Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

cena besplatnog parkinga

elitemadzone.org :: MadZone :: cena besplatnog parkinga

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 12837 | Odgovora: 71 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zmau
Dragan Jovanović
programer
Šabac

Član broj: 80834
Poruke: 290
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+80 Profil

icon cena besplatnog parkinga19.07.2011. u 12:52 - pre 155 meseci
Čuveni ekonomski bloger Tyler Cowen ima zanimljiv post u New York Timesu : Free Parking Comes at a Price.

Evo par hajlajtova (mada toplo preporučujem ceo tekst) :

Is this a serious economic issue? In fact, it’s a classic tale of how subsidies, use restrictions, and price controls can steer an economy in wrong directions.
If developers were allowed to face directly the high land costs of providing so much parking, the number of spaces would be a result of a careful economic calculation
...
Many parking spaces are extremely valuable, even if that’s not reflected in current market prices. In fact, Professor Shoup estimates that many American parking spaces have a higher economic value than the cars sitting in them.
...
If we don’t give away cars, why give away parking spaces?


Ja sam par puta pominjao ovu tezu ovde na forumu i još nisam dobio pristojan kontraargument. Samo drvlje i kamenje.

it works on my machine
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.yubc.net.



+67 Profil

icon Re: cena besplatnog parkinga19.07.2011. u 14:10 - pre 155 meseci
a sta ti zapravo zastupas?
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: cena besplatnog parkinga19.07.2011. u 14:32 - pre 155 meseci
Citat:
Vole Domu: a sta ti zapravo zastupas?


Ni meni nije jasno sta on zastupa ali znam da bih voleo da ima vise mesta za parkiranje pa nek' kosta kol'ko kosta!!! Samo da ne moram po nekada da kruzim cak i sat vremena jer nema gde da se parkira i to fizicki nema! Znaci nema ni slobodnih parking mesta a apsolutno me ne zanima koliko kosta mene kao korisniku, pa vise me kozta gorivo nego sto oni mogu da naplate parking (ma ko to oni bili!)!!! Svud u svetu se grade podzemni porkinzi a kod nas kao da nema nista ispod zgrada pa nema gde da se gradi...

Ali da ne bude Off jer nemam pojma sta pokretac teme 'oce da kaze?!

Pozdrav
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Dr.sima

Član broj: 6237
Poruke: 478



+119 Profil

icon Re: cena besplatnog parkinga19.07.2011. u 15:01 - pre 155 meseci
Iskoristiti parking mesta za nešto profitabilnije a od dela tih para subvencionisati gradski prevoz i taksi usluge ... recimo...
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: cena besplatnog parkinga19.07.2011. u 15:54 - pre 155 meseci
Citat:
Dr.sima: Iskoristiti parking mesta za nešto profitabilnije a od dela tih para subvencionisati gradski prevoz i taksi usluge ... recimo...


Ok, ali najvise parking mesta ima izmedju trotoara i kolovoza. Kako to iskoristiti profitabilnije? Sazidati nesto sto je do dva metra siroko i dugacko kolika je ulica? A u visinu do pola metra jer bi inace licilo na zid a hod trotoarom k'o da ides tunelom? Ako mislis na organizovane parkinge, njih je toliko malo da nije isplativo. Inace, mislis li da se vlast (koja god to bila i bilo gde u svetu se nalazila) do sada nije setila te varijante?

Ako je uopste na to mislio postavljac teme...

Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Vole Domu
Beograd

Član broj: 54957
Poruke: 478
*.yubc.net.



+67 Profil

icon Re: cena besplatnog parkinga19.07.2011. u 15:59 - pre 155 meseci
i na sve to, naravno, mislim da je umnogome drugacija situacija ovde nego u americi.

pa mi imamo srusenu zgradu generalstaba u centru centra vec 12 godina, pa nikom nista.

sto bi tu jedan lep ogromni parking mogao da se napravi, niste svesni :D
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: cena besplatnog parkinga19.07.2011. u 16:02 - pre 155 meseci
Citat:
Vole Domu: i na sve to, naravno, mislim da je umnogome drugacija situacija ovde nego u americi.

pa mi imamo srusenu zgradu generalstaba u centru centra vec 12 godina, pa nikom nista.

sto bi tu jedan lep ogromni parking mogao da se napravi, niste svesni :D


Podrzavam... A na krovu restoran sa letnjim bioskopom "na otvorenom"!!! Moze!!!

Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
46.217.56.*



+228 Profil

icon Re: cena besplatnog parkinga19.07.2011. u 17:26 - pre 155 meseci
Ili malo promeniti zakone, pa lepo propisti koliko parking mesta treba da ima neki objekat, pa kad parking mesta bude bilo u izobilju, niko vise nece diskutovati o tome. Moze se izgraditi i malo vise podzemnih i katnih garaza, normalno treba se steci navika da se kola tamo parkiraju. To je neko moje razmisljanje.
 
Odgovor na temu

Dr.sima

Član broj: 6237
Poruke: 478



+119 Profil

icon Re: cena besplatnog parkinga19.07.2011. u 19:49 - pre 155 meseci
Naravno da se misli na parking garaze, istih po npr. Beogrdu nema ni blizu dovoljno, preskupe su a i gradski saobracaj nije ni dovoljno efikasan da bi se i moglo pricati o gore navedenim idejama. Prica ima smisla u Americi gde se u nekoj teoriji mogu razmatrati ovake ideje, iza kojih mozda i stoji neka matematika.
p.s.
Svaki komentar saobracaja i parkinga u Beogradu je suvisni offtopic.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: cena besplatnog parkinga19.07.2011. u 21:06 - pre 155 meseci
Uopste se ne radi o developmentu na prarking prostoru nego o njegovom naplacivanju po trzisnim cenama umesto vestackog obaranja cena da bi se vestacki stimulisalo drustvo bazirano na kolima. Ima medjutim nekih veoma naivnih rezonovanja oko ekonomske valuacije tog prostora. Veoma plastican primer je stambena zgradica sa parking prostorom, nek taj stan vredi 3000e po kvadratu on toliko vredi i delom zato sto ima parking prostor, da nema taj parking prostor ne bi imao ni tu vrednost potencijalnim kupcima pa samim tim ne moze autor teksta da taj parking prostor vrednuje isto po kvadratu kao i sam stan sa parkingom. Tim rezonom mozes da kazes da zgradi ne treba ni lift, niti recimo podstanica sa pumpom za vodu jer zaboga od tog prostora mogu da se naprave garsoni. A raja nek se penje peske i nek vodu nosi u kantama, ako nece onda su razmazeni?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

zmau
Dragan Jovanović
programer
Šabac

Član broj: 80834
Poruke: 290
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+80 Profil

icon Re: cena besplatnog parkinga19.07.2011. u 22:37 - pre 155 meseci
Citat:
a sta ti zapravo zastupas?

Otprilike baš to o čemu čovek piše, kao što uostalom i ispisah. Ako ti treba parking - ti ga plati sam sebi. Ne postoji razlog da ti društvo plaća parking.

Citat:
od dela tih para subvencionisati gradski prevoz i taksi usluge ... recimo...

Taman posla. Poenta je u ukidanju subvencija, ne u njihovom presipanju.

Citat:
sto bi tu jedan lep ogromni parking mogao da se napravi, niste svesni :D

Slobodno. Licitiraj za lokaciju kad reše da je daju, kešni, pa napravi i zaradi pare.

Citat:
Ili malo promeniti zakone, pa lepo propisti koliko parking mesta treba da ima neki objekat, pa kad parking mesta bude bilo u izobilju, niko vise nece diskutovati o tome.

E baš o tome čovek priča. Da je glupo što se tako radi, tj što država tera ljude da prave parkinge. Takav zakon postoji i u Srbiji, i dosta se poštuje. A da ga nema, kvadrat bi sigurno bio jeftinij. I ne samo kvadrat.

Citat:
Naravno da se misli na parking garaze, istih po npr. Beogrdu nema ni blizu dovoljno, preskupe su

Bravo, u tome je poenta. Ja ne želim da ih plaćam. I grad ne treba da se bavi time. Nego tržište.



E, sad neko ko je pročitao tekst :).
Citat:
Veoma plastican primer je stambena zgradica sa parking prostorom, nek taj stan vredi 3000e po kvadratu on toliko vredi i delom zato sto ima parking prostor, da nema taj parking prostor ne bi imao ni tu vrednost potencijalnim kupcima pa samim tim ne moze autor teksta da taj parking prostor vrednuje isto po kvadratu kao i sam stan sa parkingom.

On nekom vredi delom i zbog toga. Nekom ne. Meni recimo vredi manje ako ima parking. Čovek nigde ne pominje da bi zabranio zgrade sa parkingom, samo bi lepo dozvolio da ko hoće može i da ne plaća taj parking, i tako dobije jeftinij prostor. A razlika uopšte nije mala. Po Beogradu recimo ima zgrada kod kojih parking zauzme više prostora od same zgrade (jer je parking na jednom nivou, a zgrada na 10ak).

Citat:
Tim rezonom mozes da kazes da zgradi ne treba ni lift

Naravno da mogu, i nemaš nikakav razlog da mi ne dopustiš da kažem. Samo što lift zauzima mnogo manje lufta (a luft je po ozbiljnim gradovima najskuplja stavka, to ti je jasno), pa on i nije mnogo zanimljiv sa ovog aspekta.

Citat:
A raja nek se penje peske i nek vodu nosi u kantama, ako nece onda su razmazeni?

Ako neće, onda nek idu da žive u zgradi koja im odgovara, pobogu.
Što je tolko komplikovano da investitor ponudi ono što misli da ima prođu, a kupac proceni šta mu se dopada, i izabere ?

[Ovu poruku je menjao zmau dana 20.07.2011. u 00:15 GMT+1]
it works on my machine
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
46.217.36.*



+228 Profil

icon Re: cena besplatnog parkinga19.07.2011. u 23:15 - pre 155 meseci
Pa mi smo se onda totalno mimoisli. ne pricamo mi o istome. Ja se zalazem da ima sto vise parking mesta i da drzava tera investitore da obezbedjuju sto vise mesta. Ja imam stan u zgradi u kojoj svaki stan ima jedno parking mesto, garaza je na dva nivoa ispod zgrade. Ja mislim da je jedno parking mesto po stanu malo, jer se realno javlja situacija gde ima vise od jedaan automobil po stanu.
Ima nesto drugo sto meni smeta i sto pokusavam da razumem, ali ne mogu. A to je zasto je limitirano vreme trajanja parkiranja u nekim zonama u gradu, pa makar ja hteo da platim i duplu cenu.
Zasto se ne napravi parking koji ce biti skup, samo neka ga ima.
 
Odgovor na temu

zmau
Dragan Jovanović
programer
Šabac

Član broj: 80834
Poruke: 290
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+80 Profil

icon Re: cena besplatnog parkinga20.07.2011. u 06:33 - pre 155 meseci
Naravno da se mimoilazimo, zato i pišem.

Citat:
zasto je limitirano vreme trajanja parkiranja u nekim zonama u gradu

Iz istog razloga iz kog je parking ispred zgrade fraj. Da bi se što više parkiralo, to je valjda u nekakvom državnom interesu.
Cena parkinga je - kao što rekoh - daleko ispod tržišne, pa je potražnja - logično - prevelika, a grad se već zapleo, i mora dalje da pegla i izmišlja pravila.

Citat:
pa makar ja hteo da platim i duplu cenu

Eh, ta dupla cena bi i dalje bila daleeko ispod tržišne, tako da se nisi baš isprsio.

A je l stvarno ne vidiš nikakav problem u tome da ja plaćam tvoj parking ?
it works on my machine
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: cena besplatnog parkinga20.07.2011. u 07:14 - pre 155 meseci
Citat:
Dr.sima: Iskoristiti parking mesta za nešto profitabilnije a od dela tih para subvencionisati gradski prevoz i taksi usluge ... recimo...


U Ženevi dok sam živeo nekih godinu dana, zbog preteranih gužvi grad je subvensionisao vožnju gradskim prevozom kako bi se što više ljudi odlučilo da ne ide privatnim automobilima na posao i ko zna gde već.... Sa nekih 40 CHF koliko je koštala "markica", a 3 CHF 1h vožnje, proglasili su besplatnim.
A mogu reći da nikada nisam ni zamišljao tako dobro organizovan gradski prevoz... Iz bilo kog dela grada, u bilo koji, najviše 30min treba. Dok privatnim automobilom u špici i do 3 puta više...
 
Odgovor na temu

dule_ns
Novi Sad

Član broj: 123863
Poruke: 257
194.247.212.*



+690 Profil

icon Re: cena besplatnog parkinga20.07.2011. u 07:25 - pre 155 meseci
Ma vas dvojica se zalažete za isto, samo nećete da priznate. A to isto je: imam para i mogu da koristim nešto (parking u ovom slučaju), a ko nema para nek crkne (il' šta god već). E sad, trenutno je to parking, a šta je sledeće na redu, to ćemo još videti.
 
Odgovor na temu

srdjan_m
Programer
St.Pazova

Član broj: 29217
Poruke: 262
*.masel.rs.



+12 Profil

icon Re: cena besplatnog parkinga20.07.2011. u 07:49 - pre 155 meseci
Pre par godina je postojala ideja da kod Hajata bude skoro besplatan parking gde bi ljudi ostavljali automobile i busom dolazili u grad. Dnevna cena tog parkinga je bila na nivou cene karte za gradski koja se takođe dobijala pa ispadne da je parking bio besplatan ceo dan. ALI ne, to je trajalo neko kratko vreme i ideja je zaboravljena jer svi vole da dolaze kolima u grad, zamislite sramote da neki direktor i "direktor" (svi su sad neki menadžeri) ide tramvajem...što je svuda u svetu apsolutno normalno. Ono što je sigurno to je da parking prostora nedostaje gradu ali, po meni, bilo bi korisnije da se napravi više velikih parkinga oko centra grada po nekim mizernim cenama ili besplatnih, a da se cene po zonama/garažama drastično povećaju npr 100/150/200din/h pa ko stvarno mora da ostavi kola sat-dva zbog neke hitne i bitne stvari, on neće ovu cenu videti kao problem dok svi ostali mogu i gradskim. S druge strane, i taj gradski će mnogo bolje funkcionisati jer neće biti toliko auutomobila na ulicama, neće se stvarati kolone tramvaja jer su pola sata čekali nekog papka da skloni kola sa šina (a samo je otišao da uplati tiket u kladionici) niti će se od 15-19h od Arene do BG putovati 1.5h i svi će biti zadovoljniji osim gospode kojima je to ispod časti i koja se hvali da 10g nije ušla u bus.
Da me neko ne razume pogrešno, i ja sam vozač i volim da sam u kolima (često idem njima i za stvari koje su mi tu na 500m) ali stvarno treba biti mazohista i svaki dan provesti u oba pravca po 1.5-2h u kolima samo da bi se prešao most.
 
Odgovor na temu

Marko83
bez

Član broj: 264513
Poruke: 122



+767 Profil

icon Re: cena besplatnog parkinga20.07.2011. u 08:23 - pre 155 meseci
BGD-u treba metro ostalo je mlacenje prazne slame....
Zato što, kada uporediš VW i BMW koji koštaju isto, shvatićeš da za svaki taj evro koji čini cenu ta dva auta, kod VW dobijaš više nego kod BMW-a. Isto važi i MB.
 
Odgovor na temu

zmau
Dragan Jovanović
programer
Šabac

Član broj: 80834
Poruke: 290
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+80 Profil

icon Re: cena besplatnog parkinga20.07.2011. u 10:46 - pre 155 meseci
Beogradu ne treba metro, na površini ima sasvim dovoljno prostora za saobraćaj. Naravno, pod uslovom da se taj prostor ekonomično iskoristi. A ne da se deli za džabe, i to na takav način da se dodatno stimuliše njegova bahato neekonomična upotreba. Jer, kad su za džabe, onda su i sadnice japanske trešnje zanimljive, i onda možemo do prekosutra mantrati o nedostatku, velikoj potražnji, potrebi i sličnim glupostima.
it works on my machine
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: cena besplatnog parkinga20.07.2011. u 11:06 - pre 155 meseci
Citat:
zmau: Beogradu ne treba metro, na površini ima sasvim dovoljno prostora za saobraćaj. Naravno, pod uslovom da se taj prostor ekonomično iskoristi. A ne da se deli za džabe, i to na takav način da se dodatno stimuliše njegova bahato neekonomična upotreba. Jer, kad su za džabe, onda su i sadnice japanske trešnje zanimljive, i onda možemo do prekosutra mantrati o nedostatku, velikoj potražnji, potrebi i sličnim glupostima.


Kako ima dovoljno mesta za saobracaj a guzve su nenormalne?! Pa valjda bi bilo logicno da je suprotno ako ima dovoljno mesta za saobracaj - guzve bi bile manje ili ih ne bi bilo!

Koji prostor da se ekonomicno iskoristi a ne deli za dzabe? Sta se to deli dzabe i dodatno stimulise bahato neekonomicna upotreba?

Jel' ima taj prostor veze sa saobracajem ili mislis na parkiranje?

Mozda sam glup ali nista mi nije jasno pa ako te ne mrzi objasni mi sta si mislio... Ili neko drugi da mi objasni ko je razumeo... Hvala.

Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Marko83
bez

Član broj: 264513
Poruke: 122



+767 Profil

icon Re: cena besplatnog parkinga20.07.2011. u 11:09 - pre 155 meseci
Beograd ni pre 20god nije imao na povrsini dovoljno mesta za saobracaj a sada narocito, obzirom na stopu doseljavanja u BGD
Jednostavno previse ljudi na malom prostoru
Ovima sto ne bi placali skuplje kvm stana zbog parkinga uvesti obavezu da ne mogu posedovati/voziti auto i onda je ok da postoje stanovi sa nizom cenom bez parkinga
Ranije je bio dobar propis za gradjenje zgrada - svaki stan je morao imati obezbedjeno parking mesto...a otkada su BizMismeni poceli da grade....sve moze cak i zgrade bez ijednog parking mesta
Zato što, kada uporediš VW i BMW koji koštaju isto, shvatićeš da za svaki taj evro koji čini cenu ta dva auta, kod VW dobijaš više nego kod BMW-a. Isto važi i MB.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: cena besplatnog parkinga

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 12837 | Odgovora: 71 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.