Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dokle ce dinar da pada?

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Dokle ce dinar da pada?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 41179 | Odgovora: 221 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+196 Profil

icon Dokle ce dinar da pada?22.05.2010. u 00:07 - pre 169 meseci
U poslednje vreme dinar svakodnevo tone u odnosu na druge valute.
Sta mislite koliko ce jos da oslabi dinar u odnosu na evro do kraja 2010. godine?
Meni nista nije jasno - dinar slabi u odnosu na evro i kad dolar raste u odnosu na evro i kad evro raste u odnosu na dolar.
Jel to dinar samo trenutno precenjen pa ce da se sroza na realnu vrednost pa da se tu stabilizuje ili ce da klizi nezaustavljivo?

(jos kad bi neki dobar ekonomista video ovu temu pa da da neka objasnjenja)
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: Dokle ce dinar da pada?22.05.2010. u 00:27 - pre 169 meseci
Ja sam dobar ekonomista, rekla mi moja baba tako :)
Salim se, nisam ekonomista, ali dinar ce uvek da pada u odnosu na evro je je inflacija u EU 3% ,a u Srbiji 15 %, cifre dajem kao primer. A inace dinar nije nesto narocito pao u zadnje vreme, od Nove godine sa 99 na 101 je odprilike 2%, nista posebno.
 
Odgovor na temu

crowder
beograd,srbija

Član broj: 226944
Poruke: 126
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+3 Profil

icon Re: Dokle ce dinar da pada?22.05.2010. u 08:16 - pre 169 meseci
Ozbiljni ekonomisti su prognozirali da će dinar doći do 105,do kraja godine..
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
87.250.40.*



+744 Profil

icon Re: Dokle ce dinar da pada?22.05.2010. u 10:56 - pre 169 meseci
Ja mislim da ce dinar mnogo vishe da padne (dodushe nisam expert :)). Kad ljudi primete da stalno pada, firme/ljudi ce se sve vishe odlucivati da svoja sredstva drze u devizma, a to ce rezultovati vecom potraznjom deviza i opet dodatnim padom dinara... to je spirala koja ubrzava sve vishe sa gubitkom poverenja (a taj gubitak poverenja je vec poceo)...
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

ptak 13.
Član broj: 143532
Poruke: 1476
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Dokle ce dinar da pada?22.05.2010. u 10:59 - pre 169 meseci
Dokle ce dinar da pada, pa do dna, logicno jos par dinara sigurno, vise od 110 ne verujem da ce da ide...
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Dokle ce dinar da pada?22.05.2010. u 11:01 - pre 169 meseci
Citat:
maliradojca: Ja sam dobar ekonomista, rekla mi moja baba tako


Ne moze tako!! Ili mama ili tetka..baba ne moze!!

Citat:
crowder: Ozbiljni ekonomisti su prognozirali da će dinar doći do 105,do kraja godine..

Ozbiljni ekonomisti=pitomi dinosaurusi=deda mraz...pa ko veruje..

Dinar pada i padace ..mnogo vise i veselije..

Nekako se mora izcuclati novac razdeljen narodu, narocito birokratiji..

Potrosene milijarde, krediti pristizu..privreda mrtva, onaj proizvodni deo..trgovina se snalazi, ali u nestasici novca pada promet, marze maksimalne, pa je neophodno poskupljenje..svega i svacega..

Alavost tzv "vlasti", u stvari obicne nekompetentne birokratije stize na naplatu..

Sledi zajam za Srbiju i povratak tetka Ruze..da kompletiramo '90-e


Poz
 
Odgovor na temu

Marko Medojević
Team leader
Digital ST
Beograd

Član broj: 93659
Poruke: 776
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: www.digitalst.rs


+99 Profil

icon Re: Dokle ce dinar da pada?22.05.2010. u 11:13 - pre 169 meseci
Skidacemo po tri nule svaki dan, ko za vreme slobe. :)
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-193-231.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Dokle ce dinar da pada?22.05.2010. u 13:41 - pre 169 meseci
nagli skok ce biti po zavrsetku zetvi, a od oktobra nagli pad
vec vidjeno sve
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.adsl.eunet.rs.



+17 Profil

icon Re: Dokle ce dinar da pada?22.05.2010. u 14:01 - pre 169 meseci
Citat:
Onaj: U poslednje vreme dinar svakodnevo tone u odnosu na druge valute.
Sta mislite koliko ce jos da oslabi dinar u odnosu na evro do kraja 2010. godine?
Meni nista nije jasno - dinar slabi u odnosu na evro i kad dolar raste u odnosu na evro i kad evro raste u odnosu na dolar.
Jel to dinar samo trenutno precenjen pa ce da se sroza na realnu vrednost pa da se tu stabilizuje ili ce da klizi nezaustavljivo?

(jos kad bi neki dobar ekonomista video ovu temu pa da da neka objasnjenja)



Dinar će da pada sve dok u ovoj zemlji ne postoji nikakva privreda i nikakav izvoz. Nije tu dinar ništa kriv.
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8370
178.218.196.*



+1348 Profil

icon Re: Dokle ce dinar da pada?22.05.2010. u 15:01 - pre 169 meseci
Citat:
Horvat: nagli skok ce biti po zavrsetku zetvi, a od oktobra nagli pad
vec vidjeno sve


Ovo je ozbiljan forum i poželjno je razmisliti pre nego što se nešto napiše, a naročito ako se piše ovako "sigurno"...

Imaš li dokaze za ovu tvrdnju?

 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-193-231.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Dokle ce dinar da pada?22.05.2010. u 15:40 - pre 169 meseci
nisam raspolozen da se prepirem

evo ti dokaz



izvor:nbs - kretanje deviznih kurseva

kao sto vidis, tokom leta, dinar jaca, uglavnom koncem istog je najjaci, kada su i zavrsene sve zetve, a tu krajem oktobra,pa do kraja godine,dinar slabi (nisam ni rekao da su razlike u 150% ili slicno)
jedan od MOGUCIH razloga je to sto se cena placanja poljoprivrednih proizvoda ugovara prilikom predaje, a predaje se koncem vrsidbe (odnosno zetve), a placanje pocinje tek nakon oktobra po ugovorenim cenama iz leta, po dinaru
(primera radi, ako je cena kilograma x proizvoda dogovorena na 100 dinara - to je u leto (npr. 2007.) bilo otprilike 1.26-7 eura, a u vreme isplate, dakle recimo kraj oktobra - pocetak novembra, tih istih 100 dinara je vredelo 1.18 eura)


zadovoljan?

p.s. ne zameri na kvalitetu slike, na brzinu sam uradio screen shot-ove i zalepio ih
hteo sam da stavim grafik, ali nigde nisam naisao na grafik koji ima duzi period od par meseci
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
87.250.40.*



+744 Profil

icon Re: Dokle ce dinar da pada?22.05.2010. u 17:43 - pre 169 meseci
Zanimljivo stivo...
Citat:
Odbrana dinara je bacanje para

Narodna banka Srbije je od početka godine potrošila više od 800 miliona evra za odbranu dinara, ali jedino što zaista može spasti srpsku valutu jeste povećanje proizvodnje i izvoza, kaže za "Vesti" dr Kostadin Pušara, ekonomski stručnjak i redovni profesor Univerziteta u Beogradu i Novom Sadu.

Kandidat za guvernera NBS Dejan Šoškić izjavio je da agresivnija odbrana kursa intervencijama iz deviznih rezervi daje vrlo kratkoročne rezultate, što u osnovi znači bacanje novca.


Kostadin Pušara plaši se da novi guverner Narodne banke Srbije ne podlegne pritiscima i počne besmisleno da troši devizne rezerve u svrhu nemoguće odbrane dinara

- Stav budućeg guvernera da trošenje deviznih rezervi u smislu odbrane dinara ne daje rezultate je zdrav i ispravan. Plašim se samo da će guverner kada preuzme kormilo nad centralnom bankom podleći pritiscima za dalje trošenje deviznih rezervi.

Od koga se očekuju pritisci?
- Pristisci dolaze sa dve strane. Prvi i najžešći su od tajkuna, kojima su potrebne devize za uvoz, i drugi, koji dolaze od Vlade, koja nužno treba novac da bi zakrpila rupe u budžetu i smirila zahteve radnika iz državnih preduzeća koji traže veće plate.



Gde su završile pare koje su uložene u odbranu dinara?
- To subačene pare, koje su zakrpile poneku rupu tajkuna koji snadbevaju naše tršište uvoznom robom. Nažalost, njihovi prohtevi su veliki, tako da se plašim novih pritisaka.

Ministarka finansija Diana Dragutinović je pozvala Narodnu banku Srbije (NBS) da spreči nagli pad dinara. Da li je to izvodljivo?

Da li će dinar dalje padati?
- Prema mojoj proceni, evro već sada realno vredi više od 120 dinara. Kako će se stvari dalje odvijati zavisi i od politike koju će provoditi novi guverner NBS. Želim da budući guverner istraje u svojoj politici, ali plašim se da će leći na rudu. Nažalost, guverner koji se ne povinuje pritiscima ili ode pre vremena ili ga oteraju.

- Vlada Srbije uvek nastoji da prebaci krivicu na nekog drugog. NBS jeste zadužena za politiku kursa, ali, da ne budemo naivni, ova vlada je svojim rasipništvom doprinela padu domaće valute. I ono što je najpogubnije, nema zbora da nekolicina najbogatijih ljudi u ovoj zemlji kroje politiku kursa.


Da li krupnim tajkunima koji su najveći uvoznici odgovara jak ili slab dinar?
- Zavisno od situacije. Kad im prispeju međunarodna potraživanja i isplate ino dobavljačima, oni moraju da nabave devize, kojih nema na tržištu, nego ih kupuju od centralne banke. Na taj način obaraju vrednost dinara. Takođe, tu su i brojne strane banke koje posluju u Srbiji i koje u zavisnosti od vraćanja obaveza prema matičnim bankama takođe utiču na politiku kursa. Jer, da bi uvozili, oni moraju da imaju devize. Danas kupe evre po jednom kursu, a već sutra, zbog pada dinara, oni zarade. To su špekulanti i Vlada vrlo dobro zna ko su oni.

Da li Srbija izlazi iz krize kako tvrdi premijer Mirko Cvetković?
- Ekonomska kriza će tek sustići Srbiju. Sve što smo preživeli od kraja 2008. godine do danas bila je samo uvertira u ono što nas čeka. Pa Vlada nas vodi pravo u dužničku krizu. Poskupljenja, otpuštanja, grcanje u dugovima su naša svakodnevica, a bojim se da nas najgore tek čeka. Vlada bi morala da se trgne i preuzme odgovornost, a ne da dopušta da politiku snadbevanja tržišta i ekonomsku politiku kroje tajkuni.

http://www.vesti-online.com/Ve...Odbrana-dinara-je-bacanje-para

Covek je dovoljno star, i dovoljno je postigao u zivotu, pa ne mora da brine kakve ce "posledice" ovaj intervju ostaviti po njega... zato je mozda ovo mnogo veca istina od one koju nam serviraju preko javnog servisa evropske Srbije.

 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+196 Profil

icon Re: Dokle ce dinar da pada?22.05.2010. u 19:57 - pre 169 meseci
Citat:
crowder: Ozbiljni ekonomisti su prognozirali da će dinar doći do 105,do kraja godine..


Meni to ne izgleda realno - daleko je kraj godine. Mislim da ce biti vise.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Dokle ce dinar da pada?22.05.2010. u 21:44 - pre 169 meseci
I ja mislim da ce biti vise. Neki high-level litmus test moze da vam bude dinarski kredit vs evro kredit. Ako je dinarski kredit 17% a evro 5% onda je razlika 12%, ako je dinar bio 100 pocetkom godine na kraju bi trebao da bude oko 112, plus minus x dinara (pod uslovmo naravno da je i 100din bila realna cena 1.1 sto je isto diskutabilno). Racionalizacija je prosta, banke moraju da kupuju devize za uplate duznika u dinarima i vrse pritisak na potraznju evra, dinarski krediti sa druge strane moraju da budu performantni banci u ekvivalentu deviznih kredita pa moraju da kompenzuju inflaciju. Vise verujem proceni jednog bankara nego jednog politicara.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Hadžihalef

Član broj: 255753
Poruke: 92
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Dokle ce dinar da pada?22.05.2010. u 21:49 - pre 169 meseci
Citat:
Horvat

evo ti dokaz

kao sto vidis, tokom leta, dinar jaca, uglavnom koncem istog je najjaci, kada su i zavrsene sve zetve, a tu krajem oktobra,pa do kraja godine,dinar slabi (nisam ni rekao da su razlike u 150% ili slicno)

Pored pljačke poljoprivrednih proizvođača, ova špekulantska šema sa deviznim tržištem prilagođena je takođe i masovnom dolasku gastarbajtera za božićne i novogodišnje praznike.
Citat:
Nebojsa Milanovic: Imaš li dokaze za ovu tvrdnju?


Nemoj mi samo reći da ti je za sve ovo bio potreban bilo kakav dokaz?!?

U principu ostavljaš utisak veoma ozbiljnog čoveka...
 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: Dokle ce dinar da pada?22.05.2010. u 22:23 - pre 169 meseci
http://www.novosti.rs/code/nav...d=inflacija%2C%20kurs%20dinara
Citat:
Godišnje dinar mora da gubi pet do deset odsto svoje vrednosti jer je u postojećim okolnostima to normalno - smatra Nikola Fabris, profesor Ekonomskog fakulteta. - Kod nas postoji veća stopa inflacije nego što je u Evropskoj monetarnoj uniji, zatim imamo visok spoljnotrgovinski deficit, što znači da je velika tražnja za devizama, a iza toga ne stoji jaka privreda.
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
87.250.40.*



+744 Profil

icon Re: Dokle ce dinar da pada?22.05.2010. u 22:59 - pre 169 meseci
Iz istog teksta...

Citat:
Po mišljenju ekonomista, suština nevolje sa kojom se suočava domaća valuta nisu špekulativne radnje, iako i one utiču, već činjenica da se u Srbiji ne stvara nova vrednost, odnosno da nema svežeg novca. Kako zbog slabe privrede, tako i zbog izostanka priliva stranog kapitala. Ulaganja stranaca su gotovo presahla od izbijanja svetske finansijske krize, deviza nema više ni od velikih privatizacija. A potrebe za devizama su velike, pa sve što se iznese na naše finansijsko tržište plane. Evri se traže, skače im vrednost, dinari se troše koliko je god potrebno, i tu se zatvara krug.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8370
178.218.196.*



+1348 Profil

icon Re: Dokle ce dinar da pada?22.05.2010. u 23:35 - pre 169 meseci
Citat:
Hadžihalef: Nemoj mi samo reći da ti je za sve ovo bio potreban bilo kakav dokaz?!?

U principu ostavljaš utisak veoma ozbiljnog čoveka...


Samo sam hteo da kažem da se treba uzdržati od izjava tog tipa, čak i ako se uviđaju određene analogije.

Postoji još 1001 mogući uticaj na kurs, a naročito u ovo vreme sveopšte krize i činjenice da recimo već samo jedna banka sama može da napravi haos na tržištu (čega smo svedoci ovih dana), a da i ne govorim šta sve može da se desi kada se svi ti mogući uticaji haotično saberu.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Dokle ce dinar da pada?23.05.2010. u 00:42 - pre 169 meseci
Dinar pada zato što trošimo ono što nemamo a to neko mora da plati. Neće otvoreno da povećaju poreze, da smanje plate budžetskih korisnika i penzije već to postižu štampanjem para. Vlasnici dinara plaćaju porez na glupost, plate i penzije su niže u evrima i svi su srećni.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Hadžihalef

Član broj: 255753
Poruke: 92
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Dokle ce dinar da pada?23.05.2010. u 08:22 - pre 169 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: Postoji još 1001 mogući uticaj na kurs,

Pa,ajde bar da pokušamo da ih nabrojimo:

1.
Citat:
Prema Jovanu Cvijiću u našim krajevima, pod specifičnim istorijskim i kulturnim uslovima, formirao se osobeni etnopsihički tip, a to je centralni tip, za koga je karakterističan "rajinski mentalitet". Ovaj tip je nastao u središnjem delu Balkanskog poluostrva (u plodnim dolinama Morave i Vardara), kod bespomoćnog pravoslavnog stanovništva koje je vekovima bilo izloženo Turskim i Arbanaškim pljačkanjima i zulumima. U neprestanom strahu od dušmana i pod stalnim pritiskom težnje za održanjem golog života razvio se podanički mentalitet potištenih i servilnih ljudi.

Sindrom osobina rajinskog karaktera čine crte: plašljivost, fatalizam, potuljenost, pakost, nepoverljivost, pragmatizam, lukavstvo, egoizam, čulnost, slepa odanost gospodaru, poniznost prema moćnima i surov odnos prema nemoćnima, kao i moralna mimikrija .

http://www.elitemadzone.org/t400598-2#2606708

2.
Citat:
Od koga se očekuju pritisci?
- Pristisci dolaze sa dve strane. Prvi i najžešći su od tajkuna, kojima su potrebne devize za uvoz, i drugi, koji dolaze od Vlade, koja nužno treba novac da bi zakrpila rupe u budžetu i smirila zahteve radnika iz državnih preduzeća koji traže veće plate.

http://www.elitemadzone.org/t400614-0#2606844

Itd.,..itd....

...mada, čini mi se, da se sve te nekakve mogućnosti mogu svesti pod jedan najmanji zajednički imenitelj...

...GAMAD ! ! !
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Dokle ce dinar da pada?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 41179 | Odgovora: 221 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.