Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zahtev za uvid psiho-testa

elitemadzone.org :: MadZone :: Zahtev za uvid psiho-testa

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 17025 | Odgovora: 78 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 16:04 - pre 165 meseci
Nevezano direktno, danas je u americi praznik radnika


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 16:49 - pre 165 meseci
Citat:
Marko, to jeste mobing (ono sa preraspodelom posla). Ukoliko jedna osoba u firmi ima vise obaveza i radnih zadataka od druge a prima istu platu i beneficije kao druga to je favorizacija i diskriminacija kao jedan od oblika mobinga, to je bar cisto kao dan (mada isto tako tesko dokazivo). Iskreno, cela ova tvoja dva posta odisu mobingom, nemoj ovo shvatiti kao ozbiljnu kritiku ali mi se cini da te ceka dosta problema ako ovo zazivi u praksi. Jedno je da je firma siromasna i da je tezak rad svima i da su plate male svima a drugo je da nekom dozvoljavas da ladi mooda dok sav njegov posao prebacucjes na zrtvenog jarca.

Pa znam ja da je to mobing, zato i kažem da je sve to glupost. Šta nekog radnika zanima koliku platu imaju drugi radnici i koliko oni posla obavljaju. Svaki radnik treba da gleda sebe i da sam za sebe proceni da li je zadovoljan platom koju prima u odnosu na posao koji obavlja i u kojim uslovima. Ako je zadovoljan, to je sve što treba da ga zanima. Ako nije, opet je to sve što treba da ga zanima, pa shodno tome i da deluje. Svaki poslodavac će gledati da plati radnika onoliko koliko mora, tj. najmanje što može, a radnik je taj koji prilikom pregovora o plati treba da iskoristi pregovaračke sposobnosti i izbori se za bolju platu, a ne da drugi to čine umesto njega. Možda je upravo taj drugi radnik što ima veću platu bio nezadovoljan istom, pa otišao kod poslodavaca i tražio povišicu koju mu je ovaj odobrio. I šta sad, ako je on dobio povišicu, to automatski treba da znači da poslodavac mora svim radnicima u firmi da poveća platu, inače eto mobinga. To je jednostavno glupo da gluplje ne može biti. Svaki radnik treba sam za sebe da dogovara platu, uslove i sve ostalo. Mene recimo nikada u životu nije zanimalo koliko drugi radnici imaju plate. Ako sam zadovoljan s onim što imam, super, ako nisam, tražim povišicu ili tražim drugi posao. Šta meni znači to što moj kolega ima 3 puta više od mene. Otkud ja znam zašto on ima toliko, možda obavlja neke poslove za firmu za koje ja ne znam... možda prepodne radi isti posao kao ja, a poslepodne ostaje drugu smenu i odrađuje nešto drugo, možda je produktivniji od mene, možda bolje i urednije obavlja posao koji radi... i sad ja treba da prijavljujem poslodavca za mobing, samo zato što ja imam manju platu ? Neka, radije ću da se više potrudim i pokušam da se izborim za veću platu, a ako ne uspem u tome, pa zna se, oglase u ruke i traži posao na drugom mestu.

Isto tako, ako neki radnik dobija više posla da odradi... možda je to zato što dobro radi taj posao, pa poslodavac jednostavno njemu hoće da prepusti veći deo posla, jer je siguran da će biti dobro obavljen. To što mu poslodavac ne povećava platu zbog toga je verovatno zato što radnik nije tražio povišicu. Hebi ga, ni ja ne bi povećavao nekome platu ako ćuti i radi i ne buni se, već bih predpostavio da je zadovoljan istom.
Citat:
I vidis, dosta toga u organizaciji poslovanja ti pretpostavljas kao nesto normalno sto donosis iz porodice (respekt, normalnost, kolegijalnost, odgovornost, itd) i onda kad dodje situacija da se pojavi osoba koja nece da ucestvuje u all-boys klubu ta osoba biva progonjena i salje joj se poruka da treba da ode. Tu anti-mobbing stupa na snagu i sa punim pravom. Realno, developerima nije posao da kuvaju kafe i ciste prostorije. Cistacica kosta 200 dinara na sat i poslovni je trosak a ko nece da kuva kafe za druge jednom nedeljno morace da je kuva sam sebi svaki dan i tu je problem resen bez ikakve potrebe da se bilo ko progoni. I za vasu situaciju je itekako kriv vas sef koji je u tom trenutku vama trebao da ocita bukvicu zbog mobinga. Sta ti mislis da li je tom vasem kolegi tvoj sef pri zaposljavanju rekao da ce morati da kuva kafe i pere prostorije kad je prihvatao posao i davao otkaz na starom?

Pa vidiš, postoji nešto što se zove dogovor u kolektivu. Znači nešto što nije propisano ugovorom o radu, već se kolege dogovore između sebe. To su ta neka nepisana pravila koja svako ko hoće da bude deo kolektiva treba da ispoštuje. Znači ako se nas 5 dogovorilo da tako radimo, a onda dođe jedan koji remeti celu koncepciju, naravno da niko na to neće da gleda sa simpatijama. Mislim, niko neće da ga bije ili zlostavlja ili šta tome slično, ali ne može ni da očekuje da ga svi ostali prihvate na način koji on očekuje. Ajde to za kafu, nebitno, ne mora da kuva nikome, niti će neko njemu da skuva, pa nek kuva sam sebi i rešen problem, ali čovek neće da odvoji 15 minuta nedeljno da prebriše svoj radni sto... nego je očekivao da mi to uradimo umesto njega. I nije tu poslodavac ništa kriv, on je lepo ponudio da zaposli kafe kuvaricu i čistačicu (all in one), ali smo mi to odbili, jer smo skontali da nam neće ruke otpasti ako jednom nedeljno obrišemo prašinu sa stolova ili 2-3 puta dnevno skuvamo kafu. Ajde da je to firma od 100 zaposlenih i lokal od 200 kvadrata, pa ne bi imalo smisla da developeri to čiste i kuvaju kafe za ceo kolektiv, jer tako ne bi stigli da rade svoj posao, ali nas je bilo petoro u 25kvm i to još dvojica uopšte nisu pili kafu. Znači, otprilike ti treba 30 sekundi da staviš vodu i još 30 sekundi da izručiš kafu iz kesica u šolju i preliješ vodom. Znači, minut vremena i onda dođe neko kome je to mnogo ili ispod časti ili hebem li ga šta. I onda kada ostali počnu da ga izbegavaju i ignorišu, jer samo on kvari atmosferu na poslu, e onda je to mobing i treba da se kazne oni koji ga ne simpatišu.

Mislim, ne znam, meni kad god sam dolazio u neki novi kolektiv, prvo i osnovno je bilo da se upoznam sa pravilima koja tu važe, znači koje je čije parking mesto, koje je čije mesto na vešalici za kapute, postoji li nešto što će biti moj posao, pored onoga što sam dogovorio sa poslodavcem i slično. A ne da ja sad dođem tu, parkiram tamo gde ja hoću, bez obzira što neko već dve godine koristi baš to parking mesto, da ostavljam kaput tamo gde se meni sviđa, iako neko već godinama kači kaput baš na tom mestu i šta ja znam. Ok, niko to ne može znati prvi dan, ali ako mu se skrene pažnja na to, red je da se to i ispoštuje. Ali uvek imaš onih koji u inat hoće da koriste baš to mesto, jer eto nigde ne piše da je to nečije. Naravno, u pravu je, nigde ne piše, jer to i nije nečije, već pripada firmi i svaki radnik može da koristi, ali ako postoje neki dogovori u kolektivu koji su tu da ne bi dolazilo do konflikata i svi redom to poštuju, a pojavi se jedan pametnjaković koji bi da tera inat, naravno da će naići na osudu, ignorisanje, prezriv pogled kolega i slične stvari koje spadaju u mobing, a u stvari je sam zaslužio. No zakon je na njegovoj strani, kao i svakog pametnjakovića koji bi da tera inat svima, a da niko na to ne reaguje.

Hebi ga, mene su naučili da kad odem u nečiju kuću, da se ponašam po pravilima te kuće. Znači ako se ne ulazi obuven, skinuću cipele pre nego što uđem, ako se u kući ne priča glasno, neću da se dernjam kada uđem, ako je kod njih običaj da se ruča u 14:00h, neću tražiti da postave sto u 13:30h... a ako mi bilo šta od toga ne odgovara, jednostavno neću ići u tu kuću i rešene problem. Tako je i sa firmom. Ako ti se ne sviđaju uslovi, a ti nemoj da radiš tu, a ne da se guraš gde ti nije mesto i nerviraš ostale, a onda kada ti to daju do znanja, ti ih optužuješ za mobing i druge gluposti.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Machiavelli...
Đorđe Đokanović
IT Support Engineer II
www.amazon.com
Philadelphia

Machiavelli...
Član broj: 90589
Poruke: 672
*.hsd1.pa.comcast.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/dorde..


+92 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 16:52 - pre 165 meseci
Za Marko_L

Ako ti poslovanje imas u Srbiji ili bilo kojoj drugoj nesrecnoj zemlji razumem tvoj odnos prema radnicim i poslovanju uopste. Sam mobing je rastegljiv vis nego sto je potrebno, ali nije nastao zbog sira i vojne muzik nego zbog realnih problma sa kojima se susrecu radnici ne samo u Srbiji nego i u svetu. Iz dobrih firmi, koja ima normalne uslove rada (ne neke misje rupe 2x2) ne odlaze ljudi tek tako.

Ako imas poslovanje u Srbiji tvoj manevarski prostor kao poslodavca za manipulaciju i zloupotrebu polozaja je ogroman. Nemastina, nepostojanje radnih mesta tera ljude da rade "sta god". Tvoj arogantan stav bi voleo da isprobas da poslujes negde van Srbije, zanima me koliko bi opstao. Ti bi se bolje uklopio u vreme komunizma. Video bi kako ti software inzinjer iseta kada ga teras da ti skuva kafu. Tvoj stav sa devizom radi ako hoces ako ti se ne svidja - dovidjenja, je totalno nakaradno shvatanje menadzerske pozicije. Mozda bi ti pomogla edukacija malo.

Nije problem u radnicima ni menadzerima, problem je u menadzerima sa nakardnim stavom prema radnicima i lenjim i neproduktivnim radnicima.



Having an idea is like being in a nutshell, but exchanging idea and collaborate
with
others is like being in infinite ocean of knowledge.
________________________________________________________________
____

Veruj u sebe. Ako ti neces, ko hoce?!

„Bolje živeti 100 godina kao milioner, nego sedam dana u bedi.“
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 17:03 - pre 165 meseci
Citat:
Machiavelli...:
Nije problem u radnicima ni menadzerima, problem je u menadzerima sa nakardnim stavom prema radnicima i lenjim i neproduktivnim radnicima.


Ne, problem je u visini cene izrade dobrih robota.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 17:26 - pre 165 meseci
@Marko_L

nema zakona koji se ne moze zloupotrebiti.

Gledajuci siri uzorak populacije i kako sve moze da izgleda svakodnevica prakticno gotovo potpuno
obespravljenih radnika u gomili raznih delatnosti (nedostatak poslova i radnih mesta, rasiren rad na
crno, kilav rad pravosudja, itd), donosenje zakona o mobbing-u je vise nego pozitivna stvar.

Problemi o kojima ti govoris (koji iako jesu mali procenat svih scenarija, jesu i legitimni) se
odavno resavaju tzv. postepenim ulazenjem u vodu. Umesto da odmah pruzas puno zaposlenje
nekom novom u svojoj firmi, pocnes saradnju na bazi ugovora. Obicno za takve stvari postoji
agencija koja potencijalnom kandidatu pruza neki legalni okvir, a ti poslujes sa agencijom,
isplacujuci im dogovorenu bruto platu tog saradnika (plata + doprinosi + itd).

Standardna klauzula je da sav kod koji osoba napise pripada tvojoj firmi, a dajes mu u pocetku
jasno ogranicene i jasno definisane radne zadatke, za koje nije potrebno poznavati celu pricu (ako se moze).

Na taj nacin, opisujuci situaciju terminologijom objektno-orjentisanog programiranja, neki pocetni period
komunikacije izmedju dva objekta tece preko cisto poslovnog interfejsa, tj. komunicirate uglavnom
u vezi posla, programiranja, termina, itd. Kafa, parking, vesalica, interna zezanja ostaju van okvira tog
poslovnog odnosa. Tek ako se pokaze (za sta je dovoljno 3-6 meseci) da ce veza necije personalnosti i
tvog postojeceg tima funkcionisati, toj osobi se nudi puno zaposlenje, i ako prihvati postaje deo tvoje
kompanije.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 17:57 - pre 165 meseci
Ih bre, ko da pricam sa anakinom

Citat:
Možda je upravo taj drugi radnik što ima veću platu bio nezadovoljan istom, pa otišao kod poslodavaca i tražio povišicu koju mu je ovaj odobrio. I šta sad, ako je on dobio povišicu, to automatski treba da znači da poslodavac mora svim radnicima u firmi da poveća platu, inače eto mobinga.


Ako izuzmemo kolektivne ugovore iz price to sto ti kazes stoji, ali postoji i raspon plata koji je prihvatljiv za neku kategoriju posla. Zbog toga firme i uvode sistematizaciju rada i opsege koeficijenata ili cak direktno iznosa za odredjene poslove, pa ko zaista obavlja veci ozbiljniji i odgovorniji posao za firmu taj dobija "unapredjenje" ili pomeranje na drugo radno mesto sa jacim koeficijentom a samo iz jednog razloga, da ne bi bili optuzeni za favorizam. Ne mozes ni sve posmatrati sa nivoa SOHO firmi, u SOHO firmama je ekstremno tesko dokazati mobing bilo koje vrste sem one najekstremnije sa bejzbol palicama, za vece firme je to vec malcice lakse, obicno kad je neko zrtva mobinga on je zlostavljan po svim kategorijama (niza plata, losi reviewi, previse posla, diskriminacija po pitanju radnih zadataka, dalje edukacije, zaobilazenje u odlcivanju, itd, itd) i postoji primetan trend ponasanja zlostavljaca osim ako sredina nije toliko bolesna da je zlostavljanje opsta politika firme.

Ono sto ste vi radili sa svojom malom druzinom je klasican KLUB, u teoriji i u praksi ti klubovi su veliko zlo, ti to naravno ne vidis tako jer si bio deo kluba ali za one koji su van kluba klubovi su barijere u karijeri a za firmu potencijalni paralelni centri moci koji ometaju implementaciju korporativne politike. Duznost svakog menadzera je da manje vise razbije te klubove a anti-mobing zakon je veoma efikasno sredstvo za tu namenu jer pre ili kasnije ti klubovi predju granicu, kao sto ste je vi presli. Realno vi ste se udruzili kao najobicnija rulja i oterali developera iz firme zato sto nije hteo sa vama da pere stolove bez ikakvog osvrta na to kakva je njegova produktivnost i kvalitet rada; ja vidim kako je to VAMA u interesu jer je vama vaznije da neko pere stolove sa vama nego kakav kod proizvodi ali ne vidim kako je to u interesu firme koja se bavi softverom i vec je tu vidljiva vasa stetnost po firmu. Ne zaboravi, VI ste se dogovorili da necete cistacicu, on nije ni u jednom trenutku imao bilo kakvo pravo ni sansu da se izjasni po tom pitanju, dakle vi ste mu kao KOLEGE servirali SVOJU odluku kao OBAVEZUJUCU od koje mu zavisi ZAPOSLENJE. To je MOBBING! Da se ovo desilo negde na zapadu bili bi sudski odgovorni i vi i uprava.

Citat:
Hebi ga, mene su naučili da kad odem u nečiju kuću, da se ponašam po pravilima te kuće.

Tu je generalno i problem naseg menadzmenta ovde. Radno mesto nije nicija kuca, radno mesto je mesto na kome se obavlja delatnost i na kome su prava i obaveze definisani ugovorom izmedju poslodavca i zaposlenog, "tradicije" i "klubovi" nisu i ne bi smeli biti obavezujuci za biolo koga. Cak ni firma privatnika nije njegovba kuca iako se necesto nalazi u njegovoj kuci, ali ajde da ne budemo nerealni.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

zmej
Nis

Član broj: 33922
Poruke: 169
93.184.82.*



+265 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 18:37 - pre 165 meseci
Ne mogu da verujem kakve sve odgovore ovde vidim i citam. Vi momci izgleda da malo mnogo buljite u monitore izadjite malo napolje, vidite realnost. Najbolji je onaj momak koji je vlasnik preduzeca u kome radi, Marko_La, sa svojim biserima kao svi ostanu posle posla petkom pola sata da malo srede ofis. Alo rodjace to je tvoja kancelarija pa ako mi nije u opisu radnog mesta ciscenje odo ja kuci, a ti plati cistacicu. Pretpostavljam da volis da ti radnici dolaze na vreme, ali imaj razumevanja da oni takodje vole da idu kuci na vreme. Zakon protiv mobinga je spas za hiljade radnika koje trpe eksploataciju i maltretiranje poslodavaca svakodnevno, samo je tuzno to sto nece imati ko da primenjuje taj zakon.
Poslodavci u Srbiji su kao oni iz faze prvobitne akumulacije kapitala, nakaradni, misle da dolazis na posao jer ih volis, oces da se one obogate a pritom ti ne radis za platu nego iz zadovoljstva i ljubavi
A korporativne filozofije su bas to, korporativne i vaze bas za velike korporacije....
ja bih ali ne znam kako!!!
 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 20:35 - pre 165 meseci
Ja sam jednom pitao da vidim rezultate svog psiho testa nakon sto sam dobio posao, ali mi nisu dali. Rekao bih da je to ocekivano i OK.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-176-86.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 20:41 - pre 165 meseci
^^uz koje opravdanje (ako su ga dali)
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 21:09 - pre 165 meseci
Pa da ne vidi da su ga proglasili retardom da bi zaposlili svastikinog malog, i da ne moze niko da ponisti konkurs
 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 21:10 - pre 165 meseci
Firma ima svoje HR odeljenje, tako da se razlikuje od ovog primera iz pitanja. Jednom prilikom, posle 2 meseca sam pitao glavnog lika iz HR da li mogu nekako da pogledam svoj test, onako iz radoznalosti. Odmah je rekao da ne moze, pa nisam dalje pitao.
Pretpostavljam da ne daju testove nikome iz razloga sto je to za njihovu upotrebu, a i ima dosta radnika pa jos kad bi svakome davali testove gubili bi vreme i pomalo banalizovali ceo proces testiranja.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 21:13 - pre 165 meseci
Ne mogu da verujem da se jos bave tim fazonima, starim 15-20 i vise godina(mozda i 40, lete godine).

To im je pokrice za muljacinu na konkursu.

Ako ih zanima zdravlje kandidata, postoji medicina rada, postoji zvanicni lekarski pregled, uz koji se moze naglasiti posebna paznja na psihicko zdravlje, test motorike, ili neko drugo psihicko ili fizicko stanje...

Klasicno krivudanje od zakona..

Poz
 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 21:24 - pre 165 meseci
^^
Kojim fazonima, mislis na psiho test?
 
Odgovor na temu

Blue82
dipl. ecc.

Član broj: 165981
Poruke: 838
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+322 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 21:37 - pre 165 meseci
Rezultate bilo kog testa koje radite apsolutno imate pravo da dobijete na uvid. To imate pravo ne samo onako ljudski nego i zakonski. Ukoliko testiranje vrsi agencija onda je za njihovo predstavljanje odgovorna ona i teba im se pismeno obratiti ukoliko usmeno nije dovoljno i duzni su da vam ih prezentuju. Kako podatke tako i metedologiju kojom su dosli do tih podataka. Takodje, preporucuje se svima koji traze posao i ne budu primljeni da traze podatke svojih testova da bih znali zbog cega to nisu "prosli" u odabiru.

Znaci devojka nije luda, samo je verovatno dobro utrenirana, a taj vid "treninga" dobija se u Birou za zaposljavanje, ali ga ne dobijaju svi vec oni koji su se potrudili i posetili neki od njihovih besplatnih seminara obuke.

 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa06.09.2010. u 22:36 - pre 165 meseci
Jedna je stvar traziti uradjeni test, a druga je stvar traziti rezultate testa.

Kandidati svojevoljno ucestvuju u testiranju radi prikupljanja podataka u cilju selekcije kandidata. Verujem da nije problem dobiti uradjeni test(mada, u Srbiji je sve relativno), ali ne verujem da je neka firma duzna da tumaci rezultate testa kandidatima.
 
Odgovor na temu

New Village DC
Projektant hardvera
Srbija

Član broj: 65539
Poruke: 438
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.itnetwork.rs


+222 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa07.09.2010. u 00:24 - pre 165 meseci
Posto testiranje placa firma, onad ona i ima puno pravo da dozvoli ili ne dozvoli davanje rezultata. Neka lepo stranka plati testiranje/analizu rezultata i moci ce da dobije sta zeli.

Inace kada su u pitanju testovi koji se bave licnim osobinama, postoji veoma velika radoznalost za rezultate od strane kandidata, tako da bih rekao da je to i motiv ove radnice.
Ovi se prepanuše, a Marko, onako srdit iza sna, uze jednog po jednog darivati: kog
sabljom, kog buzdovanom. Nije se ni triput okrenuo, a već svih sedam s dušom rastavi.

 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa07.09.2010. u 08:49 - pre 165 meseci
Nije stvar uopste tako jednostavna kao sto je predstavljate. Morate da razumete kako HR radi pri screeningu, oni procesiraju ljude kao robu i brojeve i njihov posao jeste da diskriminsu kandidate. Zakon priznaje neke forme legalne diskriminacije (po strucnosti, sposobnostima, invaliditetu u specijalnim slucajevima, itd), ali zabranjuje i kaznjava druge oblike diskriminacije (godine, pol, rasa, seksualna orijetntacija, invaliditet u opstem slucaju, itd) to cak i kod nas postoji, makar samo na papiru. Neko ko bi imao pristup informacijama o screeningu bi mogao da obavi statisticku analizu tih podataka i da utvrdi postojanje nelegalne diskriminacije (koja cak ne bi morala biti ni namerna) sto bi firmu dovelo u gadnu poziciju i zato HR ne daje nikome informacije kad lepo pitaju, sto je sigurno, sigurno je. Kad bi n ljudi uzelo svoje informacije i to dospelo do boraca za radnicka prava na osnovu bilo kakve neregularnosti mogli bi od suda da traze pristup celoj bazi radi otkrivanja dokaza.

To gore je dakle klasican izgovor da se rezultat ne da zbog izbegavanja rizika (kao mi smo to platili, plati sam pa se klati, ali ako vec placas plati nov test) ali zakoni (ako postoje) gaze svaku autokratsku odluku mendzmenta firme ili HRa, narocito ako zakon striktno definise dostupnost licnim informacijama koje kompanije drze o tebi i kako njima raspolazu u odnosu sa tobom sa posebnim osvrtom na informacije o mentalnom i fizickom zdravlju, a to je prilicno sareno od jurisdikcije do jurisdikcije. Onda se te informacije ne traze usmeno od sefa HRa nego pismeno od svog sefa (koji ce to proslediti HRu) da bi postojao pisani trag koji ukljucuje vise od dvoje ljudi za slucaj da to dospe do suda. Poenta je samo da retko ko uopste ima neku zelju da se sukobljava sa HRom i firmom oko tog pitanja, narocito u sredinama gde je velika nezaposlenost i gde je taj neko vec dobio posao. Koliko god da te stitio zakon pre ili kasnije firma ce imati neki setback i otpustanje viskova.

@maliradojca, interpretacija je vaznija od sirovih rezultata. Nekako mi se cini da vi taj psiho test firme dozivljavate prilicno lezerno u opstem slucaju. Postoji mnogo razloga iz kojih bi firma htela da ima te informacija i isto toliko razloga zasto ne bi smela i zasto bi zakon morao u tome da je spreci. Uzmi najbanalniji primer domace firme sa vise od 100 ljudi i reprezentativnim sindikatom. Ako menadzment ima psiholoski profil vodja sindikata onda zna njihov licne slabosti i potencijalno ima nacina da u svakom pregovoru sa sindikatom istom umanji pregovaracku poziciju, samim tim vodje sindikata itekako imaju interes da znaju sa kakvim informacijama o njima barata firma. Kao sto vladd kaze, kod nas jos manje razloga ima za takve testove jer medicina rada obavlja testove ciji detalji nisu poznati poslodavcu a generisu zadovoljava/ne zadovoljava rezultate.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa07.09.2010. u 09:30 - pre 165 meseci
Nisu to bas toliko validni psiho testovi da otkrivaju psihicke slabosti. Gotovo da ne mogu da otkriju ni tesku patologiju.
Vise bi mogli da rangiraju zaposlene, kao glup, gluplji i najgluplji, onaj koji marljivo i iskreno odgovara na sva pitanja..

Stoga mu je jedina upotrebna vrednost "dozvoljene" diskriminacije, a za to postoje samo dve opcije. Jedna je preveslavanje zakonskih obaveza pri zaposljavanju(test sluzi za diskvalifikaciju boljeg kandidata, zarad omiljenog kandidata), i druga opcija bi bila konstruktivna, da se test pozitivno upotrebi zarad informacije o stepenu moguceg angazovanja radnika u stresnim uslovima..

Ali takvih firmi na Balkanu nema, a sve manje ih je i po EU

Retko ko se vise bavi oranizacijom i managmentom ljudskih resursa, mnogo veci rezultati poslovanja firme se dobijaju spoljnim mesetarenjem..politickim ili korupcionaskim..

Poz
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa07.09.2010. u 09:55 - pre 165 meseci
U ovom slučaju HR agencija je pitala poslodavca da li da da zaposlenoj njene rezultate, što znači da za HR agenciju to nije nikakav problem. Problem je u glavi poslodavca, koji ima nekakvu fobiju i koji je zreo za posmatranje.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.yubc.net.



+67 Profil

icon Re: Zahtev za uvid psiho-testa07.09.2010. u 10:06 - pre 165 meseci
blagi offtopic, ali cisto da docaramo malo stanje u drzavi...

radi se o prijemnom ispitu za FDU.

Ispit se polaze u tri eliminatorna kruga.
U prvom krugu se izmedju ostalog radi i test opste kulture.
Ima 30 pitanja.
Kada svi urade test, izadje samo lista onih koji su prosli.
Znaci ni koliko je bila granica za prolaz, ni koliko je ko imao od ovih sto su prosli, ni koliko su daleko od crte ovi sto nisu prosli...
Generalno se zna da ne smes da trazis na uvid, a prica se da je jednom neki momak otisao da ih pita i da su ga izbacili napolje...

Posle treceg kruga isto tako izadje spisak ljudi koji su upisali, a ovi koji nisu, kao da nisu ni postojali, bez ikakvog objasnjenja naravno, dok pritom ovi koji su prosli imaju neke bodove koji se tad u trecem krugu pojave niotkuda, i to tipa prvi ima 98,63 drugi 89,45, kao oni su to toliko precizno izracunali...

Od ove godine su, kako cujem, uveli i psihotestove koji nisu iskljucivo popunjavanje ankete nego ima i neki intervju i neko crtanje, svasta...

Pretpostavljate - ni to vam ne daju na uvid :)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Zahtev za uvid psiho-testa

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 17025 | Odgovora: 78 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.