Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ekspanziona posuda ne radi !!?

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Ekspanziona posuda ne radi !!?

[ Pregleda: 8201 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Ekspanziona posuda ne radi !!?04.12.2010. u 04:39 - pre 162 meseci
Imam čudan problem: Ekspanziona posuda mi ne radi, ne prima vodu.

Posuda je nekorišćena, montirana u februaru ali sistem nije puštan u rad do sada. Pritisak u posudi je 1.5 bara. Hteo sam ovih dana da istestiram grejanje, u zatvorenom krugu od nekih 12L + kotao, i pritisak pri zagrevanju vode od 10oC do 100oC poraste sa 1bar na 2.8bara kada sigurnosni ventil počne da kaplje i zadrži dalji porast pritiska.

Posuda ima 24 ili 35L (ne sećam se), Zilmet. Priključak je čist, prolazan, a unutra se vidi guma (pretpostavljam da je to ta guma koja je naduvana na 1.5 bara). Kanali su prohodni do posude, kada počnem da je odvrćem krene voda. Manometar je ispravan, jer ih ima 3 od različitih proizvođača i svi pokazuju isto. Kada kuckam posudu dok je pritisak u sistemu 2.8 bara, zvuči prazno (znači da stvarno voda nije ušla).

Jedino što meni pada napamet jeste da je unutrašnja guma jednostavno zalepila za posudu od dugog stajanja (malo verovatno, ali moja jedina ideja), i da zbog toga ne ulazi voda. Ima li neko neku drugu ideju?
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Ekspanziona posuda ne radi !!?04.12.2010. u 09:58 - pre 162 meseci
Jesi li merio pritisak u boci kada u sistemu ima 2.8bara? Ako je pritisak veći (tj 2.8bara) onda je boca ispravna. Ako je pritisak isti (1.5bara) onda voda do boce ni ne stiže.
Ja sam (davno) priključio svoju prvu veš mašinu i ona nije htela da uzima vodu. Probao malo da otvorim ventil i voda curi. Zovem servis i serviser uzme plastični lavor i pusti vodu skroz, a ono jedva da curi sve dok nije isterala nakupljenu prljavštinu i kada je mlaz postao stalan i jak, stavio crevo i sve bilo OK.
Hoću reći da sam malim otvaranjem i curenjem bio u zabludi da je dotok OK, kad ono međutim...
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ekspanziona posuda ne radi !!?05.12.2010. u 03:02 - pre 162 meseci
Problem rešen. Bilo je upravo ono što sam i pretpostavio: guma je zalepila za zidove posude, zbog dugog stajanja.

Kada sam podigao pritisak na nekih 3,2 bara, guma je najzad odlepila, pritisak je odmah pao a posuda počela da se puni...

Eto, možda nekome bude od koristi.

Zanimljivo je kako sam podigao pritisak na 3,2 bara iako imam sigurnosni ventil koji kaplje na 2,8 bara: Sistem je tako povezan da između kotla i posude imam ručni ventil sa kojim mogu da odvojim kotao od posude, i posudu promenim u toku rada kotla bez potrebe za pražnjenjem grejanja. Na svakoj grani se nalazi jedan sigurnosni ventil (za svaki slučaj), a punjenje celog grejanja se obavlja preko grane na kojoj je ekspanzioni sud. Ja zatvorio ručni ventil, i počeo da punim ovu granu sa ekspanzionim sudom, u očekivanju da vidim kada će sigurnosni ventil da reaguje (to nije je onaj što je kapljao na 2,8 bara). Dođe 3 bara, ništa. Dođe 3,1 bara, ništa, Tek negde oko 3,2 bara paf... pade pritisak i poče da šišti voda koja ulazi u ekspanzioni sud . E, sad, meni bilo zanimljivo zašto sigurnosni ventil ne reaguje na 3 bara, i ja to rešim da istestiram, i rezultati su ovde: http://www.elitemadzone.org/p2754476
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Ekspanziona posuda ne radi !!?

[ Pregleda: 8201 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.