Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

eSrbija (malo teoretisanja o utopiji...)

elitemadzone.org :: MadZone :: eSrbija (malo teoretisanja o utopiji...)

[ Pregleda: 3348 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Shomi Li Jones
Student

Član broj: 278521
Poruke: 10
*.static.sbb.rs.



+199 Profil

icon eSrbija (malo teoretisanja o utopiji...)30.01.2011. u 23:37 - pre 166 meseci
U duhu svog nezadovoljstva Srbijom kakva jeste imam jedno zanimiljivo pitanje.

Da li je moguće srediti drušvo na taj način, da smo svi skupština?
Da država bude uređena na fazon foruma/ fejsa (i/ili npr. http://debatewise.org )

O istoj temi je takođe bilo raspravljano na jednom drugom forumu, ali me posebno zanima da li je moguće takav sistem zaštiti od hakovanja i virusa (npr. posebna mreža odvojena od neta, neki zajeban OS za sve to, itd) a kontam da se ovde može dobiti stručniji odgovor i rasprava uopšte.

Šta mislite o praktičnoj primenjivosti toga?
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: eSrbija (malo teoretisanja o utopiji...)30.01.2011. u 23:45 - pre 166 meseci
Ko bi imao prava da predlaze zakone?
 
Odgovor na temu

Wi-Fi

Član broj: 260194
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+208 Profil

icon Re: eSrbija (malo teoretisanja o utopiji...)30.01.2011. u 23:54 - pre 166 meseci
To bi bilo bar jedno 10x gore od sadasnjeg sistema. Zamislite kad bi par miliona nepismenih, neobrazovanih, zatucanih krenulo da glasa (i usvaja) zakone, strategije, budzet, planove...
 
Odgovor na temu

Shomi Li Jones
Student

Član broj: 278521
Poruke: 10
*.static.sbb.rs.



+199 Profil

icon Re: eSrbija (malo teoretisanja o utopiji...)30.01.2011. u 23:54 - pre 166 meseci
Citat:
Isak666: Ko bi imao prava da predlaze zakone?


Dobro pitanje... Pa svaki grad (ili neki zgodan nivo organizacije npr. neki broj ljudi) bi imao jednu (ili manji broj) osobu koja bi bila izabrane od istih da predlažu zakone, da ne bi bilo gužve..
 
Odgovor na temu

Wi-Fi

Član broj: 260194
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+208 Profil

icon Re: eSrbija (malo teoretisanja o utopiji...)30.01.2011. u 23:56 - pre 166 meseci
^ Pa to postoji i sad, skupstine opstina i sl.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: eSrbija (malo teoretisanja o utopiji...)30.01.2011. u 23:58 - pre 166 meseci
To vec imas.

Citat:
Pravo predlaganja zakona

Član 107.


Pravo predlaganja zakona, drugih propisa i opštih akata imaju svaki narodni poslanik, Vlada, skupština autonomne pokrajine ili najmanje 30.000 birača.
Zaštitnik građana i Narodna banka Srbije imaju pravo predlaganja zakona iz svoje nadležnosti.


http://www.srbija.gov.rs/cinje...dredbe.php%3Fpf%3D1%26id%3D105


Svi su oni izabrani i delegirani da to rade sto ti predlazes, samo sto bi ovim predlogom usitnio isti princip.


Edit: pogresna zemlja ;)
 
Odgovor na temu

Shomi Li Jones
Student

Član broj: 278521
Poruke: 10
*.static.sbb.rs.



+199 Profil

icon Re: eSrbija (malo teoretisanja o utopiji...)31.01.2011. u 00:02 - pre 166 meseci
Citat:
Wi-Fi: To bi bilo bar jedno 10x gore od sadasnjeg sistema. Zamislite kad bi par miliona nepismenih, neobrazovanih, zatucanih krenulo da glasa (i usvaja) zakone, strategije, budzet, planove...

Ali i to je država i tih nepismenih i zatucanih... itd.
No s obzirom na prirodu teme i dužinu obrazlaganja ideje, nije baš finalna verzija...

Nisam baš imao na umu samo uređenje već primenu prednosti koje donosi informatička tehnologija kao što je brže i jeftinije glasanje, mnogo bolji način rasprave itd.
 
Odgovor na temu

Wi-Fi

Član broj: 260194
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+208 Profil

icon Re: eSrbija (malo teoretisanja o utopiji...)31.01.2011. u 00:03 - pre 166 meseci
Jeste, nazalost. Vidi sta se desava kad par (desetina) idiota vodi drzavu/donosi odluke, zamisli tek sta bi bilo u slucaju miliona takvih... Ne bi opstali ni par meseci
 
Odgovor na temu

Shomi Li Jones
Student

Član broj: 278521
Poruke: 10
*.static.sbb.rs.



+199 Profil

icon Re: eSrbija (malo teoretisanja o utopiji...)31.01.2011. u 00:14 - pre 166 meseci
Možda bi to usitnjavanje bilo produktivno, jer stranke postoje da bi olakšale proces biranja 250 ljudi od 10.000.000 a to povlači da si zbog svog mišljenja o nekoj stvari prinuđen da glasaš za neku stranku koja možda ni nema sposobne ljude da budu ministri zdravstva, obrazovanja ili čega god ali se tebi na primer sviđa jedino njihov program spoljne politike ili tako nešto, i onda si prinuđen da biraš između dva zla.
Mogli bi da glasamo za svakog ministra pojedinačno kada to ne bilo skupo i komplikovano a možda elektronski pristup omogućava tako nešto?
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: eSrbija (malo teoretisanja o utopiji...)31.01.2011. u 00:23 - pre 166 meseci
Pa moguce je da bi bilo bolje teoretski.

Ali kad se ukljuci ljudska priroda, mediokritet ce dobiti mozda bolju priliku da iznese svoje misljenje, sto ne znaci nuzno i progres.
 
Odgovor na temu

Wi-Fi

Član broj: 260194
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+208 Profil

icon Re: eSrbija (malo teoretisanja o utopiji...)31.01.2011. u 00:29 - pre 166 meseci
^^Sve i da je tehnicki moguce (dakle svima dostupno, real-time, bezbedno, itd.), opet ne bi vredelo jer velika vecina ne bi znala za koga glasa i zasto glasa, kao i sta ce taj za koga su glasali kasnije i da uradi (s obzirom da ispunjavanje obecanja nije obavezno).

Nesto slicno tome sto predlazes (glasanje za ljude umesto za partiju) imas npr. u USA
 
Odgovor na temu

Sale_123
C++ Developer
Wien

Član broj: 23293
Poruke: 219
*.cust.tele2.at.



+120 Profil

icon Re: eSrbija (malo teoretisanja o utopiji...)31.01.2011. u 01:04 - pre 166 meseci
Negdje sam procitao, ne mogu sad da se sjetim gdje, da se npr. u Hrvatskoj 75% ljudi protivi ulasku u EU. Ako je to tacno, onda moze znaciti samo jedno: Vladu (i paralament) boli uvo sta oni misle. Tako da nisam siguran koliko bi taj sistem bio los. Na kraju krajeva, bar ne bi imali koga da krivimo osim samih sebe, a i nijedan zakon nije nepromjenljiv.
...
 
Odgovor na temu

Wi-Fi

Član broj: 260194
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+208 Profil

icon Re: eSrbija (malo teoretisanja o utopiji...)31.01.2011. u 01:36 - pre 166 meseci
A ne. U tom slucaju bi krivili ex-poslanike/politicare i zagovarace ovakvih ideja sto su im dopustili da samostalno odlucuju. Ili bi se pravdali da nisu razumeli koga/sta biraju. Trazili bi krivca umesto da priznaju gresku (mada, to je manje-vise nebitno, jer bi u takvom sistemu greske i posledice bile katastrofalne)
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: eSrbija (malo teoretisanja o utopiji...)31.01.2011. u 03:43 - pre 166 meseci
Ako pitaš da li je tehnički izvodljivo, naravno da jeste. Šta tu ima, podigne se jedan server, odradi se zaštita, svako na kućnu adresu dobije svoje podatke za autorizaciju, i kad hoće uloguje se i glasa. Ako pitaš da li je takvo nešto dobro za društvo, nije. Kada bi se dozvolilo svima da glasaju vrlo brzo bi svaki socijalni zakon bivao ekspresno usvojen (povećanje plata, povećanje dečijeg dodatka, besplatno zdravstvo, smanjenje cena, smanjenje radnog vremena...), a svi ostali isto tako ekspresno odbijani... pa bi država vrlo brzo bankrotirala. Evo, ja ni danas ne mogu da objasnim ljudima zašto nije izvodljivo da država odredi da je minimalac 1000 evra, po sistemu kad već ima poslodavaca koji voze džipove, mogu lepo da pređu na fiću i povećaju radnicima plate.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: eSrbija (malo teoretisanja o utopiji...)31.01.2011. u 13:13 - pre 166 meseci
Citat:
Da država bude uređena na fazon foruma/ fejsa


Dobra ideja, ali opet sa druge strane ako je forum, moderator ce biti iz redova vlasti kad kažeš nešto što ne treba ban, ili u poređenju sa fejsom, imaćeš samo lajk dugme, ko ne lajka smatraće se uzdržanim... Game over computer wins
A kad razmislim koliko košta onaj sajt od đubretu, možda i nije tako dobra ideja koliko bi koštao onda taj koji bi sve to omogućio :/
Nema nama esrbije osim na igrici, kao što rekoh na jednoj drugoj temi ovde se čeka samo shift+delete....
Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: eSrbija (malo teoretisanja o utopiji...)31.01.2011. u 13:23 - pre 166 meseci
ali registracija po principu pozivnica, a ko dodeli pozivnicu milancetu_kg, Lesliju, 3way-u i slicnima, da mu umre majka
 
Odgovor na temu

milance_kg

Član broj: 59131
Poruke: 185
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+22 Profil

icon Re: eSrbija (malo teoretisanja o utopiji...)31.01.2011. u 13:59 - pre 166 meseci
Citat:
superbaka: ali registracija po principu pozivnica, a ko dodeli pozivnicu milancetu_kg, Lesliju, 3way-u i slicnima, da mu umre majka :D


Aha, zato ja stucam... Kakvo ovo domundjavanje iza mojih ledja :)
 
Odgovor na temu

JankoNIS
Nis

Član broj: 39200
Poruke: 1009



+252 Profil

icon Re: eSrbija (malo teoretisanja o utopiji...)31.01.2011. u 15:15 - pre 166 meseci
Ama, šta imaš protiv ovih nabrojanih? Bez njih bi bilo mnogo monotonije. Ja bih, recimo, podatke za svoj nalog pozajmio Lesliju jer smatram da ima više od 50% ispravnu logiku, što je bolje nego obrnuto. A što se to nekome ne sviđa, Bože moj, nismo svi isti. I da se ja pitam, stavio bih ga da bude neki od moderatora ili administratora.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: eSrbija (malo teoretisanja o utopiji...)

[ Pregleda: 3348 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.