Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vojno odmaraliste KUPARI

elitemadzone.org :: MadZone :: Vojno odmaraliste KUPARI
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 16284 | Odgovora: 50 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
46.217.39.*



+228 Profil

icon Re: Vojno odmaraliste KUPARI16.07.2011. u 03:44 - pre 155 meseci
Citat:
payge

Hoces da nam budes vodja debeli?
Normalno, to je i za vase i za moje dobro.
Tebe da slusamo kako i sta treba da se radi?
Bolje vam je to nego da tumarate okolo kao igubljeni u magli.
Lider, a ?
Marsal. Kao sto je bio Tito. Sa mnom ce te bolje proci, on je bio bravar, ja sam elektronicar.
Ja razumem tvoju potrebu da budes nekom komandir, ludilo je nasledno, ali
Hvala lepo, ne.
Da se ne vredjamo. Komandir je nizi rang, to je do komandira cete . Moje su ambicije vece, bar komandant armije.

Mi gologuzani ne jasemo tudju grbacu, nismo na sisi.
Jahali bi i vi samo ne znate kako.
Ne volimo krvave Iracke i Afganistanske pare.
Nismo lesinari.
Ni ja ne volim krvave Iracke ili Afganistanske pare. Uglavnom primam Americke dolare, legalne i ciste, od Ministarstva odbrane.

Umemo da napravimo: svajcarski sat i auto i codec i biciklo i deciju igracku i kompjuter i rulet i jos mnogo cega, ono sto zaradimo, zaradilii smo... posteno, nama dosta.
Nemamo krvavi novac u steku i ne progoni nas sto demona.
Mi mirno spavamo.
Umete vi kitu moju da napravite, zato vam i ide ovako - kako vam ide. Inace mrzim pateticne i tugaljive price. Ne gledam spanske-turske-indiske serije, ateista sam i popove organski ne podnosim. Sto se tice sna, nemoj da brines, spavam ja dobro i dugo.

Smiri se, uskoro ce te pozvati tvoji psi rata i opet ces jesti tudju nesrecu, bice ti bar neko vreme lakse.
Nemam ja nista sa necijom nesrecom. Mene placaju Americki poreski obveznici da pruzam servisne usluge njihovom timu, da bi on mogao da pobedjuje i time i njih(Amerikance) uveseljava. Ja samo srecu i radost donosim. Trebas da vidis njihove poglede i izraze lica, kad im na +60 nestane struje ili stane neka oprema (centar veze) pa im ja i ekipa to popravi. Nema tu nicije nesrece, tu je samo radost i veselje. Zamisli sebe u toj situaciji, pa kad me budes video da dolazim, bicu ti vazniji od svih svetaca zajedno. Inace moram da dodam i to da svoj posao obaljam dobro i da me nikad do sad nisu odbili kad sam se javljao u bilo kojoj kompaniji. Uvek sam ja davao otkaz.



 
0

payge

Član broj: 25165
Poruke: 26



+1012 Profil

icon Re: Vojno odmaraliste KUPARI16.07.2011. u 04:01 - pre 155 meseci
Citat:
Konislav:nestane struje ili stane neka oprema (centar veze) pa im ja i ekipa to popravi


E sad stvarno pocinjem da verujem u propast Amerike.
 
0

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Vojno odmaraliste KUPARI16.07.2011. u 04:40 - pre 155 meseci
Citat:
Ovo je samo nastavak izvrtanja price. Ko je naredio vojsci da intervenise u Sloveniji i Hrvatskoj? Ajde probaj da mi odgovoris na pitanje koje sam postavio i koje cu sad pojasniti. Ti si Srbije, oficir si JNA, glavna komanda nije u Beogradu vec u Ljubljani, tvoji iz Srbije zele da se razidju sa Slovencima i da izadju iz zajednicke drzave, dolazi naredjenje da se napadne Srbija i da se onemoguci odcepljenje, tvoji su roditelji na strani civilne vlasti koja zeli razlaz, tvoja porodica, tvoji prijatelji, sta ces ti da uradis?
Podrzaces svoje Slovenacke kolege i bices lojalan njima i ostaces da se boris protiv svoje porodice i prijatelja. Nikako neces napustati polozaj i svojim zalaganjem, dozvolices da se sva tehnika i naoruzanje odvezu u Sloveniju (uzeo sam primer Slovenije, neka bude Makedonija).

Nisam te pitao o opstim postulatima filozofije "sta bi bilo, kad bi bilo". Ja sam tebe pitao da kazes i datoj situaciji koja se desila u SFRJ ti milance ( ili kako se zoves) da si staresina JNA u situaciji koja je data, na cijoj strani bi stao i od koga bi primao naredjenja?


Stani, polako...ima i druga perspektiva gledanja na stvari:

Vidis, kad govorim o JNA, mislim na apsolutno sve staresine svih nacionalnosti.

Bez obzira da li su u pitanju Slovenci, Makedonci, ili bilo sta geografski izmedju ta dva, svi su oni bili pod istom obavezom,
istom zakletvom.

Raspad federacije se nije desio iz cista mira, izmedju 2:00 i 2:15 nocu odredjenog dana, iznebuha i iznenada.

Desio se u dugotrajnoj sekvenci koja je trajala brat-bratu jedno dve godine, sto sam kao obican posmatrac mogao da primetim
ja kao obican gradjanin, van ikakvih bezbednosnih struktura. Znaci, od Spegelja na filmu i zavrtanja kragne vojniku Svetlancetu
Nakovu na otvoru oklopnog transportera u Splitu.

Siguran sam da su vojno-bezbednosne strukture znale sta se desava bar jedno 4-5 godina pre mene.

E, vidis - niko iz tih vojnih struktura, ni Slovenac, ni Hrvat, ni Srbin, ni Musliman iz Bosne, ni....ni Makedonac - niko, narocito
oni u samom vrhu vojne hijerarhije, nije preduzeo gotovo pa apsolutno nista da predupredi oruzane nerede.

Dakle, govorim u prvom redu o Generalstabu, o onih par likova koji su obavezno, kao garantovani clanovi drzavnog vrha ucestvovali
na svim bitnim drzavnim sednicama. Nije se sa te strane cuo ni jedan jedini glas. Zatim - komandanti vojnih oblasti.

U obavezi su bili da brane Ustavni Poredak drzave ciji su vojni sluzbenici bili, kojoj su se zakleli na vernost, u kojoj su stekli sve sto
su stekli i uzivali u svemu sto im je sistem pruzio.

Ako su vec bili na poziciji na kojoj jesu, sa svim prinadleznostima koje takav polozaj nosi, s punim pravom je svako od nas morao
da ocekuje da ce se kao svesni, odgovorni gradjani, ako ne i kao profesionalci najviseg dometa u svojoj bransi da se umesaju i
urade ono sto mogu i moraju....

... a to je da sprece oruzane nerede u drzavi koja jos postoji, istina na samrti, sa voljom da se raspadne u paramparce.


Posle je u redu moglo da se razgovara, pregovara, ebe majka srpska i hrvatska, ali bi se (bar u teoriji) sve zavrsilo civilnim razlazom,
tj. 'razvodom braka'.

E, kad su oni koji su znali sta se desava ( + mogli da nesto ucine) mirno izmudrovali, cutali kad su trebali da lupe pesnicom o sto
(a to je sasvim sigurno neki period 1988-1991, mozda i ranije), pustili da stvari dodju dokle su dosle, onda mozemo da diskutujemo
tvoju pricu o oficiru iz Slovenije, sta da radi i sta mu je ciniti.

 
0

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Vojno odmaraliste KUPARI16.07.2011. u 09:47 - pre 155 meseci
Citat:
milanche:
Desio se u dugotrajnoj sekvenci koja je trajala brat-bratu jedno dve godine, sto sam kao obican posmatrac mogao da primetim
ja kao obican gradjanin, van ikakvih bezbednosnih struktura. Znaci, od Spegelja na filmu i zavrtanja kragne vojniku Svetlancetu
Nakovu na otvoru oklopnog transportera u Splitu.

Siguran sam da su vojno-bezbednosne strukture znale sta se desava bar jedno 4-5 godina pre mene.

E, vidis - niko iz tih vojnih struktura, ni Slovenac, ni Hrvat, ni Srbin, ni Musliman iz Bosne, ni....ni Makedonac - niko, narocito
oni u samom vrhu vojne hijerarhije, nije preduzeo gotovo pa apsolutno nista da predupredi oruzane nerede.

Dakle, govorim u prvom redu o Generalstabu, o onih par likova koji su obavezno, kao garantovani clanovi drzavnog vrha ucestvovali
na svim bitnim drzavnim sednicama. Nije se sa te strane cuo ni jedan jedini glas. Zatim - komandanti vojnih oblasti.

U obavezi su bili da brane Ustavni Poredak drzave ciji su vojni sluzbenici bili, kojoj su se zakleli na vernost, u kojoj su stekli sve sto
su stekli i uzivali u svemu sto im je sistem pruzio.


Slazem se sa tobom, da su te guzonje trebale nesto da urade. Pa i da ubiju Milosevica i Tudjmana i koga sve (kao sto je Apis uradio, a ne tamo neki Koreanci), samo da sprece rat i da zastite toliki broj poginulih... Ali eto, ti u vrhu vojne komande, verovatno su bili predsednikovi kucni ljubimci koji su ga slusali. Pa u to vreme pre 5. oktobra, svi "bitni ljudi" su bili Milosevicevi. Pa nije moglo ni legalno da prodju izbori, a kamoli nesto drugo...

Ali ne slazem se sa tobom kada pominjes, da je "vojska" trebala to da odradi. Nisu te guzonje isle u Kupare i gde vec, nego verovatno na neka fensija mesta, nego su isli obicni oficiri i podoficiri i njihove porodice. A u ovoj temi se jezikom udara bas po tim nizim pripadnicima JNA, koji su sta mogli da urade? Ono sto su neki mogli su uradili. Izasli su iz JNA.
 
0

gavrantije

Član broj: 52384
Poruke: 26
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+33 Profil

icon Re: Vojno odmaraliste KUPARI16.07.2011. u 10:24 - pre 155 meseci
CoyoteKG, ti si očigledno momak iz sasvim druge priče od našeg “investitora i biznismena” Konislava. Za razliku od tebe, on je bio tamo gde se nije ratovalo, u Makedoniji, pa sve što piše je njegova paušalna procena.
Mene je, eto, dopala ta “čast, dužnost i obaveza“ da zamenim njega (on nije stigao- izašao iz JNA 1990, a rat počeo 1991), njegovog tatu i korpus beogradskih epoletiranih guzonja u odbrani njihovih teško stečenih privilegija.

99% ljudi iz Srbije koje je JNA poslala na ratište nije ni znalo gde su Kupari, uključujući i gardijsku jedinicu koju Konislav pominje, a kamoli da su bili tamo.
E, sad bi Konislav da evocira uspomene. Nek’ ih evocira sa svojim tatom, ne sa nama.
 
0

sonus70
Novi Sad

Član broj: 120808
Poruke: 176
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+266 Profil

icon Re: Vojno odmaraliste KUPARI16.07.2011. u 10:51 - pre 155 meseci
Bio sam u Kuparima, ustvari u kampu sa druge strane magistrale '87. Jedno od najlepših letovanja kad sam bio šiljokuran. Pun kamp omladine iz Bosne, Srbije, Hrvatske. Ako me sećanje služi, drugar i ja smo za mesto za šator+nas dvojica plaćali dnevno ko oficiri u hotelima u drugom delu tog vojnog kompleksa za celo letovanje pun pansion za celu porodicu. Za njih neka smejurija od cene čisto da ne bude poklonjeno.

A bio sam i na ratištu u Slavoniji i gledao kako major koji ima funkciju referenta za "moral" plače ko pi....ca kad nas gađaju malo minobacačima. Valjda je plakao što više neće moći da ide u Kupare na more.
A priča "druga biznismena povratnika" o PTT, EDB odmaralištima je isto sr*** drugo pakovanje, i dužnosti i posao obavljaju sa istim žarom i predanošću kao i oficiri. Pa prema tome slede i iste privilegije.
 
0

gavrantije

Član broj: 52384
Poruke: 26
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+33 Profil

icon Re: Vojno odmaraliste KUPARI16.07.2011. u 11:47 - pre 155 meseci
Sonus, u tom kampu sam bio mnogo puta, počev od svoje šesnaeste i on je svakako neizbrisivi deo mojih lepih uspomena. Samo, Konislav nije bio sa nama, tu pod šatorima, kao što nije bio ni po vukojebinama Bosne i Hvatske. On, naravno, misli na kuparske hotele koji su nama bili nedostižni.

Nego, moja priča ima i nastavak, opet vezan za dotične drugove guzonje.
Sredinom osamdesetih kupio sam parče kamenjara, u blizini Dubrovnika, prema Splitu. Ništa ekskluzivno, bez struje i vode, puno makije i zmija, ali moje ]ebiga. Instaliram kamp prikolicu i polako... svake godine dodam ponešto, agregat za struju, tendu ispred, ovo-ono...

E, onda počne taj rat u kome Konislav nije stigao da učestvuje i svima dobro poznat junački prodor, još junačkije crnogorske vojske. Posle biološko hemijskog udara na bazen Tereze Kesovije u Konavlima i juriša na fri-šop na aerodromu u Ćilipima, usledilo je povlačenje
Junački ratni plen, pored onih krava, sačinjavale su i kamp prikolice, izmedju ostalih i moja. Preko nekih veza saznao sam da su sve završile u uvali Valandos, novom, privremenom odmaralištu za ratne vojne guzonje koje rata nisu videle.

Konislave, imaš li kakvih uspomena iz Valandosa?
 
0

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3740
*.crnagora.net.



+1232 Profil

icon Re: Vojno odmaraliste KUPARI16.07.2011. u 11:51 - pre 155 meseci
Citat:
milanche: ...(a to je sasvim sigurno neki period 1988-1991, mozda i ranije), pustili da stvari dodju dokle su dosle...


Mnogo ranije su strukture iz vlasti znale sta ce se desiti i tome su samo doprinosile a ne pokusavali da to sprijece... Evo ti primjer iz 1984 kada je dvorana izgradjena za olimpijadu u Sarajevu dobila ime zetra, skracenica od zelena transverzala sto je muslimansko podrucje koje preko Novog pazara i sandzaka spaja islam sa buducom novom islamskom drzavom na teritoriji ondasnje Bosne... znaci barem 7-8 godina prije rata se pripremao scenario dok su guzonje jos uvijek isli u Kupare na odmor a usput u autu pustali "od Vardara pa do Triglava"...

Citat:
sonus70: Bio sam u Kuparima, ustvari u kampu sa druge strane magistrale '87. Jedno od najlepših letovanja kad sam bio šiljokuran. Pun kamp omladine iz Bosne, Srbije, Hrvatske. Ako me sećanje služi, drugar i ja smo za mesto za šator+nas dvojica plaćali dnevno ko oficiri u hotelima u drugom delu tog vojnog kompleksa za celo letovanje pun pansion za celu porodicu. Za njih neka smejurija od cene čisto da ne bude poklonjeno.

A bio sam i na ratištu u Slavoniji i gledao kako major koji ima funkciju referenta za "moral" plače ko pi....ca kad nas gađaju malo minobacačima. Valjda je plakao što više neće moći da ide u Kupare na more.
A priča "druga biznismena povratnika" o PTT, EDB odmaralištima je isto sr*** drugo pakovanje, i dužnosti i posao obavljaju sa istim žarom i predanošću kao i oficiri. Pa prema tome slede i iste privilegije.


O tome se i radi... za guzonje je bila cijena "eto samo da nije za Dz" i to je tako trajalo od '46 kad su otimali imovinu postenim ljudima ko je god imao malo vise oteto mu je... evo mom djedu po majci su oteli 3 ekskluzivne kuce u Beogradu koje nikada nisu vracene i dali ih nekakvim polupismenim samozvanim pukovnicima koji su imali zasluge u ratu i sada se njihovi poludebilni potomci ne mogu cudom nacuditi kad im se kaze da bi to trebalo da im se oduzme... i trajalo je sve od '91 kad su se kukavicki ponijeli u vecini situacija. Ovo sto kazes da je major plakao nije strasno ako znamo da je nekakav Arkan mogao da isamara cak i generala koji bi od njega kasnije primio i naredjenja...

Nije mi jasno kako neko ima obraza da pominje poltroncine od vojnih lica iz sfrj u bilo kojem pozitivnom kontekstu... @konislav, zasto te nije tata '91 poslao na ratiste pa da nam onda pricas kako je bilo... e vidis, i da se nije penzionisao nebi te poslao, guzonjin sin ne ide na ratiste, lakse je poslati djecu obicnih radnika ili neke sirotinje da oni ginu...
 
0

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+435 Profil

icon Re: Vojno odmaraliste KUPARI16.07.2011. u 12:30 - pre 155 meseci
Koncept na kojoj se zasnivala JNA,tj. vojna doktrina sazeta u paroli - svi smo mi armija,a koja je preuzeta od SSSR,glavni je uzrocnik raspada te organizacije. JNA nije bila samo oruzana sila nego je i sluzila za sprovodjenje ideje o bratstvu i jedinstvu naroda i narodnosti u SFRJ - dakle,ideoloski instrument u rukama politicara. Vremenom je postajala sve manje ono prvo,a sve vise ono drugo,sto je za sobom neminovno povlacilo destrukciju i slabljenje svih onih osobina koje jedna oruzana formacija treba da ima na racun jacanja ideoloske komponente. To je dovelo do toga da se kriza u drustvu direktno i bez vremenske zadrske preslikava na JNA i rezultat je bio ocekivan. Pojedinacni primeri hrabrosti ili kukavicluka su samo to - pojedinacni primeri i ne moze se na osnovu toga donositi generalna ocena.

Koncepcija opstenarodnog odbrambenog rata je tako dovela do citavog niza pogresnih strateskih odluka. Izgradnja vojnih kompleksa(kasarne) u samom centru naseljenog mesta,sto je bila uobicajena praksa je jedna od njih.Dalje,to je podrazumevalo sa jedne strane kompletnu integraciju oficira i njihovih porodica u lokalne sredine,a sa druge strane frustracije zbog cestih selidbi zbog prirode vojne sluzbe. Onda naravno i frustracije pojedinih lokalnih sredina koje nisu bile naklonjene ideji bratstva i jedinstva ili,prosto cinjenici da subotom uvece ne moze da se prodje gradom od sivomaslinastih uniformi.Itd,itd. Na kraju kad je doslo do opredeljivanja za JNA i SFRJ koje su u stanju raspada i ne garantuju buducnost ili za ostanak u lokalnoj sredini gde su vec pusteni koreni,steceni neki stanovi i materijalne osnove za zivot....nije bilo lako.

Mora se shvatiti da odabir vojnickog poziva kao profesije(kao i poziva policajca ili neceg slicnog) zahteva odredjenu strukturu licnosti,koja se sa jedne strane dobrovoljno odrice velikog dela slobode odlucivanja i kretanja(pripadnici bivse JNA su imali strogo ogranicene mogucnosti putovanja u inostranstvo,uz prethodnu molbu i velike sanse da ta molba bude odbijena; dalje,obaveza prijavljivanja mesta boravka u slucaju duzeg odsustvovanja - znaci,ne moze da ide na more sa kamp prikolicom,pa gde mu se cefne da stane i letuje,nego mora da najavi tacno mesto i vreme gde ce biti),a sa druge strane ocekuje nesto zauzvrat,kao sto je beneficiran radni staz,mogucnost letovanja u vojnim odmaralistima po povlascenim cenama itd.
Druga je prica sto je i u okviru tih privilegija bilo vise i manje privilegovanih,pa je moj brat kao oficir JNA godinama pokusavao da dobije aranzman za Ostrvo Cveca i naravno nikad nije uspeo,a neki drugi oficiri su bili inventar tamo. Kad se skinuo,otisli smo tamo zajedno i bili par dana o svom trosku,cisto da vidimo sta je propustio. Lepo mestasce

Dakle,koncepcija prisilnog bratstva i jedinstva je na kraju unistila i SFRJ i JNA,a princip svodjenja diskusije o vojnim odmaralistima na licne uvrede i diskvalifikacije medju ucesnicima ce unistiti ovu temu. Konislave,ako si vec postavio temu o necemu,zasto se ukljucujes u opsti ton vredjanja na licnoj osnovi koja vodi temu u zakljucavanje? Ne vidim smisao.
Isto vazi i za ostale. Cemu vredjanje i ucesnika u diskusiji i generalno svih pripadnika bivse JNA? Ja znam coveka koji je (sto je nazalost u ovoj prici bitno) Hrvat iz Zadra i koji je bio oficir koji se povukao iz Zadra sa svojom vojskom u Srbiju.Umesto da nastavi da obavlja svoju sluzbu mirno,u talasu ciscenja vojske od nesrpskih elemenata pociscen je i on devedesetih i otisao na drugu stranu planete gde je danas veoma uspesan covek. A takvih primera ima dosta,kao sto ima i primera da su ljudi koji su sledili svoju zakletvu nastradali i bili prezreni i odbaceni sa obe strane,a da nista od te JNA,SFRJ nisu uzeli. I danas ne hejtuju po forumima nego pokusavaju da prezive. Treba misliti i o njima.



[Ovu poruku je menjao morihei ueshiba dana 16.07.2011. u 13:42 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao morihei ueshiba dana 16.07.2011. u 13:48 GMT+1]
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
0

payge

Član broj: 25165
Poruke: 26



+1012 Profil

icon Re: Vojno odmaraliste KUPARI16.07.2011. u 12:49 - pre 155 meseci
Citat:
konislav: Umete vi kitu moju da napravite, zato vam i ide ovako - kako vam ide. Inace mrzim pateticne i tugaljive price. Ne gledam spanske-turske-indiske serije, ateista sam i popove organski ne podnosim.

Trebas da vidis njihove poglede i izraze lica, kad im na +60 nestane struje ili stane neka oprema (centar veze) pa im ja i ekipa to popravi.


A ja mrzim kad neko laze.
Lazes debeli, debelo lazes gde god se pojavis:

Pogledaj malo sta si okacio na net, svoj CV

Citat:
Vidic
sports trader, odds compiler and statistician
Contact or Post a Job »
Macedonia
| 1:33 pm Local Time

Overview

Expert in MS Excel, statistician, researcher, and risk management expert. I'm also PowerPoint and Xcelsius expert.


e sad,
u Beogradu si propali serviser za rashladne uredjaje, u Iraku pravis cuda sa strujom na +77 a u CV-u si visestruki expert u disciplinama koje nemaju veze sa onim sto pises na forumu.

Vidi debeli ovaj tvoj biser:

Citat:
Employment
...
KBR Inc - DoD Contracting Company

Office and administration positions
2006 - 2009

Data Entry, Excel Spreadsheets. Excel Reports, PowerPoint Presentations


Pa gde je tu struja, popravke sve sa osmehom na licu tvojih klijenata u pustinji ako si sedeo u ofisu i tipkao u Excel?
Ajde, dogovori se sa sobom jesi propali majstor sa kursom lokalnog Radnickog Univerziteta ili los lazov.

http://www.elance.com/s/vidic/
 
0

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Vojno odmaraliste KUPARI16.07.2011. u 13:08 - pre 155 meseci
Zaključano zbog potpuno pijačarskog načina obraćanja dobrog dijela učesnika. Ništa nije obrisano, kako bi svi zajedno mogli da vidimo nivo osnovne kulture pojedinih članova. Možda nekome i bude neprijatno kad se pročita.
Kasnije će tema možda biti počišćena i ponovo otključana.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Vojno odmaraliste KUPARI
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 16284 | Odgovora: 50 ] > FB > Twit

Postavi temu

Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.