Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ADSL u Srbiji-odnos download/upload

[es] :: ISP :: ADSL :: ADSL u Srbiji-odnos download/upload

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 9772 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

d.vader

Član broj: 287659
Poruke: 98
*.adsl-1.sezampro.rs.



+36 Profil

icon ADSL u Srbiji-odnos download/upload10.07.2011. u 14:42 - pre 155 meseci
Po savetu druga postavljam temu jer želim da čujem informacije i iskustva u vezi brzina, odnosno, odnosa brzina između downloada i uploada.
Skoro sam, pre par meseci prešao na Orion ADSL jer su mi na prodajnom mestu rekli da nude najveće brzine i najniže cene. Naivno sam im poverovao i sad pitam:
Uzeo sam paket MAX po ceni od 2490 din uz dvogodišnji ugovor i imam:

Bilo mi je čudno da je upload na paketu MAX isti kao na paketu koji je ispod (Orion ADSL6) i koji je jeftiniji. Logika kaže, ako je upload ograničen onda ne može biti MAX.
Pošto sam skoro službeno putovao, na tri mesta sam uporedio brzine i cene:
Primer 1, aerodrum Prag, WiFi u okviru kafea uz piće:


Primer 2. stan u Moskvi, ADSL po ceni od 360 rubalja za mesec (40 rubalja = 1 euro)


Primer 2, stan u Samari, ADSL po ceni od 280 rubalja za mesec:


Obratio sam se Orionu i dobio odgovor:
Citat:
Postovani,

Sto se tice uslova u drugim zemljama mi svakako o tome ne mozemo govoriti.

Uveravamo Vas da u ovom trenutku mi pruzamo najpovoljnije uslove ADSL Interneta u nasoj zemlji.

Svakako ocekujemo da ce se u narednom periodu usluga poboljsati i biti konkurentnija, na osnovu primera zemalja u okruzenju.

Ukoliko imate dodatnih pitanja mozete kontaktirati nas korisnicki servis na broj telefona 011/4 100 100.


Srdacan pozdrav,
Igor Rogulja
Korisnicki Servis


 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.customer.m-online.net.



+768 Profil

icon Re: ADSL u Srbiji-odnos download/upload14.07.2011. u 13:10 - pre 155 meseci
Ne znam odakle ovako dobar upload na ovim slikama. Moje iskustvo je bilo gde god da sam isao da situacija slicna ko kod nas. Tacnije, u Italiji je jos gore nego kod nas, tamo je internet tragedija. Ovde u nemackoj u stanu imam nekih 10 Mbps down i nesto manje od 1 Mbps up, a ovde u firmi upravo izmerih 17 Mbps down i 0.86 up. Ne razumem se bas puno ali mislim da tamo gde je up jednak ili cak veci od down-a ukazuje na opticki kabal.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: ADSL u Srbiji-odnos download/upload14.07.2011. u 13:28 - pre 155 meseci
ADSL kod nas (bilo koji) mislim da ne moze vise od 1Mbit upload-a zbog "starih" centrala.

A to uporedjivanje vani mani - Finska i j. Koreja su recimo subvencionisale izgradnju opticke infrastrukture u celoj zemlji tako da sada operateri samo preprodaju protok i nista vise - nema daljih ulaganja jer trenutno ne moze bolje :)

Upload ti je sasvim realan za taj paket. Jedini bolji upload kod nas, osim na optici, je kod SBB-a na Turbo paketima ili sa upload boosterima koji kostaju, po meni, previse (ali moze im se :)).

A download mi se cini da ti je slab, ali to moras da proveris da li je do centrale, do Oriona ili do tebe - ako koristis wireless sa rutera a ne kabl tesko se postizu max. download (i upload) brzine.

Svejedno je brze od standardnih upload brzina kod SBB-a recimo (bez up boostera ili turbo paketa).

Uzivaj u prevodu :)
 
Odgovor na temu

d.vader

Član broj: 287659
Poruke: 98
109.121.47.*



+36 Profil

icon Re: ADSL u Srbiji-odnos download/upload14.07.2011. u 13:36 - pre 155 meseci
Citat:
tdusko: Ne znam odakle ovako dobar upload na ovim slikama. Moje iskustvo je bilo gde god da sam isao da situacija slicna ko kod nas. Tacnije, u Italiji je jos gore nego kod nas, tamo je internet tragedija. Ovde u nemackoj u stanu imam nekih 10 Mbps down i nesto manje od 1 Mbps up, a ovde u firmi upravo izmerih 17 Mbps down i 0.86 up. Ne razumem se bas puno ali mislim da tamo gde je up jednak ili cak veci od down-a ukazuje na opticki kabal.

Piše ti na svakoj odakle je. Za poslednju znam 100% da nije optika.
Ako ste primetili, nije reč samo o brzini nego i o ceni!
Suština koju sam hteo pokretanjem teme je, dokle će nas naši provajderi tretirati kao ovce?
 
Odgovor na temu

allexx
Beograd

Član broj: 33011
Poruke: 314
*.home.otenet.gr.



Profil

icon Re: ADSL u Srbiji-odnos download/upload14.07.2011. u 13:50 - pre 155 meseci
Citat:
d.vader: Piše ti na svakoj odakle je. Za poslednju znam 100% da nije optika.
Ako ste primetili, nije reč samo o brzini nego i o ceni!
Suština koju sam hteo pokretanjem teme je, dokle će nas naši provajderi tretirati kao ovce?


Dokle ce nas tretirati kao ovce? Pa sve dok se ne postavi optika u Srbiji ili Telekom ne zameni instalacije stare po "reicmo" 30 i vise godina, pricao sam sa covekom koji u Bg radi u Telekomu i kaze da brze NE moze od onoga sto ima telekom, za sbb ne zna, ali Svi ce da tretiraju nas kao ovce oko net-a jer neko ne moze da shvati da za sada boljeg NEMA bar sto se telekoma tice, a zasto nema bolje? Jer nema uslova za bolje, ne mozes na cevcici za pice coca-cole provuci 10 litara vode u sekundi, ni priblizno, a mi ocemo vise, ocemo i imacemo kad se "cevcica" promeni, a do tada bicemo ovce.
Dreambox
 
Odgovor na temu

d.vader

Član broj: 287659
Poruke: 98
109.121.47.*



+36 Profil

icon Re: ADSL u Srbiji-odnos download/upload14.07.2011. u 13:54 - pre 155 meseci
Citat:
allexx: Dokle ce nas tretirati kao ovce? Pa sve dok se ne postavi optika u Srbiji ili Telekom ne zameni instalacije stare po "reicmo" 30 i vise godina, pricao sam sa covekom koji u Bg radi u Telekomu i kaze da brze NE moze od onoga sto ima telekom, za sbb ne zna, ali Svi ce da tretiraju nas kao ovce oko net-a jer neko ne moze da shvati da za sada boljeg NEMA bar sto se telekoma tice, a zasto nema bolje? Jer nema uslova za bolje, ne mozes na cevcici za pice coca-cole provuci 10 litara vode u sekundi, ni priblizno, a mi ocemo vise, ocemo i imacemo kad se "cevcica" promeni, a do tada bicemo ovce.

Slažem se ali je pitanje gde idu pare od tako skupog korišćenja. Jel treba korisnici da prave infrastrukturu ili davaoc usluga?
Sve je mućka jer se sa uvođenjem drugog fiksnog operatera beskonačno oteže. Ovo sa Orionom je smešno. To nije drugi fiksni operater, to je bacanje prašine u oči!
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.customer.m-online.net.



+768 Profil

icon Re: ADSL u Srbiji-odnos download/upload14.07.2011. u 14:15 - pre 155 meseci
Ako uzmemo u obzir druge usluge i servise u Srbiji internet nam je u poredjenju sa ostalim smtrnicima u Evropi odlican! Skandinaviju ne racunam.

Moglo bi da se poradi na stabilnosti, tehnickoj podrsci i ceni ali sto se brzine tice to je solidno.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: ADSL u Srbiji-odnos download/upload14.07.2011. u 16:08 - pre 155 meseci
Realno - jedino brzine mogu da se povecaju ali cene nece padati. Nigde nisam video ispod 10e mesecno (nema ni kod nas, kad se uracuna pretplata za fixni ili kablovsku). Nijednom operateru se ne isplati da se "zamlacuje" za 5e mesecno. Mozda u Kini ili Zimbabve-u gde su prosecne plate sica u dolarima.

Mislim da jedino SBB moze da pogura malo brzine navise jer njihova infrastruktura to moze - Lelekom nece menjati istu dok ne bude primoran. A SBB nema razloga da je menja jer je vec dobra - ustedece novac, i kasnije jeftiniju infrastrukturu uzeti.
 
Odgovor na temu

d.vader

Član broj: 287659
Poruke: 98
*.adsl-1.sezampro.rs.



+36 Profil

icon Re: ADSL u Srbiji-odnos download/upload14.07.2011. u 16:18 - pre 155 meseci
Citat:
Dexic: Realno - jedino brzine mogu da se povecaju ali cene nece padati. Nigde nisam video ispod 10e mesecno (nema ni kod nas, kad se uracuna pretplata za fixni ili kablovsku). Nijednom operateru se ne isplati da se "zamlacuje" za 5e mesecno. Mozda u Kini ili Zimbabve-u gde su prosecne plate sica u dolarima.

Mislim da jedino SBB moze da pogura malo brzine navise jer njihova infrastruktura to moze - Lelekom nece menjati istu dok ne bude primoran. A SBB nema razloga da je menja jer je vec dobra - ustedece novac, i kasnije jeftiniju infrastrukturu uzeti.


Pa u prvom postu sam stavio cene. U pitanju je Rusija gde su plate daleko bolje nego u Srbiji a kupovna moć, da ne pričam.

Primer iz Moskve je najboli, za manje od 10 eura je brzina koja je na slici.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: ADSL u Srbiji-odnos download/upload14.07.2011. u 19:31 - pre 155 meseci
Pa u Skandinaviji i J. Koreji postoji Gbit opticki za 20e.... i radi bukvalno kao LAN unutar zemlje.
Ali ako ocekuje bilo sta slicno, nema potrebe da dalje razgovaramo - u velikoj si zabludi :)

Da se razumemo, i tata bi sine - ali tata je realan i zna da nema sanse za tako necim :) Ovde nam ni konkurencija nece pomoci, ni ulazak u EU ni nista slicno tome. Jedino slucajni pronalazak nafte, zlata, dijamanata i do-sada-nepoznatog-skupocenog-elementa :)
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.adsl-3.sezampro.rs.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: ADSL u Srbiji-odnos download/upload14.07.2011. u 19:32 - pre 155 meseci
Evo i u Bugarskoj koja ima mnogo bolju infrastrukturu (FTTB skoro svuda) paketi ugalvnom pocinju od oko 10eur mesecno, s tim sto se za te pare dobija 10-15-20mbit u downloadu i zavisno od provajdera od 2-3 do 20Mbit u uploadu.

Samo da se u veleprodaju interneta u Srbiji umesa jos neko (a ima naznaka da hoce), i onda ce provajderi moci da ako ne smanje cene, bar pocetne pakete povecaju, a preko 16/1Mbit - ne verujem da ce negde da ponude preko ADSL-a.

Ono sto ne bi bilo lose je paket od nekih 12/1Mbit - za korisnike cije su parice ~2km od centrale, a takvih ima prilicno u Srbiji, bas je veliki raskorak izmedju 8 i 16Mbit.

E sad, drugi vidovi pristupa, LAN, optika... Sacekacemo malo za to, ali za nekoliko godina mozda i postane realnost.

Evo imam informacije da ce jedan provajder ovde (exe-net) ponuditi i wireless turbo flat (jer novi standardi mogu da proguraju dosta protoka i bezicno) - mislim na pakete od 10-20-30Mbit za do oko 25eur. Evo vec testiraju 1190din za 6/1Mbit, 8/2 za 1750 itd itd, a mislim da ce protoci ici jos na gore...

Treba sacekati, pa videti... Bilo bi ok da za 1500din vidimo u standardnoj ponudi bar 4Mbit na ADSL-u, a da 6 ili 8Mbit kosta oko 2000, i konacno 12 i 16Mbit za do 2500. Ja bi bio zadovoljan.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

d.vader

Član broj: 287659
Poruke: 98
*.adsl-1.sezampro.rs.



+36 Profil

icon Re: ADSL u Srbiji-odnos download/upload14.07.2011. u 19:39 - pre 155 meseci
Citat:
Dexic: Pa u Skandinaviji i J. Koreji postoji Gbit opticki za 20e.... i radi bukvalno kao LAN unutar zemlje.
Ali ako ocekuje bilo sta slicno, nema potrebe da dalje razgovaramo - u velikoj si zabludi :)

Da se razumemo, i tata bi sine - ali tata je realan i zna da nema sanse za tako necim :) Ovde nam ni konkurencija nece pomoci, ni ulazak u EU ni nista slicno tome. Jedino slucajni pronalazak nafte, zlata, dijamanata i do-sada-nepoznatog-skupocenog-elementa :)

Nisam ni slovom spomenuo da tražim protok koji navodiš pa ne vidim mesto rečima da sam u zabludi.
Forum služi da se razmene saznanja da se ne bude u zabludi. Evo, Slobodan Milivojević je dao informaciju koja može biti realnost i time otklanja zablude.
Pa tata, hvala ti što me usvoji ali nisam to tražio, samo sam razmenio informacije i imao par pitanja.
Nadam se da nisu bila toliko naivna da su zaslužila takav odgovor od tebe.
Nema veze, hvala na informaciji i uloženom trudu.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: ADSL u Srbiji-odnos download/upload14.07.2011. u 20:13 - pre 155 meseci
OK Bugarska i Rumunija su vec negde sa nama po "standardu" pa se tu i moze porediti. Ali onda ti pada u vodu logika o plati, jer realno ni tamo nemaju neke plate (mislim da cak stvarni prosek Rumunije je ispod naseg?)

Izvini za reakciju, imamo sigurno iste zelje za net u Srbiji, ali ne verujem da se slazemo oko mogucnosti napretka istog ni priblizno.

Sto se Slobodanove procene tice, pa SBB nudi 6/512 valjda za 1500 (?), Telekom nudi ADSL 4/512 za ~1000 (oba uz ugovor). Vidi se da se barem bore za korisnike pa svi idu na ugovorne obaveze za bolje cene.
Ali cim se ne trude da pocetne pakete povecaju nesto a cene realno smanje vec duze vremena, ne verujem da cemo daleko doci.

Verovatno je deo problema sto je vecini ako ne i skoro svima dovoljan i 4/512 net, vrlo malo je onih kojima je bitno vise - i tada je lako ne povecavati brzine vec vise naplatiti za "Velike" brzine.

Sta mi mozemo uraditi po tom pitanju? Verovatno samo da se odselimo.
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.adsl-3.sezampro.rs.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: ADSL u Srbiji-odnos download/upload14.07.2011. u 20:36 - pre 155 meseci
Pa dobro, evo ja sa 6Mbita na ADSL-u vec mogu da gledam HD1080p video na youtube-u, dok na drugom (4Mbit) linku bas i ne mogu... Samo jedna stvar za koju u ovom trenutku mogu da se setim, a da stvarno treba vise od 4Mbps.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

milosbeo
Loading...

Član broj: 220015
Poruke: 438
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: www.umrezen.in.rs


+82 Profil

icon Re: ADSL u Srbiji-odnos download/upload14.07.2011. u 22:56 - pre 155 meseci
Postavljac teme ocigledno nije dovoljno tehnicki potkovan. Ne zna ni koji tip konekcije je imao na lokacijama, to je sigurno.
Sto se tice onoga sto si dobio od Oriona, rezultat je fantastican!

 
Odgovor na temu

make_lele
make_lele
Srbistan

Član broj: 287268
Poruke: 383
*.yubc.net.



+68 Profil

icon Re: ADSL u Srbiji-odnos download/upload14.07.2011. u 23:50 - pre 155 meseci
Slazem se. Porediti ADSL i wifi na npr aerodromu, pa jos i ADSL u Srbiji i u Rusiji je smesno.

Smesan je i taj Orionov marketing kojima ocigledno na nivou cele kompanije namamljuju korisnike "mi imamo najbolji i najjeftiniji internet"-NE NEMATE!
 
Odgovor na temu

milosbeo
Loading...

Član broj: 220015
Poruke: 438
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: www.umrezen.in.rs


+82 Profil

icon Re: ADSL u Srbiji-odnos download/upload15.07.2011. u 13:12 - pre 155 meseci
Cekaj, kako to u Rusiji moze da bude ADSL sa izmerenih 17Mbita u uploadu? omg
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.adsl-3.sezampro.rs.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: ADSL u Srbiji-odnos download/upload15.07.2011. u 14:48 - pre 155 meseci
ADSL preko 3Mbit u uploadu ne postoji.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

milosbeo
Loading...

Član broj: 220015
Poruke: 438
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: www.umrezen.in.rs


+82 Profil

icon Re: ADSL u Srbiji-odnos download/upload15.07.2011. u 15:15 - pre 155 meseci
@ Slobodan

Mislim da ne moze ni 3Mbit... Mozda neki AnexM... Mrzi me da kopam.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: ADSL u Srbiji-odnos download/upload15.07.2011. u 19:42 - pre 155 meseci
Ne lupajte, u Koreji postoji Gbit ADSL. Da li to ide preko ADSL centrale kao kod nas, ili cega vec ne znam, ali sigurno se deli kapom i sapom ADSL Gbit (i upload i download koji STVARNO radi punom brzinom barem ako druga strana moze da isti protok provuce).
 
Odgovor na temu

[es] :: ISP :: ADSL :: ADSL u Srbiji-odnos download/upload

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 9772 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.