Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zračenje bazne stanice

elitemadzone.org :: TechZone :: Ergonomija :: Zračenje bazne stanice

[ Pregleda: 42219 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Count Zero

Član broj: 32400
Poruke: 203



+406 Profil

icon Zračenje bazne stanice12.09.2010. u 12:51 - pre 164 meseci
Na 100 m od stana drugara, stoji MTS-ova bazna stanica. Pita me on šta mislim: da li "zrači"?
I zbilja, kolika je snaga prosečne bazne stanice mobilne telefonije i koliki uticaj može imati na organizam i na kojoj udaljenosti??

(Znam da postoji puno mitova u vezi "zračenja", generalno, ali činjenica je da isto postoji, samo je pitanje koliko je štetno u određenom slučaju.)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Zračenje bazne stanice12.09.2010. u 12:55 - pre 164 meseci
Na 100 metara radi se o potpuno zanemarljivim vrednostima - vise "zraci" WiFi AP ili bezzicni telefon u tvojoj kuci nego signal koji dopire do tebe od bazne stanice udaljene 100 metara.

Takodje,

http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs304/en/

Citat:

In fact, due to their lower frequency, at similar RF exposure levels, the body absorbs up to five times more of the signal from FM radio and television than from base stations. This is because the frequencies used in FM radio (around 100 MHz) and in TV broadcasting (around 300 to 400 MHz) are lower than those employed in mobile telephony (900 MHz and 1800 MHz) and because a person's height makes the body an efficient receiving antenna. Further, radio and television broadcast stations have been in operation for the past 50 or more years without any adverse health consequence being established.


Doduse, nismo culi da se ljudi zesce bune oko FM radio predajnika :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Count Zero

Član broj: 32400
Poruke: 203



+406 Profil

icon Re: Zračenje bazne stanice12.09.2010. u 12:59 - pre 164 meseci
Haha, tu više patiš od programa pojedinih stanica :)

OK, pretpostavio sam da je on "miran". Hvala

//edit
Hm, evo šta još nađo':
Citat:
A German study found a threefold higher frequency of cancer among people living in the vicinity (400 m) of a GSM base station compared to people living further away from the antenna. The risk for mammary cancer was 3,4 times greater and the average age of contracting this disease was considerably lower, 50,8 years than in the control group (69,9 years). The frequency increased also the longer people had been exposed to the radiation. The study covered a ten year long period (1994-2004), starting the year after the installation of the base station. Before the installation of the base station, there was no difference in cancer incidence between people living in the vicinity of the (future) base station and the control area.

http://www.psrast.org/mobileng/mobilstarteng.htm#hot

Citat:
This first study on symptoms experienced by people living in vicinity of base stations shows that, in view of radioprotection, minimal distance of people from cellular phone base stations should not be < 300 m.



Itd. Hm!

[Ovu poruku je menjao Count Zero dana 12.09.2010. u 15:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Zračenje bazne stanice14.09.2010. u 01:14 - pre 164 meseci
[sarkazam]
Bazne stanice mnogo zrače i doprinose pojavi raka.
Parne mašine mnogo greju i doprinose otopljavanju polarnih kapa.
[/sarkazam]
 
Odgovor na temu

Count Zero

Član broj: 32400
Poruke: 203



+406 Profil

icon Re: Zračenje bazne stanice23.09.2010. u 19:34 - pre 164 meseci
Ma i ja bih se rado zaje8avao, ali mi nekako više leže neki dokazi, nešto konkretno.
Ili možda mikrotalasi i ne postoje? Ili su toliko mali - mikro, da nikome ne mogu ništa.
 
Odgovor na temu

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Zračenje bazne stanice27.09.2010. u 10:08 - pre 164 meseci
kod zračenja je jedino bitno da li je jonizujue ili nejonizujuće i kolika je energija elektromagnetnih talasa.
dok sam služio civilnu u beogradskom vodovodu, čitao sam studiju o zračenju baznih stanica koju je zahtevala uprava vodovoda jer su ih postavljali na zemljište koje pripada vodovodu.
sećam se jednog citata: "kada bi čovek obujmio baznu stanicu koja radi, trebalo bi da prođe sat vremena kako bi mu se temperatura tela podigla za 1 stepen".
inače je zračenje nejonizujuće.
dakle, bez paranoje. statistička korelacija nije dovoljan dokaz, već smo pričali na foumu o tome.
 
Odgovor na temu

bolenbgd
novi kod save

Član broj: 157120
Poruke: 6
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Zračenje bazne stanice26.12.2010. u 08:50 - pre 161 meseci
znam da je matora tema i da je dizem iz mrtvih

radim u firmi koja se bavi izgradnjom lokacija za bazne stanice
kompletno od gradjevinskih radova do pustanja baznih u rad

monter sam u toj firmi , radim kao elektricar
bazna stanica sam ne zrači već antene
neko inad mene je rekao da je na 100 metara zracenje zanemarljivo i u pravu je

opasno je ako bas postoje tehnicke mogucnosti da stojis bas ispred antene ili nedaj boze linka

iza same antene postoji zracenje ali samo do otprilike 1 metra

ako je ceo sistem stavljen recimo na krov od zgrade
desava se da postoji i povecano zracenje i u stanu ispod (bar imaju dobar signal)
najbolje je kad antene stoje par metara iznad zgrade i na samoj ivici iste

zato sad po zakonu ako postavis antene za mobilnu moras i da platis nekog ko će da izmeri i zracenje
takodje postoji i ogranicenja (j8mliga ne znam tačno) snage kojom se moze da emituje signal

u sutini najvise od mobilne telefonije zrace linkovi( kuvaju bele bubrege)
i praksa je kad se radi oko njih da se gase ,u saglasju sa operaterom

takodje neko je gore iznad mene napomenuo radio i tv antene
e to je vec zaj8enacija biti blizu njih posebno tv antena (uglavnom crvenom bojom ofarbane)

desava se kad radimo a ne mogu da se iskljuce TV antene da te zaboli glava posle nekog vremena
takodje kao da te smlati
osećaš se kao prebijena mačka
lično ne plašim se antena mobilne al ne volim da radim u blizini tv antena
uglavnom pri radu blizu antena mobilne gasi se recimo ceo sektor ili link

stariji kolega iz firme ,radio tehničari radio mater mi je dao jedan interesantan podatak
od pojave dugih talasa i njihove povećane primene paralelno se povećavaju bolesti pluća
to je istrazivano do 40 ili 50 neke pa su posle prestali(pitam se zasto)

takodje licno mislim da je veci problem nosenja telefona na uzici oko vrata u džepu , blizu tela
još se više sledim kad roditelji maloj deci daju telefone da nose jer sam telefon je radio stanica i to veoma jaka

ali zivimo u modernom svetu pa j8ga



 
Odgovor na temu

Mrkelaa
Slobodan Strelac
Beograd

Član broj: 299980
Poruke: 8
212.178.243.*



+1 Profil

icon Re: Zračenje bazne stanice05.12.2013. u 13:24 - pre 125 meseci
Mislim da ova tema ne moze da zastari nikada i veoma je vazna, jer ljudi oboljevaju mnogo cesce, a razlozi se stavljaju pod tepih.

Zracenje ovog tip SZO je svrstao u grupu 2b sto znaci da su moguci uzrocnici kancera. O tome da li su u Srbiji antene i ostali uredjaji propisno postavljeni, to cemo videti. Uskoro se ocekuje da se u Srbiji ovo pitanje resi i da se nadju adekvarni propisi i zastite za nejonizujuce zracenje. Ne moze nekome iznad stanada se postavi antena i da se njena stetnost precuti...
 
Odgovor na temu

mymoon68
Leskovac

Član broj: 280582
Poruke: 43
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: Zračenje bazne stanice10.01.2014. u 07:58 - pre 124 meseci
Jedna stvar kod zračenja baznih stanica je veoma bitna a to je da je zračenje mobilnog telefona pri razgovoru prislonjenim uz glavu daleko veće. Pored toga, što ste udaljeniji od bazne stanice to telefon mora koristiti puno veću snagu kako bi uspostavio komunikaciju sa njom, samim time ćete biti izloženi većem zračenju od strane telefona. Igrom slučaja bio sam prisutan merenju intenziteta elektromagnetne emisije bazne stanice mobilne telefonije i ustanovio da je uticaj na čoveka pored samog izvora tj. antene gotovo zanemarljiv. Kada su istim uređajem prišli mom kompjuteru zračenje je bilo nekoliko desetina puta intenzivnije.
 
Odgovor na temu

Sylvester
Beograd

Član broj: 14212
Poruke: 449
212.178.238.*



+17 Profil

icon Re: Zračenje bazne stanice19.01.2014. u 11:29 - pre 124 meseci
Naravno da zraci, naravno da je stetno, naravno da treba izbegavati. Jedino sto na ovakvim temama moze da se procita je gomila trolovanja i zastita interesa (ko ima koristi od postavljanja antena). Ovo sto pise u postu iznad apsolutno nije tacno, iz gomile razloga. Prvo, za razliku od antene, komp ne emituje stetno VF zracenje. Drugo, telefon se koristi 10-20-30 min dnevno a bazna stanica radi stalno. Trece, bazna stanica emituje mnogo jaci signal od mobilnog - opsluzuje veliki broj telefona (bazna stanica se napaja sa nekoliko stotina W a telefon sa nekoliko W).

[Ovu poruku je menjao Sylvester dana 19.01.2014. u 12:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vladd

Moderator
Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Zračenje bazne stanice25.01.2014. u 12:13 - pre 123 meseci
Samo mi reci da li pricas preko mobilnog duze od 30 sekundi, kada vec "brines" o zracenju.

A zracenje sa bazne stanice je bar kontrolisano, za razliku od nekontrolisanog koriscenja mobilnog, na par cm od mozdane opne...
 
Odgovor na temu

n.nemanja
Nemanja Nikitovic
Beograd

Član broj: 205261
Poruke: 46
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Zračenje bazne stanice14.02.2019. u 00:09 - pre 62 meseci
Ja se izvinjavam što temu "dižem iz mrtvih" .Mene zanima da li je neko upućen koje su dozvoljene granice zračenja bazne stanice.Na nekih 40m od moje kuće montirana je bazna stanica na privatnu kuću, antene su usmerene direktno na spavaće sobe i postavljene su na visinu od 6 do 7 metara - najniža tačka u naselju.Kakva su vaša mišljrnja, ima li razloga za brigu i da li su oni to smeli tako da odrade ili je app (ako prođe-prođe).Takođe uradili su to bez studije o uticaju na životnu sredinu tako da nemam informaciju ni koja je jačina bazne stanice ni koliko zrači.U međuvremenu bazna stanica je još i pojačana(čini mi se da po zakonu su dužni bili da odrade studiju ali nisu uradili).Da li je neko upućen u ovu tematiku da mi malo pojasni stvari?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Ergonomija :: Zračenje bazne stanice

[ Pregleda: 42219 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.