Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Emigracija u Svajcarsku

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1113581 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

radosavljevic90

Član broj: 313657
Poruke: 6
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku02.04.2013. u 14:19 - pre 135 meseci
Citat:
Arsenije.G:
Druze a da ne gledas ti mnogo napred mozda??? Prvo sredi papire, pa onda memacki minimum C1 nivo, da bi iole mogao nesto da ucis i polazes u CH. Pa onda nostrifikacija koja ce trajati minimum god dana... e onda razmisljaj o poslu... msm da se moze naci... zavisi od situacije do situacije...

Znam da tako izgleda, ali moram prvo dobro da se raspitam pre nego sto i bilo sta probam...ja sam jos daleko i od diplome a kamoli neceg drugog ali opet da pitam....da li kurs jezika mogu da upisem i u Srbiji ili moram bas tamo?Tj da li i ovde daju taj sertifikat po zavrsenom kursu koji mi treba, ili moram bas tamo korak po korak?U svakom slucaju hvala tebi i svima ostalima na strpljenju i saradnji ;-)
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.04.2013. u 10:08 - pre 135 meseci
Kaži ti nama prvo, kako ti to dolaziš do papira?

 
Odgovor na temu

kondic89

Član broj: 313674
Poruke: 3
*.trinity.urc.rs.ba.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.04.2013. u 14:08 - pre 135 meseci
Znači da rezimiram sve što sam pročitao.

Dakle, u CH ne mogu nikako otići živeti bez papira, ako nemam papire piši propalo. Da bi dobio papire moram da ganjam neku švajcarku za ženidbu.Lijepo.

Sledeće, to što sam završio fakultet ne igra nikakvu ulogu, štaviše, može mi samo odmoći, i kako sam ovde pročitao oni ni ne pitaju za fakultet, veruju ti na reč. Divota.

Sledeće, iako sam završio fakultet i iako znam i engleski i njemački, džabe mi sve to ukoliko prethodno nemam radno iskustvo 5 ili 10 godina ili ukoliko se ne bavim nekim posebnim poslom koji oni zahtevaju - "top secret" . Ma ne može biti bolje.

Sledeće, iako sam završio fakultet, i ako sticajem "čudnih okolnosti" odem u CH, da bih radio moram ponovo polagati neke predmete ili ne daj Bože čitav fakultet i to još sve na švajcarskom, izuzev ako sam ili zdravstveni radnik ili IT .Ma sve bolje do boljeg.

eh koliku sam imao samo velikuuuu želju da odem u CH, a tek volju,a sad...šta ti je život
Surova realnost, nema šta :)

Kažu da za sve postoji način, a ja pitam "Ima li ovde izlaza?"

PS.
...a šta je sa srećom?...da li ona tu pomaže?
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.04.2013. u 14:38 - pre 135 meseci
@kondic89

Niko nije rekao da fakultet ne igra nikakvu ulogu, sve zavisi i od fakulteta. Za neke moras da polazes neke dodatne ispite, za neke ti je potrebna samo nostrifikacija, a neki nisu priznati.

Zavisi za koji posao konkurises, negde ti nije potrebno radno iskustvo, negde treba.

Moraju i zdravstveni radnici da polazu, procitaj predhodne postove pa ces da vidis da su oni mozda sad i u najgoroj situaciji.

CH je jako specificna zemlja (po svemu) tako da i zbog toga ova tema postoji vec ovoliko pa mogu da kazem godina, jer je svaki slucaj jedinstven i nema skoro dva ista slucaja.


P.S. Pitao si za srecu, naravno da ona pomaze. npr. dodjes u CH i igras lotto (nagradni fond je min 20mil CHF a ide i do 200 mil CHF) ako dobijes, sve ove probleme ces odjednom da resis.

 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
194.230.155.*



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.04.2013. u 16:44 - pre 135 meseci
Kondic89
Ako nadjes neku i ozenis se onda ti sve igra ulogu i sva vrata su otvorena, ako nemas papire imas jako slabe sanse. A ja sam primer da mozes dobiti papire bez zenidbe. Imam B a nisam se ozenio.
 
Odgovor na temu

radosavljevic90

Član broj: 313657
Poruke: 6
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.04.2013. u 17:02 - pre 135 meseci
Ne slazem se da samo zenidbom moze do papira!Na primer znam momka koji je skoro dobio radne papire ali je imao jaku garanciju firme, u kojoj je radio njegov rodjak a koji je pak imao neki uticaj u firmi kao dugogodisnji radnik....morao je da nauci nemacki,to da,ali ne neki extra nivo, tipa c1 itd...naravno radi kao obican radnik, nema diplomu ali ne vidim bas neku veliku razliku...nemacki kanton,nzm tacno koje mesto...cak nije imao ni neko preterano iskustvo...posao je vezan za obradu masinskih elemenata...tako nesto da vas ne slazem....ALI...imao je punu podrsku ljudi kod kojih je bio i koji su stvarno bili spremni i mogli da mu pomognu...tako da nije istina da preko firme ne mogu da se dobiju papiri..mogu uz malo vise truda i znanja...a primer toga da ne moras da se udajes da bi dobio papire, je i Arsenije kao sto malo pre rece, i svaka mu cast na tome...daje ljudima kakvu takvu nadu
 
Odgovor na temu

radosavljevic90

Član broj: 313657
Poruke: 6
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.04.2013. u 17:07 - pre 135 meseci
Citat:
stojanovicmiki:
Kaži ti nama prvo, kako ti to dolaziš do papira?


Rekoh vec da sam ja daleko i od diplome a kamoli neceg drugog...samo se raspitujem...tome je ovaj forum i namenjen valjda....ali da ti odgovorim...preko firme...mislim da ima sanse, barem tako ljudi sa kojim sam pricao a koji su sada tamo kazu...ako lazu, slagao sam i ja tebe jbg...
 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
194.230.155.*



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.04.2013. u 17:16 - pre 135 meseci
Ja msm da moze, al moras imati odredjenu struku, radno iskustvo i jaku firmu da ti pravi papire. A postoji i onaj nacin kad se odredjena suma novca stavi u ch banku i pasos se odma dobija... uzivo sam se upoznao sa takvim primerom...
 
Odgovor na temu

kondic89

Član broj: 313674
Poruke: 3
*.trinity.urc.rs.ba.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.04.2013. u 17:21 - pre 135 meseci
kolika otprilike suma?
 
Odgovor na temu

kondic89

Član broj: 313674
Poruke: 3
*.trinity.urc.rs.ba.



Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.04.2013. u 17:32 - pre 135 meseci
ovako, posle faksa već imam obezbeđen jako dobar posao i jako dobro plaćen u jako dobrim uslovima, ali ja ne odustajem od swiss-a, znam da postoji način,(neki će reći da sam lud)
i znam da je moj fakultet cjenjen tamo, samo mi treba dobro radno iskustvo, što me mrzi, a što se tiče fakulteta priznat je, nedavno je jedan moj frend u CH nostirifikovao diplomu, to mi je velika nada.

Arsenije, šta si ti završio od faksa, i jesi ti ganjao nešto preko neta za CH, neke firme, kako si došao do B dozvole? mrzi me sad da listam forum sa prošlim odgovorima, pa ako možeš odg....bio bih ti zahvalan
 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
194.230.155.*



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.04.2013. u 17:42 - pre 135 meseci
Suma za nas obicne smrtnike ne moguca... da imamo te pare ne bi ni dolazili u ch da radimo... zavrsio sam ekonomiju u n.s. u roku, diplomirao u junu. Isao sam na takmicenja iz ekonomije, dve god radnog iskustva u finansijama u jednoj jakoj i velikoj firmi i ovde sam upisao master studije sa namerom da ostanem da zivim i radim ovde. Eto na osnovu toga sam dobio B... za one koji hoce u ch i ne odustaju od toga a mrzi ih da prelistaju par strana na forumu... nije meni tesko da pisem, i pomocu uvek kad god mogu. Al da bi dosao ovde moraces mnogo vise da se potrudis...
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.04.2013. u 21:25 - pre 135 meseci
@kondic89

a ti cekas da te mi pitamo koji fakultet studiras. ili mozda spadas u neke ljude koji planiraju 20 godina unapred. Sta se sad raspitujes za narednih 5 godina. Moze zakon da se promeni i da zabrane ulazak svima. Stopa nezaposlenosti polako skace u svim zemljama i svi se polako okrecu samo svome trzistu. Nemci pokusavaju nesto da urade kao sto su radili 60-70 godina, ali i to je kratkog daha.

Drugo mi ovde pricamo o realnim situacijama, ne o vanrednim. Ima i ovde ljudi na forumu koji su dosli u CH preko firme. Naravno da firme mogu da prave papire, to je sasvim normalno, nego je procedura za to komplikovana. Necu da pisem o tome da nebi mislili ljudi da mogu u CH da zamole nekog da otvori firmu i da mu pravi papire.

Znam ja i ljude koji imaju srednju skolu pa su dobili papire u CH preko firme. Znam jednog bosanca koji je dobio papire tj poslasticarnica mu pravila papire jer su dokazali da on pravi odredjene kolace i da su to kolaci na kojima oni planiraju razvoj firme.

Cuo sam isto za jednog nasem sto je dosao pre 5-6 godina. Covek je kamenorezac.

To su samo neki od primera, necu da spominjem ove sto rade u Google ili u Novartisu. Naravno da Novartis moze da ti napravi papire. Oni mogu da ti naprave i pasos ako hoce, ali kad bi im ti toliko bitan bio, poslali bi oni po tebe.

 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.04.2013. u 21:27 - pre 135 meseci
Arsenije je dobio B papire na osnovu skole i srece, jer se i on nadao i ocekivao L vizu, zasto je dobio B mislim da ni on sam nezna. Videcemo za godinu dana kad bude produzavao sta ce biti.
 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
194.230.155.*



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.04.2013. u 22:29 - pre 135 meseci
Da istina,nadao sam se L vizi a dobio B. Mislim da je to zbog MBA studija i visokog stepena obrazovanja, vec sam par puta iskazivao svoje misljenje o tome, tako da necu o5. Takodje na faxu ko god je dosao sa strane dobio je B i kad su produzavali dobijali su B. Da je sreca ne verujem, nije to lutrija i ipak je svajcarska ozbiljna drzava a ne banana drzava da bi se tako nesto dobilo na srecu...
Ne bih da pricam napamet, al mozda i fax ima neku ulogu u tome. Dobio sam ja mnogo vise nego sto sam ocekivao i na faxu... nisam se ni nadao ovakvim profesorima i uslovima studiranja, a cija sve deca studiraju samnom ne bih ni da pominjem...
Ono sto je moje misljenje jeste da sam ulozio mnogo truda, bas sam se borio da budem tu gde jesam, mnogo ljudi.mi je pomoglo, na razne nacine i naravno slobodno.mogu da kazem da imam i srece...7 na lotou me nece al sve sto sam zamislio ostvarilo mi se...
 
Odgovor na temu

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku04.04.2013. u 22:47 - pre 135 meseci
Citat:
elmagico:
Arsenije je dobio B papire na osnovu skole i srece, jer se i on nadao i ocekivao L vizu, zasto je dobio B mislim da ni on sam nezna. Videcemo za godinu dana kad bude produzavao sta ce biti.


to je studentska B boravisna dozvola, a ne klasicna B sa kojom mozes da radis. To nije ista stvar.
I kad hoces da se prebacis sa te studentska na tu klasicnu - nije jednostavno.
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
193.246.86.*



+69 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.04.2013. u 07:06 - pre 135 meseci
Citat:
elmagico:
Arsenije je dobio B papire na osnovu skole i srece, jer se i on nadao i ocekivao L vizu, zasto je dobio B mislim da ni on sam nezna. Videcemo za godinu dana kad bude produzavao sta ce biti.

Moci ce da je produzi sve dok bude ispunjavao uslove:
-studira i dalje
-ima smestaj
-poseduje dovoljna finansijska sredstva
-napustice sigurno CH posle skolovanja (???)

Citat:
Ausländerinnen und Ausländer aus Drittstaaten (Staaten ausserhalb der EU/EFTA*), die in der Schweiz eine Aus- oder Weiterbildung absolvieren möchten, können eine Aufenthaltsbewilligung erhalten, wenn:

- eine Bestätigung der Schulleitung resp. der Hochschule vorliegt, dass die Aus- oder Weiterbildung aufgenommen werden kann;
- eine bedarfsgerechte Unterkunft zur Verfügung steht;
- die notwendigen finanziellen Mittel vorhanden sind; und
- die Wiederausreise gesichert erscheint.

 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.04.2013. u 08:27 - pre 135 meseci
Pa koliko sam ja shvatio njegova skola traje godinu dana, ili sam se ja nesto prebacio. Naci ce nesto u medjuvremenu da ozeni. Uspece on.

Ako ti nije problem, da nam kazes cija deca idu sa tobom u skolu, iskreno mene bas zanima.
 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
194.230.155.*



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.04.2013. u 09:24 - pre 135 meseci
Program traje god dana, al kad se uzmu raspusti i vreme za pisanje master teza traje duze. Tako da cu ja ako bog da u septembru 2014. Zavrsiti master.
Elmagico da nas ima prijateljski nastrojenih pisao bi, a ovako ne bih se usudio...
Nzm na osnovu cega toliko potcenjujes ostale ljude...
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.04.2013. u 09:51 - pre 135 meseci
@ ArsenieG.
Citat:
maaar: to je studentska B boravisna dozvola, a ne klasicna B sa kojom mozes da radis. To nije ista stvar.
I kad hoces da se prebacis sa te studentska na tu klasicnu - nije jednostavno.


Kad si ovamo napisao da si dobio B vizu, ja prvi sam ti čestitao.
Pitao sam te i dali možeš da je produžiš posle kad isteke i dal možeš da radiš, ti mi nisi odgovorio. Jednostavno si proćitao i ostao na tome.
Pošto ovde skoro sve zanima kako da se srede papiri (osim Udaje), možeš da nam kakžeš kakva je to viza B (koje je vrste, dal može da se radi, produžava ili sve ostalo?)
Bilo bi super da nam razjasiš to,jer je izgleda jedini način da se srede papiri, ako si stvarno dobio B vizu (!?)

@ za ostale
Meni ne ide u glavu, koja sve ljudi ovde pitanja postavljaju, da rade i žive u Švajcarskoj.
Hoće u CH, a nemaju ni vezu, ni papire, ni nikakvu školu ili fax, niti znaju jezik, niti imaju poznanstva, niti imaju kod koga da odu, niti nemaju dovoljno para (PUNO PARA) mislim za početak...
Ptimer kao jedan moj sugrađanin iz Kragujevca i sad još njih sto što postavljaju 100 pitanja kako je u CH a mrzi ih da pročitaju ove 80 i kusur stranica.
 
Odgovor na temu

Arsenije.G
Shef

Član broj: 306804
Poruke: 224
*.dclient.hispeed.ch.



+62 Profil

icon Re: Emigracija u Svajcarsku05.04.2013. u 10:42 - pre 135 meseci
Citat:
stojanovicmiki: @ ArsenieG.


Kad si ovamo napisao da si dobio B vizu, ja prvi sam ti čestitao.
Pitao sam te i dali možeš da je produžiš posle kad isteke i dal možeš da radiš, ti mi nisi odgovorio. Jednostavno si proćitao i ostao na tome.
Pošto ovde skoro sve zanima kako da se srede papiri (osim Udaje), možeš da nam kakžeš kakva je to viza B (koje je vrste, dal može da se radi, produžava ili sve ostalo?)
Bilo bi super da nam razjasiš to,jer je izgleda jedini način da se srede papiri, ako si stvarno dobio B vizu (!?)

@ za ostale
Meni ne ide u glavu, koja sve ljudi ovde pitanja postavljaju, da rade i žive u Švajcarskoj.
Hoće u CH, a nemaju ni vezu, ni papire, ni nikakvu školu ili fax, niti znaju jezik, niti imaju poznanstva, niti imaju kod koga da odu, niti nemaju dovoljno para (PUNO PARA) mislim za početak...
Ptimer kao jedan moj sugrađanin iz Kragujevca i sad još njih sto što postavljaju 100 pitanja kako je u CH a mrzi ih da pročitaju ove 80 i kusur stranica.


Bas imam veliki razlog da lazem stojanovicmikija na forumu o emigraciji u svajcarskoj.... To mi je jedan od prioriteta u zivotu, da budem veoma pametan i bitan na nekom forumu...
Imam B permit, kad sam uporedio sa onima koji imaju preko braka jedina razlika je sto njima pise nesto za spajanje porodice a meni FUR AUSBILDUNG!!!!!! Posle 6 meseci imam pravo rada 15-20 sati rada nedeljno, zavisi od kantona, u Genevi je 30 sati nedeljno...

Miki koji si ti uslov ispunio od onih koje si naveo???

Za one koji znaju eng, Svajcarski zakon...koje zanima nek ga nadju na DE... Pogledati art 21(3)... Objasnjeno je za stdente iz Ch...
http://www.admin.ch/ch/e/rs/1/142.20.en.pdf
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Emigracija u Svajcarsku

Strane: << < .. 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1113581 | Odgovora: 4488 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.