Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Masina za ultrazvucno varenje plastike

elitemadzone.org :: TechZone :: Masina za ultrazvucno varenje plastike

[ Pregleda: 10619 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

graja
Andreja Cvetanovic
Mambaby
Bec

Član broj: 59360
Poruke: 82
*.mambaby.com.



+1 Profil

icon Masina za ultrazvucno varenje plastike26.04.2011. u 15:32 - pre 158 meseci
Ultrazvucno zavarivanje plastike... prilicno skakljiva tema. Pre par dana sam dobio nekoliko slika masine koju bi u dogledno vreme trebalo da popravim i pustim u ponovnu upotrebu. Problem je u tome sto masina nije bas savremena: ima nekoliko oooogromnih lampi, vazdusni trafo sa ne bas puno navojaka od bakarne zice debele kao prst, ogromni vazdusni promenljivi kondenzator itd. Ono sto nisam uspeo da vidim na slikama je piezoaktuator ?! Da li je moguce da je za ultrazvucno zavarivanje koriscen pomicni kalem (otprilike kao u zvucnicima)? Teoretski, ne vidim neku prepreku da to leti par desetina kHz... Ima li neko iskustva sa samogradnjom? Masinu koju treba da popravim je napravio neki matori majstor pre 30-40 godina u nekom selu u centralnoj Srbiji kome nisam uspeo da udjem u trag. Masina je prilicno dugo radila, ali posto sve ima svoj kraj (makar privremeni), poslednjih godina skuplja prasinu.
 
Odgovor na temu

elektrostudio
Vladimir Pavkovic
SZR Elektrostudio, servis idustrijskih
masina i software developer
Novi Sad

elektrostudio
Član broj: 201423
Poruke: 283
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: elektrostudio.com


+25 Profil

icon Re: Masina za ultrazvucno varenje plastike26.04.2011. u 15:48 - pre 158 meseci
Sprava radi na 27Mhz, nema potrebe za uz aktuatorom - velika snaga kroz plastiku i to je to
Elektrostudio
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+435 Profil

icon Re: Masina za ultrazvucno varenje plastike26.04.2011. u 19:13 - pre 158 meseci
Od 20-40KHz. Sve zavisi od materijala koji zelis da varis,seces ili i jedno i drugo u isto vreme. Govorim o novijim spravama koje ja ugradjujem u masine za pakovanje,ne znam kako su stare verzije izgledale. Evo ti sema:


Naravno,sve pocinje od generatora,za njega nemam semu. On je i najskuplji deo price i tesko da ces uspeti da ga napravis u samogradnji,ali srecno
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

graja
Andreja Cvetanovic
Mambaby
Bec

Član broj: 59360
Poruke: 82
*.mambaby.com.



+1 Profil

icon Re: Masina za ultrazvucno varenje plastike10.05.2011. u 09:08 - pre 157 meseci
Citat:
elektrostudio: Sprava radi na 27Mhz, nema potrebe za uz aktuatorom - velika snaga kroz plastiku i to je to



Hmmm...

Puno hvala na brzom i kompetentnom odgovoru.

Na zalost, u knjigama koje se bave energetskom elektronikom koje sam citao dok sam studirao i koje sam pogledao poslednjih dana (ono sto sam nasao na netu) nisam uspeo da nadjem nijednu semu rezonantnog konvertora za tako visoku frekvenciju (ne znam kako bih ga drugacije ralizovao u MHz opsegu)... Moze li neka sema?

Pozdrav,
Graja
 
Odgovor na temu

elektrostudio
Vladimir Pavkovic
SZR Elektrostudio, servis idustrijskih
masina i software developer
Novi Sad

elektrostudio
Član broj: 201423
Poruke: 283
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: elektrostudio.com


+25 Profil

icon Re: Masina za ultrazvucno varenje plastike10.05.2011. u 11:44 - pre 157 meseci
Obicno ima mali oscilator sa tranzistorom i kristalom na 27.125Mhz pa se to pojaca sa jos 2 stepena tranzistorima i dobije oko 1W snage te se to gura u lampe cije anodno kolo rezonira na 27Mhz. Tu je malo problem sto je dosta visok napon na anodama i mora se uraditi automatsko podesavanje anodnog kola u zavisnosti od kapaciteta koji postoji na prikljucnim krajevima. To podesavanje obicno radi mali jednosmerni motor koji je spojen na kondenzator koji podesava anodno oscilatorno kolo. Sto se tice sheme nemam nista tako kod sebe. Mozete pokusati nabaviti shemu KT uredjaja za fizikalnu medicinu koji isto radi na 27Mhz (doktori time greju kosti pacijenata) i princip je slican kao kod uredjaja za zavarivanje folije.
PS. Okacite slike koje ste dobili da mogu vise pomoci

[Ovu poruku je menjao elektrostudio dana 10.05.2011. u 13:00 GMT+1]
Elektrostudio
 
Odgovor na temu

graja
Andreja Cvetanovic
Mambaby
Bec

Član broj: 59360
Poruke: 82
*.mambaby.com.



+1 Profil

icon Re: Masina za ultrazvucno varenje plastike10.05.2011. u 14:57 - pre 157 meseci
Postovani gospodine Pavkovicu!

Jos jednom hvala na iscrpnom odgovoru!

Iako se ne moze bas puno videti sa slika koje sam dobio, evo ih:
https://picasaweb.google.com/1...G?authkey=Gv1sRgCKqL_8PjxqL-Kw

27 MHz oscilator za fizikalnu medicinu bi verovatno mogao da bude osnova ovog uredjaja. Pokusacu da nadjem semu, a Vas cu zamoliti da, ako Vam u medjuvremenu neka dodje u posed, da je postavite na forum.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

elektrostudio
Vladimir Pavkovic
SZR Elektrostudio, servis idustrijskih
masina i software developer
Novi Sad

elektrostudio
Član broj: 201423
Poruke: 283
*.222.139.0

Sajt: elektrostudio.com


+25 Profil

icon Re: Masina za ultrazvucno varenje plastike11.05.2011. u 18:33 - pre 157 meseci
Na osnovu slika NEMA tranzistora ali one dve lampe sto s jedna do druge su zapravo oscilator, a ona VELIKA je glavni izvor snage. Nisam na slikama video sta je spojeno na kapicu na toj velikoj lampi i to je mozda i greska sto to ne radi. Jedan od onih debelih namotaja bi trebalo da je spojeno na kapicu (anodu). Obavezno proveriti da li je nepokretni deo izolovan elektricno od pokretnog dela. Budite oprezni jer na anodi one velike lampe moze biti i 2500VDC. Slicnu spravu koriste i za "bombardovanje" folije za stampu tako da i tamo mozete pronaci nesto sto Vam moze posluziti.
Elektrostudio
 
Odgovor na temu

Agatoon
Dragisa Agatonovic
ekonomista
sam svoj
Beograd, Srbija

Član broj: 328070
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Masina za ultrazvucno varenje plastike23.02.2015. u 19:36 - pre 111 meseci
Citat:
morihei ueshiba:
Od 20-40KHz. Sve zavisi od materijala koji zelis da varis,seces ili i jedno i drugo u isto vreme. Govorim o novijim spravama koje ja ugradjujem u masine za pakovanje,ne znam kako su stare verzije izgledale. Evo ti sema:


Naravno,sve pocinje od generatora,za njega nemam semu. On je i najskuplji deo price i tesko da ces uspeti da ga napravis u samogradnji,ali srecno :)


Postovani,

Video sam ovu poruku koju ste napisali pre nekoliko godina. Potrebna mi je masina za ultrazvucno zavarivanje sintetickog netkanog materijala. Da li mozete da mi pomognete oko toga i da li mozda znate da li se postize isti efekat ako se materijali spajaju uz pomoc klasicnih grejaca i ako se spajaju ultrazvucno. Srdacan pozdrav. Dragisa
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Masina za ultrazvucno varenje plastike

[ Pregleda: 10619 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.