Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Legalnost softvera - Bez kontrole javnih preduzeća

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Legalnost softvera - Bez kontrole javnih preduzeća

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 17222 | Odgovora: 76 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Legalnost softvera - Bez kontrole javnih preduzeća12.04.2011. u 18:24 - pre 157 meseci
Dajte ljudi nemojte biti smešni. Da je Linix platforma pogodna za razvoj ozbiljnog poslovnog softvera, dosad bi na njoj bilo tušta i tma takvog softvera - a nema ga.

Stoji, onaj ko želi da izbegne Windows, može. Samo treba da nađe nekog ko ume da mu napravi to što mu treba na Linuxu, i naravno da bude spremna da plati višestuko veću cenu za to.

Al će da zapne već na onom da nađe nekog ko to uopšte može da mu napravi. Takvih programera ima malo, tj. praktično ih nema. Zato i nema takvog softvera, nego je sve što je upotrebljivo urađeno na Windows-u.

Može kupac koliko god želi da zahteva da mu programer napravi poslovni program na Linuxu, ovaj će samo da mu se zahvali na poverenju i uputi ga da to potraži negde drugde. Razvoj ozbiljnog softvera na Linuxu se slabo isplati jer je mnogo skuplji (slaba dokumentacija, nedostatak podrške, primitivna razvojna okruženja, mnogo toga što na Windows-u programer dobije gotovo na Linux-u mora sam da razvija), tako da je cena samog operativnog sistema u celoj toj priči potpuno nevažna. Programer neće raditi ono što mu je neisplativo, zato će razvijati softver za Windows.

Ko je ikada radio bilo šta vezano za poslovni softver zna da je praktično vezan za Windows. Poslovni softver nije izolovan program koji ne zavisi ni od čega, nego je vezan za mnogo štošta što ne može da kontroliše, već su to proizvodi trećih strana - što drugi softveri, što hardveri.

Ilustracije radi, na primer, nađite odgovarajuću zamenu za MS Access. Nema je. Nema ničeg što je čak i približno funkcionalno kao Access. A Access je igračka u odnosu na to šta je potrebno treba za razvoj ozbiljnog poslovnog softvera.

Siguran sam de će neko od linuksaša iz rukava izvući neki "svetli" primer, ali to su samo izuzeci koj potvrđuju pravilo. Na kraju se sve svode na to kakva je ponnuda poslovnog softvera namenjenog linuks platformama i ako je uopšte ima, kakva je u odnosu na ono što se nudi u programirma namenjenim Windows-u kojih ima na svakom ćošku.

Microsoft sada korsiti takvu tržišnu poziciju i bavi se ne samo ucenjivanjem nego sada već i uterivačkim poslom. Cena Windowsa niej posledica troškova njegovog razvoja nego praktične monopolske pozicije. D ahoće, oni bi mogli cenu da udvostruče a mi bi samo mogli da slegnemo ramenima i kupujemo jer drugogo rešenja nemamo a ako piratujemo, eto nam poreznika koji, neverovatno, za platu koju im mi dajemo kroz poreze rade u korist Majkrosofta i drugih softverskih moćnika.

 
Odgovor na temu

dekster2
milosavljevic boban
centar

Član broj: 142273
Poruke: 758
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Legalnost softvera - Bez kontrole javnih preduzeća12.04.2011. u 20:46 - pre 157 meseci
@a1200
Više nego realan ovaj zadnji post.Bravo.
•Postujte sve ucesnike diskusije, pa cak i kada se ne slazete sa necijim misljenjem!
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Legalnost softvera - Bez kontrole javnih preduzeća13.04.2011. u 08:49 - pre 157 meseci
Slažem se da je Access igračka. Dovoljno dobra igračka da se u njoj uradi omanji program za video klub. pekaru i sl. Ali bilo koja ozbiljnija firma (i ozbiljniji programer) će gledati da zaobiđe Access. Moguće je prilično lako namestiti da Access baza radi i na Linux-u. Ali sve zavisi od konkretne baze. Samo da mi neko ne kaže kako je problem da se Access prebaci na Linux. Imali smo puno problema kada smo prešli na Office 2007 sa bazama koje su rađene u Access 2003, tako da je problem i kada se sa Microsofta prelazi na Microsoft
Kada smo već kod uštede i tvrdnji da je razvoj softvera skuplji na Linuxu... koliko košta razvoj softvera za Windows? Ako naručiš da ti neko napravi custom softver i to platiš 500 ili 1000 evra, naravno da je cena OS-a ne igra toliku ulogu. I zašto bi neko se mučio i muvao da sakrije nelicencirani Windows ako ima novca za takav softver?
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Legalnost softvera - Bez kontrole javnih preduzeća13.04.2011. u 12:53 - pre 157 meseci
Problemi prebacivanja softvera sa jednog na drugi Windows je zanemarljiv u odnosu naprobleme kada treba to prebaciti sa Windowsa na Linux.

Custom softver ciji razvoj na Windows platformi kosta 500 ili 1000 evra na linux platformi kosta mnogo vise. A da ne racunamo da ravoj ozbiljnog sotvera kosta kudikamo vose od tih 500 do 1000 evra.

Naravno da cena operativnog sistema u toj prici postaje nebitna. Zato i preovladava Windows, razlia u ceni razvoja softvera je daleko veca u odnosu na razliku u ceni operaivnih sistema.


 
Odgovor na temu

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Legalnost softvera - Bez kontrole javnih preduzeća13.04.2011. u 13:03 - pre 157 meseci
Da li win ili lin sve jedno je.
Neki softveri ne rade u emulaciji na lin platformi, postoji zamena u lin.

Ukoliko korisniku zavisi život (novac) od dotičnog win softvera onda neka izdvoji kintu i neka se legalizuje.
Ako npr radi 3d animaciju ili crta u nekom od autodesk programa, njegovi projekti nisu jeftini i može da izdvoji pare za kompletan legalan softver koji će da amortizuje kroz rad i to brzo.

Ovde je reč o firmama koje rade male poslove, kojima je računar potreban za čitanje mailova, šetanje po netu, otvaranje office dokumenata, vođenje evidencije, ebanking - koji btw u velikom slučaju banaka ne podržava win7 već samo xp.

Za ove gore navedene poslove, licenciranje win7 i MSoffice 2010 paketa se ne isplati ni u jednoj opciji.

Firme koje rade knjigovodstvo već poseduju softver koji je legalan i rađen za domaće tržište, i u dobrom delu radi na lin sistemima kao instalacija bez emulacije.

Takođe i za to postoji besplatna zamena sa domaćeg tržišta koja, za malog poreskog obveznika koji želi da vodi evidenciju na jednom mestu u jednom programu, za knigovodstvo nije nešto osnova ali je zato za magacin i stanje odličan, a uz to radi kroz emulaciju.

Svako treba da sagleda potrebe i da na osnovu toga odluči

Zaključak mu dođe:

Zarađujete novac koji vam po projektu omogućava da ne osetite investiciju u legalan softver, a ne možete da se naviknete na linux verziju - izdvojite novac i legalizujte se

Računar koristite za svakodnevne poslove koji ne obuhvataju ni jedan specifičan komad softvera, instalirajte linux i opet ćete funkcionisati bez problema i uštedite cirka 500e
Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Legalnost softvera - Bez kontrole javnih preduzeća13.04.2011. u 14:21 - pre 157 meseci
Citat:
Predrag Supurovic
Custom softver ciji razvoj na Windows platformi kosta 500 ili 1000 evra na linux platformi kosta mnogo vise. A da ne racunamo da ravoj ozbiljnog sotvera kosta kudikamo vose od tih 500 do 1000 evra.


U bre Peđa... Nemam firmu za razvoj softvera već ponekad radim ako freelancer. Ove sitne programe koje ja radim uradiću bez obrzira da li je Windows ili Linux za isti novac. Visoka cena razvoja softvera za Linux pije vodu jedino na velikim količinama. Npr. Blizzard neće praviti igru za Linux nego za Windows pošto je potencijalnih Linux korisnika 50 puta manje nego Windows korisnika. Ali ako ja pravim softver po porudžbini (dakle jedan klijent) sve mi je jedno da li će biti za Windows ili Linux dokle god mi plati dogovoreno.
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Legalnost softvera - Bez kontrole javnih preduzeća13.04.2011. u 15:20 - pre 157 meseci
Mozda je problem u tome sto vi sve vreme pricate o sitnim programima a ja sam vise puta naveo da mislim na ozbiljan poslovni softver. :)

Ipak, većini firmi treba ozbiljan softver. Ko god radi nešto ozbiljno mora da ima i odgovarajući knjigovodstveni softver, na primer. Ti kojima je dovoljan OpenOffice, imejl i veb se verovatno samo igraju biznisa.
 
Odgovor na temu

SStudio

Član broj: 254071
Poruke: 586



+308 Profil

icon Re: Legalnost softvera - Bez kontrole javnih preduzeća13.04.2011. u 17:03 - pre 157 meseci
A zašto se neka export import kompanija igra biznisa ukoliko koristi besplatan softver bilo da je pod windows ili linux platformom? Njima je potrebno da odrade komunikaciju sa partnerima a ne da im prave animaciju u 3dmaxu ili čemu već.
Po tebi onda dođe da svi koji se ne bave IT poslom i ne rade u ozbiljnom programu nisu ozbiljna firma.

Igrali se oni ili ne igrali od o toga žive i svaki dinar im je bitan, ne može svako da bude mišković.

Projektanti koji rade u autodesk programima primera radi 10godina, ne mogu da priušte sebi da traže besplatnu zamenu i gube novac i projekte dok nauče da rade u tom novom, i oni sa razlogom treba da pazare to što im treba.

Svi ostali mogu da se zadovolje sa winxp ili win7 kao legalnim a da za ostatak programa drže besplatne varijante, ukoliko im već ne paše linux okruženje.


Nije pitanje operativnog sistema ovde, on mora da bude legalan u firmi koji god da je, već pitanje softvera koji ga prati.

Niko ne može da me ubedi da je nero išta bolji sa svojih 50e, od cdburnerxp-a od 0$ svaki disk koji narežete i u jednom i u drugom programu radi.

Ili da neko kupi photoshop koji je ozbiljan, i bloated, softver a treba mu da 3 puta mesečno iseče neku sliku.
To će i gimp da mu završi za DŽ i na jednoj i na drugoj platformi a neće ništa da ga košta.
Kada imas cekic sve ti lici na ekser
Simplicity is the ultimate sophistication.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Legalnost softvera - Bez kontrole javnih preduzeća13.04.2011. u 17:16 - pre 157 meseci
Citat:
a1200: Sto se tice brzine, ja ne mogu nista drugo da ti kazem osim da ja imam vishe diskova koji su skroz enkriptovani - tj. koristim ih svakodnevno - i nisam primetio apsolutno nikakvo usporenje. Procesor je Quad Core i kad vrsi upis na disk (recimo kopiranje 60+ GB) ni jedan core ne prelazi 25%, a posao je paralelizovan izmedju njih

Kako moze, molim te, da bude UOPSTE paralelizovan ako radi samo 25% CPU-a?:)
Drugo, ne citas - kopiranje je sekvencijalno citanje/pisanje, ono za sta ce se videti usporenje su random upisi/citanja koja NE MOGU da se paralelizuju.
Dalje, ako ne koristis Vistu/W7 (o Windows-ima pricam u ovom delu), ni obicno kopiranje nece biti paralelizovano, jer je tipican Windows cache buffer od 64KB koji se ne paralelizuje.

Citat:
sistem lepo radi nema stucanja niti bilo kakve nuspojave.

Ocigledno ne koristis diskove posebno. Ja bez hardverske enkripcije ne mogu da zamislim rad sa diskovima, presporo je.

Citat:

Novi procesori i7 i i5 imaju AES instrukcije ugradjene, tako da je enkricpija 5x do 8x brza od software-ske.

Pa... ne bash. Imaju NEKI i7 procesori (ne znam da li bilo koji i5 ima). A bitnije na laptopima vecina NEMA, a tu ako se stavi neki SSD, performanse, kad je enkriptovan, su "Smrc" :(
Evo gledam upravo kod mene na i7-740 (1.7GHz), 74MB/s za random (<100KB) i 120 MB/s za seq. To je kad je SKROZ iskoriscen CPU! Ako je utilization 25% podeli sve ovo sa 4, pa vidis koliko je to malo.
Tako da nesto ne valja kod tvoje procene da to kopiranje od 60GB ide brzo, tj. i priblizno brzo kao da nije enkriptovan disk ;)
Mm, da, naravno uzimamo u obzir AES, da ne bude da koristis neki drugi algoritam koji radi brze ;)

Citat:
I ne radi se samo o "skupocenom" software-u (sta vishe alternative postoje, i sve su bolje - redovno ih korisim). Ali sto bi ja na disku drzao podatke koje svako moze da procita - mail (ceo i to od recimo '99 godine) pa onda sve sto sam radio, ugovore itd... porodicne slike, dokumenta/krstenice/racune i podatke iz banke, cemu, kad moze fino da bude enkriptovano. Mozda da bi svaka dileja, sa pola osnovne, na granici mogla da mi uzme komp i uradi miror diska? Da neki nadobudni advokat, u ovoj korumpiranoj zemlji, izvadi nalog i uceni me sa kaznom od par 100 000 Eura zbog nekolicine mp3-ja koje sam uzeo od ortaka ili sam napravio ko zna kada... :)

Cekaj... mesas nelegalnost MP3-jki, porodicne slike, krstenice i slicne LICNE stvari sa time sta stoji na disku FIRME? Zasto bi ove stvari stajale na disku firme??
Ako hoces da enkriptujes neki storage, bio kucni bio firmin, just do it, to je sasvim OK, ali RADITI sa enkriptovanog diska zbog licenciranja...

Citat:
Drugo, nemoj da mi kazes da nikad u zivotu nisi skinuo piratsku seriju/film (barem onaj koji se nikad nije davao u Srbiji i verovatno se nece davati, a i nema da se kupi) ili mp3-jeve koje si pokupio od prijatelja, i koje slusas... i sta sad "nije fer", i to u drustvu i svetskim odnosim koji vladaju danas :).

I kakve ovo opet veze ima sa FIRMAMA? (tema!)
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Legalnost softvera - Bez kontrole javnih preduzeća13.04.2011. u 17:23 - pre 157 meseci
Citat:
SStudio:Ovde je reč o firmama koje rade male poslove, kojima je računar potreban za čitanje mailova, šetanje po netu, otvaranje office dokumenata, vođenje evidencije, ebanking - koji btw u velikom slučaju banaka ne podržava win7 već samo xp.

Za ove gore navedene poslove, licenciranje win7 i MSoffice 2010 paketa se ne isplati ni u jednoj opciji.


Kako je rec o malim firmama ili potrebama za citanje mailova? Poceli smo pricu o tome kako se programerima ne svidja da koriste nesto drugo ili licenciranju softvera koji debelo kosta, ne o licenciranju web browsera :) Mislim da oko teme sekretarice kojoj se igra pasijans nemamo sta da raspravljamo, svi se slazemo.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Legalnost softvera - Bez kontrole javnih preduzeća13.04.2011. u 17:32 - pre 157 meseci
Citat:
SStudio: A zašto se neka export import kompanija igra biznisa ukoliko koristi besplatan softver bilo da je pod windows ili linux platformom? Njima je potrebno da odrade komunikaciju sa partnerima a ne da im prave animaciju u 3dmaxu ili čemu već.
Po tebi onda dođe da svi koji se ne bave IT poslom i ne rade u ozbiljnom programu nisu ozbiljna firma.

Ozbiljna kompanija koja radi import/export ce softver platiti bilo kroz licencu bilo kroz podrsku - kako god okrenuo platice ga. I verovatno vise kroz podrsku ;)
Znaci, to "Besplatan" pije vodu samo fenbojima Linuxa ;)
A Office ce verovatno morati da kupe, jer i dan danas ima problema da se otvori Office dokument iz OpenOffice-a. (ne zanima me da raspravljam zasto, niti ce ijedna firma raspravljati o tome, bitno je cinjenicno stanje, i kako najbolje proci dalje).

Citat:
Niko ne može da me ubedi da je nero išta bolji sa svojih 50e, od cdburnerxp-a od 0$ svaki disk koji narežete i u jednom i u drugom programu radi.

Ili da neko kupi photoshop koji je ozbiljan, i bloated, softver a treba mu da 3 puta mesečno iseče neku sliku.
To će i gimp da mu završi za DŽ i na jednoj i na drugoj platformi a neće ništa da ga košta.

Zato i ne moze, sto bi dekster rekao, "programeru se ne svidja tako" ili "sekretarici lepse izgleda leptir na Windows pasijansu od Linuxa", nego ono sto je ozbiljno neophodno za posao se plati (na ovaj ili onaj nacin, biraj), a ostalo stvarno treba da se ide logikom "ko j*** zaposlenog, on je tu da radi, ne da mu se svidjaju boje". Nisu to uslovi rada, to su hirovi zaposlenih.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Legalnost softvera - Bez kontrole javnih preduzeća13.04.2011. u 17:34 - pre 157 meseci
BTW, dekster, nisam siguran da kapiram o cemu ti pricas... ako imas programere u firmi koji treba nesto da urade, nije na njima da im se nesto svidja ili ne... njihovo je da rade. Sad, ako im treba tri puta vise da to urade na Linuxu, oni kazu sefu, sef kaze "uradite ipak tako" ili ne...
Ali ne moze sada njemu se svidja da radi u Access-u jer to ume... nije na njemu da proceni sta ce raditi. Realno, ako ce firma time ustedeti vreme, pa ce programeri posle moci da rade na necem drugom pre, to ce sef uzeti u obzir.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Legalnost softvera - Bez kontrole javnih preduzeća13.04.2011. u 17:44 - pre 157 meseci
Citat:
SStudio: A zašto se neka export import kompanija igra biznisa ukoliko koristi besplatan softver bilo da je pod windows ili linux platformom? Njima je potrebno da odrade komunikaciju sa partnerima a ne da im prave animaciju u 3dmaxu ili čemu već.
Po tebi onda dođe da svi koji se ne bave IT poslom i ne rade u ozbiljnom programu nisu ozbiljna firma.


Tako nešto nisam rekao, pa mi nemoj stavljati u usta. Eksport-import kompanija koja radi ozbiljan posao mora da ima i ozbiljan softver koji prati to poslovanje. To ne može da se završi ni u openofisu ni u ms ofisu niti u neko softeru sličnog kalibra.

Problem je što vi sve gledate kao da ljudi računare koriste da šalju imejlove, bleje po veb sajtovima, gledaju filmove, i ponekad nešto otkucaju. Za takve poslove naravno da sve može da se odradi bez vindouza, ali smo mi ovde pričali o ozbiljnoj upotrebi računara - gde je potreban zaista ozbiljan - namenski softver.

Cela priča je upravo na tome započela: zašto se ozbiljan, namenski sovtver po pravilu radi za vindouz a ne za linuks platformu. Batali kucanje teksta, gledanje filmova, snimanje CD-ova, imejl i ostale poslove opšte namene. Dovoljno je da korsinik ima samo jednu, specifičnu potrebu i da ona odluči o tome koji će operativni sistem da koristi, i pored gomile svih ostalih poslova koji ne prave taj uslov.

Dok su se linuksaši godinama klali međusobno oko toga čiji je bolji, majkrosoft je mudro obezbeđivao alate i platformu na kojoj se softver lako razvija. Razvoj softvera na linusku je zaživeo tek sa pojavom smart telefona zasnovanih na toj platformi, i to tek kada je ta platforma koliko-toliko prilagođena lakom razvoju aplikacija. To je do sada bila jedina slaba tačka majkrosofta, mada je neizvesno da li će tako i da ostane.

Za sve ove godine koliko se na ES palamudi na temu majkrosoft protiv linuksa, retko ko je zaista uradio nešto što će linuksu dati vetar u krila u toj trci. Uglavnom se sve svodi na pametovanje, ali konkretnih akcija praktično nema.

Zato smo sada u takvoj situaciji da nas majkrosoft sve zajedno ucenjuje i uzima nam novac jer mu se može - mi nemamo izbora.
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.BVCOM.NET.



+744 Profil

icon Re: Legalnost softvera - Bez kontrole javnih preduzeća13.04.2011. u 17:55 - pre 157 meseci
@Dexic: Ajde da ti nacrtam...

Zamisli da stavis serpu sa rupom na dnu ispod slavine... zatim krenes da je punis vodom. E sad, ta serpa se puni mnogo brze nego sto istice dole kroz rupu u slivnik... zato sto je protok vode koji dolazi direktno iz slavine VECI nego protok vode koji izlazi dole kroz majusnu rupu. Kad se serpa napuni do vrha, ti privremeno zavrnes slavinu, sacekas da se isprazni do pola, pa je ponovo odvrnes... a za SVO TO VREME ona mala rupa dole ima isti protok vode.

Dakle, ovde je mala rupa HDD, jer CPU i pisanje po memoriji radi vishestruko brze od pisanja po HDD-u. Dakle ogranicavajuc faktor nije CPU vec brzina samog diska... jer pre nego sto disk uposte stigne da zapishe podatke iz predthodnog buffera sledeci je vec spreman - taj princip se zove FIFO bufferisanje (first in first out) + pipelining. Dakle imas (zbog uproscene slike) npr. 2 buffera, prvi se napuni podacima (disk ih procita sa diska, enkriptuje i krene da pishe opet na disk)... dok on pishe, jer je to vishestruko sporiji proces o enkriptovanja, nista se ne ceka, jer se vec puni drugi buffer. Kad se prvi upishe na disk, drugi je vec uveliko spreman jer je enkripcija brza od upisa, i onda se odmah upisuje drugi, dok se sada onaj prvi ponovo popunjava novim podacima. Tako se ne gubi apsolutno nista na brzini upisa, jer imas (najmanje) 2 buffera, od kojih je jedan u svakom momentu spreman na upis. Maksimum koji moze da se izgubi je vreme potroseno za punjenje prvog bufera, i to samo prvi put - sto je bukvalno neprimetno jer se meri u milisekundama - posle toga nema apsolutno nikakve razlike u brzini pisanja i citanja nego kad HDD nije enkriptovan. To sve vazi ako imas procesor koji je dovoljno brz da u realnom vremenu, a pre upisa prvog buffera, zavrshi enkripciju u memoriji... a na srecu svi iole normalni procesori su dovoljno brzi. Cak i moj stari single core intel Pentium4 na 2.4 GHz iz 2004 je dovoljno brz i ne oseca se nikakav zastoj, a taj komp korisim kao file server, za video nadzor itd.

Pralelizovan znaci da 4 core-a istoveremeno rade, svaki puni po jedan deo buffera, koji je po zavrsetku spreman za snimanje na disk. Dakle, umesto da sve radi jedan core posao je podeljen kako bi se maksimalno ubrzala enkripcija/dekripcija.
Citat:
Parallelization

When your computer has a multi-core processor (or multiple processors), TrueCrypt uses all of the cores (or processors) in parallel for encryption and decryption. For example, when TrueCrypt is to decrypt a chunk of data, it first splits the chunk into several smaller pieces. The number of the pieces is equal to the number of the cores (or processors). Then, all of the pieces are decrypted in parallel (piece 1 is decrypted by thread 1, piece 2 is decrypted by thread 2, etc). The same method is used for encryption.

So if your computer has, for example, a quad-core processor, then encryption and decryption are four times faster than on a single-core processor with equivalent specifications (likewise, they are twice faster on dual-core processors, etc).

Increase in encryption/decryption speed is directly proportional to the number of cores and/or processors.

Citat:
Pipelining

When encrypting or decrypting data, TrueCrypt uses so-called pipelining (asynchronous processing). While an application is loading a portion of a file from a TrueCrypt-encrypted volume/drive, TrueCrypt is automatically decrypting it (in RAM). Thanks to pipelining, the application does not have wait for any portion of the file to be decrypted and it can start loading other portions of the file right away. The same applies to encryption when writing data to an encrypted volume/drive.
Pipelining allows data to be read from and written to an encrypted drive as fast as if the drive was not encrypted (the same applies to file-hosted and partition-hosted TrueCrypt volumes).


http://www.truecrypt.org/

Evo ima sve na njihovom site-u, ali mora da se procita, nazalost. Lakse je pricati gluposti - kao na primer:

Citat:
Imaju NEKI i7 procesori (ne znam da li bilo koji i5 ima).

http://www.truecrypt.org/docs/?s=hardware-acceleration
http://ark.intel.com/MySearch.aspx?AESTech=true


Ja prostije ne mogu da ti objasnim. Ti mozes da tvrdis sta hoces... ali ovo je testirano kao tacno, u pravom zivotu i na pravom hardware-u, i ne vredi da hipotetishemo i razvijamo "teorije" oko necega sto evidentno radi.

Nego predlazem da skines truecrypt i napravis volume (obican enkriptovan kontejner - file na disku) i onda krenes da ga punis nekim podacima (znaci ne moras da diras ceo disk uopste) pa testiraj sam koja je razlika - jer razlike nema, tj. neprimetna je.

...
Oko opravdanosti pisanja na temu...

Ima veze sa tim kako se generalno zastiti od citanja podataka koje ne zelis neko da ti procita. Neko to moze da koristi za porodicne fotografije, neko za nesto trece... mislim, who cares, ceo svet je jedno nepravedno mesto :), gde "jaci i sposobniji" rade sta hoce. Ako je ovde plata 350 Evra, ja mogu da razumem zato to ljudi rade. Oni koji zaradjuju ozbiljne pare od software-a, se sigurno nece upustati u tako nesto - nije vredno truda i rizika.

Citat:
mesas nelegalnost MP3-jki, porodicne slike, krstenice i slicne LICNE stvari sa time sta stoji na disku FIRME? Zasto bi ove stvari stajale na disku firme??

Mozda je za tebe novost, ali poslovni ljudi obicno ne vuku 2 laptopa sa sobom - jedan za privatne podatke, a drugi iskljucivo za firmu. U takvim situacijama, enkriptovana particija za sve ono sto je licno, je vishe nego potrebna. Cak i celog diska, jer se tako cuvaju i podaci od firme ako ti neko ukrade laptop.





[Ovu poruku je menjao a1200 dana 13.04.2011. u 19:41 GMT+1]
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Legalnost softvera - Bez kontrole javnih preduzeća13.04.2011. u 18:43 - pre 157 meseci
Nije bitno koji se OS koristi, on mora biti licenciran i o tome se radi u ovoj temi. Što se tiče ozbiljnog softvera, recimo SAP koji je najjači informacioni sistem radi i na Linux-u i Windows-u...
A kada budu javna preduzeća došla na red (nadam se da će doći), da li želite da država plati Microsoftu desetine hiljade licenci za Windows i MS Office? Mi ćemo to platiti kroz porez. Recimo, nijedna škola sada nema plaćen softer, a ako bude kontrole, 10-tak licenci po školi je minimum koji može da se očekuje.
Citat:
U Srbiji ima 3.578 redovnih osnovnih škola

Citat:
u Srbiji ima 548 srednjih škola

Znači oko 40.000 OS lincenci za M$. Siguran sam da će se dobiti neki popust, ali svejedno će cena biti ogromna. Za javni sektor ja sam za javni softver (slobodan, otvorenog koda itd). Ukoliko je potreban skup softver zatvorenog koda onda je za to potreban i razlog. Ne samo da potplaćeni političar kaže "kupili najmoderniji softver svetskog lidera u tom domenu" ili sličnu Blic/Kurir/Svet/itd. izjavu. Dakle navede se koliko će novca biti utrošeno i šta će se TAČNO time dobiti.
Privatnici mogu raditi šta hoće. Mogu platiti OS X, Windows ili downloadovati Linux. Ako neko koristi piratski softver za poslovanje firme treba da plati debelu kaznu. Ali ne treba ga tužiti država već proizvođač/distributer softvera.
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Legalnost softvera - Bez kontrole javnih preduzeća13.04.2011. u 20:03 - pre 157 meseci
@a1200,
ajde ja tebi da ovo nacrtam sto je prostije moguce jer ne kapiras ili ne citas:
Imam SSD-ove na laptopu - sa TrueCrypt-om na i7-740M rad na SSD-ovima je toliko sporiji da nisam hteo da ga koristim!
Pipelining, FIFO i paralelizaciju ti ocigledno ne razumes. Da bi neki komadic buffer-a mogao da se paralelizuje mora da bude dovoljno velike velicine. Ta velicina je 64KB/128KB, a vecina I/O-a na Windowsu je <=64KB, sta vise, osim tokom kopiranja, >90% I/O-a je <=64KB, i samim time NE MOZE da se paralelizuje.
Da je i kopiranje paralelizovano, tebi bi CPU bio skroz iskoriscen, jer prosecan disk danas moze da izdrzi >100MB/s (u sustini treba da bude 50% zauzet, jer bi se pola vremena kopiranja trosilo na kriptovanje, pola na sam disk write). Znaci, ili ti ne radi paralelizacija, ili ti je disk TOLIKO prastar da ne moze sam da radi dovoljno brzo.
Dakle ako procesor moze oko 100MB/s da enkriptuje, i recimo da disk moze toliko (a danas mogu vise), transfer rate ces upoloviti.
U mom slucaju je petina...

Dalje... ja ne zelim da mi ceo CPU bude koriscen za kriptovanje diska, ako vec furam AutoCAD, PS, 3DSMax ili bilo koji drugi ozbiljan softver, hocu da se CPU koristi za taj softver.
Znaci ne kapiras da za ozbiljan rad, nikako ne treba enkriptovati diskove na kojima se radi (bilo one na kojima je aplikacija, bilo temp diskove, bilo diskove na kojima program nesto drugo radi - samo storage za krajnji output koji se retko menja treba enkriptovati).

A to sto ti drzis sve i svasta na svom laptopu je nebitna stvar u ovoj temi. Slazem se da treba enkriptovati stvari i u firmi, ali razmatrati MP3 i slicno je nebitno po tom pitanju.
 
Odgovor na temu

a1200

Član broj: 28980
Poruke: 200
*.BVCOM.NET.



+744 Profil

icon Re: Legalnost softvera - Bez kontrole javnih preduzeća13.04.2011. u 20:27 - pre 157 meseci
OK... vazi :)

Kako se to "tebi" navodno dogadja na mashini ja nisam video nigde drugde. Drugo... OS ima write cache, pored toga sto i sam disk ima svoj write cache... mislim, ne vredi pricati. TrueCrypt je samo jedan layer izmedju, koji ne koci celu stvar jer iskljucivo koristi memoriju i CPU. Nista se ne zakucava na 100% jer on ima definisanu velicinu i broj buffera, koji, gle cuda na mom Q9400 2.66 (overklokovan na 3.4) zavrshi verovatno za frakciju vremena od sledece ture za upis i dekripciju, pa mi benchmark pokazuje manje od 25% iskoricenja core-a... Btw. ovaj zastareli procesor enkriptuje u cistom softwareskom modu oko 400 MB/s AES, a najbrze sto HDD moze da procita je nesto preko 110 MB/s (upis je dosta sporiji), diskovi su SATA...

Za tvoje SSD diskove ne znam nista, jer ih nikad nisam ni koristio... ali razlika izmedju normalnog i enkriptvanog koriscenja ne moze da postoji, jer jednostvno postoji nesto sto se zove write cache... i sistem sam vodi racuna kad i kako ce da spici vec popunjen buffer, koji je isto popunjen bajtovima bili oni dekriptovani/enkriptovani ili ne - tj. taj deo posla nema veze sa samim kriptovanjm podataka, vec sa operativnim sistemom koji prazni write cache kad se napuni - a taj cache nije 64KB/128KB vec se meri u megabajtima :), sami diskovi imaju po 8/16 MB cashe-a na sebi, ako nista drugo.

Tvoj problem je najverovatnije neki bloatware virus killer koji ti u pozadini analizira sve sto upisujes na disk i u memoriju - a ne enkripcija. Mislim, lepo su ti ljudi napisali kako to radi, da nema usporenja... a ono sto sam ja testirao i na cemu radim svakodnevno, se pokalpa 100% sa svim sto su rekli - iz toga sledi da ti imas neki zesci problem sa kompom koji nije vezan za ovo.

Dodatno, kad imas dovoljno rama (a ako se bavis ozbiljno necim to je najmanja stavka), disk se koristi samo sporadicno - pri ucitavanju i snimanju... dakle, nema nikakvog usporavanja usled koricenja CPU-a za enkripciju, jer jednostavno dok rendas ili racunas nesto, disk u 99% slucajeva ne radi nista - sve je u RAM-u.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Legalnost softvera - Bez kontrole javnih preduzeća13.04.2011. u 22:54 - pre 157 meseci
Citat:
component
A kada budu javna preduzeća došla na red (nadam se da će doći), da li želite da država plati Microsoftu desetine hiljade licenci za Windows i MS Office? Mi ćemo to platiti kroz porez. Recimo, nijedna škola sada nema plaćen softer, a ako bude kontrole, 10-tak licenci po školi je minimum koji može da se očekuje.


Stoji. Drzavna uprava i drzavne unstanove se u doroj meri mogu potpuno zadovoljiti softverom otvorenog koda pa cak i potpuno besplatnim softverom, a za ono sto ne moze, drzava je dovoljno veliki kupac da se isplati da se finansira razvoj odgovarajuceg softvera zasnovanog na otvorenom kodu i Linuksu.

Nazalsot, upravo je drzava najbolje tlo za dilove kao sto ga je napravio majkrosoft sa nasim vlastima. Svi potezi vec nekoliko generacija vlasti na IT polju su prakticno ispunajvanej zahteva majkrosofta. Kada nam pricaju o uvodljenju e-uprave, oni nam u stvari pricaju o uvodjenju majkrosofta i njegovih proizvoda, iako to nema apsolutno nikakvog smisla, osim smisla zasnovanog na tome da neko debelo zaradjuje na svemu tome.
 
Odgovor na temu

dekster2
milosavljevic boban
centar

Član broj: 142273
Poruke: 758
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Legalnost softvera - Bez kontrole javnih preduzeća13.04.2011. u 23:06 - pre 157 meseci
Evo da dodam,Utvrđivanje legalnosti softvera.

http://www.microsoftsrb.rs/download/legalnost/Leg_brosura.pdf
•Postujte sve ucesnike diskusije, pa cak i kada se ne slazete sa necijim misljenjem!
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Legalnost softvera - Bez kontrole javnih preduzeća14.04.2011. u 00:10 - pre 157 meseci
Previse tehnickog lupetanja ali posto imam vremena dok mi se ne otvori teretana, da odgovorim:
Citat:
a1200: Drugo... OS ima write cache, pored toga sto i sam disk ima svoj write cache... mislim, ne vredi pricati.

Ne vredi pricati da ti nemas predstavu ocigledno kako taj write cache radi, sto se vidi iz tvoje dalje izjave dole o "kolicini cache-a".

Citat:
TrueCrypt je samo jedan layer izmedju, koji ne koci celu stvar jer iskljucivo koristi memoriju i CPU. Nista se ne zakucava na 100% jer on ima definisanu velicinu i broj buffera, koji, gle cuda na mom Q9400 2.66 (overklokovan na 3.4) zavrshi verovatno za frakciju vremena od sledece ture za upis i dekripciju, pa mi benchmark pokazuje manje od 25% iskoricenja core-a... Btw. ovaj zastareli procesor enkriptuje u cistom softwareskom modu oko 400 MB/s AES, a najbrze sto HDD moze da procita je nesto preko 110 MB/s (upis je dosta sporiji), diskovi su SATA...

Na KOJOJ velicini ti mozes da izvuces neverovatnih 400MB/s na 3.4GHz kad i7 na 1.7 jedva izvuce 100MB/s na bilo kojoj velicini?
FYI, upis NIJE sporiji kod svih diskova, sta vise kod WD diskova je skoro uvek veci.
Jos jedan dokaz da ne znas sta je cache i kako se konkretno koristi ;)

[quuote]ali razlika izmedju normalnog i enkriptvanog koriscenja ne moze da postoji, jer jednostvno postoji nesto sto se zove write cache...[/quote]
E, sad se vracamo na to koliko nemas pojma o cemu pricas:

Citat:
i sistem sam vodi racuna kad i kako ce da spici vec popunjen buffer, koji je isto popunjen bajtovima bili oni dekriptovani/enkriptovani ili ne - tj. taj deo posla nema veze sa samim kriptovanjm podataka, vec sa operativnim sistemom koji prazni write cache kad se napuni - a taj cache nije 64KB/128KB vec se meri u megabajtima :), sami diskovi imaju po 8/16 MB cashe-a na sebi, ako nista drugo.

E vidis sistem NE prazni cache odjednom vec ga prazni u delovima od 4KB ili 64KB. Zato sam i rekao da je bitno da li je >=Vista ili <Vista (Vista moze i 1MB ali ga ne koristi uvek).
Evo tebi jedan thread da naucis prvo koje velicine buffer-a se citaju/upisuju na disk, bio cache tu ili ne:
http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=260956
Dakle, ponavljam: >90% transfera je <=64KB. Samo prosto kopiranje moze da izvuce veci procenat vecih buffer-a, a ti ne radis samo kopiranje.
Windows moze da ima koliki hoce cache, ali on ne prazni taj cache odjednom kad upisuje niti ga popunjava odjednom kad cita. Puni i prazni u delovima koji su onako mali kao sto sam rekao.
A taj deo tek vidi TrueCrypt - te male buffer-e od OS-a.
User mode Aplikacije
------------------------------------
Kernel mode FS filteri
File System
Cache Manager
TrueCrypt
Volume manager
Fizicki disk
Ovako izgleda kako prolaze podaci, i kao sto vidis ne moze TC da uradi nista po pitanju velicine buffer-a koje dobija od cache manager-a, koje su - ponavljam opet - uvek <=64KB.
Aplikacije tipa SQL Server i slicne koje same rade caching ne koriste iste velicine buffer-a, ali recimo SQL server koristi <=8KB uglavnom.

Citat:
Tvoj problem je najverovatnije neki bloatware virus killer koji ti u pozadini analizira sve sto upisujes na disk i u memoriju - a ne enkripcija. Mislim, lepo su ti ljudi napisali kako to radi, da nema usporenja... a ono sto sam ja testirao i na cemu radim svakodnevno, se pokalpa 100% sa svim sto su rekli - iz toga sledi da ti imas neki zesci problem sa kompom koji nije vezan za ovo.

Ko mi je napisao kako to radi? Ti? Interpretiranjem necega potpuno netacno?
Ja sam pisao slican softver TC-u, znam precizno sta govorim ovde, a ti pricas bukvalno teorijski navodeci linkove ka TC sajtu i interpretirajuci ih sasvim nerelevantno.
I kako bi malware usporavao samo enkriptovan disk a ne ostale diskove?:) Koliko jos sitnica da navedem koje se ne uklapaju u tvoju interpretaciju TC-a?

Problem je ili to da ti imas spor disk, ili ga toliko ne koristis pa ne primecujes. A kako si testirao koliko ti disk brzo radi sa enkripcijom - cik kazi ovde sada ;)

Citat:
Dodatno, kad imas dovoljno rama (a ako se bavis ozbiljno necim to je najmanja stavka), disk se koristi samo sporadicno - pri ucitavanju i snimanju... dakle, nema nikakvog usporavanja usled koricenja CPU-a za enkripciju, jer jednostavno dok rendas ili racunas nesto, disk u 99% slucajeva ne radi nista - sve je u RAM-u.

Koje crno sve je u RAM-u?:) Photoshop slika kojoj treba po 8GB da se edituje?
Virtuelne Masine koje su po 500GB ukupno? Toliko RAM memorije (500GB) ne bih mogao ni da stavim u jednu masinu a da ona ne kosta previse ;)
Disk se kod mene ITEKAKO koristi. I ne pomaze ni 16GB RAM-a, jer ni 10x toliko nije dovoljno da sve sto mi treba u trenutku moze da se kesira.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Legalnost softvera - Bez kontrole javnih preduzeća

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 17222 | Odgovora: 76 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.