Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !

[es] :: Vodič za posao :: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !

Strane: << < .. 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

[ Pregleda: 144105 | Odgovora: 392 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !16.03.2011. u 06:54 - pre 159 meseci
@angelos:
yep, sve sto si napisao je realnost i u developmentu jedino sto u poslednje vreme ima vise posla(bgd).
Takodje razna psiho i ostala hr-kupleraj-shit testovi sa skidanja iz jna vaze i za part time job-ove po raznim tajkunskim firmama, osiguravajucim drustvima, kao i bankama, cisto da se neki freelancer ne iznenadi..

Takodje je od sustinske vaznosti, da se izbegnu preprodavci IT radnog vremena sa kvantaske pijace..
inace na snagu stupa geslo koje sam cuo na drzavnoj sisi = "ko radi umire od gladi"..(hint: navedena gore plata 200-300 eur)

super hint: Rad krijepi
 
Odgovor na temu

techcode
Aleksandar Petrovic
Amsterdam

Član broj: 55455
Poruke: 188
*.adsl.xs4all.nl.



+3 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !20.03.2011. u 19:04 - pre 159 meseci
Ma dajte ljudi pitanja "gde vidis sebe za 5 godina" i sl su totalne glupost. To su nasi pokupili kao i sve ostalo sa zapada, koji je izgleda u medjuvremenu skapirao da je to glupost pa sad treba da prodje dosta vremena da to stigne do nas.

Testiranje znanja matematike, cak i za mesto developera (koji bi kao imao vise dodira sa matematikom u odnosu na admina) je totalno "izdrkavanje" IMHO.

A sto se tice stalno otvorenog oglasa - ja radim u firmi (www.booking.com) koja ima stalno otvorene oglase - izmedju ostalog i za developere. I u poslednjih 5 meseci od kada sam ja ovde - doslo je novih 10+ developera (mislim da je jedan otisao - mozda gresim). I kada firma koja dovodi ljude iz celog sveta ima probleme da nadje dovoljan broj ljudi - sta onda da radi prosecna "firmica" sa Balkana ...
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !20.03.2011. u 21:49 - pre 159 meseci
Citat:
techcode: Ma dajte ljudi pitanja "gde vidis sebe za 5 godina" i sl su totalne glupost.


Nisu glupost. Posle takvog pitanja kao i onog čuvenog "koliku platu očekujete" ja mogu da o osobi koja odgovara saznam mnogo više nego sa bilo kakvim drugim pitanjima. Prvo se gleda kako će kandidat da odreaguje, onda šta će da kaže a i način na koji će to da kaže. Na ovakva pitanja ne možeš dobro da odgovoriš osim ako nemaš dobro poslovno i životno iskustvo iza sebe i dosta samopouzdanja.
 
Odgovor na temu

bookmark
Marcus Wulffings
Lisboa

Član broj: 267887
Poruke: 95
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !20.03.2011. u 22:05 - pre 159 meseci
To pitanje možda i jeste na mestu, možda odgovor potencijalnog zaposlenika daje neku sliku o njemu samom. Ali, to je traženje dlake u jajetu, gubljenje vremena i sopstvenog i kandidatovog.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-253-26.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !20.03.2011. u 22:37 - pre 159 meseci
Citat:
S A J A: Prvo se gleda kako će kandidat da odreaguje, onda šta će da kaže a i način na koji će to da kaže. Na ovakva pitanja ne možeš dobro da odgovoriš osim ako nemaš dobro poslovno i životno iskustvo iza sebe i dosta samopouzdanja.


ma daj, ne znas da li ces sutra biti tu, a ne za 5 godina sta ces raditi i di biti, a sigurno oni ne ocekuju da im kazes "cim mi se pojavi prva prilika za put preko grane,ja kupim kofere jer su vec spakovani"
i kakve to pitanje (kao i ostala slicna p...avanja "hr" odeljenja) ima veze sa znanjem i umecem moguceg radnika (u ovom slucaju administratora)
ako kaze da bi radio za 10 000, sa prekovremenim koji nije placen, i da za 5 godina vidi sebe na istom mestu ali sa platom od 12 000, iako nema neko kvalitetno znanje niti zelju da ga stekne, on je pravi za taj posao?


na mene kao potencijalnog radnika to ostavlja utisak neozbiljnog potencijalnog poslodavca, pogotovo sto su takva pitanja ogromna vecina (vise od 80%) u takvim razgovorima za posao (je l razgovor ZA POSAO ili razgovor kod psihijatra na terapiji?), umesto da bude obrnuto, da takva pitanja budu prozeta u velikoj manjini, a da se pravo znanje malo "teoretski proveri" (koliko je to moguce za nekih pola sata)
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !20.03.2011. u 23:03 - pre 159 meseci
Horvat, nije tu toliko bitan sam odgovor odnosno podatak koji je kandidat izneo kao odgovor. Kao sto je Saja rekao upravo u tom sto si citirao, bitno je da vidis kako kandidat odreaguje na takvo pitanje, na koji nacin ce reci to sto ima da odgovori, da li uopste ima odgovor i ako ima, verovatno ces moci da prepoznas da li je to njegovo svarno vidjenje ili recitovanje neceg sto je naucio napamet. Sve to pomaze da se stekne neki opsti utisak i najmanje govori o tome sta on(a) hoce biti za 5god.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !21.03.2011. u 00:54 - pre 159 meseci
Malo Morgen. Ta pitanja su samo nacin da dzabalebarosi zarade na stvarima koje su nepotrebne.
Jedina korisna stvar iz tog odgovora je kakav rukopis ima kandidat ;)

Ozbiljne firme kod nas ne prave takva pitanja (iskustvo), zasto se ostale k***e je njihova stvar, ali radi protiv njih.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !21.03.2011. u 06:44 - pre 159 meseci
Kakve veze rukopis ima? Pricali smo o usmenom intervjuu. Ja licno doduse nisam postavljao to pitanje, ali potpuno kapiram ono sto kaze Saja jer sam i sam uocavao te "sporedne" stvari uz sam odgovor na pitanje.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !21.03.2011. u 10:26 - pre 159 meseci
Ako je usmeni onda bas nista pametno i ne moze da se sazna.
Ako se nije pripremio, moze samo da bekne nesto levo, ako se pripremio za takva pitanja odgovorice knjiski.
Ajde mi reci sta konkretno mozes da saznas iz takvog pitanja?
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !21.03.2011. u 10:42 - pre 159 meseci
Pa, vec sam napisao. A napisao si i ti :)
Videcu da li se pripremio. Ako nije, videcu kako se snalazi sa neocekivanim pitanjima, da li ce izbegavati odgovor ili ne itd. Ako jeste, videcu koliko je licno to sto kaze. Ako nije, znaci odgovara po knjizi, ako jeste, znaci da ima neko svoje misljenje o tome. Itd.

Na kraju krajeva, te stvari i ne mozes uvek tacno opisati "videcu ovo ili ono" ali doprinosi opstem utisku o licnosti kandidata.
 
Odgovor na temu

spezia

Član broj: 134818
Poruke: 355
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !21.03.2011. u 15:09 - pre 159 meseci
Citat:
S A J A: Nisu glupost. Posle takvog pitanja kao i onog čuvenog "koliku platu očekujete" ja mogu da o osobi koja odgovara saznam mnogo više nego sa bilo kakvim drugim pitanjima. Prvo se gleda kako će kandidat da odreaguje, onda šta će da kaže a i način na koji će to da kaže. Na ovakva pitanja ne možeš dobro da odgovoriš osim ako nemaš dobro poslovno i životno iskustvo iza sebe i dosta samopouzdanja.


A da li si mozda pomislio kakav ti / firma odajete utisak takvim pitanjima.
Da ste velika i ozbiljna firma??
Razmisli dva puta o tome. Da li time vise stetis firmi nego sto pravis korist.
Iskreno na mene ovo deluje, a i na svakog normalnog:
"Koliko bi zeleo da ti bude plata? Moramo da pitamo, jer nemamo dovoljno novca za dobre programere. Dzaba ako si dobar ako ne mozemo da te platimo. Razmisli pre nego sto kazes jer nama odgovara sto nize, to bolje".
Takodje i ostavlja utisak..."Mi smo ne pripremljeni za razgovor pa pametnije nema sta da pitamo". Amaterski, jadno... Covek se odmah razocara, jer shvati da ta firma nece bas ispuniti njegove snove, vec se utapa u krizu koja je svuda oko nas.
Takav sinko ostavljas utisak.
Jednostavno biti dobar programer ne znaci da si sposoban da poznajes dobro psihologiju i sociologiju da procenis radnika / kandidata. To je posao nekog strucnijeg. A kada ti radis i taj posao meni je vec jasno koliko su sati u tvojoj firmi. Verovatno 16.09. :)
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !21.03.2011. u 15:31 - pre 159 meseci
Kada radis u nekoj firmi, ti prodajes svoj rad. Logicno je da kupac pita za cenu. Isto kao i kada odes da kupis neki proizvod pa pitas za cenu ako ista nije prikazana, kao sto i tebi nije zalepljena cena na celu.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !21.03.2011. u 15:32 - pre 159 meseci
@spezia:

Ovo ti je pogled sa stanovišta poslodavca:

Pitanje: "Koliku platu očekujete?"

Varijanta 1: Kaže neku nisku platu, ispod očekivanja, poslodavac tu onda treba da se zapita zbog čega neko sebe vrednuje tako malo, da li je zbog toga što nije stručan, ili ima neki drugi problem, ili je možda totalno neinformisan.. Šta god da je, da li ti treba takav čovek?
Varijanta 2: Kaže neralnu visoku platu, tu je opet još veći problem da neko za sebe misli da je bog, a možda postoji mala šansa i da jeste, a toj firmi ne treba bog nego običan radnik, pa odmah mogu da završe razgovor i ne troše vreme jedni drugima..
Varijanta 3: Kaže normalnu platu, ok ništa spec, idemo dalje sa pitanjima
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
178.160.26.*



+19 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !21.03.2011. u 15:42 - pre 159 meseci
Citat:
ventura: @spezia:

Ovo ti je pogled sa stanovišta poslodavca:

Pitanje: "Koliku platu očekujete?"

Varijanta 1: Kaže neku nisku platu, ispod očekivanja, poslodavac tu onda treba da se zapita zbog čega neko sebe vrednuje tako malo, da li je zbog toga što nije stručan, ili ima neki drugi problem, ili je možda totalno neinformisan.. Šta god da je, da li ti treba takav čovek?
Varijanta 2: Kaže neralnu visoku platu, tu je opet još veći problem da neko za sebe misli da je bog, a možda postoji mala šansa i da jeste, a toj firmi ne treba bog nego običan radnik, pa odmah mogu da završe razgovor i ne troše vreme jedni drugima..
Varijanta 3: Kaže normalnu platu, ok ništa spec, idemo dalje sa pitanjima


sve je to lijepo i krasno, problem je u tome što se plaće rezlikuju od firme do firme, uzmimo da je u jednoj prosjećna plaća X, a u drugoj 3X.

i recimo kažeš realnu plaću, koja je 2X.
za prvu firmu si skup i to duplo, dok si za drugo 33 % jeftiniji.
i što sad?

zar ne bi bilo bolje, poslodavac nudi posao i kaže koliko je spreman platiti od-do, kao što lijepo piše u oglasima koji se vrte po zapadnim zemljama?

i onda ću se ravnati prema toj cifri, ako su moja očekivanja između te dvije i ako vrijedim toliko prihvaćam.

ksko saznati plaće za firmu koja je mala sa 20 zaposlenih, a plaća je tajna?
 
Odgovor na temu

spezia

Član broj: 134818
Poruke: 355
*.dynamic.sbb.rs.



+6 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !21.03.2011. u 15:50 - pre 159 meseci
Uglavnom to izaziva jadan utisak, napravite anketu medju kandidatima. Jer ja imam dosta prijatelja sa kojima sam razgovaro na ovu temu.
A moja iskustva su da se poslodavac uveri u tvoje kvalitete / znanje. Ako si ok za njega ide razgovor o plati gde obicno ide: " mi mozemo toliko da platimo povisica posle 2 meseca toliko posle 4 toliko , bonus tada i tada , za bolovanje ili krace odustvo placeno je... bla bla bla"
E tako se posluje i kod mene takav poslodavac dobije pozitivnu ocenu. Jer vidim da je sve organizovano i da se zna RED.
A ako ja njemu treba da pricam koliku platu treba da da i kako sve funcionise, kada ocekujem bonuse, da li mi treba kacelarija sa pogledom na Dunav ili Savu... onda vidim da je NESPOSOBAN. I vecina ljudi koja drzi te razgovore nije kvalifikovana za iste, vec kupi pitanja sa neta i sl.
I sve te firme koje su me pitale za platu posle sam video koliko vrede kada se nastavio razgovor.
Jer kada se zavrsi set pitanja onda ja kazem:"Izvinite moze pitanje i sa moje strane". I tada vidim sa kim pricam, je moja pitanja su dosta teza nego sto doticni pokusava mene da iznenadi. Jer nisam naivan.
Za firme za koje sam radio, meni plata nije bila problem. Jer ja sam dosao da radim,posto sam korektan ocekujem da ne budem ucenjen i tu je kraj svake price.
I nisam imao problema.
P.S Razumem ja sta vi pricate, ali vecina to odradi na odvratan nacin,pa kandidat kada izadje se upita gde je usao.
Ja sam se javio na jedan oglas preko infostud-a. Pozvan sam na razgvor i tamo mi nisu znali objasnili sta traze, a nisu znali ni kako izgleda oglas. Kao nasa greska. Pomesali programera i servisera

[Ovu poruku je menjao spezia dana 21.03.2011. u 17:03 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao spezia dana 21.03.2011. u 17:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !21.03.2011. u 16:18 - pre 159 meseci
Citat:
MarkoBalkan: sve je to lijepo i krasno, problem je u tome što se plaće rezlikuju od firme do firme, uzmimo da je u jednoj prosjećna plaća X, a u drugoj 3X.

i recimo kažeš realnu plaću, koja je 2X.
za prvu firmu si skup i to duplo, dok si za drugo 33 % jeftiniji.
i što sad?

Pa nista, ti si rekao koliko ti trazis, tj. koliko je tebi realno. Ako ta firma ne moze da odvoji toliko, ocigledno ti ne odgovara. Nista ne gubis.
U slucaju druge firme, dobio si koliko si trazio, a trazio si realno. Znaci, dobio si realno. Sta je onda problem? :)

Citat:
MarkoBalkan:zar ne bi bilo bolje, poslodavac nudi posao i kaže koliko je spreman platiti od-do, kao što lijepo piše u oglasima koji se vrte po zapadnim zemljama?

Ne bi bilo bolje. Bilo bi lakse. Kandidatu.
Mislim, ne volim ni ja to pitanje kada konkurisem ali mi je ipak sasvim razumljivo i smatram da ima smisla da bude postavljeno.


Citat:
spezia: Uglavnom to izaziva jadan utisak, napravite anketu medju kandidatima.

Super. Taman znas koje firme da izbegavas a ujedno i tim firmama verovatno ne odgovara da im dodjes ako ih iz tog razloga smatras jadnim. Win-win kombinacija :)

Citat:
spezia:A ako ja njemu treba da pricam koliku platu treba da da

Tu gresis. Ne pita on tebe koliku platu da da. Pita koliko ti trazis, a koliko ce dati odredice on.

Citat:
spezia:I sve te firme koje su me pitale za platu posle sam video koliko vrede kada se nastavio razgovor.


Sta znam, mene su na razgovoru u firmi u kojoj trenutno radim pitali. I rekao sam i dobio sam nekih 10-15 eura manje jer sam ja rekao okruglo u eurima a dobio okruglo u dinarima. Posle sam saznao da je to zapravo i standardna plata u toj firmi. A firma ima odlicne uslove za rad i sasvim su korektni u svemu. Ne znam ni jednu firmu u njihovom rangu da ima bolje uslove.
U prethodnoj firmi su me takodje pitali i bila je losa firma (tj. los vlasnik/direktor, manja firma).
Pre toga me nisu pitali i bila je jos losija.
Itd.

Znaci, bar iz mog iskustva - nije pravilo.

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 21.03.2011. u 18:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !21.03.2011. u 16:25 - pre 159 meseci
Neki test(o poslu) od 30 min. i razgovor od 15 min. bi trebalo da bude dovoljan, a u jedno da bude korektno prema kandidatu i poslodavcu..
Protiv sam testova opsteg tipa od 2.5 sata..
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
46.188.216.*



+19 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !21.03.2011. u 17:14 - pre 159 meseci
@Shadowed

krivo si malo citirao, tuđi text stavo pod mene.

zadnja dva odgovora.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !21.03.2011. u 17:47 - pre 159 meseci
Izvini. Sredjeno.
 
Odgovor na temu

techcode
Aleksandar Petrovic
Amsterdam

Član broj: 55455
Poruke: 188
*.adsl.xs4all.nl.



+3 Profil

icon Re: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !21.03.2011. u 21:06 - pre 159 meseci
Slazem se da su takva pitanja "gde vidis sebe za 5 godina" realno glupost i prakticno bezvredna za poslodavca. Teoretski to lepo zvuci, potencijalni poslodavac tako sazna da li kandidat uopste razmislja dugorocno, koliko planira da ostane u firmi itd... Mozda to i ima smisla u nekoj drugoj zemlji ali u Srbiji... A i u drugoj (uredjenijoj) zemlji, pogotovo u IT, se toliko toga promeni za 5 godina da opet nema smisla to ni pitati. Zatim tu je dosta nepoznanica - kako ce se nekome svideti posao, kolege ...

I kao sto rekose (tu sam dok ne dobijem neki posao preko grane, ne skupim dovoljno para da otvorim pekaru/kafic i sl), sanse da ce potencijalni poslodavac dobiti iskreni odgovor teze nuli... Mislim da bi bilo mnogo konstruktivnije pitati da li planira da se zadrzi manje od godinu dana ili tako nesto sl. - i to opet najverovatnije nece biti iskreni odgovor ...

Za platu se slazem da treba pitati kandidata - posto se tu stvarno moze videti kako se snalazi u nezavidnoj situaciji. Da li se precenjuje, potcenjuje, ili je tu negde. Kakav je pregovarac (mada koliko je to stvarno bitno za programera ili admina - mozda za nekog team lead ili sl ...) ...

A sam kandidat treba da proceni koliko mu posao stvarno treba vs. koliko bi da bude placen ako moze da bira - i onda neka da opet okvirno - od/do. Gde bi i ovo od trebalo da bude nesto vece od minimuma koji bi prihvatio a ovo do da ipak ne bude neozbiljno visoko.

Ali ipak mislim da bi poslodavci trebali da vec u samom tekstu navedu od/do - i tako izbegnu gubljenje vremena sa ljudima koji bi samo da vide sta i kako a uopste im se ne menja posao (sem ako se ne desi da im ponude tipa 50% vecu platu i sl.). Pa cak i po cenu da ce mozda nekoga novoga platiti i nesto vise nego sto bi taj trazio - a uvek mogu da stave i veliki raspon tipa 500 do 5000 Eura - ako su stvarno toliko i spremni da plate naravno :)

Dosta firmi to i radi tako. Konkretno za ovaj posao gde sam sada odmah kazu pre prvog telefonskog intervjua da nude od/do - vidim da nekad/negde stave odmah i u sam oglas za posao, valjda isprobavaju vise varijanti (nesto ide i preko agencija) ...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: It Firme koje nonstop imaju otvoren konkurs i zasto !

Strane: << < .. 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

[ Pregleda: 144105 | Odgovora: 392 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.