Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grije se pretpojačalo?

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Grije se pretpojačalo?

[ Pregleda: 2229 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Grije se pretpojačalo?28.08.2011. u 15:41 - pre 154 meseci
Napravio sam si pretpojačalo sa TDA1524 po drugi puta. Prvi puta je bilo previše neuredno i imao sam zujanja. Pa sam napravio na novoj ploči, pri prvom uključenju mi se zapalio jedan potenciometar jer mi je pao komad lema i povezao žicu potenciometra i plus napajanja.

To sam popravio i sad svira odlično. Na desnom zvučniku je prisutno malo zujanje, al se jako slabo čuje. Ali čip se grije! Dali je to normalno?

Napajanje je od starog LCD monitora, piše na njemu output 12V, a kad ga mjerim neopterečeno mislim da je oko 18V.
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Grije se pretpojačalo?28.08.2011. u 18:14 - pre 154 meseci
Moze da se greje ali bitno koliko.

Pravio sam sa tim cipom ali nisam proveravao koliko se greje...

Izmeri to napajanje kad stavis predpojacalo jel spadne napon bar do 14V ako ne onda ili ga optereti ili stavi drugo napajane od 12V.

Mozda si spalio kolo ali onda verovatno ne bi radelo a mozda se greje ako je napon veci.

Jel se grejalo ranije?


Aca 93
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Grije se pretpojačalo?28.08.2011. u 18:37 - pre 154 meseci
Nebitno je gde sta pise vec gde si sta izmerio! Valjda niko nista ne ukljucuje dok ne izmeri napone?! Ako je fabricki predvidjeno da napajanje bude "toliko i toliko" onda ne vidim logiku i razum da se dovede veci napon. Ako treba 12V ne mozes mu dovesti 18V i ocekivati da ce sve biti OK. Pusti ti sta pise na napajanju, uvek se izmeri sta je tu na raspolaganju u stvarnosti a ne sta pise. Mozda to i ima 12V ali kad se optereti sa 1..2..3ampera pa je tako i projektovano bez ocekivanja da ce to nekad neko koristiti i kod manjih struja.
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Grije se pretpojačalo?28.08.2011. u 19:43 - pre 154 meseci
Citat:
aleksandara 93: Moze da se greje ali bitno koliko.

Pravio sam sa tim cipom ali nisam proveravao koliko se greje...

Izmeri to napajanje kad stavis predpojacalo jel spadne napon bar do 14V ako ne onda ili ga optereti ili stavi drugo napajane od 12V.

Mozda si spalio kolo ali onda verovatno ne bi radelo a mozda se greje ako je napon veci.

Jel se grejalo ranije?


Ma nije to neko jako grijanje. Može se prst držat na njemu, al da se grije, grije se, a meni to jako čudno za pretpojačalo. Mislio sam da njega mogu čak i u hermetički zatvorenu kutiju stavit, al sad je upitno dal bi takve uvjete izdržao. Ova kutija nema otvore za hlađenje al je kartonska kutija od starog mobitela, to ulazi zrak na sve strane. I grije se vumetar, al za njega mi nije čudno jer mora gonit te LEDice.

Sad sam mjerio napajanje dokle pretpojačalo radi, 12.1V ravnih! I ne varira! Ovo napajanje je vrhunsko, prezadovoljan sam s njime. Na njemu piše 3.33A i stvarno, do 3.5A ide bez problema, a manje je od kutije cigara. Na svim manjim zurkama to napajanje ganja razne modele autoradija i malih 12V pojačala, nikad problema osim što sam jednom spalio osigurač na autoradiju jer sam obrnuo + i -.

Ranije nisam ni ja nikad gledao. Napravio sam ovo prije tjedan dana i prije 2-3 dana otvorio tu kutiju dok je radilo par sati i unutra toplo.

Kolo je staro i preživjelo je sve i svašta, već tri puta sam radio s tim kolom pretpojačalo al uvijek koristim podnožja i kolo dođe tek kao "šlag na kraju" :)

Citat:
1OXB: Nebitno je gde sta pise vec gde si sta izmerio! Valjda niko nista ne ukljucuje dok ne izmeri napone?! Ako je fabricki predvidjeno da napajanje bude "toliko i toliko" onda ne vidim logiku i razum da se dovede veci napon. Ako treba 12V ne mozes mu dovesti 18V i ocekivati da ce sve biti OK. Pusti ti sta pise na napajanju, uvek se izmeri sta je tu na raspolaganju u stvarnosti a ne sta pise. Mozda to i ima 12V ali kad se optereti sa 1..2..3ampera pa je tako i projektovano bez ocekivanja da ce to nekad neko koristiti i kod manjih struja.


Nekad se treba i riskirati. Ja sam prvi puta uzeo to napajanje i mjerio, on je dao na izlazu 20V. Al pisalo je 12V i znam da je monitor radio bez problema. I sta tu da radim? Spojio sam pa sta bude bude. I vidio da je napon tad pao na 12 i kusur volti, super :D
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

toplim
Pera Furundzija

Član broj: 23551
Poruke: 806
193.107.4.*



+45 Profil

icon Re: Grije se pretpojačalo?28.08.2011. u 19:56 - pre 154 meseci
Predpojacala ne bi trebala da se greju jer rade sa vrlo malim strujama. Moraju da budu precizna i kvalitetna. A ti si pomenuo da ti je lem kapnuo na potencimetar...boze... to mora precizno ubiboze...i sve to lepo u kutijicu pa da bude i funkcionalno. Ja sam dosta toga pravio pa ti pricam iz licnog iskustva ako zelis dobronamerni savet. Ako hoces nesto da naucis drzi se teorije,a ako hoces nesto da napravis onda praksa, polako i idi do kraja...od pertinaksa pa sve do farbanja kucista nekim lepim sprejom :) Veruj mi da je lakse da nekog pitas nesto ako ne znas, nego da sam ispitujes. Recimo nisi siguran kako neki uredjaj na semi funkcionise. Drzi se teorije i ispituj ljude sta ne znas, sta te muci, sta si u dilemi... Evo ja i dan danas ne znam recimo kako radi oscilator :) onaj kristal recimo...itd itd...samo to me vise ne zanima...ili recimo kako tranzistor ume da zapamti podatak, i to kad ga iskljucis iz struje. Kao recimo flash diskovi. :) nego vidis sad me to zanima...
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Grije se pretpojačalo?28.08.2011. u 19:56 - pre 154 meseci
Ma super je to samo sto ti preamp ne trosi kao monitor! Mada, ako nastavi da se greje mozda pocne i da trosi toliko...
 
Odgovor na temu

44250

Član broj: 265420
Poruke: 4090



+166 Profil

icon Re: Grije se pretpojačalo?28.08.2011. u 20:19 - pre 154 meseci
Citat:
1OXB: Ma super je to samo sto ti preamp ne trosi kao monitor! Mada, ako nastavi da se greje mozda pocne i da trosi toliko...


možda završi u a-klasi!
"chop your own wood and it will warm you twice..."
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Grije se pretpojačalo?28.08.2011. u 21:02 - pre 154 meseci
Citat:
1OXB: Mada, ako nastavi da se greje mozda pocne i da trosi toliko... :D


Citat:
44250: :) možda završi u a-klasi! :)


Ahahahah. Šalu na stranu, ovaj preamp me spašava! Toliko je popravio zvuk da je to naprosto nevjerojatno. Ma, nek se grije dok ne crkne.

@toplim: ja ti nikad nisam bio precizan. Za početak, s mojom lemilicom se nemože bit precizan ni da hoćeš.
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

aleksandara 93
Aleksandar Krstic
Nezaposlen
Svrljig

Član broj: 202097
Poruke: 1652
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.google.com


+30 Profil

icon Re: Grije se pretpojačalo?28.08.2011. u 21:05 - pre 154 meseci
Citat:
1OXB: Ma super je to samo sto ti preamp ne trosi kao monitor!


Baš zbog toga sam i napisao da izmeri napon.

Ako kažeš da ima 12V kada radi onda ok pusti ga neka radi pa ako izgori čip verovatno je bio oštećen i nije vredeo kao takav

Naravno ako je sve kao na šemi...
Aca 93
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Grije se pretpojačalo?28.08.2011. u 22:39 - pre 154 meseci
Po shemi je rađeno. Nadam se da mi se nije potkrala kakva greška. Dokle radi, radi :D
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13060
*.adsl-1.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Grije se pretpojačalo?28.08.2011. u 23:55 - pre 154 meseci
Citat:
Pioneer cdj 200: Po shemi je rađeno. Nadam se da mi se nije potkrala kakva greška. Dokle radi, radi :D


Proveri ti to opet, mada to i nije neka temperatura. Seti se samo auto raio aparata koje voliš koliko se oni greju iako je pot. za jačinu na minimumu.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Grije se pretpojačalo?29.08.2011. u 12:45 - pre 154 meseci
Autoradija se ne griju, oni doslovno kuhaju. Jednog dana kad budem gladan na moru, ću si čevape ispeći :D

Al najviše grije pojačalo.
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Grije se pretpojačalo?

[ Pregleda: 2229 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.