Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1110384 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

inobradovic

Član broj: 58983
Poruke: 1222
*.dynamic.hispeed.ch.



+84 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.04.2015. u 12:45 - pre 109 meseci
mnogo to lepo zvuci 50 000 fr za godinu ako je plata 4000, navescu samo par MINIMALNIH troskova za godinu,

stan = 12 000 , (sitel i bilag) to je kao neka tv pretplata u tom fazonu = 700, osiguranje za stan = 350, internet = 600 , mob = 600

auto osiguranje sa taksom = 2000 , parking = 1000 , oko auta sitnice bez servisa = 1000 , nisam racunao kupovinu auta niti nikakav kvar servis ili gume

zdrastveno za starije od 25god = 5000 , ovo je ako ni jednom ne odes za godinu kod doktora, ako odes za neku sitnicu 2-3 u toku godine dodaj jos 500.

porez je oko plata ipo = 5000

nisam naveo hranu odecu odmor pice izlazak srpski tv tehnicke stvari i sve ostalo sto normalan covek radi za godinu to izracujate sami.

po meni covek u ch moze da ustedi oko 10% od plate.
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.04.2015. u 14:03 - pre 109 meseci
u kojoj meri se razlikuju Hochdeutsch i Schweizerdeutsch? Da li u porducju CH gde se govori "nemacki" uglavnom ljudi (po potrebi) razumeju/govore Hochdeutsch (pretpostavljam da ne :) i da li bi za nekoga ko dolazi iz DE i rel. dobro govori nemacki ta razlika u jeziku mogla da predstavlja veliki problem pri nalazenju posla i kasnije u radu?
 
Odgovor na temu

CaptainCrash
unemployment
Srbija

Član broj: 322883
Poruke: 23
212.200.157.*



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.04.2015. u 16:51 - pre 109 meseci
Imam jos jedno pitanje...
Svi ste vi jeli torte i kupovali torte za slavlje,rodjendan,godisnjicu u Svajcarskoj?
moze li mi neko reci da li je dozvoljeno u Svajcarskoj da recimo pravis torte ako nemas prijavljenu radnju itd...kao ovde u Srbiji?
To pitam jer supruga moja pravi fenomenalne torte od fondana,sa figurama i ostalim zezalicama.
Ovde ima posla ali me zanima za tamo,da radi neki posao i onako u slobodno vreme da pravi torte ako neko naruci a da se oglasi preko interneta ili klasicni oglasi po gradu itd...
Da li je to DOZVOLJENO ili moze neko da je prijavi,da je tuzi itd...??
 
Odgovor na temu

inobradovic

Član broj: 58983
Poruke: 1222
*.dynamic.hispeed.ch.



+84 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.04.2015. u 17:12 - pre 109 meseci
ni u srbiji nije to dozvoljeno da pravis i prodajes torte bez radnje i placanja poreza drzavi, tako da nije dozvoljeno ni u ch.
postoje nasi ljudi koji u ch prave torte za proslave isto kao u srbiji bez radnje i bez ikakvog placanja poreza drzavi.
 
Odgovor na temu

CaptainCrash
unemployment
Srbija

Član broj: 322883
Poruke: 23
212.200.157.*



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.04.2015. u 17:41 - pre 109 meseci
A da li u CH postoji posao NEGOVATELJICE starih lica,osoba,kao u domovima staraca privatnim naravno?
Da li ima u CH neki kurs za to i kako su one placene,obzirom da se odavde diploma kursa ne bi priznala,onda mozda za pocetak raditi bilo sta,cak i kao spremacica a uporedo zavrsiti taj kurs kod njih,jel postoji to tako nesto da se radi kao negovateljica naravno to se radi BEZ medicinske skole,pa se nadam i da je tamo to tako,da nije uslov med.skola!?
 
Odgovor na temu

Fiki035

Član broj: 88665
Poruke: 75



+9 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.04.2015. u 19:39 - pre 109 meseci
@elmagico
Slazem se sa tvojim zakljuckom, da ce u najgorem slucaju neko sa prosecnom Svajcarskom platom, fino ziveti u Svajcarskoj.
Naravno situacija varira od slucaja do slucaja, lokacije, zanimanja, braznog stanja itd. Ali cinjenica je da su ljudi sa nasih prostora snalazljivi tako da onaj ko uspe da se stacionaira u Svajcarskoj, za njega nece biti problema. Ovde mozemo da stavimo tacku na diskusiju.

@CaptainCrash
Da napravim presek stanja tvoje situacije. Ti imas EU pasos i zeleo bi, zajedno sa porodicom da se preselis u Svajcarsku. Imas zavrsenu srednju skolu, isto kao i tvoja supruga.
Dakle tvoj cilj je pronaci posao u kategoriji gde ujedno ima i najvise radnih mesta u Svajcarskoj, ali budi svestan da najveci broj ljudi (francuza, nemaca, italijana, portugalaca, poljaka...) gadja u istu metu ako i ti, dakle potrebno je da budes snalazljiviji od ostalih.
Posto vec imas EU pasos, jedino sto ti je potrebno to je posao, dakle moras da se fokusiras na trazenje posla. Moj ti je savet da dodjes u Svicu, ako imas nekog prijatelja budes kod njega ako ne onda u neki hotel ili BNB varijanta. Prijavis se u opstini i stavis u CV adresu iz Svice, to bi bio neki prvi korak koji bi ti omogucio vece sanse. Dalje zavisi od tebe. Moj ti je predlog Cirih u radijusu od 30km. Za celu avanturu racunaj da ce ti trebati godinu dana, dakle da pojasnim mesec-dva za trazenje posla, zatim jos jedno mesec dana da dodjes do daha (citaj da primis prvu platu), zatim trazenje stana i opremanje jos jedno 6 nedelja, zatim dolazak tvoje porodice, uklapanje klinaca u novu sredinu itd, da kazemo godinu dana, ako sve bude islo glatko, naravno budi spreman da u pocetku sam izdrzavas celu porodicu, tada ce ti zivot ovde biti jako tezak, ali ce ti se isplatiti na kraju sve, a narocito tvojoj deci kasnije.

[Ovu poruku je menjao Fiki035 dana 29.04.2015. u 21:36 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Poebe
hiser kalvinie
chicago

Član broj: 325071
Poruke: 4
*.amres.ac.rs.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.04.2015. u 19:56 - pre 109 meseci
@CaptainCrash, možda ti ovi naši stručnjaci daju neki od odgovora lol...
http://www.vestinet.rs/tema-da...-da-se-zaposlite-u-svajcarskoj
 
Odgovor na temu

inobradovic

Član broj: 58983
Poruke: 1222
*.dynamic.hispeed.ch.



+84 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.04.2015. u 21:35 - pre 109 meseci
Citat:
CaptainCrash:
A da li u CH postoji posao NEGOVATELJICE starih lica,osoba,kao u domovima staraca privatnim naravno?
Da li ima u CH neki kurs za to i kako su one placene,obzirom da se odavde diploma kursa ne bi priznala,onda mozda za pocetak raditi bilo sta,cak i kao spremacica a uporedo zavrsiti taj kurs kod njih,jel postoji to tako nesto da se radi kao negovateljica naravno to se radi BEZ medicinske skole,pa se nadam i da je tamo to tako,da nije uslov med.skola!?



postoji posao negovateljice, ima kurs za to, bez medicinske skole se radi .

mislim da sam bio precizan sa odgovorima
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.04.2015. u 23:37 - pre 109 meseci
Citat:
CaptainCrash:
Imam jos jedno pitanje...
Svi ste vi jeli torte i kupovali torte za slavlje,rodjendan,godisnjicu u Svajcarskoj?
moze li mi neko reci da li je dozvoljeno u Svajcarskoj da recimo pravis torte ako nemas prijavljenu radnju itd...kao ovde u Srbiji?
To pitam jer supruga moja pravi fenomenalne torte od fondana,sa figurama i ostalim zezalicama.
Ovde ima posla ali me zanima za tamo,da radi neki posao i onako u slobodno vreme da pravi torte ako neko naruci a da se oglasi preko interneta ili klasicni oglasi po gradu itd...
Da li je to DOZVOLJENO ili moze neko da je prijavi,da je tuzi itd...??


Stvarno sam mislio da si ozbiljan i da pitas da bi nesto saznao, ali sad mislim da nas zajebavass
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.04.2015. u 23:41 - pre 109 meseci
Citat:
Poebe:
@CaptainCrash, možda ti ovi naši stručnjaci daju neki od odgovora lol...
http://www.vestinet.rs/tema-da...-da-se-zaposlite-u-svajcarskoj


Kad napisu tekst a ne znaju ni koja je valuta u CH. Strasno...
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku29.04.2015. u 23:48 - pre 109 meseci
@CaptainCrash
Moj savet za tebe (@CaptainCrash) je da ni ne pokusavas u CH. Sa ovakvim stavom i razmisljanjem ili ce da te uhapse i proteraju ili ces ti nekog da upropastis/zivotno da ugrozis i opet ce da te uhapse i proteraju.

Slusaj sebe:
1. Da tvoja zena pravi torte - moze ali svojoj deci za rodjendan, ili familiji
2. Da lepis plakate - jesi mislio na bandere ili si mislio da lepis gde stignes
3. Da se oglasavas preko interneta - mozda ricardo, ebay, zellando
4. Da tvoja zena cuva/neguje nekog sa kursom, kursom cega. Da bi zavrsila kurs mora da govori jezik, ne da se sluzi nego da ga govori. Da li ti mislis da ce neko da joj dopusti da vodi racuna o nekom bolesniku a da ne zna ni uputstvo za lek da procita.
5. Ja mogu da potpisem, da ti nebi znao ni odelo za varenje u CH da obuces.

I tvoje najbitnije pitanje je koliko moze da se zaradi. Sve gledas kroz novac, sa jedne strane te razumem ali toliko da si time opterecen to nije normalno.

 
Odgovor na temu

Fiki035

Član broj: 88665
Poruke: 75



+9 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku30.04.2015. u 13:12 - pre 109 meseci
Da li neko moze da mi objasni sta je tacno withholding tax? I da li moze da se refundira?
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku30.04.2015. u 13:18 - pre 109 meseci
http://en.wikipedia.org/wiki/Withholding_tax
 
Odgovor na temu

CaptainCrash
unemployment
Srbija

Član broj: 322883
Poruke: 23
212.200.157.*



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku30.04.2015. u 17:13 - pre 109 meseci
elmagico i ostali...

hvala na odgovorima,za sada.
Sto se tice svega,ne zajebavam,pitam jer kazu ko pita,ne skita.
Znam da ima ovde preko 160 strana na ovu temu ali ja ne znam da li se nesto menjalo u CH od prvog posta itd...
Sto se tice kursa negovateljice,razjasnio si da NE MOZE sa nasim,tesko priznaju i nas fax,pa sam pitao da li tamo kad se ode jednom...moze i ima taj kurs?
Ona moze i u pekari da radi a uporedo da to zavrsava jer smatram da je bolje placeno.
To je odgovorio vec decko pre par postova,da moze i da ima u CH taj kurs i da ne treba med.skola da bi se to radilo,to me je zanimalo da ne bi ovde placao 300e za kurs koji ne vredi i ne priznaje se!
Neko je pitao odnosno zakljucio da imam papire EU,NEMAM jos u fazi sam prikupljanja informacija,vreme je pred nama,ja imam tek 32 god !
Ja samo zelim znati da li bi sa obicnim poslovima mogli tamo preziveti,ustedeti neki novac,pomenuo sam bar 1000 CHF,ne trazim vise za pocetak.
Nisam materijalista toliki,novac mi je u ovom trenutku za CH bitan jer ne idem i ne bi isao da budem na 0 i da moram podizati kredit da bi dosao na odmor u SRB.
Znaci ne zajebavam.
Informisem se za HUN papire i jezik zbog tog EU pasosa ali isto tako sam pisao ambasadi HR danas jer mi je tasta rodjena u HR,preselila se u SRB kao mala sa roditeljima,ovde se udala i rodila decu,nisu bili konkretni i uputili me na neke linkove gde i daljeisam nasao odgovor na moje pitanje a to je...da li moja tasta po mestu rodjenja ima pravo na HR papire(a mislim da ima),dalje,da li njena deca,u ovom slucaju cerka ima pravo na osnovu nje na HR papire i na kraju ja kao njen suprug da li mogu dobiti jer smo 8 godina u braku!
Trazim jeftiniju varijantu i mozda laksu,ako ovo moze,neki koji su iz HR kazu MOZE 100% dok sam ja skeptican i mislim da ne dele to tako,kao besplatne novine.
U tom slucaju kad bi to bilo izvodljivo ne bi morao na kurs Madjarskog itd...da moram uciti 2 jezika.
Ako pak ne moze,ostaje mi to sa Madjarskim jer ja mogu jer sam rodjen u Vojvodini ali i pored toga,imamo jako dug period pred nama i mnogo da ucimo,ja ne bi ni pomislio da idemo ili da konkurisem putem maila za posao dok ne naucimo GER jezik ODLICNO,ima tu Rosetta Stone 5 nivoa za pocetak a kasnije casovi kod profesorice itd...ne plasim se ja ucenja jezika,ni GER ni HUN nego samo zelim saznati da li je u ovom trenutku Swiss prava destinacija jer svi pricaju da je tamo preskupo sve i da ne mozes zaraditi itd...ja bas naprotiv mislim suprotno i zato sam se zagrejao za ovu temu i drzavu,po cenu svega,znam da nije lako i da je mnogo trnovit put pred nama ali bi zeleo da probam pa kako bude.
Kao sto sam rekao,da me neko ne shvati pogresno meni nije bitnop da li cu za 1 ili 3 god steci uslov za odlazak vec samo zelim znati dosta stvari pre svega toga,da li je isplativo i vredno zivaca i da donesem pravu odluku...inace prijatelji su otisli u Australiju ali su 2 godine pripremali sve papire i cekali...a stariji su od mene,zato kazem da nije kasno i da nigde ne zurim,da me neko ne shvati pogresno!
 
Odgovor na temu

inobradovic

Član broj: 58983
Poruke: 1222
*.dynamic.hispeed.ch.



+84 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku30.04.2015. u 19:04 - pre 109 meseci
nemoj da se ljutis ali ja mislim da ch nije zemlja ze tebe
 
Odgovor na temu

CaptainCrash
unemployment
Srbija

Član broj: 322883
Poruke: 23
212.200.157.*



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku30.04.2015. u 19:27 - pre 109 meseci
OK...mozes li mi samo reci razloge,ako ti ne oduzimam previse vremena?
 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
194.230.155.*



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku30.04.2015. u 19:56 - pre 109 meseci
@captaincrash

Druze kada je elmagico pokrenuo ovu temu vec je dosao u ch i pokrenuo ju je sa ciljem da pomogne drugima. Posto si ti mlad, imas vremena na pretek i samo 31 godinu nemoj trositi vreme ovim dobrim ljudima koji nemaju bas toliko slobodnog vremena i trose ga na odgovaranje tvojih pitanja a sve je to do sad vise pita napisano. Zar je toliko tesko procitati 160 strana jednog foruma?

Pre nego sto sam postavio pitanje pre msm tri godine sve sam procitao "od korica do korica", i samo sam cekao vizu. Elmagico je pokrenuo forum kada je vec bio ovde, stojanovic miki se prikljucio kada je vec imao IT pasos, nasao stan i sve po redu. Ovaj forum sluzi za sitne tehnicke probleme kada ste vec ovde u ch, ovde definitivno ne moze da se nadje osoba koja ce vam napraviti papire, naci nekog da vas zeni za papire ili vas dovesti iz srbije.

I MOLIM sve ostale, procitajte temu ako ne nadjete odgovor slobodno postavite pitanje. Nije tesko biti fin.
 
Odgovor na temu

CaptainCrash
unemployment
Srbija

Član broj: 322883
Poruke: 23
212.200.157.*



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku30.04.2015. u 20:09 - pre 109 meseci
Izvinjavam se na smetnji,zaista...nisam znao da je tema otvorena sa ciljem da pomogne ljudima koji su VEC STIGLI u CH,kako si napisao...ja sam mislio da pomogne oko informacija onima koji planiraju i zele da dodju u CH...
I druze,bez ljutnje,ali ne znam zasto si i na osnovu cega zakljucio da meni treba pomoc pri sredjivanju papira!?
Meni je najbitnije bilo da neko kaze a vidim da su pare kao trn u oku kada se pomenu,koliko minimalno moze da zaradi platu vodoinstalter,instalater gasa,varilac...zar je moguce da ne poznajete nikog takvog ili da se druzite samo IT sektor sa IT sektorom,fakultetlije sa fakultetlijama?
Ali nema veze,sve si rekao u prosloj poruci,bez ljutnje.
U svakom slucaju hvala divnim ljudima na odgovorima i informacijama...

http://prntscr.com/700eve

Iz prilozene slike da se zakljuciti da je covek ponudio pomoc u odgovorima onima koji nisu u CH vec ovde ili negde drugde ali ajde,ako ti kazes drugacije...
A tebi,ako je vec trosenje vremena toliko,ne znam ni sto si se javljao?Ja bi obisao poruku,ne bi komentarisao ali ocigledno ti imas mozda viska vremena pa govoris u ime svih..
 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
194.230.155.*



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku30.04.2015. u 20:31 - pre 109 meseci
Pametnom dovoljno :)
 
Odgovor na temu

CaptainCrash
unemployment
Srbija

Član broj: 322883
Poruke: 23
212.200.157.*



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku30.04.2015. u 20:53 - pre 109 meseci
## definitivno ne moze da se nadje osoba koja ce vam napraviti papire, naci nekog da vas zeni za papire ili vas dovesti iz srbije.

Ovim si dokazao koliko citas...a i ono u postu iznad ;)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1110384 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.