Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Civilizacijske tekovine i Narodna kuhinja

elitemadzone.org :: MadZone :: Civilizacijske tekovine i Narodna kuhinja

[ Pregleda: 2908 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Civilizacijske tekovine i Narodna kuhinja05.09.2010. u 13:30 - pre 166 meseci
s vremena na vreme citam kako Narodne kuhinje ostaju bez sredstava za dalji rad, i kako je hrana sve oskudnija... i razmisljam koliko se drzavnih para upucaju u razne nevladine organizacije koje se bave svime i svacim, a nema dovoljno para za kuhinje... da li gresim kada mislim da je najbitnija civilizacijska tekovina upravo ta da niko ne bude gladan? na stranu to sto tamo obitavaju i poneki koji imaju za hranu, ako ih nije sram, mene to uopste ne tangira... zasto tu najbitniju stvar ne radimo kako treba, vec finansiramo nadgledanje izbora, prava zivotinja, ljudska prava itd... nije li ovo najbitnije ljudsko, nazovi ga pravo?
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Civilizacijske tekovine i Narodna kuhinja05.09.2010. u 13:44 - pre 166 meseci
Postoje pametnije stvari na koje opštine mogu da troše novac od narodnih kuhinja... Recimo da daju 500 evra devojci da kupi krpice i šminku, jer ide na turističko putovanje, pardon, pripreme za izbor za miss. Beše jedan takav slučaj na forumu.. Ali nažalost tih 500 evrića nije bilo dovoljno, pa je gospodin potražio utehu ovde...
 
Odgovor na temu

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.adsl.eunet.rs.



+679 Profil

icon Re: Civilizacijske tekovine i Narodna kuhinja05.09.2010. u 15:20 - pre 166 meseci
To sam se i ja pitao... kada čujem da je neka narodna kuhinja zatvorena zbog "nedostatka sredstava", prođe me jeza! Pa tolike silne pare se troše na raznorazne gluposti, a za nešto malo koski, pasulja i hleba nema? Nemoguće.

Nije potrebno puno da bi se sredilo stanje na ulicama:
- Otvoriti narodne kuhinje
- Snabdevati narodne kuhinje redovno sa potrebnim materijalnim sredstvima, redovno plaćati radnike
- Dodeliti korisnicima identifikacione kartice tako da ih mogu koristiti određeni broj puta dnevno, ne više

Navedene stavke uopšte ne bi puno koštale, a cilj bi bio sledeći:

- Da se prosjaci (i mladi i stari) mogu oterati sa ulice ili pritvoriti zbog kršenja zakona (zakonom je zabranjena prošnja, ako niste znali), jer uz prisustvo narodne kuhinje nijedna osoba ne bi mogla da ispruži ruku i kaže "gladan sam, daj koji dinar"
- Ne bi bilo rovarenja po kontejnerima za hranu, pravljenja hrpa smeća i širenja zaraza

Da nabrzaka sumiram: Narodne kuhinje bi donele više koristi nego štete.
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Civilizacijske tekovine i Narodna kuhinja05.09.2010. u 15:50 - pre 166 meseci
Ali narodne kuhinje nisu dovoljno primamljive (čitaj: isplative) za sponzorisanje, za razliku od raznih *festova i ostalih "bitnih" događaja, od kojih se mnogo lakše moće ućariti neki "višak". Da ne pominjemo što se od tih raznih ovo/ono-festova (pogotovo u Beogradu) ne može živeti.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Civilizacijske tekovine i Narodna kuhinja05.09.2010. u 16:03 - pre 166 meseci
Malo ko prosi zbog gladi, to je vise 'zanimanje' nego nuzda.

U blizini firme gdje radim ima jedna samousluga gdje skoro svaki dan svracam jer mi je usput. Tu svaki dan pored ulaza prosi jedna te ista neka rumunka sva u dronjcima, snuzdenog lica i placljivog glasa.
No, posto je tu svaki dan zapamtio sam joj lik, te je npr. subotom prepoznam na ulici kad ide u shopping skockana u ne bas jeftine krpice, sa muzem naravno, koji za njom vuce kesetine sa robom pazarene u 'fancy' prodavnicama (vidi se po logo-ima robnog lanca na njima).

Ima ljudi koji su u pravoj nemastini, ali ti se ne oslanjaju na 'samilost' prolaznika na ulici vec pribjegavaju nekim drugim nacinima punjenja stomaka.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Srđan Pavlović
Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Civilizacijske tekovine i Narodna kuhinja05.09.2010. u 16:14 - pre 166 meseci
Tjah... jasno vam je koji biznisi su najisplativiji... kockarnice, kladionice... sad ce neko da otvara narodne kuhinje.. zabole ga.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Civilizacijske tekovine i Narodna kuhinja05.09.2010. u 16:31 - pre 166 meseci
Citat:
StORM48: Ali narodne kuhinje nisu dovoljno primamljive (čitaj: isplative) za sponzorisanje, za razliku od raznih *festova i ostalih "bitnih" događaja, od kojih se mnogo lakše moće ućariti neki "višak". Da ne pominjemo što se od tih raznih ovo/ono-festova (pogotovo u Beogradu) ne može živeti.

Pozdrav


Poenta sponzorisanja je da se ono isplati.

Pomaganje gladnim ljudima generalno nije posao koji se moze raditi radi isplativosti.

Ako drzava vec uzima novac od ljudi na ime "sprovodjenja socijalne pravde" - a uzima, onda bi te pare trebalo i da potrosi na ovakve stvari.

Citat:
Srđan Pavlović
Tjah... jasno vam je koji biznisi su najisplativiji... kockarnice, kladionice... sad ce neko da otvara narodne kuhinje.. zabole ga.


Kao sto rekoh gore, to su potpuno 2 razlicite kategorije organizovanog rada - kladionice se otvaraju sa ciljem zaradjivanja para, i onaj ko zeli svoj novac da ulozi u nesto profitabilno SVAKAKO nece razmisljati o narodnim kuhinjama.

Za to postoji, je li, drzava - koja, je li, uzima poreze.

A umesto slanja nekog kuceta na ugradnju proteze u Nemackoj, ili poklanjanja stanova sportistima - taj novac bi trebalo trositi na ovakve stvari.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-138-125.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Civilizacijske tekovine i Narodna kuhinja05.09.2010. u 16:35 - pre 166 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic
Poenta sponzorisanja je da se ono isplati.

a zasto onda mnoge organizacije koje organizuju razne festivale imaju pridev "neprofitna" u imenu/opisu?

storm nije mislio na exit i slicno (koji su mahom privatno organizovani i finansirani i ciji je cilj profit,nego na neke druge,koje su mahom iz budzeta finansirani ciji cilj nije profit)

no,setite se price od prije par meseci,iz,cini mi se, leskovca u vezi one babe sto je 3 meseca cekala (i naravno,otegla papke u medjuvremenu) da dodje na spisak za soc. pomoc
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Civilizacijske tekovine i Narodna kuhinja05.09.2010. u 16:39 - pre 166 meseci
Pa i vecina tih "neprofitnih" organizacija mahom postoji radi guzica njihovih zaposlenih... cast izuzetcima ;-)

U svakom slucaju - primarna obaveza socijalne pomoci u sta spada i hrana je na drzavi, zato sto drzava upravo na konto te obaveze uzima novac od gradjana i firmi.

Citat:

storm nije mislio na exit i slicno (koji su mahom privatno organizovani i finansirani i ciji je cilj profit,nego na neke druge,koje su mahom iz budzeta finansirani ciji cilj nije profit)


To i ja kazem - finansiranja od strane drzave su izgubila svaki smisao prioriteta...

Vise je nego ocigledno da drzava trosi sredstva koja sakuplja nenamenski i bez puno obzira na realne potrebe.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.adsl.eunet.rs.



+679 Profil

icon Re: Civilizacijske tekovine i Narodna kuhinja05.09.2010. u 17:19 - pre 166 meseci
@Odin D.
Naravno da prose za cigare, rakiju, vopi i bensedin, to je očigledno. Ali sa postojanjem narodnih kuhinja, ne bi bilo mogućnosti da takvi nesretnici imaju neki izgovor za prošnju - policajac ga/ju uhvati za rukav, pa je uputi u narodnu kuhinju i zapiše ime... ukoliko se to desi više puta, pravac na društveno koristan rad (koji za sada ne postoji kod nas, ali valjda će biti jednoga dana :( , jbg. razmišljam kao da sam u utopiji).
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Civilizacijske tekovine i Narodna kuhinja05.09.2010. u 17:30 - pre 166 meseci
@Ivan Dimković
Mislim da je jasno da nisam mislio na korporativne sponzore koji su u privatnom vlasništvu, već upravo na državu i njena sponzorstva. Često se na raznim "manifestacijama" mogu videti logotipi grada, Vlade RS i sličnih "produktivnih" organizacija, koje rasipaju pare nenamenski, krijući se iza tih sponzorstava, gde je vrlo mala mogućnost da neko utvrdi gde su pare i zaista otišle.

Nesreća je što takva praksa ovde postoji xx godina i što apsolutno ne zavisi od garniture koja je trenutno na vlasti. Naravno da postoji problem u tome da li će država trošiti pare na Guču ili na razvoj nauke, na sponzorisanje raznih "festova" ili pomaganje onima kojima je pomoć potrebna. Naravno, mnogo je onih koji se na pomoć šlepaju, ali se i taj problem može rešiti, ovako ili onako. U svakom slučaju sam protiv toga da se novac prosipa na gluposti, a da se s druge strane non-stop priča o deficitu u budžetu grada/države ili nedostatku sredstava za održavanje narodne kuhinje u BG-u ili u nekom drugom gradu u Srbiji. Znam slučaj da je jedne godine zatvoreno 5 (!!!) narodnih kuhinja, zbog nedostatka sredstava u iznosu od neverovatnih par miliona dinara. Da nije tužno...

Pozdrav
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Civilizacijske tekovine i Narodna kuhinja

[ Pregleda: 2908 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.