Koliko sam ukapirao, razni gorivi otpaci (piljevina, papir, staro lišće, seckano seno ili slama, ugljena prašina, itd.) se zamese sa malo vode u vrlo gustu "pastu" i onda se presuju u kalupu, a zatim suše. Ne znam da li se u tu smesu dodaje neko vezivo koje bi ih slepilo, a vidim da su prilično trošni...
Ne koristi se nikakvo vezivno sredstvo, cak se ne koristi ni voda kako si ti rekao. Postoji posebna masina (presa) koja pod velikim pritiskom pravi briket (sjedinjuje masu) i to uglavnom od piljevine.
Pogledaj http://www.agencija-krstin.co.yu/masine.htm , tu imas kontakt telefon.
Drugar mi se takodje raspitivao za "briketirke" i mislim da je nasao nekog tipa koji ih proizvodi, u Kaću pored Novog Sada.
Masina mi nije problem (jer je vec imam, sto ji mi bez veze), vec me je interesovalo kako treba spremiti piljevinu za proizvodnju (dodati neki lepak, da li treba da je max. suva, da li je bitna krupnoca ...)...
Zavisi sve od vrste mašine! Ukoliko je hidraulična, sa silom pritiska od nekih cca 150 Bara, tvrdoća i kompaktnost briketa mora biti dobra. Ukoliko nije onda se na izlaznoj cijevi iz komore za presovanje pritegnu spojnice tako da se smanji otvor i odmah se dobija zbijeniji briket. Inače se može sve briketirati, s tim što je prvenstveno napravljena za piljevinu. Vlaga piljevine ne smije da prelazi više od 15%. Ukoliko imaš ugljene prašine ili mljevenog uglja, može se pomiješati sa piljevinom i tada si dobio najjeftinije a najbolje gorivo.
Pritisak je oko 200bar-a... Sto znaci da je idealna... Hvala.
Sada pravim hladjenje za hidrauliku, kad to zavrsim pustam je u pogon pa cu tada videti kako radi ...
ranije je bila oko 8.000 dm , ustvari to je samo modifikovana presa, imamo i mi jednu ali je vise nekoristimo ,pitacu za cenu i da li je uopste u o.k stanju .
Kakvo je sada stanje sa prodajom briketa , vidim da uglavnom firme (pilane ,stolari..) koji imaju piljevinu imaju i proizvode brikete , da li se isplati ?
pazi ne koriste samo pilane.Mozes da stavis bilo koje otpatke koji su zapaljivi.A racunaj da ti je cena tone oko 50 eura.A inace vecinu tih otpadaka mozes naci za "hvala".Barem kod mene u Sremu!
A kolika je isplativost pravljenje briketa od (biomase) kukuruzovine,suncokreta i slicnog,recimo koliko se dobije kukuruzovine sa 1 hektara zemlje i kad se to sabije koliko se moze dobiti briketa?
Ne razumem?
Zasto ne bi bilo isplativo ako tako nesto ne placas.Jer u vecini slucajeva ljudi to spale jer im dalje smeta za obradu zemlje.
E sada koliko je potrebno za recimo tonu to ne bi znao reci.To mora neko da odgovori ko je vec radio jer verovatno jedan deo otpada na susenje.Tu je bitno koliko izgubi.
Jos jedna bitna stvar je to da ti treba nesto da sitni suncokret,...
Pa interesuje me koliko kosta da mi neka masina to poskuplja sa tog 1 hektara,koliko goriva ili koliko bi uzeo neki cica da to odradi posto masine jos nemam nikakve a za sitnilicu bih uzeo sve odjednom,
Napisao sam par meilova ali niko neogovara (firmama) koje se time bave,koliko sva ta masinerija kosta (susilice seckalice itd..)sve ukupno?
Ako imate neke linkove ka nekom poljoprivrednom forumu ili sl. dajte da se malo bolje upoznam sa samom proizvodnjom i isplativoscu.
hvala
i ja sam isto trazio medjutim nisam nasao cenu.
Ne znam da li ti se isplati da se paltis jer te usluge nisu bas jeftine.veruj mi.
Mislim da je neko napisao da msaina kosta oko 4000 eura ili tako nesto.
-Masa mora sadržati do 15% vlage, još bolje do 12%, ako je preko toga onda materijal mora na sušenje.
-Moguće je briketirati skoro svaku biomasu, samo je bitno da je isitnjena i da je vlaga u ovim granicama.
-Za presovanje nije potrebno nikakvo vezivo, samo sila hidrauličnog klipa od 25-30T, i to daje vrlo kompaktan briket koji ja nisam uspeo račno da polomim...
-Mašine su obično potpuno automatske sa kapacitetom od 60 kg/h pa naviše(zavisi dosta od vrste (čitaj gustine) materijala koji se briketira)
-Cene su, u zavisnosti od kapaciteta, od 4000EUR pa do 12000EUR, mislim to je raspon cena za automatske profesionalne mašine.
Ako nekome treba briketirka neka mi pošalje PP, da ga uputim na domaćeg proizvođača.
Prijatelj je od zajebancije napravio prirucnu masinu za briketiranje i bio vrlo zadovoljan rezultatom.Za briketiranje je koristio ugljenu prasinu i novinsku hartiju,znaci ono sto bi inace bacio.
Ja sam radio u jednoj firmi davni je to bilo i hteo sam da pravim brikete jer smo imkali dosta otpadaka od bio mase i to uglavnom od rezidbe voca i od strugare posto se pravila i drvena ambalaza!Istrazivanjem u to vreme sam video u Subotici slican kombinat sa slicnim stanjem koji je vec imai briketirnicujosi su oni imali i drobilicu koja je mlela i grane od rezidbe!Zakljucak je bi da posto smo raspolagali samo sa mekim liscarima da se ne isplato ulaziti u taj projekat jer je odnos cena briketa sa cenom uglja odgovarajuce toplotne moci bio po briket vrlo nepovoljan,odnosno nije opravadavao proizvodnju!Da smo imale tvrde liscare,ili cetinare to bi imalo smisla!