Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Od 1.novembra do 1.aprila sve cetiri zimske gume obavezne

elitemadzone.org :: AutoZone :: Od 1.novembra do 1.aprila sve cetiri zimske gume obavezne

Strane: << < .. 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 295416 | Odgovora: 1383 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Od 1.novembra do 1.aprila sve cetiri zimske gume obavezne04.11.2011. u 13:47 - pre 150 meseci
@Deker
Citat:
U stvari, ovde i ne pišemo o zakonu, već o pravilniku...

Tako je, radi se o podzakonskom aktu, ali ima snagu zakona zato što zakon predviđa da isti reguliše određene aspekte (u ovom slučaju) saobraćaja na putevima, a predviđene su i kazne u slučaju nepoštovanja.
Citat:
Evo, da je taj pravilnik deo zakona, ne bi se tako lako menjao,

Ne daj Bože, zato što nisam baš siguran da bi bilo ovako:
Citat:
ali ne bi se kao takav ni doneo.

Zamisli da je, recimo, odredba iz naslova teme u ZOBS-u umesto u Pravilniku. Promena zakona po pravilu traje mesecima, a promenu Pravilnika (kao što smo videli) nadležni ministar može da isforsira bukvalno za dan, sa sve objavljivanjem u Službenom glasniku. (Dobro, bilo je tu malo povuci-potegni, mislim da ovonedeljna procedura pripreme službenog glasila nije do sad zabeležena u srpskoj pravnoj praksi ;)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.hotspotsvankpn.com.



+6455 Profil

icon Re: Od 1.novembra do 1.aprila sve cetiri zimske gume obavezne04.11.2011. u 14:00 - pre 150 meseci
Citat:
Deker: Ne bih se složio.
Ako se ja ne ponašam bezbedno, tj. ne koristim zimku opremu kada joj je vreme, ja ću, prevashodno, prvi nastradati ako mi se nešto desi. I zašto bih ja, tj. neka osoba to uradila?

Pa nećeš samo ti da nastradaš, već će nastradati svi poreski obveznici ove države kako god da okreneš.

Ako pogineš (bolja varijanta) ti ćeš dugoročno imati uticaja na budžet jer nećeš više privređivati narednih 20-30 godina i ubacivati pare u budžet od svojih poreza i doprinosa, takođe tvoja deca i supruga će imati pravo na nekakvu penziju pa bi i time opteretio državni budžet...

Međutim ako preživiš sa (teškim) telesnim povredama, pored svega kao iz prethodnog paragrafa, poreski obveznici će za tebe plaćati i veoma skupo lečenje.


Ovo je slučaj kao kad neko odbija da nosi kacigu sa opravdanjem - to je moj život, mogu da radim sa njim šta god hoću. Ok, ako je tako izvadi ti jedno životno osiguranje koji glasi na državni budžet, i potpiši dokument da odbijaš apsolutno svaki vid medicinske pomoći i ok. Vozi bez kacige koliko god hoćep. Ako se slupaš negde hitna će te ostaviti u jarku da istruneš ili da se sam snalaziš, a ako pogineš osiguranje će državi isplatiti odštetu i to je to.. U takvom slučaju možeš da radiš šta god hoćeš, a ako to nisi napravio onda moraš da se povinuješ pravilima ostalih.


 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

X Files
SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4901
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Od 1.novembra do 1.aprila sve cetiri zimske gume obavezne04.11.2011. u 16:57 - pre 150 meseci
Citat:
@Deker: Ne zaboravite da bi ovaj propis, teoretski, mogao da košta građane Srbije od 300 milona EUR pa naviše.

Majku mu, recite onda kompletnu istinu... ... "ali im se taj novac vraća kroz 4 do 5 godina, jer se letnji setovi ne troše, pa se kupuju ređe".

Citat:
@Deker: Ako se ja ne ponašam bezbedno, tj. ne koristim zimku opremu kada joj je vreme, ja ću, prevashodno, prvi nastradati ako mi se nešto desi. I zašto bih ja, tj. neka osoba to uradila?

Zašto uvek govorite o stradanju? Stradanje je možda i najređa manifestacija problema. Svake zime gledam kako jedan hrabar sa letnjim gumama zaustavlja celu kolonu koja je krenula na posao, u bolnicu, gdegod. Tada su svi dužni da ga razumeju (nije gledao prognozu, nije imao love, pogrešio je u proceni, vulkanizer je bio u gužvi, ...).


Kad malo bolje razmislim, mene zapravo ovaj zakon/pravilnik uopšte ne pogađa niti imam ikakvu primedbu na datume. Kada kupujem automobil, uvek kupujem i rezervni set felni sa gumama. Drugim rečima, ne dajem poslednji dinar za auto. To je moja vozačka kultura i tako utičem na smanjenje rizika od automobila kao de facto opasne sprave i po mene i po druge. Pošto imam zimske setove - jedva čekam da ih stavim i približno preplovim godišnju upotrebu letnjih guma. Apsolutne mi se sve uklapa.
 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Od 1.novembra do 1.aprila sve cetiri zimske gume obavezne05.11.2011. u 18:20 - pre 150 meseci
Citat:
zarsilic 29.05.2011.
Zamena je 175/65 R14 ili 165/70 R14
Zimska guma treba biti sto uza, koliko je to izvodljivo i koliko tezinska kategorija dopusta.
Lanci mogu ostetiti alu felnu, ali ne moraju. Sve zavisi: od vrste felne, tipa pneumatika, vrste lanaca, nacina postavljanja,...
Optika ne zavisi od vrste felne i ako je dobro postavljena, ne moras je ponovo raditi. Naravno treba uvek kupovati namenske felne sa propisanom dimenzijom guma, nevezano za optiku.
Rotacija tockova nije uslovljena optikom, odnosno reglazom trapa.
Obrati samo paznju na koji nacin vrsis rotiranje jer nije svejedno. Pojedini pneumatici ne dopustaju unakrsno (po dijagonali) rotiranje.

Citat:
codeNO 29.05.2011.
175-70-R-14 znaci 175cm sirina gume,70 je 70%od175cm je debljina gume,R je da je u pitanju radial guma(nema unutrasnje i ne znaci precnik gume) i 14 je unutrasnji precnik gume ili ti spoljasnji precnik felne u colima. Tebi je bolje da trazis 14" felne celicne za zimske,jeftinije u nabavci kao i gume i ne razmisljas o ogrebotinana na njima, radkapne su 30e, felne do 60e, gume zimske za 14" imas veci izbor. E sad po tvom pitanju dal moze 14 na 15, savetovao bi ti jos nesto. Treba da pazis i o rupama na felni. Za pezo mislim da je 4x108, to meris dijagonalno. I treba da znas kolika ti je sredisnja rupa. Kao i kolika je sirina felne i et broj-koliko je felna udaljena od diska, ali ako vec trazis celicne najverovatnije ces naleteti na original PSA felne tako da treba da brines samo o tome koliko je siroka felna. Trazi da ti bude 5.5 ili 6 Jota 14 cola. Jer na siroku felnu ne moze uska guma. Sa 5.5 moze 165 sirina a sa 6 moze 175. Ovo su idealne vrednosti, moze i malo natezanje + -. Sve ovo mudrovanje ima i kroz google pa javi sta uradis

Hvala na korisnim savetima! Sacuvao sam poruke i danas konacno poceo ono sto sam hteo/planirao pre 6 meseci ;)
Kupio sam 14" PSA felne 5.5 jota (nigde nisam nasao PSA 6j 14"), od nedelje idem da uzmem srafove (skroz su drukciji od alu srafova) i kupim nove gume.
Mislim da uzmem 175/70/r14 gume bez obzira sto je 5.5 J posto gde god sam gledao za P206 pise da ide ta dimenzija na 14R 5.5J?
Imam jos dva pitanja:
1. Posto mi je rezevna guma i felna r15, sta bi se desilo kada bi je morao montirati u slucaju nuzde (a ostale tri su r14), da li bi mogao ici jos 20-30km ili moram kupiti i 14" felnu i gumu za rezervu?
2. Kilometar sat mi je bazdaren na gume 195/55/r15, koliko cu otprilike imati odstupanje kad stavim zimske 175/70/R14 (samo sam radoznao, svakako cu proveriti sa gps-om).


[Ovu poruku je menjao joojant200 dana 05.11.2011. u 19:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

del-boy
Bojan Delić
Beograd

Član broj: 9330
Poruke: 1089

Sajt: www.delic.in.rs


+21 Profil

icon Re: Od 1.novembra do 1.aprila sve cetiri zimske gume obavezne05.11.2011. u 18:32 - pre 150 meseci
Citat:
joojant200:
1. Posto mi je rezevna guma i felna r15, sta bi se desilo kada bi je morao montirati u slucaju nuzde (a ostale tri su r14), da li bi mogao ici jos 20-30km ili moram kupiti i 14" felnu i gumu za rezervu?
2. Kilometar sat mi je bazdaren na gume 195/55/r15, koliko cu otprilike imati odstupanje kad stavim zimske 175/70/R14 (samo sam radoznao, svakako cu proveriti sa gps-om).


Mislim da nije problem kraća relacija sa tim rezevrnim točkom (ali nemoj me držati za reč, nek ti neko drugi potvrdi), ako je dimenzija 195/55R15. Ja imam manji točak u gepeku fabrički (ćopavac), nisam gledao dimenzije nikad, ali mi na oko liči da je nešto manji od točkova koje imam.

Što se tiče kilometar sata - kalkulator kaže da posle promene guma kad kilometar sat prikazuje 100km/h prava brzina je 100.77km/h, što je greška za zanemarivanje!
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Od 1.novembra do 1.aprila sve cetiri zimske gume obavezne05.11.2011. u 18:58 - pre 150 meseci
Potpuno je nebitno koliki je precnik felne, obim tocka mora da bude identican. Obicno svako zapamti dimenzije guma licnog vozila, a svaka promena precnika felne se uklapa kalkulatorom(tyre calc..) ili sitnim racunanjem.

Precnik felne plus aspect ratio/100 X sirina gaznog sloja, ili recimo 14"x25,4+0,70x175=precnik tocka u mm..478, ili oko 48cm.


Poz
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Od 1.novembra do 1.aprila sve cetiri zimske gume obavezne05.11.2011. u 19:09 - pre 150 meseci
Citat:
vladd: 14"x25,4+0,70x175=precnik tocka


14"x25,4+(0,70x175)x2=precnik tocka
 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Od 1.novembra do 1.aprila sve cetiri zimske gume obavezne05.11.2011. u 19:56 - pre 150 meseci
Citat:
vladd: Potpuno je nebitno koliki je precnik felne, obim tocka mora da bude identican. Obicno svako zapamti dimenzije guma licnog vozila, a svaka promena precnika felne se uklapa kalkulatorom(tyre calc..) ili sitnim racunanjem.
Precnik felne plus aspect ratio/100 X sirina gaznog sloja, ili recimo 14"x25,4+0,70x175=precnik tocka u mm..478, ili oko 48cm.
Poz

=14*25,4+(0,7*175)*2=600,6
=15*25,4+(0,55*185)*2=584,2
=(A1-A2)/ABS(A1)= 2,68%?

Edit:
=14*25,4+((0,7*165)*2)=586,6
Ako sam dobro razumeo sa 165/70/r14 bi dobio istu visinu kola koju sada imam sa 185/55/r15, i jeftiniju gumu pa ispada bolji izbor od 175/70/r14?

[Ovu poruku je menjao joojant200 dana 05.11.2011. u 21:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Od 1.novembra do 1.aprila sve cetiri zimske gume obavezne06.11.2011. u 11:21 - pre 150 meseci
Da, dve bocne ivice gume ucestvuju u precniku

Elem, dobije se jeftinija guma ali ogranicenih karakteristika sto se tice nosivosti, brzine i ponasanja u krivinama.

Ako je cena gume imperativ, onda kupiti jeftiniju gumu i zaboraviti na brzu voznju, preopterecivanje kola i ostre ulaske u krivine. Jedna fina udobna(visoka bocna strana) voznja, tzv penzionerska..

Poz
 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Od 1.novembra do 1.aprila sve cetiri zimske gume obavezne06.11.2011. u 13:04 - pre 150 meseci
Trazio sam na netu upotredni test iste gume na istim kolima u razlicitim dimenzijama gume da proverim teoriju da sira guma bolje hvata i nisam nigde nasao bukvalno takav test. Posredno se ne bi moglo zakljuciti - kad ima vise dimenzija i vise vozila otprilike su isti rezultati za gumu u svim dimenzijama.
Cena je bitna u smislu sto za istu kolicinu novaca u uzoj dimenziji mogu kupiti bolju (skuplju) klasu gume i da ne moram kupovati jos jedan rezervni tocak i gumu.

 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Od 1.novembra do 1.aprila sve cetiri zimske gume obavezne06.11.2011. u 20:33 - pre 150 meseci
Citat:
joojant200: da proverim teoriju da sira guma bolje hvata i nisam nigde nasao


Naravno da nisi tako nesto mogao pronaci jer to nije tacno. Tacno je upravo obrnuto. Za zimsku gumu potrebno je birati sto je moguce uzu jer se na vlaznom i klizavom, posebno kolovozu na kome ima snega, uzi pneumatik bolje ponasa.

Naravno, uzi pneumatik moze i sme biti samo onoliko koplko to tehnicki uslovi vezani za tip vozila, dopustaju.
 
Odgovor na temu

codeNO

Član broj: 185745
Poruke: 1192
*.opera-mini.net.



+76 Profil

icon Re: Od 1.novembra do 1.aprila sve cetiri zimske gume obavezne07.11.2011. u 01:09 - pre 150 meseci
Postoji jedno pravilo kog se treba drzati bilo da je u pitanju copavac ili guma manje dimenzije a to je da takav tocak se nikad ne stavlja na pogonsku osovinu!! Iz vise razloga...najvazniji zbog diferencijala i opterecivanja jer sva sila pogona ide na copavca. Moze se tako voziti al sto kad je bolje staviti normalan tocak sa druge osovine i voziti vise od tih dozvoljenih 20-30km?!? Zato mi nikad nisu jasni ljudi koji na stila napred stavljaju copavca 12 umesto 15 standardne i voze se danima po gradu. . . . . A sta ako je 4x4 auto.. npr G2 syncro je bas zbog toga namerno imao i rezervni punih dimenzija kako se ne bi ostetio vozni pogon. Idi na kouki.co.uk imas kalkulator guma i ubaci dimenzije sad koje imas i 14 koja je priblizna 15tici a i pokazace ti tacan precnik gume (spoljni) i razliku u brzini ako postoji. Na 5.5j idu gume od 165 do 185 cini mi se. Cak ti nece biti nista losije ako guma bude 175.70 jer sa manjom gumom brze ubrzavas i manje dajes gas da krenes i jos uza i sve zajedno manja potrosnja osetnija neg sa 15
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Od 1.novembra do 1.aprila sve cetiri zimske gume obavezne07.11.2011. u 11:23 - pre 150 meseci
Tesko da ce testirati pomno ocigledne stvari. Tezina vozila po jedinici povrsine naleganja na podlogu. Kod sire gume je manja sila po jedinici povrsine...

Pa kako ko i za sta upotrebi taj podatak..pritisak na podlogu, pritisak na materijal gume...

Poz
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Od 1.novembra do 1.aprila sve cetiri zimske gume obavezne07.11.2011. u 12:06 - pre 150 meseci
Treba odabrati, za sneg, led i mockavicu, sto je moguce uzi pneumatik.




Ispod odredjene dimenzije se ne sme ici jer uzak pneumatik ima manju nosivost od dozvoljene za odredjen tip vozila.

Postoje uski pneumatici za specijalnu namenu sa velikom nosivoscu ali je njihova cena prevelika, ali zato postoje i oni cija cena moze da se prihvati. Takvi pneumatici (sa povecanom nosivoscu) imaju uz svoju standardnu oznaku i oznaku XT ili XL i mogu da kostaju oko 20 do 30% vise od standardnog, sto je prihvatljivo.

Drugim recima, za one koji zele uzi pneumatik a pri tome ne zele da naruse tezinsku stabilnost, preporuka je da se kupe takvi "XT" pneumatici.
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Od 1.novembra do 1.aprila sve cetiri zimske gume obavezne07.11.2011. u 13:11 - pre 150 meseci
Na žalost ne živimo u Skandinaviji gde bi ovakve gume sa slike imale smisla. Još na ovu širinu dodaš spajkove i 4x4 i bog da te vidi.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Od 1.novembra do 1.aprila sve cetiri zimske gume obavezne07.11.2011. u 13:32 - pre 150 meseci
Pazi Zare da te ne primete zakonopisci

Sto se tice Skandinavije, sta nas briga. Mi imamo jaci zakon nego oni..sto zbog znatno veceg naseg standarda, jace klime, boljih puteva, a oni jadni samo pametnije politicare

Gledam ovaj "izmenjeni" clan 121, i ne mogu da verujem da birokratske psihopate nisu mogle da izdrze i da ne prave stetu.

Naime, sada je sara 4mm obavezna, svuda i na svakom mestu, cega god na tockovima bilo...
Da ne bih potezao i otvarao diskusiju "sta je bolje", odmah da kazem da je najbolje novo vozilo i nove zimske gume, pa treba zakonom propisati od 1 novembra do nekog aprila..obavezno NOVO VOZILO i pripadajuca nova zimska oprema...to je najbolje i najbezbednije..znamo gornji limit.

Ono sto je tragicno, da u onako "losem" proslom paragrafu postoji 4mm za letnje gume (u zimskom periodu), a za zimska preporuka da se osmatra TWI, koji je kod svih evropskih(oni nas zanimaju ) proizvodjaca na 3mm ili manje, to je, naravno, losija guma nego nova, ali je upotrebljiva do tread wear indikatora.

Zanci i ono malo tehnike i logike sto postojase, MORA da birokratski mozak izdeformise.

Pa sada imamo STROZIJI propis nego Svedska (sirota zemlja u pustinji, pa ima "meksi" zakon za zimsku opremu, sa minimalnom sarom 3mm ili do twi oznake)

Prosto ne mogu da verujem, kakav je fluid tekao kroz mozak birokrate, koji je u transu odredjivao minimalnu dubinu sare. To znaci, uz ostar period koji zahvata dobar deo toplih dana, da ce otprilike biti neophodno svake druge zime kupovanje novih zimskih guma(istrosenih u toplim novembarskim, martovskim i aprilskim danima)...u najgorem standardu u Evropi...

Poz
 
Odgovor na temu

codeNO

Član broj: 185745
Poruke: 1192
*.static.isp.telekom.rs.



+76 Profil

icon Re: Od 1.novembra do 1.aprila sve cetiri zimske gume obavezne07.11.2011. u 13:43 - pre 150 meseci
@joojant200

ako imas sada 185.55.15 ekvivalent ti je 175.65.14 sa 14 dobijas samo deblju gumu za skoro 1cm a obim isti

sve ovo vidi na http://www.kouki.co.uk/utilities/visual-tyre-size-calculator
 
Odgovor na temu

Deker
Beograd

Član broj: 94948
Poruke: 169
*.eps.rs.



+3 Profil

icon Re: Od 1.novembra do 1.aprila sve cetiri zimske gume obavezne07.11.2011. u 14:00 - pre 150 meseci
Citat:
Zamisli da je, recimo, odredba iz naslova teme u ZOBS-u umesto u Pravilniku. Promena zakona po pravilu traje mesecima, a promenu Pravilnika (kao što smo videli) nadležni ministar može da isforsira bukvalno za dan, sa sve objavljivanjem u Službenom glasniku.


Izvinite, ali baš i ne mogu. Jer, ipak živimo u još uvek demokratski nerazvijenoj zemlji. Problem i jeste u tome da pojedinac može da menja esencijalne propise kako mu volja. Hteli mi da priznamo ili ne, u demokratski razvijenim državama, ipak se sve vrti oko novca, pa i pitanje bezbednosti (i ovde se sve vrti oko novca, ili vi to ne primećujete?).

@ventura
Mi se nismo razumeli, ili se pravite da nismo? Ja neću da nastradam. Bar ne od svog ponašanja u saobraćaju. Koga zanima, neka pročita šta sam pisao. Mogli biste da malo razmislite pre nego što nešto napišete, pri tom mislim na licitiranje mojim životom. Šta reći na to?

Ako me već citirate, citirajte kako sam pisao:
http://www.elitemadzone.org/p2984723


@X Files
Citat:
Majku mu, recite onda kompletnu istinu... ... "ali im se taj novac vraća kroz 4 do 5 godina, jer se letnji setovi ne troše, pa se kupuju ređe".

To da im se vraća li će im se vratiti, nisam baš siguran. Ali sigurno je da bi svako morao da iskešira SADA bar 200 EUR po autu. A i rok trajanja pneumatika je 6 godina, slušajući proizvođače i stručnjake, vozio ne vozio. Tu su i troškovi montaže, demontaže, balansiranja (ili felni svejdno), čuvanja (ko nema gde da drži pneumatike) itd...
A da baš samo govorim o stradanju, pa i nije baš tako. Ali kada to govorim, u stvari mislim na osnovni nagon čoveka za samoodržanjem, preživljavanjem; u tom kontekstu sam pisao. Primarni instikti čoveka su ipak jači od bilo kog propisa. Još kad se poklope, svima lepo. Budite svesni da će uvek biti takvih ljudi koje ste naveli, bez obzira kakvi su propisi. Ipak smo ljudi.
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Od 1.novembra do 1.aprila sve cetiri zimske gume obavezne07.11.2011. u 14:21 - pre 150 meseci
^
Citat:
Problem i jeste u tome da pojedinac može da menja esencijalne propise kako mu volja.

Ne znam da li si čitao ovu temu od početka, ali ja se sa ovim tvojim stavom potpuno slažem, šta više zalažem se za striktno poštovanje zakona upravo iz razloga da bi se razvila svest o tome da se zakoni ne mogu ''tumačiti'' i menjati kako se kome prohte. Moj komentar se odnosio samo na činjenicu da kod nas (nažalost) to nije tako i da bi, da je datumska odredba u zakonu umesto u pravilniku, ona verovatno bila na snazi cele prošle zime, što bi onda obesmislilo i sam zakon (pošto bi ga bilo nemoguće sprovesti).

@vladd
Citat:
Ono sto je tragicno, da u onako "losem" proslom paragrafu postoji 4mm za letnje gume (u zimskom periodu), a za zimska preporuka da se osmatra TWI, koji je kod svih evropskih(oni nas zanimaju ) proizvodjaca na 3mm ili manje, to je, naravno, losija guma nego nova, ali je upotrebljiva do tread wear indikatora.

Ni u jednoj od verzija Pravilnika od donošenja ZOBS-a pa do danas nije bilo druge opcije za zimsku opremu (uključujući i zimske gume) osim obaveze da ''šara'' bude 4mm (ta dubina je praktično prepisana iz prošlog pravilnika iz 1991. godine). A sa ovim:
Citat:
Prosto ne mogu da verujem, kakav je fluid tekao kroz mozak birokrate, koji je u transu odredjivao minimalnu dubinu sare.

bih mogao u potpunosti da se složim. ;)
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Od 1.novembra do 1.aprila sve cetiri zimske gume obavezne07.11.2011. u 15:08 - pre 150 meseci
Minimalna dubina sare od 4 mm odnosi se na letnji pneumatik koji se koristi u zimskim uslovima i koji vazi samo za ovu sezonu. Za iducu cemo videti.


Minimalna dubina sare ukoliko se koristi zimski pneumatik nije spomenuta novim Pravilniko sto znaci da je na snazi propis iz prethodnog (ili onog jos pre) i iznosi 1,6/2 mm pod uslovom da ne postoji posebna TWI oznaka.

To prakticno znaci da ste ispravni u saobracaju kada na pogonskim tockovima imate zimski pnematik sa dubljom sarom od 1,6/2 mm i kada na druga dva tocka imate: ili iste takve pneumatike. ili letnje cija sara nije manja od 4mm, odnosno kada na sva 4 tocka imate letnje pneumatike sa ne manjom sarom od 4mm.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Od 1.novembra do 1.aprila sve cetiri zimske gume obavezne

Strane: << < .. 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 295416 | Odgovora: 1383 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.