Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Compact vs. DSLR

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Compact vs. DSLR

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 28552 | Odgovora: 123 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Compact vs. DSLR07.05.2010. u 18:23 - pre 170 meseci
Citat:
Zoran Rodic: Postoji program sa tom namenom, i ime mu je DofPRO ... ali mi se to čini prilično uzaludnim.

Kupiti aparat i odmah potražiti softversko rešenje za sanaciju njegovog izlaznog rezultata ... mi se čini pomalo neshvatljivim.
Uostalom, za te pare već imaš dSLR koji će pojesti sve i jedan NEdSLR na tržištu.

Koji kompakt može da snima sa DOF? Ima li neki sa otvorom blende f8? Ja nešto ne naiđoh.

dSLR ne kupujem iz više razloga. Prvo što su mnogo skuplji, ma koliko jeftini. Zatim rupa bez dna, u pogledu dodatne opreme, objektiva, bliceva itd. što je izuzetno skupo ako hoćeš nešto kvalitetno. Nisam profesionalac pa da mi je neophodan. Indiskretan - kad kreneš da slikaš DSLR-om na ulici, obavezno prvlačiš pažnju i ode tvoja spontana fotka. Kabast, težak - treba mi nešto što mogu da nosim skoro uvek sa sobom a da mi ne iskrivi kučmu i ne zauzme pola nosivosti mog tela :)
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Compact vs. DSLR07.05.2010. u 21:08 - pre 170 meseci
Citat:
bttp: Koji kompakt može da snima sa DOF?

Svaki može da "snima sa DOF".
"DOF" označava "dubinsku oštrinu" i to je sastavni deo fotografije BILO KOG aparata.
Pravilno bi bilo pitati "da li postoji neki kompakt kojim se može dobiti plitak DOF?".

Citat:
Ima li neki sa otvorom blende f8? Ja nešto ne naiđoh.

Svi imaju otvor blende f/8.
Za plitak DOF (ako Te to interesuje) je potreban veći otvor blende (f1.x do f/2), uz kombinaciju sa većim senzorom.
To je kod kompakta već retkost, ali počinju da se pojavljuju.

Olympus EP-1, EP-2, Panasonic GF-1, GH1... Samsung NX10 itd.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Compact vs. DSLR07.05.2010. u 23:05 - pre 170 meseci
milas

Od g-dina Pentax-a se cesto mogu cuti ovakva "zanimljiva" poredjenja...


o sine miladine a kako bi reagirao da je kojim slučajem (nedaj bože iz znanih razloga za one koji žele znati) korisnik canon aparata,onda bi ekvivalentna usporedba kao bila svima jasna jer eto iznosi je netko tko koristi zamisli canon,čovjek je jasno rekao da za određeni posao treba određeno oruđe,i sa sjekirom se ruše velika stabla ali ipak ljudi koriste motorne pile
 
Odgovor na temu

milas

Član broj: 29337
Poruke: 588
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Compact vs. DSLR08.05.2010. u 00:27 - pre 170 meseci
Pazi sine, moze da koristi i Hasselblad sto se mene tice...ovakve nesretne "usporedbe" alata mesara i drvoseca sa foto-tehnikom o kojoj je OVDE rec su u najboljem slucaju neumesne, da ne kazem nesto gore.

btw - malden, bas fino od tebe sto si se javio i sto ucestvujes u diskusiji.
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-a-5.sezampro.rs.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Compact vs. DSLR08.05.2010. u 07:09 - pre 170 meseci
Citat:
StORM48: Svaki može da "snima sa DOF".
"DOF" označava "dubinsku oštrinu" i to je sastavni deo fotografije BILO KOG aparata.
Pravilno bi bilo pitati "da li postoji neki kompakt kojim se može dobiti plitak DOF?".




Nije zgoreg napomenuti da pomenuta velika dubinska oštrina doprinosi i procentualno izuzetno malom broju neuspelih fotografija kojima bi se mogao nakalemiti omašen fokus.

Na većem senzoru, svaka greška u fokusu se surovo kažnjava neuspelom fotografijom, dok za isti rezultat na kompaktu moraš zaista biti stručnjak. :)

Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

EmirHozic

Član broj: 158868
Poruke: 520
78.111.33.*



+7 Profil

icon Re: Compact vs. DSLR08.05.2010. u 08:06 - pre 170 meseci
kaze djole
...lajte kere varosanke, kera sam i sam odlicno vas znam ne dam na vas zute banke... itd itd
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Compact vs. DSLR08.05.2010. u 15:44 - pre 170 meseci
Citat:
EmirHozic: kaze djole
...lajte kere varosanke, kera sam i sam odlicno vas znam ne dam na vas zute banke... itd itd


Hahahahahaha, dobar je Djole nema sta.
 
Odgovor na temu

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Compact vs. DSLR08.05.2010. u 18:07 - pre 170 meseci
milas
btw - malden, bas fino od tebe sto si se javio i sto ucestvujes u diskusiji.


hvala,često posječujem forum,to ipak govori nešto o njemu
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-a-5.sezampro.rs.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Compact vs. DSLR08.05.2010. u 19:58 - pre 170 meseci
Kakav Trio fantasticus!!!

Da se nije kojim slučajem neko od Vas trojice, nekad prevario pa pritisnuo ono dugme na aparatu koje rezultira fotografijom?

Ono, ajde nešto uslikajte, pa stavite na forum da malo uživamo u slikama … a ne da se smaramo ovim besmislicama koje škrabuckate, ... kerama, mesarima, kasapima i vašem vascelom veselju povodom toga.

Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Compact vs. DSLR08.05.2010. u 21:03 - pre 170 meseci
Uz malo znanja solidan DOF izlazi i sa kompakta.


 
Odgovor na temu

EmirHozic

Član broj: 158868
Poruke: 520
78.111.35.*



+7 Profil

icon Re: Compact vs. DSLR08.05.2010. u 21:29 - pre 170 meseci
ma postaje zamorno biti docekivan na noz stalno ako nisi ukalupljen po mjeri autoetabliranih, valjda ekipe koja ima tapiju na ES
ako imate onda budite zdravo i uzivajte u imanju ja ostajem kod svog poredjenja jer alat je alat, i ja volim veci jaci skuplji, ali evo ovih dana razmisljam da uzmem LX3 da imam za po dzepovima kad radim nadzor da ne vukljam dslr.
mada mislim da mi za to treba mozda canon eos 1 mark 10 sa 10-150 f1.2 LLLLLLLLLLL objektivom i novi blic canon 10000000 sa snagom ko protivavionski reflektor jer bez toga se ne moze
...bas i niste, sjed'te di ste, bas i niste neki zverovi... ma djole je kralj
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Compact vs. DSLR08.05.2010. u 21:52 - pre 170 meseci
Šta mislite o Canon EOS Rebel XS? Sad gledam alternative u tom price range-u kao LX3. Taj Canon je $100 skuplji, pitanje je koliko je bolji i da li je u svakom slučaju bolji izbor od LX3. Znam da oni nisu u istoj klasi, osim cenovno. Cena je jedini razlog zašto ga razmatram (zato što mogu da ga priuštim).


Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-a-5.sezampro.rs.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Compact vs. DSLR08.05.2010. u 22:22 - pre 170 meseci
Citat:
bttp: Šta mislite o Canon EOS Rebel XS? Sad gledam alternative u tom price range-u kao LX3. Taj Canon je $100 skuplji, pitanje je koliko je bolji i da li je u svakom slučaju bolji izbor od LX3. Znam da oni nisu u istoj klasi, osim cenovno. Cena je jedini razlog zašto ga razmatram (zato što mogu da ga priuštim).



Citat:
bttpdSLR ne kupujem iz više razloga. Prvo što su mnogo skuplji, ma koliko jeftini. Zatim rupa bez dna, u pogledu dodatne opreme, objektiva, bliceva itd. što je izuzetno skupo ako hoćeš nešto kvalitetno. Nisam profesionalac pa da mi je neophodan. Indiskretan - kad kreneš da slikaš DSLR-om na ulici, obavezno prvlačiš pažnju i ode tvoja spontana fotka. Kabast, težak - treba mi nešto što mogu da nosim skoro uvek sa sobom a da mi ne iskrivi kučmu i ne zauzme pola nosivosti mog tela :)


Vidi, ovo je jako teško pitanje ... iz prostog razloga što ti sam ne poznaješ šta svaki od ova dva aparata nosi sa sobom, niti mi znamo šta ti zapravo očekuješ od njih, pa je sa te strane, jako nezahvalno davati neki konačni sud, osim puke informacije koja nosi neki tehnički detalj.
Ono, što smo već toliko puta rekli do sada ... dSLR nije aparat, već sistem koji se vremenom menja i nadograđuje, za razliku od prosumera tj. kompakta ... koji nosi sa sobom neke druge prednosti i mane.
Mogli bi sada danima potezati tu razliku u šumu, ISO uptrebljivosti, DOF-u, torbama ... i svemu ostalom ... ali bih ti ipak preporučio da provrtiš baš ovaj forum, i siguran sam se tu krije odgovor na tvoje pitanje.







Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Compact vs. DSLR08.05.2010. u 22:44 - pre 170 meseci
Citat:
Zoran Rodic: Ono, što smo već toliko puta rekli do sada ... dSLR nije aparat, već sistem koji se vremenom menja i nadograđuje, za razliku od prosumera tj. kompakta ... koji nosi sa sobom neke druge prednosti i mane.

Na to sam mislio kad sam spominjao na razliku u ceni, jer kod DSLR stalno nešto dokupljuješ, nadograđuješ, dok kod kompakta platiš koliko košta i to ti je uglavnom to. Znači osnovna razlika u ceni između ova dva modela od $100 (tamo gde ih nabavljam) ne znači da je to i krajnja razlika, jer ko zna šta bi u budućnosti "morao" da kupim za taj dSLR (kao prvo verovatno bolji objektiv).

Pitanje se odnosilo na ono, šta bi recimo ti kupio (i svako drugi ko pročita ovo pitanje) kada bi birao između ova dva aparata?

P.S. A šta očekujem od aparata? Očekujem oštru i kvalitetnu sliku, sa što je moguće manje podešavanja. Znači da bude sposoban da okine kvalitetno u kratkom intervalu. Tipa ugledaš neku scenu i hoćeš da je uslikaš pre nego što nestane dok ti podesiš sve parametre.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Compact vs. DSLR08.05.2010. u 22:48 - pre 170 meseci
@bttp

Mislim da je pogresno govoriti stalno kako je DSLR sistem koji zahteva dalja ulaganja.
Apsolutno se dalje ne mora nista ulagati.
Konfigurativan jeste ali samo ako se hoce i moze.
Mozes sa kit objektivom da radis ceo zivot, ugradjen blic je i vise nego dovoljan za normalnu upotrebu.A kasnije za 150-200 evra uzmi neki polovan zum i uzivaj.
Glavnu prednost koju ja vidim kod DSLR-a je u sumu i cistoca fotografije.Za dalje ne bi, ima vec podosta elaboriranih stavova.
Sum i sam kvalitet je mnogo bolji, ako poredis 100% slike.Ako mahom pregledas slike na 25% velicine i to ti udovoljava slobodno koristi compact.
Upadljivost kod DSLR je znacajna (otprilike kao da imas rotaciju na glavi), i zahteva cesce setapovanje ako nisi na automatici.
Mozes da kombinujes i sledecu varijantu za dokumentarnu fotografiju koristi neki solidan mob, a za tipovanu idi sa DSLR-om.
To je i vise nego zahvalna kombinacija.

Pozz.
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Compact vs. DSLR08.05.2010. u 23:28 - pre 170 meseci
Sad videh kad kod našeg lokalnog prodavca (link u zaglavlju sajta), praktično i nema razlike u ceni između ova dva modela (Canon je za €20 skuplji).

U SAD odakle ga nabavljam je razlika u ceni oko $110, tako da ću verovatno ostati pri LX3. Ne isplati mi se da cimam čoveka da mi donosi aparat odande da bih uštedeo €30 (za Canon).
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Compact vs. DSLR09.05.2010. u 00:07 - pre 170 meseci
Koncepcijske razlike su ogromne, iako su cenovno na istom nivou.

Mnogo je bolje pitanje: zašto bi dao za kompakt IDENTIČNU sumu za koju možeš da kupiš DSLR?

Čak i ako Ti DSLR ne treba (a ja lično mislim da je pametnije da izučiš tematiku na nečemu jeftinijem i jednostavnijem), onda je bolje kupiti neki jeftiniji kompakt. Daleko je manja (da ne kažem - "beznačajnija") razlika između kompakta koji košta 200 i 500€, nego između najboljeg i naskupljeg kompakta i najjeftinijeg DSLR-a, u kvalitativnom smislu.

To su dva sveta, a čemu ćeš se prikloniti zavisi samo od Tebe. Ne postoji mnogo argumenata u korist kompakta, a oni koji postoje su gabariti, neupadljivost, lakoća korišćenja... sa druge strane, ukoliko nemaš dovoljno vremena, ni želje da se posvetiš fotografiji ozbiljno, nema poente bacati pare na DSLR.

Fotografija bi trebala biti zadovoljstvo. Ako postane teret, usled vukljanja teške opreme u velikoj torbi - onda je celo vaganje bespredmetno.
Znači, najbitnije da Ti odlučiš kojim ćeš putem ići. Ja bih, ako već nisi zagrizao fotografiju, ipak pre krenuo ka nekom kompaktu koji ima manuelne kontrole, a kasnije bih, ukoliko se ispostavi da Te to interesuje, kupiš neki jeftiniji DSLR i polako kreneš dalje.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

milas

Član broj: 29337
Poruke: 588
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Compact vs. DSLR09.05.2010. u 00:45 - pre 170 meseci
Citat:
EmirHozic: ma postaje zamorno biti docekivan na noz stalno ako nisi ukalupljen po mjeri autoetabliranih, valjda ekipe koja ima tapiju na ES
ako imate onda budite zdravo i uzivajte u imanju ja ostajem kod svog poredjenja jer alat je alat, i ja volim veci jaci skuplji, ali evo ovih dana razmisljam da uzmem LX3 da imam za po dzepovima kad radim nadzor da ne vukljam dslr.
mada mislim da mi za to treba mozda canon eos 1 mark 10 sa 10-150 f1.2 LLLLLLLLLLL objektivom i novi blic canon 10000000 sa snagom ko protivavionski reflektor jer bez toga se ne moze
...bas i niste, sjed'te di ste, bas i niste neki zverovi... ma djole je kralj


Hahaha...blago tebi sa tobom, mora da ti ceo zivot prolazi u veselju. @bttp: slusaj Storma, radi kako hoces .
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Compact vs. DSLR09.05.2010. u 09:33 - pre 170 meseci
Mene cela ova prica podseca na klasican izbor da se kupi fotoaparat sa 12 megapiksela iako realno, retko kome treba vise od 2 do 3 megapiksela.

Dilema compact - DSLR nije u tome sta je bolje, nego ako i compact realno zadovoljava moje prohteve, da li da kupujem DSLR, ili jos bolje / ako sad kupim DSLR hocu li za pola godine kupiti i compact zato sto mi je DSLR malo nepaktican.
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Compact vs. DSLR09.05.2010. u 17:27 - pre 170 meseci
Ostajem pri prvobitnom izboru - LX3. Videću za jedno 7 dana da li sam se prešao :)
Citat:
Predrag Supurovic: Mene cela ova prica podseca na klasican izbor da se kupi fotoaparat sa 12 megapiksela iako realno, retko kome treba vise od 2 do 3 megapiksela.

Pa nije baš, mislim da je ipak 5Mpix minimum za izradu printova. Manje od toga je samo za gledanje na displeju.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Compact vs. DSLR

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 28552 | Odgovora: 123 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.