Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zahtev za uvid psiho-testa

elitemadzone.org :: MadZone :: Zahtev za uvid psiho-testa

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 16997 | Odgovora: 78 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa05.09.2010. u 16:28 - pre 165 meseci
Pa razmisli sam, sta se promenilo za ta dva meseca u zemlji? Npr to sto je na snagu stupio pravilnik o mobingu na radnim mestima? Mozda se njoj ne svidja nacin na koji je tretiras na poslu, pa skuplja materijal? Naposletku, ti mozes ovde da kazes da si ti super sef ali niko od nas to ne zna, nijedan mober kojeg sam ja video do sada nije sebe video kao mobera. Naravno daleko od toga da tvrdim da jesi, ne poznajemo se ni priblizno dovoljno ali vec sama cinjenica da si psiholoski profilisao i diskriminisao kandidate ne govori bas pozitivno u tvoj prilog u nekom labor sukobu. A fala bogu, smesan kakav jeste ovaj nas novi zakon i pravilnik moze lako da dovede poslodavca u veoma losu poziciju, jos ne znam detalje i ja cekam da se pun pravilnik objavi u sluzbenom glasniku ali ako je verovati medijima maltene si kriv i ako ti zaposlenom zena uskrati seksualne usluge prethodno vece (kako god da obrnes ti si kriv ako je laki malo nervozan)
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

morpheusxxx
M.Milosevic
beograd/surcin

morpheusxxx
Član broj: 139878
Poruke: 332
93.93.194.*

Sajt: www.juvebalkan.com


+86 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa05.09.2010. u 17:44 - pre 165 meseci
ocekujem uskoro post nekog srpskog "poslodavca",sa pitanjem... "da li da isplatim platu od proslog meseca petorici radnika" jer mi je krajnje sumnjivo zasto oni traze tu platu... mislim,dobro su se pokazali ovih par meseci ali... zasto samo platu traze a ne topli obrok i prevoz..
Bolji je častan bijeg, nego nečasna smrt!
 
Odgovor na temu

sphere
System Administrator
Beograd

Član broj: 240005
Poruke: 66
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa05.09.2010. u 18:14 - pre 165 meseci
@odin

I opet karikiras...
Ok,ako je to tvoja pomoc hvala ti puno. Evo sutra koliko cu staviti i motion detektor u kucu pa cu ti javiti kako se prosao :P
Nikakvu zlu nameru nisam imao kada sam postavio ovo ovde,a jedino sto me je interesovalo jeste da li je neko imao neko takvo iskustvo
I opet ponavljam, taj teo testa je posao HR-a! a ne mene i moje firme. Umesto da se meni javlja X kandidata,ja sam trazio probranih 10.

Jos ispada da se ja branim ovde sto sam angazovao hr agenciju xd u bilo kojoj drugog drzavi to je postala normalna stvar.
Citat:
morpheusxxx: ocekujem uskoro post nekog srpskog "poslodavca",sa pitanjem... "da li da isplatim platu od proslog meseca petorici radnika" jer mi je krajnje sumnjivo zasto oni traze tu platu... mislim,dobro su se pokazali ovih par meseci ali... zasto samo platu traze a ne topli obrok i prevoz..


A sa ovom necu imati problema jer se svi zaposleni vode kao zaposleni hr agencije..
 
Odgovor na temu

Boris Tadić

Član broj: 248314
Poruke: 313
*.dynamic.sbb.rs.



+1622 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa05.09.2010. u 18:59 - pre 165 meseci
Citat:
Zasto bi neko trazio rezultate svog psihotesta,jos je dobio posao. I po kom osnovu? Da li on uopste ima pravo na to
Sada se pitam da li sam uopste i zaposlio pravog coveka

Zanimaju me vasa misljenja. Pozdrav


Očigledan jad, beda i čemer u funkcionisanju preduzeća.

***

Pa naravno da zaposleni ima pravo na ličnu svojinu, pa nije ovo petnaesti vek pre nove ere.

Iz agencije se obraćaju prvo tebi iz razloga hijerarhije. ***

[Ovu poruku je menjao Boris Tadić dana 05.09.2010. u 20:15 GMT+1]

[mod: obrisan flame]

[Ovu poruku je menjao mmix dana 05.09.2010. u 22:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

s!c

Član broj: 42417
Poruke: 406
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa05.09.2010. u 20:35 - pre 165 meseci
Nevjerojatno.

Ovo me podsjeca na hajku na onu zensku sto je bacala pse: svi se odjednom digose na zadnje dvije i pozvase na linc.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa05.09.2010. u 21:03 - pre 165 meseci
Pazi sphere, ne ulazeci u to kako je ovde (stvarno ne znam) ali iz licnog iskustva od napolju ti mogu reci par stvari

- HR ne radi nista sto ti nisi trazio, tj bar ne bi trebalo. Ako si ti narucio psiho test od agencije onda je ista delovala kao tvoj agent i ako je praksa diskriminatorska ti snosis deo odgovornosti. See no evil, hear no evil ovde ne pali.
- Izuzev nekih specijalnih kategorija poslova (baratanje oruzjem, opasnim materijama, itd), psych screening je veliki taboo i velika riznica potencijalnih tuzbi, narocito ako testovi iz aptitude i motivation segmenata predju u personality assessment.

Ja sam isto hteo da mi HR screenuje aplikante i isto sam pomenuo psych kao mehanizam da mi u tim ne udje neko nebazdaren ali su mi iz HRa ljubazno rekli da je najbolje da to ne trazim ako nemam bas dobro opravdanje za to i da je probni rad mnogo bolja opcija za takve stvari (rekli su mi jos i gomilu drugih stvari koje su offtopic). Vidim da su reakcije na ovoj temi veoma negativne prema tebi ali to je generalno stav i u drustvu prema menadzmentu koji ipak u vecini slucajeva nije opravdan, tako da nemoj to uopste uzimati za zlo.
Sta bih ja uradio na primer na tvom mestu. Uz disclaimer naravno da ne pokusavas ovo, ja bih je uhvatio na "prepad" u "slucajnoj" neformalnoj komunikaciji van njenog i tvog radnog mesta (tipa menza, water cooler, kuhinja kad se kuva kafa, itd) u lezernom "cujem da si trazila rezultate" stilu, pa vidi reakciju. Mozda je stvarno u pitanju samo neka benigna radoznalost, ono rekla ortakinji uz kafu pa je ova pitala kakvi joj rezultati. Nema potrebe praviti slona od muve.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa05.09.2010. u 23:42 - pre 165 meseci
Citat:
sphere: @odin

I opet karikiras...

Pa sta drugo moze covjek da kaze na tvoju poruku!?

Najpostenije bi bilo da ti napises sta ti mislis da to znaci, ili sta stoji u pozadini toga, ili sta sve tebi pada na pamet da moze biti razlog tome.
Onda cemo znati da li se ovdje radi o necemu normalnom ili necijim iracionalnim strahovima.

Moze li mi uopste bilo ko (ne samo ti) navesti neki razlog trazenja rezultata sopstvenog testa, a da taj razlog indukuje neku abnormalnu zabrinutost ili zacudjenost? Pa nije trazila neciji tudji test nego svoj. Sta ima sumnjivo u tome sto nekog interesuje on sam!?

U slucajevima kad se covjek zatekne u situaciji sa kojom se ne nosi bas najpametnije, treba uvijek posegnuti za dokazanim mudrostima, i zato ja uvijek kazem da covjek pri sebi uvijek treba imati -ako nista drugo - bar knjizicu starih kineskih poslovica:

"Ako u nekoga sumnjas - nemoj imati posla sa njim.
Ako s nekim poslujes - ne sumnjaj u njega."


 
Odgovor na temu

Machiavelli...
Đorđe Đokanović
IT Support Engineer II
www.amazon.com
Philadelphia

Machiavelli...
Član broj: 90589
Poruke: 672
*.hsd1.pa.comcast.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/dorde..


+92 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 00:44 - pre 165 meseci
Citat:
Vidim da su reakcije na ovoj temi veoma negativne prema tebi ali to je generalno stav i u drustvu prema menadzmentu koji ipak u vecini slucajeva nije opravdan, tako da nemoj to uopste uzimati za zlo.


E ovo je genijalno.

Znaci, sve sto si cuo sphere je govor ljudi koji mrze menadzment i hoce da ga zaebu. Naravno uz trazenje dokumentacije i testova posle 2 meseca rada je jos sumljivije.


Mene bi bolelo uvo dal ona trazi rezultat svog psihotesta. Ako dobro radi, ako nemam problema moze da se testira svaki dan.

Da trazi informacije za koje nije nadlezna ja bih imao problem.
Having an idea is like being in a nutshell, but exchanging idea and collaborate
with
others is like being in infinite ocean of knowledge.
________________________________________________________________
____

Veruj u sebe. Ako ti neces, ko hoce?!

„Bolje živeti 100 godina kao milioner, nego sedam dana u bedi.“
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 01:58 - pre 165 meseci
@sphere
Jednu stvar ne razumem. Ti si angažovao HR agenciju da ti odradi procenu kandidata i pošalje rezultate ? Kako onda nisi video rezultate njenog psiho-testa ? Na osnovu čega si doneo odluku ? Ako si mislio na to da nisi video proces kojim se došlo do rezultata (recimo odgovore na pitanja u psiho testu), onda je to nešto drugo i svakako nema veze sa tobom. Po mom mišljenju, trebao bi lepo to da prebaciš na HR agenciju, jer su je oni i testirali, pa nek odluče sami na osnovu svoje politike da li će joj dati te testove na uvid ili ne. Ti ionako jedino možeš da joj daš konačan rezultat testa (tipa 4 od 5 poena), ali njoj to svakako ništa ne znači. Tako da, ne vidim zašto se uopšte ti opterećuješ oko toga.

A što se tiče ovog mobinga, najveća glupost koja je ikada izmišljena. Nekada se znalo "ko kosi, a ko vodu nosi", dok će u budućnosti izgleda ta linija polako da se briše. Mislim, gledajući definiciju mobinga, to može biti bilo šta. Ako vlasnik firme recimo ima loš dan ili firmi preti neka kriza i prođe namršten pored svog radnika, eto elemenata za prijavu mobinga i plaćanje kazne, hebi ga, uplašio ga pogledom, mislio da će da ga bije. Ili grupa radnika koja je taj dan "izginula" na terenu da nešto završi, ono nema više snage ni za šta osim da se spakuje i ide kući, i sad dođe neko iz firme ko ne radi te teške poslove na terenu i krene da zbija glupe šale i smara, a ovi mu odbruse da odje8e, opa, eto organizovanog mobinga. I šta ako neki radnik neće da radi svoj posao... ono jednostavno mu se ne radi, i ti pokušaš da ga nateraš tako što ćeš da povisiš ton ili šta znam, zapretiš otkazom... wait, to je mobing. Nije to za Srbiju, ovde ljudi ionako neće da rade... ovde ne treba sprečavati mobing, nego ga ohrabrivati i u svakoj firmi zaposliti po jednog sa motkom da bije one koji zabušavaju. Pa da vidim onda što će da traže svoje psiho testiće i pozivaju se na neka prava. Pa kad zemlja dostigne određeni nivo, e onda može da se donose zakoni o mobingu i druge gluposti. Sasvim je dovoljno što postoje zakoni koji sprečavaju seksualno uznemiravanje i nasilje, to jedino i treba sprečavati. A to što će neko da se izdere na radnika, šta tu ima da se brani zakonom, pa šta drugo da radiš sa radnikom koji zabušava na radnom mestu, nego da ga fino iskritikuješ, pa onda i motkom po leđima ako ne razume reči.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 08:30 - pre 165 meseci
Izvini Machiavelli, ali sta sam ja to pogresno rekao? U skoro svakoj temi na ovom forumu koja se dotice odnosa radnika i menadzmenta vise je nego evidentna netrpeljivost prema menadzmentu i stereotipizacija koja veze nema sa mozgom i podgrejana je samo mrznjom iz raznih razloga pocev od drzavnih menadzera u privatizaciji do hard-core privatnika. Evo ti poslednja u nizu, a ima ih vala podosta, da ne pominjem sve izjave i flame koje sam brisao i menjao u ovoj temi. A to je tek apsolutno nista naspram svakodnevnih razgovora radnicke klase na ulici. Naravno da ima losih menadzera, oholih, nesposobnih, tatinih sinova, mobera, itd, itd ali generalizacija da su svi takvi je bezvezna, isto kao sto bi bila i generalizacija da su svi radnici lenji, nesposobni, neuki, bezobrazni, bahati i neodgovorni. Zar ne? Samo sto tih prica nema, sve se uvek svodi na svete radnike i satanine menadzere, pa je i sam sphere izlozen optuzbama te vrste.

Citat:
Nekada se znalo "ko kosi, a ko vodu nosi", dok će u budućnosti izgleda ta linija polako da se briše.


Nece se to brisati, sem izuzev ako se drustvo ne vrati u komunizam i samoupravljanje. Bas zato sto se nekad NIJE znalo ko kosi a ko vodu nosi sad se sa setom prisecaju tih trenutaka i hteli bi ih nazad. Antimobbing zakon sa druge strane je vazan, mi recimo nismo imali svoj fair-share tog fenomena ali ceo taj anti-mobbing proces na zapadu je poceo kad su radnici poceli da dolaz na posao sa automatskim puskama da srede svoj abuse dispute sa sefom i kolegama. Samo sto mi ne bi bili mi kad to ne bi uradili na nama svojstven preterivacki i drustveno samoubilacki nacin. Postoji razlika izmedju kinjenja i psiholoskog mucenja radnika i kritikovanja nesposobnog i lenjog radnika i ta linija se zapravo brise i tu lezi problem sa ovim zakonom, ne mora uopste da bude ukljuceno vikanje, dovoljno je samo da kritikujes njegov rad i on moze da se ucvelja a ti si ga naje*o. Ja stvarno ne znam kako ce menadzment u Srbiji da se izbori sa ovom revolucijom jer sam siguran da je ova vest u glavama mnogih prostrujala kao potencijalni ventil za razne frustracije tipa "sad cu da mu se naje*em keve za sve ono sto me terao da radim...". Ono sto je sasvim sigurno je da ce preko HRova i doobuke doci do neke promene u odnosu i da nece sve biti u korist radnika kao sto se misli. Recimo kad se zaposle ljudi ce potpisivati 100+ strana dugacko obavezujuce "uputstvo", ako ne rade dobro nece biti korektivnog pokusaja, samo opomena u prisustvu svedoka + definisan proces za dobijanje otkaza posle mesec dana, itd, sve cisto, sterilno i nadasve strano ljudskosti, sami menadzeri ce mnogo redje i slabije izlaziti u susret bilo cemu sto nije definitivno zacrtano kao obaveza firme (da se neko drugi ne bi oseti diskriminisanim) . Mislim da ce generalno ovaj zakon najvise pomoci ljudima koji zaista jesu zlostavljani na poslu u vecim firmama, ali ce iz gornjih razloga ujedno najvise stradati uspesne firme sa autokratskim ali ispravnim menadzmentom i zdravom dozom laissez-faire odnosa, tu ce se uvek naci neko ko ce zloupotrebiti ovaj zakon i gurnuti klip u tockove.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 10:05 - pre 165 meseci
Ja sam mlad, jos zavrsavam fakultet i nisam jos imao prilike da radim, da bas imam pravo radno mesto. Naravno da sam radio na crno na sve strane ali to se ne racuna, tu je drugacije. Cak sam sa jednog radnog mesta otisao jer mi je puko film zbog nekih glupih kolega i nisam se nikom ni javio, samo sam nestao jer mi se moglo. Nisam bio vezan za to mesto nikakvim ugovorom a dobio sam pare za prethodni rad i to je to.
Ali, gledam kako ljudi u mojoj okolini rade. Pa to je vise nego zalosno. Kako bi ste vi "definisali" situaciju u kojoj rukovodilac (knjigovodstvo je u pitanju) skoro sve radne zadatke daje jednoj osobi a manjinu drugoj, a ova druga i to malo sto dobije prebaci na ovu prvu osobu. Rukovodilac to zna ali nece da reaguje vec podrugljivo podstice ovog prvog radnika recima da je on super radnik, da nikad nije imao boljeg, a ovog drugog radnika uvek vuce na neke sastanke i "lepsa mesta".
To je jedan primer.
Drugi je ovakav:
Radi covek kao magacioner, ubija se od posla. Vecina stvari se radi rucno. Taj radnik je u tom pogonu (ajd samo cu nagovstiti o kojoj se firmi radi, glupo crno americko bezalkoholno gazirano pice) je i magacioner i viljustarista i kafe kuvarica, sve po potrebi. Do nedavno je svoj posao obavljao rucno, znaci sveske na karo kvadratice, iscrtane tabelice i radi, a to sve obavlja u prostoriji oko 2x2. I onda su mu rekli da ce uskoro dobiti racunar?!?! On zaista nikad ranije nije koristio racunar, ali nije razlog zbunjivanja strah od raiunara vec nesto drugo. Covek je lepo dosao do nekog iznad sebe i popricali su i lepo je covek rekao da tu nema mesta za racunar, da jedva dise, da mu makar prosire radni prostor... ali niko ga nije slusao. Racunar je dosao, i bez neke prevelike obuke on je morao da pocne ra radi posao preko njega. Ali, iako sada ima racunar JOS UVEK MORA da sve sto uradi na racunaru i rucno da zavede, tako su mu "zapretili".
Ovo su sve istinite price iz mog okruzenja, ali ovi ljudi nikad nisu pomisljali na prijavljivanja maltretiranja.
Tako ce i mnogi drugi razmisljati. Poenta je raditi bilo sta i dobiti bilo kakvu kintu da se prezivi. Ljudi ce trpeti neka blaza maltretiranja, VERUJTE mi! Nije ovaj zakon mnogo toga promenio. Plase se ljudi za svoja radna mesta. Ako ne za mesta onda za opstu sigurnost i buducnost. Nikad se ne zna kada ce se taj rukovodilac koga je radnik prijavio osvetiti i na koji nacin.

Ontopic:
Nemam sta posebno da dodam, ako je vec sphere odgovorio agenciji da joj daju na uvid test onda je problem resen i tako je trebao da postipi bez da nas pita.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 10:49 - pre 165 meseci
@mmix
Nisam mislio na bukvalno brisanje te granice, već na činjenicu da zahvaljujući antimobing zakonu radnik može da utiče na poslovanje firme, maltene kao i njen vlasnik. Mislim, mogao je i ranije, tako što će da zabušava i otaljava posao, ali barem je postojao mehanizam da se takav radnik dovede u red, recimo oštrom kritikom, pretnjom otkazom, itd. Međutim, sada sve to može da se svrsta u mobing i onda bukvalno dođeš u situaciju da moraš da moliš radnika da odradi svoj posao, kao da je on kakav suvlasnik firme ili partner u istoj. Kao da nije dovoljno teško stvoriti uspešnu i profitabilnu firmu, čim otvoriš, sačekaju te sa porezima, kojekakvim taksama, kao i onim famoznim nazivom biznis korisnik, što u svetu obično znači korisnik koji ima razne povlastice prilikom korišćenja neke usluge, a kod nas obično znači istu uslugu, samo duplo skuplju. Sad još treba da brineš i o tome da se tvoj radnik slučajno ne uvredi ako mu kažeš da treba da radi svoj posao. Mislim, ne vidim zašto bi radnik trebao da ima neku specijalnu zaštitu, samo zato što je radnik. Zakonom je već zabranjeno seksualno i drugo uznemiravanje, nasilje i slične pojave... ne samo nad radnicima, nego nad bilo kojom drugom osobom. Prema tome, to je sasvim dovoljno. A ako nekom radniku ne odgovara da radi u nekoj firmi, zato što se previše radi ili je vlasnik nadrndan tip koji je stalno namršten ili te druge kolege ne podnose baš previše (za šta obično postoji dobar razlog), a ti izvoli promeniti firmu, a ne da zakon nameće ostalima da ti se uvlače u du*e da ih ne bi optužio za mobing.

Generalno sam protiv zakona koji su previše rastegljivi i mogu da se tumače na hiljadu načina. Da je taj zakon preciznije definisan, možda ne bih imao ništa protiv njega, ali ovako, kada u nekom zakonu stoji psihičko maltretiranje, onda hebi ga. Mislim, šta je kog đavola psihičko maltretiranje ? To je subjektivna kategorija. Nekome je psihičko maltretiranje kada ne uspe da popije kafu ujutru i ljudski se rasani. I šta sad, firma treba da mu omogući da prvih sat vremena radnog vremena provede u razbuđivanju i ispijanju kafe, jer on tako funkcioniše, u suprotnom postaje nervozan i razdražljiv. Takođe sam i protiv zakona koji odrasle osobe tretiraju kao malu decu. Mislim, ono, ako ti kao jedna zrela i odrasla osoba ne možeš da uspostaviš normalan odnos sa kolegama i vlasnikom firme, najverovatnije je problem u tebi, a ne u njima i ti si taj koji to treba to da reši, bilo razgovorom sa kolegama, bilo drugačijim stavom, a ne da ti to rešava neki zakon, niti zakon to može da reši. Šta sad, znači ostale kolege te ne podnose (za šta gotovo uvek postoji razlog) i ti ćeš da uzmeš da ih optužiš za mobing. I šta ćeš time da postigneš ? Misliš da će više da te cene zbog toga ? Naprotiv, samo može da bude još gore.

Takođe je veliki problem u tome što dosta ljudi ne kapira mobing. Evo baš skoro razgovaram sa jednim poznanikom o tome i njegov stav je otprilike "Jedva čekam taj antimobing zakon, jer će gazda sada morati više da me poštuje". Eto, znači ljudi očekuju da dobiju poštovanje zakonski, ne shvatajući da poštovanje, kako vlasnika firme, tako i kolega, treba da se zasluži, a ne da bude garantovano zakonom. U tome i jeste problem, mobing onako kako je definisan, može da se odnosi i na nedostatak poštovanja, a to je po meni nebulozno. Zato mi se i ne sviđa taj zakon, kao i bilo koji zakon koji vezuje ruke vlasniku firme u ophođenju prema radnicima. Nema potrebe za tim. Mislim, ako ja otvorim firmu, plaćam porez, ulažem svoj kapital u tu firmu, pokrivam troškove iz svog džepa (a ne iz budžeta), pa pusti me da radim onako kako mislim da treba i da tretiram radnike onako kako mislim da će doneti najviše produktivnosti. Ako grešim u tome, meni će se obiti o glavu, a ne nekome drugom. A ako se nekom radniku ne sviđa politika firme ili tretman koji dobija, slobodan je promeniti firmu. Takođe, ako ima neki problem sa kolegama ili ga kolege jednostavno ne podnose, takođe treba da promeni firmu, a ne da neki zakon definiše kako će se kolege ophoditi prema njemu. Mislim, šta ako je problem u njemu, a najčešće jeste. Primera radi, sećam se jednog kolege, tek svršenog studenta (mada to nije toliko bitno za ovu priču) u jednoj od prethodnoj firmi u kojoj sam radio. Naime, pre nego što je on došao, imali smo razgovor sa vlasnikom firme o tome da se uposli jedna devojka/žena, koja bi održavala prostor, kuvala kafe i tako te stvarčice. Pošto je kolektiv bio mali, kao i prostorije u kojima smo radili, dogovorili smo se da nema potrebe za tim i da je bolje da ako već hoće da izdvoji taj novac, da svima poveća platu za određeni iznos (planirana plata za kafe kuvaricu podeljeno sa 5 koliko nas je inače bilo tu), a da se mi sami organizujemo i počistimo jednom nedeljno prostor, što nam stvarno nije bilo teško, jer se radilo o prostoriji 5 sa 5 u kojoj nije bilo ničega osim radnih stolova i jednog ormarića za dokumenta, a da kafu sami kuvamo pošto smo imali sve uslove za to (po sistemu, svaki dan je neko drugi zadužen za kafu i tako na smenu). Znači, svaki petak ostanemo 15-30 minuta duže, svako obriše prašinu sa svog stola, a onda se podelimo pa jedan prebriše ormarić, drugi časkom brisne pod, treći pokupi paučinu, itd. I to tako super funkcionisalo dok nije došao taj novi kolega koji nije hteo da ispoštuje dogovor. Kada dođe red na njega da kuva kafu, on jednostavno odbrusi da on tu nije došao da kuva kafe, nego da piše kod. Kada dođe petak, jedino on uvek ima nešto isplanirano, pa ne može da ostane ni tih 15 minuta duže, a i ako ostane, radi sve preko one stvari ili jednostavno uzme na svoju ruku pa odradi ono što je najlakše i kaže "Eto, ja sam svoj deo obavio", iako smo mi napravili organizaciju tako da se smenjujemo, tako da svake nedelje nekom drugom dopadne da odradi najlakši posao (brisanje prašine sa ormarića) i to uvek bude onaj ko je prethodne nedelje radio najteži posao (brisanje poda). I šta onda da radiš takvom čoveku ? Naravno da ga niko nije podnosio, da niko nije hteo da mu pomaže, da niko na pauzi nije hteo da provodi vreme sa njim, na kraju smo grupno otišli do vlasnika firme i tražili nekog drugog za tu poziciju. E sad, gledajući definiciju mobinga, to što smo mi radili svakako može da se svrsta u mobing. I sad bi mi trebali da plaćamo kaznu zbog toga, a realno, ko je tu kriv, mi koji smo super funkcionisali i pokušali i njega da integrišemo ili on ko je došao tu da gleda svoja posla, a ne da bude deo kolektiva ?

Sve u svemu, poenta je da mislim da se u poslednje vreme preteruje sa pravima radnika. Uskoro više neće biti nikoga ko će nešto da radi, već ćeš sa jedne strane imati menadžere koji pišu neke master planove, procenjuju, ocenjuju, računaju... a sa druge strane radnike koji svako malo tužakaju firmu, jer su nezadovoljni što im žena nije dala prethodno veče, ali su nekako to projektovali na firmu u kojoj rade.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 11:16 - pre 165 meseci
Citat:
Ali, gledam kako ljudi u mojoj okolini rade. Pa to je vise nego zalosno. Kako bi ste vi "definisali" situaciju u kojoj rukovodilac (knjigovodstvo je u pitanju) skoro sve radne zadatke daje jednoj osobi a manjinu drugoj, a ova druga i to malo sto dobije prebaci na ovu prvu osobu. Rukovodilac to zna ali nece da reaguje vec podrugljivo podstice ovog prvog radnika recima da je on super radnik, da nikad nije imao boljeg, a ovog drugog radnika uvek vuce na neke sastanke i "lepsa mesta".

Ne vidim ništa sporno u toj situaciji. Rukovodilac kao rukovodilac ima prava da raspolaže sa svojim osobljem onako kako smatra za shodno (što je i svrha postojanja rukovodioca), sve dok time ne krši zakon (ne uznemirava ih seksualno, ne tuče ih i slično). Ako se to nekome ne sviđa, ne mora ni da radi tu. Pre svega, jedan radnik uopšte ne bi trebao da gleda šta rade drugi radnici, u smislu da procenjuje ko ima lakši posao i ko ima bolje uslove za rad. Jednostavno, svako to treba da proceni za sebe. Znači, imaš platu tu i tu, uslove takve i takve, posla toliko i toliko... uzmeš pa proceniš da li je plata koju primaš tebi lično dovoljna u odnosu na te uslove i količinu posla koji obavljaš. Ako jeste, ćutiš i radiš i ne gledaš koliku platu ima neko drugi. Ako nije, onda imaš izbor da zakažeš razgovor sa poslodavcem i tražiš povišicu ili promeniš firmu. Ali ne, neko bi to najradije svrstao u mobing, pa ako Pera obavlja manje posla i prima veću platu od Laze koji obavlja više posla uz manju platu, pa još ide na neke sastanke i lepša mesta, odma' je to mobing prema Lazi i isti treba da tuži firmu, iako taj Pera možda obavlja više posla na nekoj drugoj strani, a na sastanke ide zato što se pokazao kao vešt pregovarač, što Laza ne može da zna.
Citat:
Radi covek kao magacioner, ubija se od posla. Vecina stvari se radi rucno. Taj radnik je u tom pogonu (ajd samo cu nagovstiti o kojoj se firmi radi, glupo crno americko bezalkoholno gazirano pice) je i magacioner i viljustarista i kafe kuvarica, sve po potrebi. Do nedavno je svoj posao obavljao rucno, znaci sveske na karo kvadratice, iscrtane tabelice i radi, a to sve obavlja u prostoriji oko 2x2. I onda su mu rekli da ce uskoro dobiti racunar?!?! On zaista nikad ranije nije koristio racunar, ali nije razlog zbunjivanja strah od raiunara vec nesto drugo. Covek je lepo dosao do nekog iznad sebe i popricali su i lepo je covek rekao da tu nema mesta za racunar, da jedva dise, da mu makar prosire radni prostor... ali niko ga nije slusao. Racunar je dosao, i bez neke prevelike obuke on je morao da pocne ra radi posao preko njega. Ali, iako sada ima racunar JOS UVEK MORA da sve sto uradi na racunaru i rucno da zavede, tako su mu "zapretili".

Dobro, i šta je poenta ? Da je posao težak, jer se radi dosta, a kancelarija mala. I šta sad, to je automatski mobing ? Ovde važi isto što i za prethodni slučaj. Znači imaš te i te uslove, toliko i toliko posla i radiš za toliku i toliku platu. Da li je ta plata dovoljna da kompenzuje loše uslove i količinu posla, zna samo taj čovek. Ako jeste, onda ne vidim što bi se neko brinuo zbog njega. Ako nije, onda je na njemu da traži bolje uslove ili da promeni firmu. I nemojte samo priče o tome kako on nema izbora, mora da radi, ovo ono, jer ako neko ne može da pronađe drugi posao, znači da nije nešto bog zna kako kvalifikovan, pa treba da bude srećan što uopšte ima posao, a ne još da kuka kako mu je mala kancelarija.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 11:42 - pre 165 meseci
Marko, zakon je donet uvažavajući isključivo realnost društvene imovine, kolektivnog upravljanja i javne uprave koja se finansira iz budžeta. Oni koji su zakon doneli jednostavno ne vide dalje od toga, privatni sektor za njih ne postoji. Mogućnost zapošljavanja u privatnom sektoru za njih nije opcija.

Jadna je država koja prava radnika štiti zastrašujući one koji ih upošljavaju. Drugovi i drugarice, jača privreda, slobodnije tržište, pojednostavljena mobilnost zaposlenih, to je rešenje.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 11:42 - pre 165 meseci
Marko, to jeste mobing (ono sa preraspodelom posla). Ukoliko jedna osoba u firmi ima vise obaveza i radnih zadataka od druge a prima istu platu i beneficije kao druga to je favorizacija i diskriminacija kao jedan od oblika mobinga, to je bar cisto kao dan (mada isto tako tesko dokazivo). Iskreno, cela ova tvoja dva posta odisu mobingom, nemoj ovo shvatiti kao ozbiljnu kritiku ali mi se cini da te ceka dosta problema ako ovo zazivi u praksi. Jedno je da je firma siromasna i da je tezak rad svima i da su plate male svima a drugo je da nekom dozvoljavas da ladi mooda dok sav njegov posao prebacucjes na zrtvenog jarca.

I vidis, dosta toga u organizaciji poslovanja ti pretpostavljas kao nesto normalno sto donosis iz porodice (respekt, normalnost, kolegijalnost, odgovornost, itd) i onda kad dodje situacija da se pojavi osoba koja nece da ucestvuje u all-boys klubu ta osoba biva progonjena i salje joj se poruka da treba da ode. Tu anti-mobbing stupa na snagu i sa punim pravom. Realno, developerima nije posao da kuvaju kafe i ciste prostorije. Cistacica kosta 200 dinara na sat i poslovni je trosak a ko nece da kuva kafe za druge jednom nedeljno morace da je kuva sam sebi svaki dan i tu je problem resen bez ikakve potrebe da se bilo ko progoni. I za vasu situaciju je itekako kriv vas sef koji je u tom trenutku vama trebao da ocita bukvicu zbog mobinga. Sta ti mislis da li je tom vasem kolegi tvoj sef pri zaposljavanju rekao da ce morati da kuva kafe i pere prostorije kad je prihvatao posao i davao otkaz na starom?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

elmagico

Član broj: 201244
Poruke: 1052



+240 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 12:18 - pre 165 meseci
Ta tvoja radnica ima "garantujem" profili na elitesecurity forumu i sad kad vidi temu, ima sve o tebi da sazna.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 12:36 - pre 165 meseci
Ova tema ionako ne pripada u advocacy forumu, vise je za MZ.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-176-86.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 14:56 - pre 165 meseci
a da li pod mobing spada ako gazda "zamoli" radnika da mu ucitava windows,cisti viruse i ostalo posle radnog vremena kuci, "za kaficu" (bilo je primera na forumu,palo mi je na pamet posle markovog pravdanja srletovih primera)?
(naravno, ako neces, ocekuju te "tihe sankcije" od polakog smanjenja plate,produzenog radnog vremena i slicno)

ontopic: i mene bi bas zanimao takav rezultat testa (nisam nikad polagao (jos) takav test),a i zanimao me je cisto informativno onaj sa regrutacije,al isto kao i ksrle-tu, nije dat na uvid
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 15:13 - pre 165 meseci
Mobing, pogotovo u sofisticiranim varijantama, je nesto cije dokazivanje nije ni malo lako
cak i u razvijenim zemljama gde zakoni i sudstvo funkcionisu na nivou svetlosnim godinama
iznad naseg, a ovde.. heh... nek je radnicima bog u pomoci

Uglavnom, kada radite - ono sto je na vama je da maksimalno dobro poznajete zakon o radu,
svoj ugovor pod kojim radite, zakone vezane za diskriminaciju, statute i pravilnike firme u kojoj radite...
i imate neku dobru vezu kod nekog lokalnog politicara-baje

Ima valjda i neki zakon bas o mobingu, danas ga je neko bas pominjao... cini mi se
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 15:49 - pre 165 meseci
Zato je bolje nemati radnike.

edit:
Roboti su zakon.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Zahtev za uvid psiho-testa

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 16997 | Odgovora: 78 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.