srpskih interesa, ali prezirali one ostale bez
ruku i nogu, a gomilali oko sebe hohstaplere i lopove manjeg i veceg kalibra, svakom dodeljujuci resore za nesmetanu kradju
kao nekada drevni vladari spahiluke.

Danas - sa paznjom posmatram aferu sa Katarinom Rebracom, i vrlo mi je lako da naslutim da ce se sramno laganom presudom
pretvoriti u tesku samarcinu onoj preostaloj trunki osecaja koja je u prosecnom coveku ostala za onaj prostor izmedju
coveka i coveka, za humanost da se pomogne nekom u nevolji.



Krajnji rezultat - jedna bioloska skupina od N ljudi koja u principu ima potencijal ravan ekvivalentu od k*N ako se udruzi,
pretvorena je u prostu sumu izgubljenih cinika - previse izolovanih da bi individualno ista postigli izuzev da tu i tamo nesto
pricaju, nesposobnih da se organizuju u bilo sta delotvorno, zbunjenih, izmanipulisanih, povucenih u sebe i sve vise utonulih
u psihoticna stanja teskobe, straha od zivota, straha od sebe, straha od drugog, straha od buducnosti, pomesanog sa gnevom.

Generacije koje dolaze i ne primecuju da su to vec u znatnoj meri apsorbovale - imali smo onu diskusiju o njih sestoro koji
slusaju u stanu zenske krike iz hodnika, u dramaticno kompleksnom algoritmu odluke - sta uraditi u datoj situaciji ?

To je sto mi je prvo palo na pamet.

Mozda ima i jos nesto, ako se setim dopisacu.

[Ovu poruku je menjao milanche dana 25.04.2010. u 21:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Dačiću nagrada Najevropljanin25.04.2010. u 20:34 - pre 170 meseci
@stil

Sve ja tebe razumem sta hoces da kazes, samo uzalud adresiras meni pricu namenjenu zatucanicima religije,
sto ja definitivno nisam. Ja pricam o necemu drugom.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Zanimljivi linkovi :: Dačiću nagrada Najevropljanin

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 11369 | Odgovora: 56 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.