Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gospodje sa dva prezimena

elitemadzone.org :: MadZone :: Gospodje sa dva prezimena

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 67264 | Odgovora: 346 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 12:14 - pre 170 meseci
Do pre 200 - ak godina Srbi nisu ni imali prezimena. Pa su zato kad su ih Austrougari popisivali da zahebu mrske okupatore smisljali ona smesna prezimena gaće, guzonja, sjekira itd. Ne vidim cemu sad tolika galama oko toga sto neko hoce da zadrzi svoje prezime ako stupa u zajednicu sa nekim drugim. Koga briga.

Inace se slazem da ima sve vise zena sa 2 prezimena u medijima, ali to samo moze da im sluzi na cast sto se mene tice. Jake zene, drze zene do sebe i ne vode se glupom "tradicijom" samo zato sto je neko to smislio pre 200 godina da zena kad se uda treba da uzme muzevljevo prezime.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 12:15 - pre 170 meseci
Citat:
DaliborP: Ja sam svoju i isamarao usput za svaki slucaj.

Mi takve stvari ipak umemo da rešimo razgovorom.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 12:17 - pre 170 meseci
Citat:
ventura: Koliko šonja na jednoj temi pa to je čudo...
More cuti, uzevsi u obzir koliko ima balkanišen .... nak bude macho wannabe alfi na ovoj teritoriji, njih treba da gajite kao redak cvet, as ti gospe. Da vam oplemene zaparlozenu utrinu.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 12:19 - pre 170 meseci
Citat:
ventura: Kad rezervišem hotel hoću da napravim rezervaciju na "Mr. & Ms. Petrović" a ne "Mr. Petrović and Ms. Stanković" ili još gore "Mr. Petrović and Ms. Stanković-Petrović",

A šta misliš o "Mr. & Ms. Stanković"? :)
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 12:20 - pre 170 meseci
Moja žena nije promenila prezime. U njenoj zemlji ne postoji promena prezimena, već kako se prezivaš, tako se prezivaš ostatak života. Da posle venčanja moramo trčati da menjamo pasoš, vizu, blabla, da razmišljam kako će tamo birokratija da skonta uopšte šta sve to znači... neka fala. Tako da smo sad kao Mira I Sloba.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 12:20 - pre 170 meseci
Ventura znas li ti sta znaci oksimoron? Nije uvreda, znaci recenica ili paragraf koji su sami sebi kontraditkorni. Na primer onaj koji pocnes sa "Ja kad sam se ženio rekao sam ženi, ili uzimaš moje prezime - ili ništa od venčanja" a zavrsis sa "Ako sam se već oženio, to sam uradio da bi zasnovao porodicu, i svi u toj porodici smo isti, dakle nema padobranaca."
Ako si ti zasnovao svoju porodicu, pitam se sta je zasnovala tvoja zena? Tvoju porodicu? Ako ti je istovetnost prezimena tako vazna znaci da si obavio razgovor sa buducom suprugom o tome cije cete prezime da uzmete, tvoje ili njeno? Mislim, trpim ja svasta ali da me ti sa takvim shvatanjima zivota nazivas shonjom zato sto nisam ucenio zenu prezimenom, to je malo heavy.

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 12:21 - pre 170 meseci
@Lesli

Citat:

Sve je to atavizam koga se ja gadim. Zalosno. Znas kad bih ja savetovao moju cerku da sa takvima prave zajednice? Nikad. Zato ce ona da bude ekonomski nezavisna od takvih, omogucio čiča, pa ce onda moci da joj pljunu pod prozor sa svojim balkanishen macho zaumnim idejama. A kad jos malo odraste i bude joj vreme, dobice i savete o "zastiti" od takvih kakve Nikolas Kejdz sa Travoltinim licem daje Travoltioj cerci u Face off, znas ono sa leptir nozem kad joj prica da joj treba "zastita" kad se muva sa mocima? Ipak je ovo zemlja macho balkanishena, pa ce joj trebati da ume da se zastiti od takvih.


Nemoj da si smesan. Zbog takve tvoje logike se danas zene udaju u 30 i kusur godina, tatica omogucio - nije nego, uci zensko od malih nogu da je ona Petrovic a ne neko tamo levo prezime i daleko ce da dogura. U stvari mozda i 'oce, naci ce sonju sto kaze Ventura a to je sreca prevelika.

Mesas babe i zabe. Najbolja je bracna zajednica kada i muskarac i zena imaju jake stavove i volju a vole se nenormalno. To sto ja zelim da mi zena ima moje prezime i samo moje - to ne znaci da sam ja neki macho balkanishen, sta vise te macho fazone mrzim isto toliko koliko i feministicki stav.

Malopre sam pricao sa zenom i rekla mi je da imam srece sto joj se svidja moje prezime :D I da u najvecem broju slucajeva uticaj roditelja dovodi do toga da se zadrzava devojacko prezime. E pa ja ne zelim uticaj roditelja u bracnoj zajednici ni sa jedne ni sa druge strane. A ponajmanje mi treba tast koji ce da mi zenu uci kako da nabije noz u butinu i da ga okrene da se rana ne bi zatvorila. I da je obasipa kesom kada nastanu novcani problemi. Sta radis ti, kupujes joj nezavisnost ?

Citat:

Ajde da okrenemo uloge. Zasto ne bi bilo "ak oe musko zeni i ako voli zenu, uzimanjem njenog prezimena simbolicno pokazuje da zeli da zasnuje novu porodicu, SVOJU sa njom - simple as that". Daj jedan racionalan razlog zasto ne. Sta je prezime? Slova na artiji. Sad ako hocu mogu da promenim ime u Pera Nježnik.


Tradicija je tradicija i kao takva treba da se postuje. Da sam u Izraelu kao sto rece mmx uzeo bih zenino prezime bez problema. Ali mi nismo u Izraelu nego u Srbiji.
make love - !war
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 12:22 - pre 170 meseci
Citat:
ventura
Koliko šonja na jednoj temi pa to je čudo... Ja kad sam se ženio rekao sam ženi, ili uzimaš moje prezime - ili ništa od venčanja


Tacno. Neki su sonje, neki nisu... Isto kao sto su neki koji insistiraju na prezimenu odlucni i znaju za red u kuci a nekima se ne dize kitica ako im zena nije submisivna...

I to je za ljude... valjda su zato i izmislili vijagru :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 12:22 - pre 170 meseci
Pravi baja koji voli i postuje zenu sa kojom treba da zivi ako se vec venca i potpise artiju, postovace njenu eventualnmu zelju da zadrzi svoje prezime na koje je navikla celog zivota, ako ona takvu zelju iskaze. Uplaseni wannabe alfa ce u takvim situacijama da insistira na "tradiciji" mislici da ce kroz formalizam da uspostavi nekakvu kontrolu nad zenom, vezom, porodicom, sta li. Siroti ljudi. Nije ni njima lako.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 12:28 - pre 170 meseci
Ma kakva tradicija.
I meni su punili glavu da moram zvati ovog ili onog na vencanje i da moram imati ovo ili ono tokom ceremonije - tradicija je takva, kazu.
Od*ebah ih sve.

Tako i sa prezimenom.
Kakva tradicija. Nek bira sta hoce.
Citat:
Lesli Eldridz: Pravi baja koji voli i postuje zenu sa kojom treba da zivi ako se vec venca i potpise artiju, postovace njenu eventualnmu zelju da zadrzi svoje prezime na koje je navikla celog zivota, ako ona takvu zelju iskaze. Uplaseni wannabe alfa ce u takvim situacijama da insistira na "tradiciji" mislici da ce kroz formalizam da uspostavi nekakvu kontrolu nad zenom, vezom, porodicom, sta li. Siroti ljudi. Nije ni njima lako.


To je to.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 12:32 - pre 170 meseci
Moja buduća može da bira kako god hoće ;-)
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
87.250.40.*



+744 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 12:33 - pre 170 meseci
Nije problem da zadrzi svoje prezime - problem je u uzimanju oba prezimena... cemu?
 
Odgovor na temu

Count Zero

Član broj: 32400
Poruke: 203



+406 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 12:37 - pre 170 meseci
Mora biti stvar dogovora - kako li će tek dalje ići ako se odmah na prvom koraku skrljaju oko prezimena
A šta ako supruga baš hoće da uzme drugo prezime, zbog 'tradicije' i šta ja znam? To ne implicira da je ona potčinjena, da je očajna domaćica, zapostavljana i ko-zna-šta, već može da bude samo to, prezime. Izvadiće te papire jednom, valjda neće da se udaje svaki čas. A jednog dana će valjda moći da jedan cascade-update završi posao
Lesli, ako nije tajna, je l' gospođa Eldridž zadržala i svoje prezime ili... ??
I još nešto - mnogo mi je zanimljiviji "fenomen" kada ljudi nose imena koja im "ne pristaju". Npr. Gordan je potunjen, Snežana crna ko ugarak, a Radojica lenj. Čini mi se da u Japanu, gde-li, imaju jedno temp-ime, dok ne otkriju koje pristaje osobi
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 12:40 - pre 170 meseci
Mislim da mnogo brkate neke stvari. Combuster, dva moja dobra ortaka koji su se ozenili i cije zene su uzele njihova prezimena zive u stanovima koje su kupili njini roditelji i vode se na njih (zene), namerno kupljeni pre braka da bi ih one unele u brak i da bi njima ostale u slucaju razvoda. Jedan cak radi u tastovoj firmi. I bogatiji ljudi imaju cerke i iste se udaju ne uvek za bogate momke. Njima uvek nad glavom visi tastov "seal of approval" ali su zene uredno uzele prezime muza. Tako da taj aspekt da je zenino prezime vezano za bahate tastove koji ih kontrolisu je malo netacna. Narocito sto su ti tastovi bas uglavnom patrijahalni likovi slicnih vidjenja u fazonu javno "to je tvoja porodica" a skirveno "al su moje pare". Meni recimo to predstavlja veci problem u zivotu od toga kako ce da se preziva, jer je direktni atak na moju sposobnost da organizujem svoju porodicu i zajedno sa suprugom nezavisno istu odrzavamo. U takvoj situaciji vise bi voleo da zadrzi svoje prezime a da tast malo oladi i proseta svojim putem.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 12:42 - pre 170 meseci
Citat:
Prosto i jednostavno - ako se zensko udaje i ako voli muza, uzimanjem njegovog prezimena simbolicno pokazuje da zeli da zasnuje novu porodicu, SVOJU sa njim - simple as that.

Brak nema previše veze sa ljubavlju. Mislim, jeste da većina brakova nastane iz ljubavi, ali brak nije nešto što će tu ljubav održati, niti nešto što će osigurati da će ta zajednica potrajati. Sa druge strane, ljubav može da postoji i bez braka, kao i zajednica. Brak je samo socijalno-ekonomski ugovor koji određuje prava i obaveze bračnih drugova i osigurava pravičnu raspodelu imovine prilikom brakorazvodne parnice, a u slučaju da ima dece, olakšava neke stvari, tipa upisivanje deteta u obdanište i slično. Slična stvar je i sa promenom, tj. prihvatanjem muževljevog prezimena. Jeste, to je neki simbolični potez kojim žena pokazuje da u potpunosti želi da bude deo te porodice i sve to, ali to nije nikakva garancija da će ta porodica bolje funkcionisati, niti da će se ta porodica održati. Doduše, nekim muškarcima je to jako bitno zbog samopouzdanja ili zato što misle da će time otežati ženi nekakvo švrljanje jer moš misliti, ona je udata i nosi muževljevo prezime, pa će svi bežati od nje. No, kao što svi znamo, taj papir koji se zove bračni ugovor, pa samim tim i promena prezimena, nikada nikoga nije sprečila da švrlja okolo, flertuje ili šta se već radi, već se vernost postiže zdravim odnosom, razumevanjem, poverenjem, brigom za potrebe partnera i sličnim aktivnostima, no da ne ulazimo sad previše u muško-ženske odnose. Samo hoću da kažem da je ta promena prezimena najobičnija formalnost koja ništa ne mora da znači, pa samim tim regulisanje prezimena treba da bude dogovor između budućih supružnika. Jednostavno, izlože svoje ideje, nađu zajednički jezik i ako postignu dogovor koji oboma odgovara, ne vidim zašto bi bilo kome sa strane to trebalo da smeta, niti zašto bi se ko mešao u to ili nešto tu osuđivao, bez obzira da li žena zadržava svoje prezime, menja prezime ili uzima oba. To jedino može da smeta državnim i drugim institucijama koje trebaju da izdaju neka dokumenta toj ženi, pa imaju više kucanja :)

U svakom slučaju, meni je lično svejedno šta će moja buduća žena uraditi sa svojim prezimenom. Ako mi imamo normalan i funkcionalan odnos... koga briga da li smo u braku ili ne i kako se ona preziva. Što se mene tiče, može da uzme i neko brazilsko ime, samo nek ne očekuje od mene da joj popunjavam dokumenta :) Mislim, da se razumemo, i ja preferiram varijantu da žena uzme muževljevo prezime, valjda zato što je tako uobičajeno i navikao sam na to, tj. odrastao sam u porodici gde smo svi imali isto prezime, a i svuda oko mene su porodice gde su stvari postavljene tako. Samo kažem da ako moja buduća žena bude imala drugačije preferencije, neću imati ništa protiv toga. Mislim, ako će brak ili uopšte bilo kakva zajednica da mi zavisi od toga ko se kako preziva, onda do mojega :)
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 12:46 - pre 170 meseci
Citat:
a1200: Nije problem da zadrzi svoje prezime - problem je u uzimanju oba prezimena... cemu?


Mozda je ponosna na svoje poreklo, pleme, na svog dedu bivseg najbrzeg i najtreznijeg zidara u kraju te iz tog razloga zadrzava tu odrednicu na svoje poreklo u vidu prezimena plus je ponosna sto postaje supruga svome suprugu i iz postovanja, casti i srece uzima njegovo prezime takodje, te tako iskazuje svoj novi identitet koji je sad -kao i njeno ime- kombinacija dve tradicije, ili tako nesto jbm li ga:D
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 12:51 - pre 170 meseci
Citat:
mmix: Ventura znas li ti sta znaci oksimoron? Nije uvreda, znaci recenica ili paragraf koji su sami sebi kontraditkorni. Na primer onaj koji pocnes sa "Ja kad sam se ženio rekao sam ženi, ili uzimaš moje prezime - ili ništa od venčanja" a zavrsis sa "Ako sam se već oženio, to sam uradio da bi zasnovao porodicu, i svi u toj porodici smo isti, dakle nema padobranaca."
Ako si ti zasnovao svoju porodicu, pitam se sta je zasnovala tvoja zena? Tvoju porodicu? Ako ti je istovetnost prezimena tako vazna znaci da si obavio razgovor sa buducom suprugom o tome cije cete prezime da uzmete, tvoje ili njeno? Mislim, trpim ja svasta ali da me ti sa takvim shvatanjima zivota nazivas shonjom zato sto nisam ucenio zenu prezimenom, to je malo heavy.

Nije ovo nikakav oksimoron.

Ja lepo kažem, ja i moja žena se savršeno lepo i dobro slažemo već godinama. Živeli smo zajedno i pre venčanja. Meni venčanje nije bila neka preterano bitna stavka u životu. Ali ako smo se odlučili na taj korak, onda to radimo kako treba. Dakle ako smo oficijalno porodica, onda ćemo imati i isto prezime.

I nisam ja nikoga ničim ucenio. Ja imam svoje (čvrste) stavove, i to je to. Mi smo mogli savršeno normalno da nastavimo da živimo i nevenčani, i ništa nam ne bi falilo.

Ako se venčavaš (a to je formalnost, ne obaveza) onda treba da ispuniš sve što ta formalnost zahteva. Ako već hoćeš da se venčaš, ne možeš da se pojaviš na venčanju u trenerci. Ako se venčavaš u crkvi, ne možeš umesto popa koji peva ti da staviš DJ-ja jer ti se tako više sviđa.

Ako je tvoja žena htela da zadrži svoje prezime iz bilo kog razloga, to je sasvim ok. Lepo živite nevenčani, i to je to. Sa pravne i praktične strane nema skoro pa nikakve razlike da li žena udata a zadržala svoje prezime ili živi u vanbračnoj vezi...

Moje mišljenje i moj stav može da se svede u jednu jedinu rečenicu: "ako već jedeš gõvna, onda ih jedi velikom kašikom".

 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 12:51 - pre 170 meseci
Citat:
a1200: Nije problem da zadrzi svoje prezime - problem je u uzimanju oba prezimena... cemu?


Mislim da je to univerzalno pitanje koje nema univerzalni odgovor. Znas kako kazu, sto ljudi, sto cudi a misljenja su kao doopeta, svako ima svoje. Meni je recimo mnogo gluplje imanje dva imena nego imanje dva prezimena, sto je sad jos popularnije. I kad vec pricamo o tradicijii jeste vi uopste svesni da su ljudi ovde dugo imali dva prezimena, ne samo zene udajom, nego i muskarci, ime, prezime po ocu, porodicno prezime. Vuk Stefanovic (od oca Stefana) Karadzic? Itd.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

dejande
dejan dejanovic
beogrd

Član broj: 36677
Poruke: 250
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.gay-serbia.rs


+16 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 12:52 - pre 170 meseci
slazem se totalno sa jednim od forumasa da je to dodavanje drugog prezimena najgori moguci kompleks .
u najvecem procentu ta prezimena izgledaju VELMAR-JANKOVIC ili NEKO CUDNO PREZIME- NEKO CESCE PREZIME

u slucaju da zena ima neko cesto prezime na primer jovanovic a suprug ima neko nesvakidasnje prezime supruga se pod obavezno opredeljuje i uzima to nesvakidashnje prezime dok svoje zaboravlja i odbacuje.

u oba slucaja se radi o kompleksu nize vrednosti i jer se osoba nikako ne moze istaci nekim drugim osobinama pa paznju na sebe skrece prezimenom.

isto to je i kada se deci daju nesvakidasnja i neprimerena imena na ovim podnebljima deci, pa sve cesce imate imena Valentin, Dzon, Aleks, Andrej......
iz svog okruzenja imam primer gde majka ima rusko prezime na koje je dodala muzevljevo i nije jedini potomak cak ima i rodjenog brata, dala je svojoj cerki ime galjina jer boze moj i ako se dete preziva jovanovic mora se istaci da ima 1% ruske krvi u sebi.

nas narod ima izreku zovi me i loncem samo nemoj da me razbijes .

a za one primere jankovic-jovanovic i slicne kombinacije svakidasnjih prezimena je vidla zaba da se konj potkiva pa i ona digla nogu

pokusavam da skapiram kako se potpisuje zena koja na primer ima ime i prezime Branislava Dimitrijevic-jelisavljevic gde u imenu i prezimenu ima preko 30 slova MASHALA.

 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 12:53 - pre 170 meseci
@mmx

Vrlo je tesko generalisati stvari - niti pokusavam to da uradim. Ti si sad isao kontra logikom da zene iz dobrostojecih familija imaju patrijarhalne porodice gde se muzevo prezime prihvata ali da je uticaj zeninih opet veliki - a ja sam govorio o tome da zene koje ne prihvataju muzevo prezime obicno to cine zbog uticaja roditelja i gde se taj uticaj cesto ne zavrsava samo na tome. Opet, neke zakonitosti i pravila se ne mogu proizvesti ni iz jednog ni iz drugog slucaja mada mozemo da pricamo o tome u kojim sredinama i iz kojih razloga se ne uzima muzevo prezime po nasem iskustvu.

Po mom iskustvu, po onome sto cujem, vidim i koliko ljudi poznajem, najcesce se zenska deca kao mala uce da treba da zadrzavaju devojacko prezime jer je svet okrutan pun macho muskaraca koji ce im zagorcati zivot, da treba uvek da budu nezavisne i da iz braka treba da imaju koristi. Po meni je ovo skroz pogresno i radi se iz pogresnih razloga i zato imam odbojnost prema tome.
make love - !war
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Gospodje sa dva prezimena

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 67264 | Odgovora: 346 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.