Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Malinari na putu ka BGu

elitemadzone.org :: MadZone :: Malinari na putu ka BGu

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 513848 | Odgovora: 2624 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

the_tosic

Član broj: 37314
Poruke: 381
*.ptt.rs.



+128 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu19.06.2012. u 22:50 - pre 143 meseci
Preprodavci ne placaju porez?
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu19.06.2012. u 23:07 - pre 143 meseci
Citat:
vladd
Drzava ima priliku da se korisno umesa, posto je proizvodnja malina upotrebljiv posao.

Na koji način da se umeša? Koji bi bio tvoj konkretan predlog?

Citat:
vladd
Naravno, da eliminise idiote, alavce, da oporezuje preprodavce, i navikne marvu da posluje sa zaradom 20-ak %, ako ne i manje..

Preprodavci se već oporezuju, proizvođači ne jer uglavnom rade na crno.. A oni da hoće da rade sa maržom od 20% i ova sada situacija bi im odgovarala, ne bi se bunili..
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu20.06.2012. u 14:37 - pre 143 meseci
dal je moguce da se ova prica opet otvara?!?!?! sve nesposobni od uzgajivaca do politicara!
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu21.06.2012. u 09:28 - pre 143 meseci
Kad stizu nase maline? Kupih neke na pijaci neki dan nisu bile lose, al kostale ko kilo mesa :)

Ako mi Ameri u septembru ne plate 20K za posao koji radim, ocekujem od drzave da mi doplati razliku. Ipak je ovo strateski proizvod koji donosi devize...
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu21.06.2012. u 09:51 - pre 143 meseci
Branje maline je već krenulo uveliko... A hladnjačari nisu još rasprodali ni prošlogodišnji rod tako da gomila njih ne samo da im nudi bednu cenu već su prestali i da otkupljuju novu...

U suštini njima je ručno branje deal breaker... To ih košta reda veličine 40-60 evrocenti po kilogramu, a kada bi išli na mašinsko branje, sve sa otplatom mašine koštalo bi ih reda veličine 5-8 evrocenti... Samo što niko od njih ne razmišlja kako da kupi tu mašinu za branje, kako da ukrupni parcelu i uveže malinu za optimalno mašinsko branje, već je lakše da legnu na put i traže od države da im doplati koliko im treba...

A inače ima i domaći proizvođač tog berača koji košta reda veličine 30-tak hiljada evra, dok najveći, najpoznatiji, najfensi berač košta reda veličine 100-120 hiljada evra... Možda su nekom laiku te cifre ogrome, ali toliko košta jedan traktor srednje veličine u ratarskoj proizvodnji, a novi kombajni za pšenicu/kukuruz koštaju tipa pola miliona evra... Tako da ako vojvođanski paori rade, uzimaju kredite i ulažu u takvu mehanizaciju, zašto ne bi i malinari uložili u sopstvenu mehanizaciju...

A o hladnjačama da ne pričam, to je druga tema...
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu21.06.2012. u 10:24 - pre 143 meseci
30K berac?! 120K vrhunski!?

Aj da kupimo berac pa da im usluzno radimo za 15c po kg ;)
 
Odgovor na temu

the_tosic

Član broj: 37314
Poruke: 381
*.ptt.rs.



+128 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu21.06.2012. u 10:36 - pre 143 meseci
Oces djavola :), to je za parcele od nekoliko hektara i zasad mora da bude odgovarajuci da berac moze da prodje :). Kod nas su parcele dosta manje obicno :)
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu21.06.2012. u 10:52 - pre 143 meseci
Njima su hladnjace mnogo potrebnije od beraca.
U hladnjacama bi mogli citavo ljeto da sjede na autoputu i uzivaju ko gospoda, a sa beracima mogu da se slikaju na ovim vrucinama.

Meni uopste nije jasno zasto oni uopste uzgajaju te maline. Zasto samo ne blokiraju put i ne zatraze svojih 20 centi po zamisljenom proizvedenom kilogramu, ili po nekom prosjeku od ranijih godina. To bi drzavu isto kostalo, a na malinjacima bi moglo da se uzgaja nesto drugo, ili bar da se zasadi drvece, pa nek proizvodi kiseonik, manja je steta nego ovako...
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu21.06.2012. u 10:54 - pre 143 meseci
Pa jel oni u basti iza kuce gaje maline???
 
Odgovor na temu

Zeka_SD
Smederevo

Član broj: 147910
Poruke: 58
178.79.35.*



+83 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu21.06.2012. u 11:03 - pre 143 meseci
Tako nešto... od 30 do 50 ari najviše imaju, i pričaju kako četvoročlana porodica radi od marta do avgusta na toj površini. U tom slučaju sam čak i ja i vinogradar i voćar, oću da mi država plati ili blokiram puteve! :D
:)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu21.06.2012. u 11:06 - pre 143 meseci
Malinare sa 30-50 ari uveliko smatraju tajkunima :)
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu21.06.2012. u 12:04 - pre 143 meseci
Citat:
Odin D.: Meni uopste nije jasno zasto oni uopste uzgajaju te maline. Zasto samo ne blokiraju put i ne zatraze svojih 20 centi po zamisljenom proizvedenom kilogramu, ili po nekom prosjeku od ranijih godina.

Ovo je i meni palo na pamet, ali ne samo za malinare, nego ono.. Hajd' lepo da niko nista ne radi, nego samo da nam drzava da pare. Eto, lepo da se dogovorimo pa da ni ne blokiramo puteve, nego samo da postoji spisak brojeva bankovnih racuna i da nam uplacuju.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu21.06.2012. u 12:38 - pre 143 meseci
Citat:
Shadowed: Hajd' lepo da niko nista ne radi, nego samo da nam drzava da pare. Eto, lepo da se dogovorimo pa da ni ne blokiramo puteve

Ma daleko smo mi od tog nivoa. Kod nas ako hoces svoje pare koje nisi uspio da zaradis moras silom od drzave da ih otimas.

Nego, gledajuci koliko imam zemlje, dosao sam na ideju da se bavim iskopavanjem dijamanata. Povrsina zemlje nije bitna, jer se radi vise o dubini nego o sirini, pa tako svako ko ima ar-dva dvorista moze da krene u ovo unosno zanimanje.
Posao nije tezak, radi se samo u sezoni prijatnog vremena za kopanje, znaci sredina marta do sredina maja, i kraj septembra do otprilike kraja oktobra, a i za taj period mogu da se unajme nadnicari. U ostalom vremenu se ne radi ili zbog vrucine ili zbog hladnoce.

Medjutim, ovo je zadruzni posao, jer ne mogu sam da blokiram puteve na kraju sezone kad nista ne iskopam, treba da nas bude vise da bismo od drzave mogli da naplatimo svoj rad i namirimo troskove koje placamo nadnicarima za kopanje.
Ko je zainteresovan - neka se dopise na spisak, da bi znao koliko para da trazim od drzave za subvencionisanu nabavku asovcica (necemo krampove da ne bi ostetili dijamante prilikom kopanja, ali trazicemo ipak nekoliko, moze zatrebati za prekopavanje i blokadu puteva).
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu21.06.2012. u 14:23 - pre 143 meseci
^
Ja htedoh da se dopisem na spisak ali sam malo razmislio i ne isplati mi se jer tu ipak nesto mora da se radi!

Molio bih one koji sastavljaju spisak za davanje onima koji nista ne rade i samim tim su u gubitku pa spadaju u grupu za subvencije da mi jave gde da potpisem.

Na barikade i slicno ne zelim da idem jer je to u vreme kad je mnogo vruce a i prljavo je na tim putevima i guzva je pa covek ne moze ni da se odmori k'o covek. Hvala!



Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu21.06.2012. u 22:59 - pre 143 meseci
@ Ventura

Pitao si kako drzava da se umesa.

Tako sto ce da im podigne produktivnost i kvalitet, posto su "malinari" idioti posebne sorte.

Da im obezbedi strucnu pomoc, sisteme za navodnjavanje(kap po kap) da im podigne produktivnost sa 6 na 10 t po hektaru, i na kraju, da im obezbedi veci deo plasmana.

Drzava moze da obezbedi svoj interes na vise nacina, pri svakoj transakciji, a malinarima bi bila isplacena realna cena, naravno ne ona koju utripuju, vec ona dogovorena na berzama evrope. Drzava bi mogla da uzima 20% od roizvodnje, a "malinari" bi za sebe imali 30% vecu proizvodnju(sa 6 na 8 tona i drzavi 2..od spomenutih 10, dok ne isplati ulozena sredstva)
Drzava moze da aktivira lanac proizvodnje, kao sto je "ozivljen" PKB, (posto je trebao da bude ozivljen 2002-e godine, ali su se tajkuni uznepizdili, ko ce sta da klepi, dok nije dosao oveci tajkun i rekao dosta), i da se osim sirovine, prave i gotovi proizvodi od maline, naravno u vidu preliva, koncentrata, dodataka za kulinarstvo ili poslasticarsku industriju(sto bi i EU i BRIK zgutali), a ne kilave sokove ili marmelade, koje jesu "proizvodi", ali realno nemaju trziste...

Poz

P.S.

Moja prva "velika" zarada sa malinarima je bila pre 20 god, i koju vise, kada su pobijane prve stabljike u okolini Cacka. Trazili su jeftino sredstvo za uvezivanje, lagano, mekano, a jeftino..posto je trebalo nekoliko kilometara za vezice..

Kada se hoce sve se moze, ideju sam "naplatio" sa 30-ak kg malina...

Preporucio sam prostu stvar, gde naci par kilometara trake koja ne ostecuje stabljike(nije kao konac), dovoljno cvrsta da drzi stabliku vezanu, a kilometar i po kosta jednu marku(u to vreme)...
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu21.06.2012. u 23:24 - pre 143 meseci
Kakav genijalan plan - da drzava "vodi" poslove privatnih preduzetnika!
Nisu li se u nekim današnjim posrnulim državama neki već ranije toga "sjetili"...
Zašto stati na malinarima - zašto tako država ne bi obezbeđivali svim privrednim subjektima stručnjake, podizala produktivnost, obezbeđivala plasman...

I kako se to obezbeđuje plasman?
Evo npr. oću ja da proizvodim automobile - kako će mi to država obezbediti plasman? Da neće možda uvesti embargo i sankcije Švabama ako ne budu htjeli kupovati automobile iz moje fabrike?

Evo, rado ću se odreći u korist države - ne 20% nego neka mi država uzima 95% - samo neka mi obezbedi stručnjake, produktivnost i plasman za moju fabriku automobila.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu21.06.2012. u 23:36 - pre 143 meseci
@vladd:

Tvoj koncept je vrlo jednostavan, samo ima jedan ključni nedostatak - ko će na kraju da otkupljuje tu malinu? Država ili hladnjačari?

A što se tiče stručne pomoći i sl. to već imamo prilike da vidimo sa skoroformiranim PSS - Poljoprivredno Savetodavna Služba, što je program koji je napravilo Ministarstvo Poljoprivrede gde je svaka mesna zajednica dobila jednog stručnog agronoma sa završenim poljoprivrednim fakultetom, a čiji je posao da obilazi i savetuje lokalne poljoprivrednike... Epilog priče je da su ti mladi ljudi dočekani sa "ja bre uzgajam kukuruz 40 godina, moj otac ga je ovako uzgajao, moj deda ga je ovako uzgajao, i sad si se ti našao pametan meni nešto da pričaš..." Zar misliš da bi sa malinarima bilo nešto bolje? Pa većina tih likova čak ni ne žive od te maline već im je to neki usputni posao...

 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu22.06.2012. u 09:12 - pre 143 meseci
Prvo odinu

A sto je problem da drzava poboljsa neke tokove koje je zapostavila. Kada je vec ubrljala(da ne kazem pravi termin) sve "ambijente" poslovanja..moze da odabere profitne oblasti(tvoj izbor nije profitni, za nas), vec su se sami dosetili energetike i poljoprivrede..ako moze Amerika da se uplice u poslovanje najvecih privatnika, "preduzimaca" u bankarstvu..jel' to neka jeres?

@Ventura

Ti sad razradjujes neke detalje.

Ja nemam dovoljno podataka da bih pravio verizne poligone funkcionisanja i biznis planove, ali, na osnovu jednog podatka(o neproduktivnosti) sam predlozio ucesce drzave, profitno.

"Malinari" nisu nikakvi "privatni preduzetnici", vec idioti koji petljaju sa privatnim preduzetnistvom, kao prvo.

Do sada su otkup vrsili hladnjacari, preuzimajuci rizike prodaje, ali ako "ekonomski ambasadori" konacno zarade svoje apanaze, hladnjacari ce imati svoj deo zarade.
Iako je vrlo moguce da "hladnjacari" nestanu kao termin i utope se u "preradjivacku industriju".

Doticni ucesnici u lancu malina, ocito ne koriste SVE resurse, a pomoc drzave tesko dobijaju. Kada bi se osim zemlje i brojanja parica ukljucilo vise znanja, organizacije, kreditne ili neke druge drzavne pomoci(plasmana na svetsko trziste, oslobadjanje taksi..carina..), ceo "lanac" bi bio veseliji..

Pod uslovom da drzava ima, kao sto prica, nekakve "strucnjake"...i da joj je vazno "zaposljavanje", izvoz, veci BDP, ali ISKRENO vazno...

Ako nije..onda nema veze, neka malinari petljaju, neka se preprodavci zovu "hladnjacari", neka jedni varaju druge a treci prve...

Poz

P.S.
Recimo sama nabavka "kap po kap" sistema koji nije mala maca po pitanju cene. Ako bi drzava zbirno nabavila za sve registrovane malinare, zatim oslobodila dazbina, to bi znacajno bilo jeftinije, nego da svaki "preduzetnik" krpi svoju proizvodnju..
Moze u nekoj meri i zadruga da pomogne, ali drzava moze visestruko vise, ako odredi doticnu proizvodnju(a stidljivo i jeste) kao strateski cilj...
A ucesce drzave moze da bude i znacajnije i isplatljivo za budzetske "experte"
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu22.06.2012. u 09:18 - pre 143 meseci
Vlada je njima vec pomogla a oni su usrali motku.

Njima nije cilj da se ista strateski uradi vec da im se GARANTUJE cena koju oni zele bez ikakvog interesovanja da li to moze ili ne.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Malinari na putu ka BGu22.06.2012. u 09:28 - pre 143 meseci
Mislim da ti nije najjasnija funkcija tih ekonomskih ambasadora, a koliko vidim ni malinarima, pošto mnogo furaju sada tu priču.

Ekonomski ambasador je tu da pomogne, a ne da radi posao umesto nekoga, a svakako ne da on trguje i prodaje nečije proizvode.

Dakle, primerno ti kao malinar/hladnjačar ili već kakav god proizvođač, recimo želiš da plasiraš svoje proizvode u Francusku. Ne znaš apsolutno ništa o toj zemlji, ne znaš jezik, ne znaš institucije, ništa... Ti onda kontaktiraš svog ekonomskog ambasadora u Francuskoj, i on ti pomogne sa smernicama, uputi te na relevantne sajmove, objasni ti administrativne procedure, možda čak i asistira prilikom pronalaženja koperantskih firmi, ali je tu ključna reč asistira... I dalje je na proizvođaču da on sam odradi najveći deo posla.

Ovde proizvođači sirovine žele da neko drugi odradi sav posao umesto njih, da prodaju svoju sirovinu, a da zarade kao da prodaju gotov proizvod. To neće moći.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Malinari na putu ka BGu

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 513848 | Odgovora: 2624 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.